Záněty středního ucha

nursik
21. dub 2008

Ahojte, takže za krátký život naší malé už měla 2x zánět středního ucha. Poprvé v prosinci, trvalo skoro týden než se diagnostikoval, protože sice měla teploty, ale nebyl to takový ten učebnicový - prý to není žádná fňukna, říkala doktorka. Dostala ATB, přesně po dobrání dostala virozu a vysoké horečky, skončily jsme v nemocnici, 23. prosince nás k večeru pustili domů. Od toho prosince byla v naprosté pohodě, v pátek ráno se probudila s ukrutnou rýmou a v sobotu večer už jsme jeli na pohotovost. Teplotu neměla nijak vysokou, ale byla dost uplakaná, tak jsem to tipla na uši a taky že ano. Píchali jí jednou ouško, ATB napsali, ale prý uvidím, jak na tom zítra bude a podle toho je začít dávat nebo ne.
Maminky, co vám pomohlo jako prevence zánětů. Kapeme kapky, odsáváme, ale není to nic platné. Uvažuji i o očkování a teď se tluču do hlavy, že jsem si nevyžádala stěr z ouška. Jsem docela zoufalá, pokud by se tohle mělo opakovat i nadále. Díky za každou radu.

janasekh
14. led 2009

asi jo, budu ho pozorovat a když tak v úterý zajdu do poradny se na to zeptat, ale spíš si myslím, že to bude ten mz než zánět, ale člověk nikdy neví, že? dík

tamarka
14. led 2009

janasekh, nikdy nepodceňuj. Ak máš pocit, že sú to uši, tak choď hneď. My sme si tiež užili. ležali sme 2x po 10 dní v nemocnici so zápalom stredného ucha a s výsledkom rezistentného pneumokoka, každý deň prepichovanie, odsávanie a kopec iných procedúr, bolo to veľmi vážne. Takže zváž to 😉

bramburka
9. bře 2010

holky, mala ma oboustranny zanet stredniho ucha, dostala Ospen, zacala jí zapáchat poč, setjali jste se s tím?

junovka
9. bře 2010

zeby hnis z uska? 😕

bramburka
16. bře 2010

Ahoj holky, tak opravdu zapáchající moč byla z ospenu. Jinak pravé ucho - příznaky: v 8 šla spát, v 9 řev, bolí ouško, jeli jsme, pichli a uz v druhý den konstatovali, ze je vse zahojene, teklo to asi 8 hodin a pak nic. Druhý den, levé ucho, pichli to, teklo z toho 3 dny, pamycon kapky + Ospen, pak konstatovali po tydnu ze dobrý. jenze jsme pred 2 dni dobrali ty antibiotika, mala naprosto v pohodě, chechtá se, já jí jen tak zmacknu leev ucho a ona mě plácla a au au au - ale prý nebolí (bojí se k Dr.), tak já nevim, dned jsem nasadila ty kapky Otobacid, ale jen doufam, ze ji to nebolí

hanule05
12. lis 2010

ahoj,
prosím o radu, včera v noci se malá probudila s pláčem, že ji bolí ouško, tak jela s manželem na pohotovost, tam naznali, že ji začíná zánět stř. ucha. Dnes dopo byli na ORL, tam řekli, že máme pořád odsávat (má trochu rýmu) a stříkat vincentku a chladit.

Ale jak chladit v noci? Mám dcerku budit v noci, abych ji dala chladivý polštářek, který jak jsem vyčetla mám nechávat na uchu max. půl hodinky a pak stejnou dobu (nebo dýl) nedávat, nebo ji to dávat přes noc nemám, nebo jak?

A taky, na kontrolu máme jet za týden, to mám celý týden pořád chladit (dcerka už dnes tvrdila, že ji nic nebolí)?
Díky

mobina
1. pro 2010

Holky poradíte mi, jak je to u mírného zánětu s koupáním hlavy potažmo návštěvou bazénu? Zapomněla jsem se zeptat. Dostali jsme Otipax a ani nemusíme na kontrolu.

beruska2x
1. pro 2010

@mobina je dobry aby se voda do ucha nedostala..treba dat kousek vaty nebo spunt do usi ..jen ho zkratis pro prcka 😉

