Zánět středního ucha. Máte zkušenost s prevencí?

mila01
24. říj 2008

Ahoj,dceři loni 4x píchali uši,včera přišla ze školky s brekem,že jí bolí ouško.Jeli jsme hned do nemocnice,naštěstí to bylo v začátku,dáváme nurofen,ledujeme za ouškem a prokapáváme nos.Vypadá to,že tentokrát to zvládneme,ale je teprve říjen. ☹ Nemáte někdo zkušenosti s nějakou prevencí?Slyšela jsem něco o nějaké svíčce,nic víc o tom nevim a když jsem se o tom zmínila včera před primářem ušního,řekl mi že v žádném případě.

johanda
24. říj 2008

O zánětech středního ucha mi ani nemluv 😝 . Starší dcera tím taky trpěla tak 4x do roka od nástupu do školky - ORL doktor dokonce doporučoval školku úplně vypustit.
Ušní svíčky jsme zkoušeli - je to docela dobrá věc, dají se koupit v prodejnách včelích produktů i přes net. Jsou to takové tenké voskové krnoutky, které se vloží do ucha a zapálí, ouško se prohřeje a mělo by to i pomoci k odstranění nečistot a mazu. Nevýhodou je nutnost udržet dítě v klidu se zapálenou svíčkou v uchu - aby se nepopálilo, což je u 4 letého caparta někdy dost obtížné. O jejich účincích klasičtí doktoři velmi pochybují, ale východní (čínská) medicína je úspěšně používá. I kdyby měly jen placebo efekt, díky i za něj 🙂
Dcerce velmi pomohlo dokonale se naučit "techniku smrkání"- doktor s ní strávil asi 3/4 hodiny, až ji to naučil (a nás taky 😉 ). Brala také nějaké preparáty na posílení imunity - Luivac a Ribomunyl, zánětům se nevyhla, ale skončily bez antibiotik

jetynka
24. říj 2008

Já ty kornoutky odzkoušela sama na sobě, je to nepříjemné,ale pak slyšíš jak ostříž.Pokud ti je lekař nedoporučil tak to raději nezkoušej, má asi k tomu důvod, podle mě je dcerka na to ještě malá, mi bylo zhruba 11let jak mi to dělali a brečela jsem.Podle mě ta technika smrkání je super,to jako zdravotní sestra schvaluju.

mikca
24. říj 2008

tak našemu malému jsou dva a už byl dvakrát na píchání..je to děs, ale je faklt že se jim okamžitě uleví...jakmile má rýmu, tak okamžitě stříkáme do nosu odsáváme smrkáme, máme v pohotovosti Otobacit nebo Otipax..ale bohužel když je ta rýma velká tak je nám to prd platný píchnutí ho nemine ☹ ..ted má zas rýma jak tráma já jsem z toho na švestku ☹ ☹ ☹ ...tak nsad tentorkát by to mohlo klapnout bez píhcání..snad

berynka
24. říj 2008

Ahoj, už jsem to psala do tématu od trhání mandlí (pletu si nosní a krční, no, prostě těch, co se trhají častěji 😅 ). Sama jsem měla v dětství píchané každé ucho min. 10x a dokud mandle nebyly venku, tak nebyl pokoj. Taky jsem trpěla na hroznou rýmu. Takže si taky myslím, že je důležité správné smrkání, aby se to do oušek prostě nevrazilo.
Záněty středního ucha jsou fakt "vopruz", tu bolest při tom a při propíchnutí asi nezapomenu nikdy. Babička mi vyprávěla, že na to jako malá taky trpěla, ale nedělalo se s tím nic jiného, než se posadila ke kamnům a čekalo se, až to samo praskne 😕 😔 .

zanetka82
24. říj 2008

Tak můj starší syn na to trpí od 1,5 roku. Letos jsme byly vytrhnout mandle a po novém roce jdeme na další operaci (budou mu davat do ucha stypulu nějakou trubičku do bubínku). Sluch se mu natolik zhoršil že na levé ucho neslyší. ☹ Operace mu možna pomuže nejsou schopni říct jestli jo nebo ne. zaněty měl totiž vždy jen na to levé ucho. 😠

pipisek
24. říj 2008

naše starší dcera měla zánět středouší snad 20x v předškolním věku. dětem, které 4x a více do roka prodělají zánět stř. ucha, platí ZP očkování Prevenarem viz. níže - kopírováno ze stránek OZP
takže pokud bych já tenkrát měla tu možnost, nechala bych očkovat, mladší dcera už má Prevenar naočkovaný.

