Ví někdo, co je to trupová hypotonie?

natalia3
21. bře 2008

ahoj holky, byla jsem na kontrole v nemocnici, protoze Tobi ma alergii na bilkovinu kravskeho mleka. A kdyz ho kontorlovaly, tak mi doktorka rekla, ze ma slabou svalovou- trupovou hypotonii. Vi nekdo co to je??? Dik Nat

agatka77
21. bře 2008

natalko neni to preference miminka hybat se a otacet k jedne strane nebo slabsi svalovy tonus? jestli ano,neni to vazne,spravi to cviceni,hlavu vzhuru 🙂

natalia3
autor
21. bře 2008

No, ma to byt neco se svalama, ale presne tomu taky nerozumim. V utery mam termin u lekare, tak uvidim.DIK

agatka77
21. bře 2008

vubec se neboj,fakt to neni nic vazneho,jen ma asi slabsi svalove napeti a opravdu to chce cvicit,nic tragickeho. 🙂 🙂 .drzim palecky.pa 🙂

kalo
21. bře 2008

Hypotonie je slabé svaly...To my máme na zádíčkách taky 🤐

lendy1
21. bře 2008

my máme celkovou hypotoni od narození. Co by jsi chtěla vědět? 😉

natalia3
autor
21. bře 2008

ahoj, no chtela bych vedet, jestli to ma nejake nasledky dal do zivota, jak mam snim cvicit atd... predem dik

natalia3
autor
21. bře 2008

ahoj, no chtela bych vedet, jestli to ma nejake nasledky dal do zivota, jak mam snim cvicit atd... predem dik
Tobi uz umi sice sam sedet,ale nechce se vubec pretacet. Celkem se pretocil asi jenom 10x za celych 9 mesicu...

lendy1
21. bře 2008

natalia,
my měli nejdříve celkovou hypotonii, teď už máme jen hypotonii zad a břiška. Následky do života: četla jsem spoustu názorů, ale našla jsem tu i maminy, co mají starší děti a dostalo se mi ujištění, že kromě oslabení svalů a pomalejšího vývoje hrubé motoriky by snad mělo být vše v pořádku. Náš malej je výborenej v jemné motorice a žvatlání, ale hrubá motorika je trošku problém-jde to, ale velmi pomalu.
Nejdůležitější je cvičení a to začít co nejdříve, cvičit pravidelně a kvalitně. Čím dřív začnete cvičit, tím dřív skončíte. Hypotonii je oslabení svalů, snížený svalový tonus. Svalíky jsou jako z tvarohu, dítě není pevné a cvičením se musí posilovat a zpevňovat.
no nejvíc pomáhá kvalitní rehabilitace:
1. Vojtovou metodou: hlavně reflexní otáčení a plazení - vůbec se toho neboj (jinak je tu na MK fajn diskuze o vojtovce). To opravdu pomáhá. My cvičíme 4x denně 5min. (dřív jsem to flákala, pak jsme měli blbou rehabilitaci a pak když jsme našli kvalitní, tak malej začal dělat pokroky hned po týdnu cvičení). Teď už zase máme prý zvolnit, že cvičíme moc.
Oba ty cviky jsou na zpevnění bříška a zad
2. další rehabilitaci a cvičení hrou, to by ti taky měli ukázat na rehabilitaci - my cvičíme zvedání a různé další podpůrné cviky na bříško a záda, nácvik lezení...cvičení na balónu, válci
3. důležité je i nošení, jelikož i tím se hodně posiluje-žádná svislá poloha. Malého nosíme např. jako tašku v podpaží a tím hodně maká.