pavlicka
6. pro 2010

Se zánětama středního ucha je to podle mých zkušeností fakt těžký. Moji synové si tím oba prošli, ten starší měl dokonce píchané ucho v cca 2 letech. Všichni mi říkali, že "jak se jednou ucho píchne, pak už to má při každé rýmě", ale to se naštěstí nepotvrdilo. Ten zánět u nás byl vždycky až tak 5 dní po skončení rýmy, když už měli jen takovou tu možná "zadní" rýmu (nos suchý). U toho mladšího jsem naprosto degradovala na jakoukoli léčbu rýmy, protože mám pocit že kapky a odsávání stejně nezabírají. Takže to naprosto neléčím a zatím vždycky rýmy tak do týdne fakt odešly (v noci jsou nad ránem doprovázeny kašlem, přes den klid). Kdesi jsem četla, že ani vysavačem všechen hlen neodsajete z nosu, natož nosohltanu, takže to pomáhá spíš "opticky". Jinak s rýmou chodíme běžně dvakrát denně ven, to pomáhá, že se to venku i potom v teple po návratu dost uvolní. Asi jsem moc nepomohla... jinak mi taky docela dobrá mudr na orl řekla, že zánět středního ucha je typicky "vnitřní" nemoc, takže nemá nic společného s vodou v uchu po plavání nebo že uši tzv. nafoukají. Kamarádka naočkovala Prevenar a od té doby taky cca 3x píchali uši, takže ani tohle není stoprocentní, bakterie která to způsobí nemusí být totiž jen pneumokok (tj. druh streptokoka).

danya222
2. led 2011

chcem sa vas opytat ci ma niekto skusenosti s uzlinami u dvojrocneho dietata. Moze to bit aj s prechladnutia? treba ist k lekaroviked sme na navsteve?

alti
2. led 2011

U nás problémy s ušima začaly u dcery až po 10 roku věku. Bohužel se vrací dost často a je jedno jestli v létě z koupání v bazénu (to je asi častěji) nebo v zimě z rýmy. ☹ Má to zřejmě po otci, který na uši trpí dodnes!
Dceři zánět začíná , že jí otečou uzliny na krku nabo za uchem, pak se přidá bolest ucha a teploty. Má teda dle dr. záněty zvukovodu než středního ucha, takže není co píchat. Je už na to chudák zvyklá a od dr. z ORL máme připravený v lednici celoročně antibiot. mastičku vyrobenou speciálně v lékárně. Když stonala poprve dostala i kapky na úlevu od bolesti (kapané do ucha), ale po zkušenostech stejně zabírá nakapat do ucha nasivin kapky (0,25), zakrýt ucho vatou a ležet na zdravém uchu a samo dávat tak 3x denně tu mastičku. Dneska už složení zná i naše praktická lékařka, která mastičku bez problémů píše. Na ORL nám řekli, že bohužel na to bude trpět, že každý jsme citlivý na něco (rýmy, uší, průdušky,ap.).
Přeji ať mimoušci stonají co nejméně u uší bohužel dost často platí to opakování nemoci - alespoň u nás 😢

millist
31. led 2011

Ahoj. Nezkoušel někdo z vás bio lampu na ty záněty? Malý už 3x píchli ucho, pořád bere atb., teď zjistili, že má oslabenou imunitu, která chrání sliznice, takže z toho chytne každou rýmu, která se kolem ní mihne a hned se jí to vráží do uší. Už jsem jí nechala píchnout prevenar a začala brát ribomunil na imunitu. No a na dva měsíce ji beru z jeslí.

bufina
17. bře 2011

Náš malej má taky zánět středního ucha, jen sem se chtěla zaptat jak to probíhá? Doktorka říkala že už mu to prasklo, tak se mu už uleví. Dostal Augmentin a Pamycon. Ale pořád je takovej ubrečenej a ospalej. Sem myslela že když to praskne, tak ho to už bolet nebude....

hanule05
17. bře 2011

@millist to očkování moc nepomáhá. Mladší dcerka je taky naočkovaná (taky hlavně kvůli zánětům oušek), ale už měla oboustranný hnisavý zánět oušek - v 10 měsících ! A tak si říkám, že jsem se na to očkování raději nevypr...

strapco13
19. bře 2011

@millist @bufina kuknite na moj clanok o zapale stredneho ucha..snad pomoze

bufina
20. bře 2011

@millist
@hanule05 No já sem si taky naivně myslela že když má malej naočkovanej Prevenar, tak se nám něco takovýho vyhne. A houby. Sem to hnedka vybalila na doktorku jak je to možný a ta mně řekla že je Prevenarem chráněnej pouze proti pneumokokům a zánět stř, ucha způsobuje i streptokok a ještě jmenovala několik dalších. A proti těm už očkovanej není. Takže si říkám na co sem mu teda ten Prevenar nechávala dát...

hanule05
23. říj 2011

ahoj, mám dotaz, moje mladší dcerka měla už podruhé zánět ucha bez rýmy. Byla úplně v pohodě, pak v noci trochu zvýšená teplota a přes den už teplota kolem 39 stupňů a šílenej pláč a pak už jsme s ní jeli na pohotovost.

