Žloutenka kojených dětí. Máte zkušenost?

kristia
14. črc 2011

Ahoj,
našemu malému je 7 týdnů. Tři dny po porodu se mu objevila novorozenecká žloutenka. Dnes jsme byli na kontrole u dětské lékařky. Matěj se jí zdál ještě více žlutý, než posledně. Říkala, že to vypadá na žloutenku kojeného dítěte. Prý bych musela přestat kojit a malému dávat úmělou vyživu. Na internetu jsem našla pouze, že tělo matky produkuje více hormonů, které se dostávají přes mléko k dítěti. Nemáte někdo s tímto zkušenost?? Hlavně jaká jsou rizika, kdybych kojila dále. Nechce se mi přecházet na úmělou výživu. Dohodneme se prý při kontrole ve 12 týdnech. Zatím nám doporučila laktobacílky baby. Budu ráda za každou radu.

mamkamarketa
14. črc 2011

@kristia ahoj,zkus se zeptat laktacni poradkyne. na MK v kojencich ma diskuzi 😉

bangie
14. črc 2011

Rozhodně nepřestávej kojit. Dcerku žloutenka trápila přes 3 měsíce. A pak sama odezněla. Jak píšeš, můžou za to hormony, které zpomalují "uzdravení". Ale takto starému dítěti už prý nijak ublížit nemůže. Ohroženi jsou jen novorozenci. Proto taky chodí pod "sluníčko". Dávej malýho hodně na světlo a neboj, vše bude ok. Byli jste na ultrazvuku a odberech krve?

kristia
autor
14. črc 2011

@bangie Malého dáváme na světlo děnně. Ultrazvuk ani odběry mu nedělali. Nedosáhl na kritickou hranici 🙂 Přestala bych kojit pouze v případě, že by to malého mělo ohrozit. Pokud je jediná věc to, že bude žlutý, kojit budu dál 🙂 Akorát mě zarazilo, že prý novorozenecká žloutenka a žloutenka kojených dětí jsou prý odlišné nemoci 😒 Ale díky za uklidnění. Ještě si počkám, co nám řekne za čtyři týdny.

pani_haf
14. črc 2011

@kristia ahoj, náš Honzuš měl šílenou žloutenku a dr mu pokaždé brala krev, aby věděla, jaká je hladina bilirubinu, neklesala skoro tři měsíce a já kojila normálně, teda kojím doporud 😝 , takže takové hloupé rady neposlouchej a normálně koj!!! Vyfasovali jsme železo v kapkách, které jsme mu dávala a když se upravila hodnota v krvi, tak bylo vše ok. Hodně zdaru!

feliccita
30. črc 2011

Máme taky žloutenku kojeného dítěte.Musela jsem přestat kojit na 36 hodin a v úterý jdeme znovu na krev. Hodnoty nejsou nějak vysoké, ale pořád se drží na stejné úrovni a neklesají dolů. Mám strach, že těch 36 hodin nebude stačit a když ode dneška zase kojím, tak hodnota i kdyby klesla, půjde zase nahoru. Napíšu pak, jak jsme dopadli.

dendaz
30. črc 2011

Naše malá měla dost velkou žloutenku a mudr. mi poradila odstříkávat mléko a převařovat ho, na určitý stupeň (teď nevím kolik, je to přeci jen už 3,5roku) Bylo to sice náročné, ale zvládli jsme to. 🙂

feliccita
30. říj 2011

Přestat kojit na 36 hodin stačilo, takže to dobře dopadlo. Mléko se může převařovat, ale my dávali nutrilon, jak řekla doktorka. Já nějaké mléko zamrazila a pak si dala kávičku a vínečko, takže jsem toho využila 😉 . Malý to zvládl výborně a teď má už 5 měsíců, po žloutence ani památky a pořád jen kojíme🙂

sarinkaropuska
31. srp 2013

Ahoj nám je 7neděl a máme kojeneckou žloutenku dr. mi doporučila 24hodin nekojit tak uvidíme jak to dopadne ve čt. znova na krev tak snad to bude lepší

jennyska
30. led 2014

Ahoj @kristia @bangie @sarinkaropuska @feliccita @dendaz @pani_haf a ostatní snažilky, těhulky, maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti se Žloutenkou (buď u Vás a nebo u Vašich dětí) do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/zloutenka/ pomůžete ostatním maminkám, které ji právě řeší a na MK hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.
Co pomohlo? Jak jste vy/děti nemoc snášely? Co jste vyzkoušely? Jaké byly příznaky? atd.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

marticep
31. led 2014

Můj syn měl žloutenku taky dlouho,máme tmavší byt a narodil se na zač.ledna,takže světla si moc neužil, dělali mu odběry na hl.bilirubinu,ale o kojení vůbec nebyla řeč.Sice po dlouhé době,ale žlout. nakonec odezněla,takže kojit bych určitě nepřestala!

sarinkaropuska
3. únor 2014

muj syn měl žloutenku dlouho taky často nám brali krev s hlavičky a musela jsem přestat kojit na 24hod
pak jsme šli znovu na odběry krve jestli se bilirubiny snížili ale boužel ne ale kojila jsem dál .když malému byli tři měsíce tak prso začal odmitat a tim se vše vyřešilo přestala jsem kojit a malému ustoupila žloutenka 😵 jinak se má kojit pořad i když má žloutenku 😀

binki
15. led 2017

A kdy jste nechaly deti ockovat?

korin
15. led 2017

Syn měl taky žloutenku kojených dětí, 3x mu Dr. brala krev na kontrolu hladiny bilirubinu. Kojení jsem nepřerušovala. Dr. měla obavy z očkování proti rotavirům (v očkocentru proti tomu nic neměli, ale když měla Dr. špatný pocit, tak jsem na očku netrvala), nakonec jsme odkládali tak dlouho, až jsme rotaviry nenaočkovali. První očko měl ve 3 měsících.