Teď jsme mrkla, kolik je malému, no to nebudete mít lehké s tou vojtovkou, možná vám v jeho věku už doporučí jinou formu cvičení např. Bobatha. Ono čím je dítě starší, tím hůře se cvičí a ten efekt už není takový.
Jinak děti s hypotonii jsou většinou vývojově o trošku pozadu. Co ti malej zvládá? A jak to, že na to přišli až teď? To se většinou projeví už dříve, když máte hypotoni trupu.

lendy1
21. bře 2008

jestli se nepřetáčí, to se dá cvičením taky zvládnout. Nám se začal přetáčet po týdnu kvalitního cvičení, když jsme změnili rehabilitaci - měl prý oslabený příčný břišní svaly a taky zádový, proto mu to nešlo. kromě té vojtovky jsem s ním na přetáčení dělala to, že jsem mu vzala nohu, ohnula v koleni a dala mu silou co nejvíc k bříšku, pak jsem se ji snažila držet u toho břiška a velmi pomalu jsme mu ji dávala křížem na přetočení. Aby se takhle přetočil, tak musel hodně makat a naučil se to raz dva.

natalia3
autor
21. bře 2008

Ahoj, diky. No nevim jak to ze to zjistily az ted, taky tomu nerozumim. Tu nohu mu taky tak davam a pak se pretoci,ale casto dost breci, protoze nerad lezi na brisku. V jemne motorice a zvatlani je taky vse super. Mele pusinkou od rana do vecera. Krom toho uz dva tydny sedi sam, takze si myslim, ze zadove svaly jsou asi OK. No uvidim v utery mam dalsi termin u lekare. On uz se trosku pretacel,ale ted to zase delat nechce, nevim proc. Cau Nat

brnda
21. bře 2008

ahoj vojta mel taky hipotonii,je to oslabeni svalu a taky daval pořad hlavičku na jednu stranu,cvičili jsme vojtovku od čtyř mesicu tak do osmi mesicu a už je v pořadku

natalia3
autor
21. bře 2008

A co ted uz Vojta vsechno umi, sedi??? Plazi se??? Dik Nat

brnda
21. bře 2008

mi jsme cvičeli tři cviky třikrat denne,nekdy u toho malej brečel jak tur nekdy byl v pohode,ale ted bych si nedovedla ,že by jsme meli ješte cvičit,protože malej už leze ,sedi a stavi se,

natalia3
autor
21. bře 2008

Tak to je super....ze uz sedi atd...No snad to u Tobiho bude taky vse OK. Maji ty deti nejake nasledky do zivota??

brnda
21. bře 2008

ja myslim ,že vetšina deti žadny nasledky nema,mi mame jet ješte v kvetnu na kontrolu na neurologii a když to bude dobry tak už tam jezdit nemusime vubec 🙂

natalia3
autor
21. bře 2008

Tak dik a preju pekny vikend....Cau Nat

brnda
21. bře 2008

taky přeju krasny vikend

natalia3
autor
26. bře 2008

Ahoj holky, tak jsem byla vcera u meho detskeho lekare, al tem mi rekl, ze je Tobi uplne v poradku. Uz fakt nevim co mam delat. Jak to mam sama poznat, jestli Tobimu neco je??? Poradi te mi nekdo co mam dale delat??? DIK Nat

lendy1
26. bře 2008

natalia, no nejlíp by to posudil neurolog, nepíšeš kdo malého za dr. vyšetřoval v nemocnici, tak jestli máš pochybnosti, zajdi k neurologovi. Běžný pediatr někdy takové malé odchylky nepozná. Na neurologii ho vyšetří, udělají polohové testy a z toho zjistí, jestli je hypotonický nebo ne.
Psaly jsi, že malej sedí:předpokládám, že jen když ho sama posadíš, sám si asi nesedne, že?
pak jsi psala, že se občas přetočil? ze zad na bříško? Jestli jo a dělá to správně (to je taky důležité, aby vše, co dělá dělal správně), tak to nech být, umí to a prostě se mu přetáčet nechce.
Přetočí se z bříška na záda, plazí se, je na 4, leze? Jestli jo, tak je v pořádku.