1. U dětí do 5 let věku, které mají dále uvedené indikace, je očkování konjugovanou pneumokokovou vakcínou hrazeno ze státního rozpočtu (Vyhláška č. 537/2006 Sb.).

Indikace očkování konjugovanou pneumokokovou vakcínou u dětí
• primární defekty imunity s klinickým projevem : poruchy tvorby imunoglobulinů, T lymfocytů, fagocytózy a komplementu
• závažné sekundární imunodeficity, zejména hemato-onkologická a onkologická onemocnění po chemoterapii, transplantace orgánů, HIV
• asplenie funkční i anatomické u dětí před dovršením druhého roku věku
• transplantace kmenových hemopoetických buněk
• chronická plicní onemocnění, zejména vrozené vady a poruchy respiračního traktu, bronchopulmonáílní dysplazie
• recidivující otitidy v rozsahu 4 atak a více za rok
• pacienti s kochleárními implantáty a likvoreou
• pacienti po prodělaných bakteriálních meningitidách a septikémiích

mila01
autor
25. říj 2008

Ahoj holky,díky za vaše ohlasy.O těch svíčkách jsem slyšela,že to používaj u starších,ale myslim,že bych dceru udržela - udělá cokoli,aby nemusela na píchání.Musim to zaklepat,ale tentokrát jsme to snad zvládli,už jí to nebolí,teploty nemá,už tu řádí.Neteř s tim taky hodně trpěla,nakonec zkončila na operaci ( nějak jí čistili ty trubice a dělali jí autovakcínu).Od té doby má pokoj.
Jinak očkování proti pneumokoku jsem dala oběma holkám.Myslim si,že je to dobrá věc,ikdyž co si budem povídat - ta cena je sprostá.
Můžete mi něco napsat o té správné technice smrkání?Nic jsem o tom neslyšela a smrkání je u nás opravdu největší problém. ☹

pipisek
25. říj 2008

mila o1
a to má dcera i přes očkování pořád otitidu? a kdy byla očkovaná?
no ohledně smrkání ....dítě nebo ty by si mělo podržet jednu nosní dírku ( přitisknout, zkrátka jakoby zacpat) a vysmrkat tu volnou a pak opačně. nemá se smrkat oběma dírkama najednou. a nesmrkat moc silně, tím tlakem se může rýma dostat do uší. to se obecně doporučuje....
ovšem náš dr. radí nesmrkat, spíš potáhnout dále do nosu a ústy pak vyplivnout...je to humáč si to jen představit, ale prý je to to nejlepší.... čert ví 😉

mila01
autor
25. říj 2008

pipisek - díky,je to fakt humáč - uplně se mi z toho zvedl žaludek. 😖
Obě holky byli očkované na jaře,ale doktorka mi řikala,že tomuhle to nezabrání,ale zabrání to horšímu průběhu nebo následkům.S tim smrkáním to zkusím,díky.Je fakt,že jsme smrkaly z obou dírek najednou a hodně u toho tlačí,hned dneska to začnem trénovat - je to totiž logický,když se nad tim člověk zamyslí. 🙂

pipisek
25. říj 2008

tak to jsi mě dostala mila 01 😒 já totiž tu mladší (15měs) nechala hned v 7měs. naočkovat prevenarem hlavně kvůli těm otitidám, s tou starší jsme si totiž užili pláče, ježdění v noci po pohotovostech apod. a tolikrát brala atb jen kvůli uším.....proto jsem do toho prevenaru u mladší dcery šla a dr. mi to vychvaloval, zmiňoval se o těch otitidách atd.

mila01
autor
25. říj 2008

Já fakt nevim,tlumočim jenom,co mi řekla doktorka.Říkala mi,že nezabránim tomu,aby jí rýma šla do uší a aby se to nepíchalo,ale že to zabrání možným infekcím v hlavě,které u toho můžou vzniknout.Taky bych byla šťastná,kdyby to fungovalo místo píchání,taky jsme si už dost užili a holka jenom vidí doktora a drží si uši. ☹

dgm
25. říj 2008

Holky, nebylo by treba resenim, kdybyste zabraniy dalsi ryme? Pokud nebudou hleny v hlave, nebude ryma, nebudou ani zanety v usich ... Pokud nebudou hleny v hlave, nebude se moct ani pneumokok na nicem uchytit...

