Vyšetření sluchu u novorozenců, co to znamená?

adriana010
14. dub 2014

Ahoj, jmenuju se Adriana a v srpnu čekám své první miminko. Jsem z Prahy a rodit budu v Podolí. Slyšela jsem, že tam dělají u miminek nějaké vyšetření sluchu. Co to znamená? Bojím se, že to bude mimčo bolet. Je to povinné? A jak to popř. probíhá? Děkuji za odpovědi

betelgeuzz
14. dub 2014

@adriana010 u nás přišla sestra na pokoj, má krabičku, z ní vede drátek a na chvilku zastrčí drátek do ucha, přístroj změří, jestli je tam odezva. někdy, když je v uchu ještě plodovka, odezva není a přeměří to třeba druhý den. Není to bolestivý, ani nijak nepříjemný. Dělala to večer, když mimčo spalo, prý je to nejlepší, aby tam nebyly žádné rušivé zvuky. Tohle bylo ve Zlíně, ale předpokládám, že je to všude podobný.

gosa22
14. dub 2014

my rodili v Motole a na sluch nás poslala až naše pediatrička cca ve 2-3 týdnech života, bylo to v pohodě, opravdu je lepší, když prcek chrupčí, je to za pár minut i s přípravou 😉

petula_88
14. dub 2014

@adriana010 Rodila jsem v březnu v Podolí. Nevím, který den to bylo, ale přišla sestřička s malou krabičkou. Tu jen přiložila nejdřív k jednomu, pak druhému oušku. Bylo to vyšetření na maximálně 3 minuty a mimi to rozhodně nebolí

anetka1701
14. dub 2014

Zrovna tohle je v pohodě :o) jenom kontrolují průchodnost zvukovodů a rozhodně bych to vyšetření neodmítala :o)

gepe
14. dub 2014

V Podoli aspon v srpnu vloni v lete po porodu na prijmu na novorozeneckym. Slecne u me na pokoji druhy den, kdy prisla pani s kufrikem, zmerila obe ouska behem snad minuty, zapsala si a sla. Mala to vubec ani nepostrehla 🙂 rozhodne to neni zadne invazivni vysetreni, to uz je vic odber krve z prstiku. 🙂

adriana010
autor
15. dub 2014

Děkuju všem za informace.

ottovka
15. dub 2014

V porodnici se vyšetřují OAE - otoakustické emise. Ve vnitřním uchu máme tzv. vláskové buňky, které mají velký vliv na to, jak slyšíme. Přístroj vyšetřuje to, zda jsou ve vnitřním uchu vláskové buňky a zda jsou v pořádku. Do ucha se strčí sondička (takový špunt), která vysílá tóny o různých frekvencích (píská hlubokými a vysokými tóny). Vysokým tónem se ptá: "Jůlinko, jsi tam?" a vlásková buňka Jůlinka vysokým hláskem odpovídá: "Ano, jsem." Hlubokým tónem se sonda ptá: "Božko, jsi tam?" a vlásková buňka Božena odpovídá hlubokým hlasem: "Ano, jsem." Odpovědi vláskových buněk, to jsou ty otoakustické emise. Komunikace mezi přístrojem a vláskovými buňkami je velmi tichá, a proto je na vyšetření potřeba klid, jinak by sonda odpovědi vláskových buněk neslyšela.

Vyšetření se nebojte, buďte naopak ráda, že takové jednoduché, rychlé a NEBOLESTIVÉ vyšetření existuje a ušaři ho u novorozenců prosadili. Je to drahá sranda, ale stojí za to. Doufám, že vymizí případy, kdy se na hluchotu či těžkou sluchovou vadu u dítěte přišlo až ve třech letech!!

zzuzinda
16. dub 2014

@ottovka To je krásně vysvětlené 🙂POřád jsem to nemohla pobrat, jak to vyšetřují, obě naše děti vyšetřili v porodnici a bylo to rychlé, ani se neprobudili a až teď jsem to pochopila 🙂 Díky 🙂

adriana010
autor
17. dub 2014

@ottovka opravdu hezky vysvětleno. Děkuju.

simina7
30. dub 2014

Ahoj, je to opravdu tak, jak říkají holky, jenom bych ještě doplnila video

https://www.youtube.com/watch?v=e7mKmlUSgkE

fakt není čeho se bát. 😉