Pokud by jsi něco pro malého udělat, tak s ním můžeš cvičit třeba formou hry, jestli chceš, písni mi do IP e-mail a pár cviků dle jedné super knížky ti pošlu nafocené a vysvětlené.

natalia3
autor
26. bře 2008

Ahoj, Tobi samozdrejme sedi, jen kdyz ho posadim. V nemocnici ho vysetroval detsky lekar. Pretocil se se zad na bricho, nevim jestli to dela spravne, co je spravne??? Zatim se neplazi ani neleze. Dik a poslu ti e-mail. Jeste jednou moc dekuji....

monkazac
19. únor 2010

Ahojky holky mám taky chlapecka s hypotonii a ma už 10,5 měsíce a snad zacnem cvicit od příštího měsíce.Přišlo se na to také pozdě a to až na mou vyslovenou žádost o vyšetření. Mohli byjste mi poslat na email monika.zacpal@seznam.cz nejaké cviky i s obrázky. Klidně bych začala se cvičením ihned. dekui

rioko
19. únor 2010

monkazas nemůžeš cvičit bez toho, aby TI to pořádně předvedla rehabka, vojtovka není cvičení moc lehké a kolikrát jsem si to ani nezapamatovala, je tam strašně důležité cvičit správně, jinak se víc pokazí než napraví, tak opravdu počkej až na rehabku, polohování je docela složité, fakt vyčkej

jennyska
25. lis 2013

Ahoj @natalia3 @rioko @monkazac @brnda @kalo @agatka77 a ostatní maminky 🙂

mohly byste, prosím, vložit svou zkušenost s Hypotonií do naší knihovničky Modrého koníka, kterou si tady s maminkami tvoříme?
Své případné zkušenosti můžete vložit zde: https://www.modrykonik.cz/hypotonie/

Tím, že popíšete průběh této diagnózy u Vašeho dítěte, jak vše probíhá, jestli se dá cvičit a popř. jak, pomůžete ostatním maminkám, které si právě prochází tím stejným a hledají na MK radu, tip, podporu.

Děkuji Vám a přeji fajn den 🙂
Janča

irenqa2
10. bře 2016

@lendy1 jak mate stare ditko? Syn ma 2roky a ma hypotonii,syn ma 2roky a uz to psychicky moc nezvladam :( nechodi,nemluvi,jen par vecem rozumi a kdyz myslim na budoucnost mam obavy :-/

lendy1
11. bře 2016

@irenqa2 synovi bude za chvilku 9let. Chápu, co si prožíváte, protože jsem na tom byla stejně a bylo to hodně psychicky náročný ☹ Každopádně chce to trpělivost, brát své dítě takové jaké je a pokud jde jeho vývoj alespoň trošku dopředu, tak to je dobré znamení. A tomu dítku maximálně pomůžete, když budete i vy více v psychické pohodě. Vím, že se mi to říká, ale opravdu jsme na tom byla jako vy a zpětně bych si za to nafackovala. Pořád jsem se v tom utápěla, srovnávalo ho s jinými dětmi a řešila, proč nedělá tohle a proč tamto...Je to boj na dlouhou trať, ale jde to vyhrát 🙂
My jsme byli docela těžký případ (kromě hypotonie ještě CKP a další a další...), neurolog nám nic moc neříkal, takže jsem hledala pomoc kdekoliv jinde, makala se synem, pořád jsme se ho snažila přimět k jakémukoliv pohybu. Jakmile chodil, šel pryč kočár a všude ťapal, když nemluvil, tak jsem na něj alespoň pořád a pořád mluvila já. Ono vše spolu souvisí-jak ten fyzický vývoj, tak ten psychický a stačí, když se jedno trošku více pohne a ten rozvoj nastane i v další oblast. Náš syn dlouho nemluvil, už jsem to začala řešit s mudr. a ta mi řekla: ještě měsíc počkáme a pak když tak něco...no a ze dne na den syn začal mluvit ve větách a pak už se nezastavil.
Neurolog nám říkal: bude to mít těžký, malý mozeček, který má na starosti koordinaci pohybů, tak zraje max do 8-9let, pak už horko těžko se něco zlepší, možná se naučí jezdit na kole až třeba v 10letech a pod. No a syn začal sám jezdit na kole v 5 letech. Je fakt, že až do nástupu do 1. třídy (a to měl ještě odklad) těžko zvládal chůzi po schodech a stále je méně obratný, často je z pohybu unavený, sportovec z něj nikdy nebude, protože lehce hypotonický je pořád a koordinace hrubé a jemné motoriky není ideální. Občas slítne i na rovině, zakopne o kde co... Ale kde bylo u něj ubráno na pohybu, tak bylo přidáno na intelektu. Syn patří mezi nejlepší žáky ve třídě, číst se naučil sám ještě ve školce, má neuvěřitelnou pamět, encyklopedické znalosti šokovali učitelky v MŠ už v jeho 3letech, krásně mluví anglicky a moc mu to jde. Hodně mu taky pomohl výběr školky, kde jsme ho dali do speciální třídy pro děti, které potřebují speciální péči a bylo tam max 10dětí (to jich tam stejně nikdy tolik nebylo) na 2 učitelky a případně ještě nějaká žákyně. Tam se každému dítěti věnovali individuálně. Pak když byl větší, tak přestoupil do normální třídy a shodou okolností do třídy, která byla zaměřená na pohyb a každý týden chodili na dlouhé výlety, takže se více a více rozvíjel i v tom pohybu a chůzi.
Takže tady vidíte, že i těžký případ, jako byl ten náš se může obrátit v dobrý konec.
Chce to jen se s tím vším vnitřně srovat, více trpělivosti, nepropadat beznaději a rozvíjet jakkoliv své dítko ať už po té pohybové stránce nebo intelektuální.
Pokud vás to hodně trápí, zkuste pořádat o vyšetření i jiného neurologa, zkusit více možností RHB, chodit plavat, cvičit na míči (ale bacha zase ty hypotonické děti jsou strašně brzo unavené, takže po troškách, ale vícekrát denně) a hlavně hlavu vzhůru!!!