pipisek
25. říj 2008

dgm

ale jak chceš zabránit rýmě??? řešení je to sice geniální, ale nevím, jak zabránit tomu, aby dítě nechytlo rýmu. teple jsem oblékala vždycky, tedy teple...určitě jsem ji nebalila moc, aby nebyla zase zpocená a stejně měla otitidu nekolikrát do roka. ona taky školka tomu dost napomůže, dítě se musí "promořit" nemocema a taky paní učitelky někdy nedávají moc pozor na to, co si dítě oblékne do mrazu na procházku 😠

johanda
25. říj 2008

pipisek - stejnou informaci mi podala i můj dr. , Prevenar otitidě nezabrání, jen může mít vliv na lehčí průběh, u starší dcery jsem očkovat nenechala, otitidy ustoupily samy kolem toho 5,6 roku, u mladší počkám na školkový věk- prý je lepší vakcína Pneumo (23 myslím), která se podává právě po nástupu děcka do kolektivního zařízení. Pokud k otitidám náchylná nebude, očovat nenechám

dgm
25. říj 2008

No, tak ja bych si nejdriv zjistila, proc ta ryma vznika, jestli za to nemuzou nejake potraviny a ty bych treba na par dni na zkousku vysadila....Teple oblekani je sice fajn, ale neresi nam, jestli hleny v hlave budou nebo ne. Ty uz tam jsou a ted zalezi na tom, jestli tim chladem zatuhnou nebo naopak pujdou smrkanim ven... Pokud se pri ryme smrka malo nebo spatne, tak to sleze do usi... Diteti, ktere nema v hlave hleny, nema co zatuhnout.

pipisek
25. říj 2008

tak u starší dcery to ustoupilo taky kolem 6 let, neříkám, že od té doby neměla zánět, ale vždycky jsme to včas rozkapaly a už jí nepíchali ....ťuk ťuk. ještě letoa, přesně na její 10. narozky, jsme místo oslavy jeli na pohotovost 😖

pipisek
25. říj 2008

naštěstí je to většinou otázka batolecího a předškolního věku, takže musíme vydržet

mila01
autor
25. říj 2008

dgm - nechci být nějak přemoudřelá,ale opravdu nechápu,jak chceš zabránit rýmě.Andrejka není alergická na žádnou potravinu ( to by ta rýma nebyla jen při chřipkových epidemiích ),navíc naše pediatrička je zároveň alergoložka s vlastní poradnou,takže to vím,celoročně jí dávám vitamíny,samozřejmě hlavně přirozené,začátkem září přidáváme i v tabletkách,oblékám jí myslim vhodně,do školky chodí.Ale nejen do školky,chodí taky mezi lidi,takže tomu,aby na ní někdo neprskl,fakt nezabránim.Pokud znáš nějaký další způsob,jak tomu zabránit nebo pokud dělám něco špatně,ráda si nechám poradit.Taky se o sebe starám,ale přijde podzim,ale mám prostě rýmu. ☹ 😠

Jinak taky jsem slyšela,že je to nemoc hlavně u dětí předškolního věku,ale existujou vyjímky - mého manžela píchali loni na silvetra.Malá ho držela za ruku a vždycky jsem mu kapala Pamykon,tak ho hladila a řikala - táto nebreč,to se musí vydržet,aby ty bacily utekly,prevíti. 🙂

radka.m.
25. říj 2008

DGM-určitě máš zase na mysli mléko,že?asi jsi si stále ještě nevšimla,že většina maminek nehodlá svému dítěti v batolecím věku mléko upírat,tak nechápu ten tvůj postoj,že se vždy vmícháš do diskuze i přes to,že maminy zajímá úplně něco jiného,než tvé názory,které vždy směřují k vysazení mléka. 😲

mila01
autor
25. říj 2008

jo pipisek - čím jste to rozkapaly?Mě doktor řikal,ať jí dávám nurofen ( je na záněty ) a ať jí to leduju,že kapky nemají smysl,když to nemá píchlý,že se tam stejně nedostanou. 😕

dgm
25. říj 2008

Je, radko, ty mas na me ale 6 smysl, vzdycky se objevis tam, kde ja... Uz si budu za chvili myslet, ze jsi moje fanynka.

mila01
autor
25. říj 2008

holky - uniká mi spojitost s mlékem. 😕 Navíc,starší dcera od tří let mléko nepije,nemá ho prostě ráda.( já ho taky neměla ),takže tam žádná souvislost není.

