Zánět močových cest/ledvin u kojence. Máte s tím zkušenost?

petule12
8. únor 2011

Ahoj, mám 6 měsíční holčičku a během během 1 měsíce prodělává už podruhé silný zánět močových cest/ledvin. Takže po 14 dnech další antibiotika, vysoké horečky. U prvního jsme málem skončili v nemocnici, teď to máme na hraně, ale zatím léčíme doma. Máte někdo zkušenosti s tímto problémem? Čím to může být? Nějaké rady jak podpořit léčbu? Čeká nás ještě vyšetření na nefrologii, ale musíme čekat, neboť mají plno. Trochu se začínám bát, aby něco nenašli ☹

premca
8. únor 2013

@adidasik Ahojky, chudinka malinkatá - Věruška během tohoto období se nechtěla moc přebalovat a dávat na nočník (což u vás nehrozí), pak mi zpětně došlo, že to bylo už nějaké znamení zánětu; oproti jindy hodně pila a hodně spinkala, na teplotu nám zabíral nurofen, panadol čípky ne, trvalo to i tak celkem dlouho - 4 dny měla vysoké horečky - mezi 38 - 40 st., tak se držte holky!!!

zaziinka
25. únor 2013

Ahoj holky, tak se přidáme, když sem byla těhu, tak mi v 20tt řekli, že malej má trošku zvětšenou pánvičku v ledvině, nevím zda to teď mělo vliv, ale už tehdy mi řekla, že může trpět na záněty moč cest, teď měl od minuého týdne vysoké horečky, dr nejdřív že má virozu, krev měl 0,8 ale moč jsme nekontrolovali, až včera mi to nedalo a odchytla sem ji a dnes sme byli u dr a podle testu moči zánět moč měch. Tak jsme dostali Sumetrolim a zítra odelílá sterilní vzorek moči. Ve čtvrtek máme přijít, krev crp má ok. Malej to má teď poprvé, má 7měs, tak jsem zvědavá co bude dál ☹

ffiinnkkaa
26. únor 2013

@zaziinka To ještě nemusí nic znamenat..držím palce, ať to je poprvé a naposled..

petule12
autor
26. únor 2013

@zaziinka - držím palce, ať jste brzy v pořádku a hlavně ať se neopakuje.
Může to být jednorázová epizoda 😉

zaziinka
27. únor 2013

díky holky, zítra jdem pro výsledky a na znovu s močí, tak se ozvu 🙂

backstreet
10. bře 2013

ahoj maminky. Jsem tu nová. Jmenuji se Katka. Chtěla bych Vám taky povědět svůj příběh a poprosit o radu. Dcera měla měla první zánět ledvin v roce. Následoval špitál, ATB do žíly atd. Pak 2 měsíce Zinnat jako udržovací léčba, protože ze Sumetrolimu natékala. 😒 Teď měla druhý, před 14 dny. Teď má 20 měsíců. Zítra jdeme na to vyšetření ledvin rentgenem a kontrastní látkou. Můžete mě prosím uklidnit, že to není tak strašné? Já už 2 dny nespím jaký mám strach. Moc děkuji

monik1
10. bře 2013

Ahojky, přidám svou zkušenost.
Syn se narodil v lednu 2011 a v srpnu 2011 taky prodělal zánět ledvin - 7 dní v nemocnici, ATB do žíly - to co píšeš, taky Zinnat, Sumetrolimm (nenatékal). Pak mu v září 2011 dělali MCUG - zkratka pro to vyšetření co píšeš, rentgen, kontrastní látka atd. Rozhodně si k tomu vyžádej staršího zkušenějšího lékaře (primáře či přímo nefrologa), malému to poprvé zaváděla mladá doktorka, které se to nepovedlo (cévkou do lulínka se musela dostat až do močového měchýře a naplnit ho tou kontrastní látkou) - takže první pokus katastrofa, té mladé doktorce se to nepodařilo zavézt, malý řval, já už po třetím neúspěšném pokusu řekla, že to vyšetření odmítám, že je vyčerpaný malý i já.. Takže nás objednali asi za týden znovu - už jsem byla fakt hodně nepříjemná a vyžádala jsem si, že si přeju, aby to malému zavedl primář (pozdvižení na oddělení, proč chce matka primáře?, nedovolila jsem, aby na malého šáhnul nějaký "učeň" doktor), takže přišla primářka a hned se jí to povedlo, močák mu naplnila tou kontrastní látkou.. Ale potom teprve přišel na řadu rentgen a to taky bylo něco.. Rentgenovat se to muselo, když malý čůral.. takže jsme asi hodinu pod rentgenem čekali, než se vyčůrá, aby se vidělo, zda ta moč jde jenom jednou cestou ven z močáku anebo ta horší varianta - vrací se do ledvin.. Takže v tom to bylo náročné, že malý ležel nahatý hodinu pod rentgenem, nechtěl tam ležet, a museli jsme čekat až se vyčůrá, no bylo to fakt náročné.. Naštěstí u nás ten výsledek vyšetření dopadl dobře, moč se mu nevracela do ledvin, takže jsem šťastná, že se nepotvrdila ta druhá varianta.. Držím pěsti, ať to zvládnete a malé to vyšetření dopadne tak dobře jako nám.. Já to po tom prvním neúspěšném pokusu už nechtěla znovu absolvovat, ale nakonec jsem se rozhodla to vyšetření udělat i podruhé, takže fakt radím, ať máte u toho zkušeného doktora, držím pěsti
@backstreet