irenqa2
11. bře 2016

@lendy1 ani nevite jak jste me potesila,jsem na neho hodna,pred nim nedavam na sobe nic znat,chyta me to vecer,po narocnem dnu.. ucime se basnicky ukazovat rukama,pokud je to mozne,mam starsi dceru,ma 4roky tak i ona si s nim nekdy hraje,ale vic ho zlobi :D plavani mame ted v planu,pres zimu byval porad nachlazeny. Na rehabku jsme ted chvili nechodili,ale uz mame domluvenou schuzku a budeme pokracovat,skolku mame zvlastni par KM od nas,kamaradky syn tam chodi a jsou spokojeni 🙂 nastesti je mi rodina oporou a pohlidaji,kdyz si od toho stresu potrebuji odpocinout,nemit je,uz se nekde lecim :-/ syna ceka jeste k tomu vsemu operace ledvinnych panvicek a pupecni kily,ma problem s ocickem a skoro rok se leci s epilepsii :( ale dekuji za podporu,posunulo me to dal 🙂

irenqa2
11. bře 2016

@lendy1 ani nevite jak jste me potesila,jsem na neho hodna,pred nim nedavam na sobe nic znat,chyta me to vecer,po narocnem dnu.. ucime se basnicky ukazovat rukama,pokud je to mozne,mam starsi dceru,ma 4roky tak i ona si s nim nekdy hraje,ale vic ho zlobi :D plavani mame ted v planu,pres zimu byval porad nachlazeny. Na rehabku jsme ted chvili nechodili,ale uz mame domluvenou schuzku a budeme pokracovat,skolku mame zvlastni par KM od nas,kamaradky syn tam chodi a jsou spokojeni 🙂 nastesti je mi rodina oporou a pohlidaji,kdyz si od toho stresu potrebuji odpocinout,nemit je,uz se nekde lecim :-/ syna ceka jeste k tomu vsemu operace ledvinnych panvicek a pupecni kily,ma problem s ocickem a skoro rok se leci s epilepsii :( ale dekuji za podporu,posunulo me to dal 🙂

stepka732
11. únor 2017

Ahoj lidičky chtěla jsem se zeptat jak to máte s očkováním u dětí s hypotonii?? Dceři jsou 2roky 8měsíců má hypotonii celého těla už Teda nachází nábytek stojí leze.teď nám bylo doporuče z neurologie očkování neživými vakcínami pod Diazepanem ale bojím se toho

irenqa2
13. únor 2017

@stepka732 ahoj,ma centralni hypotonii? Nam ocko odlozili na neurcito,ale protoze ma syn jeste epilepsii,pokud se bojis,odloz ho,sama bych asi taky mela obavy. Syn ma 3roky a 2mesice.

paolapou
18. únor 2018

@lendy1 mohu se zeptat jak to s vámi vypadá teď?