A ikdyby měla problémy ta mladší,přece mi nechce nikdo říct,že mám 16měsíčnímu dítěti vysadit mléko?To jako proč?

dgm
25. říj 2008

Nebudu vam radit, jak pise Radka, abyste vysadily mleko, to si zjistete samy, ktera potraviny zahlenuji a ktere naopak pomahaji hleny z tela dostat ven prirozenou cestou ... Ale jak Radka spravne prozradila, pri ryme by se mleko melo vysadit uplne a tak diteti okamzite ulevit, nejenom ale mleko...

pipisek
25. říj 2008

mila01
GARASONE nebo OTOBACID, mám to doma pořád v pohotovosti a pokud to dojde, mažu za ušařem pro recept. lepší jsou údajně Garasone kapky. když jí to bolí, tak taky leduju, dávám Nurofen a tak 3-4x denně kapu Garasone. koukni na web, určitě najseš příbal. leták a přečti si ho.

a na dgm jsem chtěla nějak podobně zareagovat taky....alergická rýma a rýma z nastydnutí je úplně něco jiného...alerg. rýma je řídká, hodně teče sama, a rýma z nastydnutí je hustá, žlutá, hnisavá a to je právě ten bordel, co jde do uší....

mila01
autor
25. říj 2008

pipisek - děkuju,už jsem si napsala název těch kapek a určitě se na to mrknu.Díky,každá pomoc se hodí.
S tou rýmou máš pravdu,holky sice opravdu alergii nemají,já naštěstí taky ne,ale když jsem začala chodit se s svým manželem,tak trpěl alergií na prach a roztoče.Když ho to chytlo,tak to prostě teklo a teklo a on vyhazoval jeden kapesník za druhym,všechny uplně promočený.Od té doby,co bydlíme spolu je z toho venku,jenom když přijdeme k tchánovcům na barák a přijde do 1 pokoje,tak ho to hned chytne.Ale pokud se tomu pokoji vyhýbá,je v pohodě. 🙂 Andrejka má tu rýmu hustou,žlutou,přesně jak popisuješ.

S vyčleněním některých potravin nemám zkušenosti a nesouhlasím s tim,takže díky.U alergií samozřejmě ano,ale ne v tomto případě.

dgm
25. říj 2008

Ja jsem nepsala, jestli jsou decka na nejake potraviny alergicke, mela jsem spis na mysli potraviny, ktere zahlenuji, aniz by na ne decko bylo alergicke... I kdyz souvislost se zahlenenim maji alergie i obycejna ryma stejnou, ale to by bylo spis na diskuzi o alergiich...
Obecne plati, ze pokud telo prijima nejakou potravinu, tak si z ni odebira to, co potrebuje. Co nepotrebje, to odchazi stolici a moci pryc. To je idealni pripad. Jenze rozhodne nezijeme v idealni dobe a nejime idealni potravu, tak stolici a moci neodchazi pryc vsechno, ale nejake pozustatky jsou roztrkany po celem tele, treba prave v hlave jako hleny, u nekoho v kloubech, atd. kdyz se toho hodne nahromadi, tak to odchazi jinudy, treba nosem jako ryma, kdyz nos nestaci, tak to jde do usi..., u kloubu se napriklad ozyvaji zanety, bolesti... Pokud si telo nevi rady s vetsim mnozstvim ulozeneho odpadu, prichazeji na radu treba k ryme i horecky, telo se toho zbavuje vysokou teplotou, vsechno patri do kategorie cisteni...

pipisek
25. říj 2008

mila01
holt letité zkušenosti, bohužel 😒

pipisek
25. říj 2008

jo a poradila jsem ráda, není to nic příjemého, tak se držte!

draga
25. říj 2008

tak to že mléko zhleňuje je všeobecný a dobře znalý názor...přesto já sama se musím přiznat, že když mám sakra rýmu mlíko mi hodně pomůže např. při odklašlávání...takže já mlíko prostě nevyloučím z jídelníčku 😉
co se týká uší co třeba zkusit ušní svíčky??

draga
25. říj 2008

http://www.herb-pharma.cz/cz/aurecon_usni_svick...

akorát je blbý že to smí až dětičky od 6 let takže v tvém případě to asi není moc účinná rada 😔