monik1
10. bře 2013

@backstreet Vidím, že jsi z okr. Opava, my to všecko absolvovali na Fifejdách

backstreet
10. bře 2013

@monik1 Jste moc hodná, alespoň trošku jste mě uklidnila. Jsem přímo z Opavy a budou nám to dělat přímo tady v nemocnici. Už aby to bylo za námi...

petule12
autor
10. bře 2013

@backstreet - mám holčičku a probíhá to jak už psala monik - to zavádění cevky je možná u holčiček snadnější. Malá to zvládla naprosto v pohodě a to jí bylo 8 měsíců.
Neboj se, dobře do dopadne 😉 Moc držím palce.

backstreet
11. bře 2013

@petule12 Tak to máme za sebou. Ale špatné zprávy..... Oboustranný reflux 2. stupně

petule12
autor
12. bře 2013

@backstreet - tak to je mi moc líto ☹
Co vás teď čeká?

ffiinnkkaa
10. črc 2013

@petule12 Ahoj, můžu se zeptat? Kdy měla malá ten zánět? Měla ten novorozenecký?

petule12
autor
10. črc 2013

@ffiinnkkaa ahoj, nejdriv gratulace k miminku 😉
Aja mela poprve v 5 mesicich. Nerikej mi ze s prckem bojujete uz ted se zanetem 😠
At je vse v poradku!

ffiinnkkaa
10. črc 2013

@petule12 Nene..jen se bojím, že to malá bude mít taky..nesmím na to tahle myslet

petule12
autor
10. črc 2013

@ffiinnkkaa bud v klidu 😉

marcella704
3. říj 2013

Ahoj holky, jsem tu nová a moc prosím o Vaše zkušenosti. Dcerka od 2 let trpí na záněty dolnícj močových cest. Reflux nemá. Většinou měla ecolli a teď má pseudomonas aeruginosa. Má někdo z vás s touto bakterií zkušenosti?

petule12
autor
3. říj 2013

@marcella704 tak já nepomůžu, tuto jsme neměli 😒
Držím palce ať je brzy dobře.

jennyska
11. pro 2013

Ahoj @petule12 @marcella704 @ffiinnkkaa @backstreet @monik1 @zaziinka @premca a ostatní snažilky, těhulky a maminky 🙂

mohu Vás poprosit o vložení vlastní zkušenosti se Zánětem močových cest u dětí do naší Wiki knihovničky, kterou si tady s maminkami tvoříme?

Stačí svůj příběh, radu, zkušenost napsat do https://www.modrykonik.cz/zanet-mocovych-cest/ a pomoci tak všem ostatním ženám, které si právě prochází tímto obdobím a na MK hledají radu, tipy a Vaše zkušenosti. Pokud Vám v článku něco chybí, klidně ho můžete i doplnit 😉

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

bohuli
14. kvě 2014

@petule12
@ffiinnkkaa Ahoj, holky nepamatujete si kolik měly vaše děti při těch zánětech CRP? Malá nemá bohužel ještě ani 3 měsíce a už máme první zánět, pravděpodobně bohužel ledvin, až na teplotu a podrážděnost neměla žádnou kliniku, CRP 40, máme nasazena ATB a zítra máme chytnout kontrolní moč. Kam by mě měla doktorka poslat, posílá se i při prvním případu hned do nefrologické poradny, nevíte? Po porodu měla vyšetření ledvin v pořádku. Musím říct, že jak to tu čtu, tak je mi mdlo, je mi jí tak líto. Sice jsem to asi podchytili reůlativně včas, nezvracela, měla chuť k jídlu, nebyla apatická, ale nález v moči byl výrazný. Při představě, že budou recidivy... nechci na to ani myslet. Nikdo v rodině na močové infekty netrpí.