Takže moje otázky je: má taky někdy vaše dítě zánět středního ucha bez rýmy? Jak je to vůbec možné, já myslela, že je podmínkou rýma, která se "natlačí" do ucha, tak teď tomu vůbec nerozumím. Jinak dcerka je očkovaná Prevenarem (naprosto k ničemu).

tinki
23. říj 2011

@hanule05
ahoj, Prevenar existuje Prevenar 11 a Prevenar 13. To znamená, že tá prvá vakcína chráni proti 11 kmeňom a tá druhá proti 13 kmeňom pneumokoka. To sú práve tie, ktoré spôsobujú najhoršie a najťažšie ochorenia. To, že malá má zápal uška, môže byť spôsobené pneumokokom. Ale ak by očkovaná nebola, je viac než pravdepodobné, že by mala oveľa horší priebeh choroby. Takže zbytočné to určite nie je. Ale čo sa týka zápalu uška poraď sa so Strapco. Ona je doktorka na ORL.

http://www.pneumokok.sk/Domov/Pneumokoky/Ochore...

https://www.modrykonik.sk/forum/tema/dakujeme-s...

mamkamarketa
23. říj 2011

Mate nektera zkusenost s hnisavym zanetem???

8petule8
27. říj 2011

Holky co máte zázněty středního ucha, dáváte malým dudlíky? Naše mudr říkala že to ty záněty podporuje tak nevim 😕

pavlina05
17. lis 2011

Ahoj holky!

MY ještě nikdy zánět stř.ucha neměli.
Ale dnes mi malej hlísí,že jej bolí ouško.,Od včerejška kašle a soplí-vodnatá rýma.
Dávám Sterimar,Mucosolvan a Nurofen (teplotu nemá).
Myslíte že máme valit na pohotovost nebo vydržet do zítra?díky moc za rady 😉

zdenucha
17. lis 2011

Pavlino,jestli si na bolest ouška stěžuje,tak já bych na nic nečekala.......v případě,že to nebude mít rozjeté,dostanete kapičky do ouška a nebude nutné píchání 😉

giselka
17. lis 2011

@pavlina05 zkus mu to ouško zmáčknout... nevím, jak to správně popsat, ale prostě tu chrupavku lehce přitlačit ke zvukovodu, jestli začne křičet, je to zánět, pak bych asi zajela na ORL, ať mu dají nějaké kapky s ATB 😉

Jinak na ty záněty pozor, můj synovec díky doktorům u nás ve Vyškově momentálně neslyší na jedno ucho 😠 Pořád jim říkali přijďte za měsíc, za 3, atd. atd. a skoro po roce kontrol a občasného píchnutí ucha najednou zajeďte si do Brna a zkuste se domluvit přímo s primářem 😠 Malýmu se z těch zánětů udělal cholesteatom, což je něco jako nezhoubný nádor, ale roste a může rozežrat i mozek nebo lícní nerv... Synovcovi napadl střední ucho, takže mu ty kůstky museli vyoperovat. Teď ho čeká ještě rekonstrukce středního ucha, ale návratnost sluchu je prý asi jenom 30%. Takže to určitě nepodceňujte

ined77
17. lis 2011

@giselka ...to je hrozné 😢 .

pavlina05
17. lis 2011

@giselka no tak o tom mi ani nemluv...Mě se právě na ORL nechce (Vyškov),někdy tam slouží i urolog...takže tak asi.
Právě spí, přestal si stěžovat...takže uvidím,ale asi zítra zajdu pro klid duše k dr.
Te´d mi přijde,že mu nic není...tak já nevím,...

Ale moc díky

giselka
17. lis 2011

@pavlina05 Já jsem tam kdysi dávno chvilku dělala a kolikrát bych řekla, že je docela štěstí, když natrefíš na urologa 😝 Kdyžtak můžeš v lékárně koupit kapičky, třeba Aurecon pro děti a kapat, dává se i preventivně a při mírném zánětu.
Tak třeba to nic nebude a na to ORL ani nebudete muset 😉

@ined77 to je, nejhorší je, že to i po vyoperování může narůst znovu, ve špitále s ním ležela holčička, co kvůli tomu byla už 4x na operaci ☹

lojzina
17. lis 2011

@pavlina05 jestli muzu reagovat,my byli na orl v nemocnici vBreclavi,malymu brali nos.mandle(vim ze to sem nepatri),ale naprosta spokojenost....jinak dobra orl je vBrne-AKI

pavlina05
17. lis 2011

Díky holky,moc.
No zatím je klid. Jen když mu na něj zmáčknu,tak řekne au. Zítra dr. určitě!Pro klid na duši.
asi to nebude tak dramatické,ale raději.....
Díky moc,🙂

pavlina05
18. lis 2011

Diky moc za rady.
My dnes byli u dr.,tak mame hnisavou anginu a atb.
Zanet str.ucha to neni.
Ja mu do pusinky ani nekoukala,nestezoval si na nic,ji pekne.a stejne on mi nedovoli.
Kapky kapu jak v psychiatr.lecebne-v kazajce.Des s tim nasim klukem!

lojzina
18. lis 2011

@pavlina05 ahoj...tak to je je neco,at ste brzy zdravi.