Zná někdo syndrom HFMD?

niky83
14. lis 2010

Ahoj holky..... tak naše malá si přinesla ze školky virové onemocnění pod názvem HFMD, přeloženo do češtiny...ruka, nohy, ústa....je to nakažlivé, a projevuje se to bolestí v krku, afty v ústech, vyrážkou ,nebo puchýřky na ploskach nohou a dlaních, kolenou......je k tomu i horečka....nikdy jsem to tom neslyšela...máte některá zkušenosti?děkuji Nikča

zazana81
5. pro 2011

Ano, zrovna jsme si to pořídily také. Já mám pusu plnou aftů, krk bolí, nemůžu skoro polykat, jíst, pít, všechno bolí. A na rukou malé puchýžky. Malá (1,5 roku) zatím má jen ty puchýřky, doufám, že se jí ty afty vyhnou. Lékařka nám nic moc neřekla, puchýřky mazat fialkou a snad to nějak odezní. Mě napsala homeopatika na ty afty + jíst vitamíny B, aby se to dříve zahojilo.

kalimera
5. pro 2011

Ahoj, taky to zrovna máme, Chce to spíše obrnit se trpělivostí, protože to děti svědí a špatně jí a spí. Mažeme to tekutým pudrem. Trvá to tak 4 dny a pak to ustupuje. Hlavně neškrábat, je to přenosné a může zanechat jizvičky. Přeji rychlé uzdravení

sss0408
5. lis 2015

Tak jsme take prodelali. Syn v pohode. Chytla jsem to ja. Silene bolesti. Spanek s rukama na ledu a nohama ve vode. Sloupala se mi kuze na rukach a mam na to antibiotika. Lecba pry jeste mesic. Nemuzu sundat synovi ani ponozky. Srovnavam s bolesti u porodu. Vazne. Silena nemoc.

matire
30. čer 2016

Naše malá to má teď třetí den celkem. Od pondělního večera horečka, zvracení a bylo jí hodně zle. Celé úterý se nehnula z postele a pořád jen spala nebo poplakávala. Ve středu ráno už jen teplota a objevila se vyrážka a od té doby je malá normálně čilá. Ve čtvrtek se vyrážka rozšířila a přibyly puchýřky. Ale: Na dlaních a chodidlech, ani kolem pusy to nemá doteď vůbec. Klepu 🙂 Nejhorší to má na prdelce, chudák i mezi půlkama,a zezadu na nohou, pak trochu na rukou kolem loktů a v puse. Naštěstí se zdá, že jí to vůbec netrápí.
Jak tak čtu, tak se bojím spíš o sebe a o manžela a jak to zvládnem, pokud to chytneme 🙂 Spí s námi v posteli, tak to máme asi celkem jasný. Dcerka vypadá, že už bude jen líp a že to přestojí "v pohodě", snad budeme mít taky štěstí

majule96
9. črc 2016

Ahoj mamky, já (19) teda mamka nejsem, ale tahle diskuze mi hodně pomohla.
Tuhle nemoc zrovna prodělávám, začlo to minulý čtvrtek teplotou a svalovou horečkou, kterou jsem klasicky srazila Paralenem (zajímavé je, že trvala přesně na minutu 24hodin) a poté nastalo jednodenní bolení v krku. Druhý den bylo vše OK, ale začaly mě večer hrozně bolet nohy a začalo mi v nich brnět. Myslela jsem že to mám z nových bot, nějaká alergie na lepidlo nebo látku. Nechala jsem to být. Pak ale vyskákaly takové flíčky i na dlaních a hrozně se mi osypala pusa - kolem rtů, myslela jsem že to je jen z pocení nebo z toho jak se člověk otírá. Další den jsem se nemohla ani postavit, nohy mě pálely jako kdybych měla nohy v ohni, ruce to samé, do toho to svědělo a štípalo, nedokázala jsem napnout nohu, nohy jsem chladila v ledové vodě asi 4 hodiny - v noci - protože jsem nemohla ani spát. Při chlazení jsem narazila na tuto diskuzi, mimča to mají teda o dost méně než já, měla jsem ty chodidla až do fialova (viz foto) a ruce celkem OK. V neděli jsem letěla na pohotovost, nemohla jsem absolutně fungovat, tam jsem mimo jine čekala 3 hodiny na neschopného doktora, který mi po třech hodinách předepsal obyčejný Paralen. Dnes je sobota (další týden) ruce vysychají, nohy taky, kolem pusy vše zmizlo. Zjistila jsem, že na fázi „vysychání“ pomáhá kokosový olej. Teď se na některých místech objevují i takové vodnaté puchýře, a jen doufám a modlím se, že mi z toho neslezou nehty, protože ty puchýře jsou jen kolem palců a na malíčcích na noze.
Jinak, doktor mi řekl že se poprvé setkal s tím že to donesl dospělý (bezdětný) a svolal celé oddělení, ať se jdou podivat… Když jsem se ho zeptala, co mi na to předepíše, řekl „nic, to odezní samo“. Už jsem teda 9 den od horečky, nevím jestli je to ještě infekční, každopádně - i když to zmizne, tak nezspomeňte, že to zůstává i měsíce ve stolici! Rada? Dodržujte hygienu. Tohle je opravdu morybundus, kdyby aspoň pak něco bolelo, ale ne, nic vám není - a přece jen JE. Držím palce mimčům a mamkám co to chytly nebo chytnou od mimč