ffiinnkkaa
14. kvě 2014

@bohuli CRP v 5 týdnech 60

bohuli
14. kvě 2014

@ffiinnkkaa a měli jste zánět ledvin nebo moč. měchýře? A kolikrát se vám to opakovalo?

ffiinnkkaa
14. kvě 2014

@bohuli zánět močových cest..jednou a dost..ale na nefrologii jsme chodili do 3 let

petule12
autor
15. kvě 2014

@bohuli u nás bylo jednou 80 a pak přes 100. Měli jsme teda zánět ledvin. Na nefrologii nás poslala po druhém zánětu, dělali malé utz a tam se naštěstí nic nepotvrdilo, takže to bylo asi, že jsme chytly nějakou infekci. Po roce nám pak dělali statickou suntigrafii zda nezůstaly jizvy a naštěstí vše v pořádku. Od té doby máme klid a ťukám, naštěstí se nevrátilo.
Přeji ať je to jenom jednorázová epizoda je vše v pořádku 😉 a neboj, určitě bude. Ať je malé brzy dobře.

bohuli
15. kvě 2014

@petule12 moc díky, kéž by, a ještě prosím nevíš, kolik měla při tom zánětu hodnotu bílých krvinek - leukocytů?

petule12
autor
15. kvě 2014

@bohuli tak to opravdu netuším 😒

zlaticko22
16. čer 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké zkušenosti máte vy...
ve 3 měsících prodělal malej zánět močového měchýře a měl postihlou i jednu ledvinu. Po týdnu v nemocnici a následné léčbě doma jsme to zvládli vyléčit. Máme za sebou dvě návštěvy v nefrologické ambulanci a vyšetření MCUG,které dopadlo naštěstí dobře.Máme chodit každého půl roku na kontroly do nemocnice.Ted nás čeká v sprnu( v 18m)..co si pamatuju,tak nám doktorka při propouštění psala,že máme kontrolovat myslím co 2-3měsíce moč.nejsem si ted jistá...no ale náš pan doktor žádnou moč kontrolovat nenechává,máme naposledy tak před půl rokem.mám si to nechat vyžádat sama nebo to bude stačit,když ji nechám zkontrolovat před tím než půjdeme na kontrolu do nemocnice??jak často jste kontrolovali moč vy??

nadja73
16. čer 2014

@zlaticko22 moje dcera mela zanet ledvin ve 4. mesicich a nikdo po nas pravidelny odber /kontrolu moce nechtel. vsechny nasledujici vysetreni jsou v poradku. jedine co nam rekli, ze kdyz dostane horecku z neznameho duvodu, tak rovnou prinest moc, ale nase pediatricka ji chce vzdycky, kdyz je horecka, takze jedine v tomhle pripade ji nosime, jinak preventivne ne.

zuza01
16. čer 2014

@zlaticko22 Malá měla zánět ve dvou měsících, vyléčená a vyšetření v pořádku. Nic jsme od té doby nekontrolovali, jen jak píše nadja73, při horečce jsme nosili moč a dělali hned CRP. Na žádné kontroly nechodíme.

cizu
16. čer 2014

@zlaticko22 Syn prodělal zánět ledvin v 10ti dnech a pak v 3 měsících - nikdo do dnes neví proč. Jsme v evidenci na nefrologii, má za sebou pro jistotu už i vyšetření MCUG - nepotvrdilo se nic, od té doby naprosto zdraví. Na nefro jsme do 2 let chodili co půl rok a každé 3 měsíce jsme nosili moč. Ve 2 leté prohlídce naprosto v pořádku bez nálezu, pozváni jsme až na 3 letou prohlídku - už moč preventivně nenosíme, jenom zase až na tu kontrolu.
Ale platí jako u všech, při horečkách, nečeká se na ten třetí/čtvrtý den, co se z toho vvyklube, ale už druhý den neseme pro jistotu moč, ať se vyloučí ledviny. Praktická s tím nemá problém, ráda moč vždy vyšetří a pak jenom čekáme, co se z horeček vyklube a já jsem klidnější, že vím, že ledviny to nejsou.