10,5 měsíce-neleze, nesedí, nestaví se-vzájemná podpora

zana21
14. led 2014

Ahoj, hledám maminky se stejným problémem. Moje 10,5 měsíční dcera se pouze plazí (začala s ukončeným 9. měsícem), poslední 2 týdny se par krát za den dostane na kolínka, trochu zapéruje, ale neleze. Ani nesedí a nestaví se. Dr nás poslal na rehabilitaci,zatím necvičíme, dcera po první konzultaci onemocněla a do dnešního dne bere antibiotika, tak že máme nakázaný klidový režim. Tlak od okolí už začíná být velký. Tchyně teď přišla s tím, že bychom ji měli nechat vyšetřit i na neurologii, že už je hodně opožděná. Moje rodina se mě snaží uklidnit, že je pouze línější. Pokud tu někdo je, mohly bychom se vzájemně podpořit. Děti z mého okolí už začínají obcházet nábytek. Tak hledám podporu tady, snad se někdo najde 🙂

maxinek
14. led 2014

@zana21 Ahoj nebuď smutná🙂některé děti to tak prostě mají.naše dcerka má ukončený 7 měsíc a je taky lenoch🙂neleze,sama nesedí...nedělám si z toho zatím!těžkou hlavu,hold každej je jinej.někomu to trvá prostě dýl 😉

mjanca
14. led 2014

ahoj
@zana21 neboj, to dozene. Zuzka se zacala v 10,5 mesicich teprve plazit, ale pak to slo rychle a v roce chodila. Kazde dite je individualni. Na rehabilitaci jste uz vedeni, po nemoci zacnete cvicit a uvidis pokroky. Nam hodne pomohl maly overball a hodne jsme trenovaly, tak to pak na rehabku nebylo. Jo a na okoli se vyprdni, at si rikaji, co chteji 😉

zana21
autor
14. led 2014

@maxinek Děkuji za podporu. Tvoje dcera má podle mě ještě na všechno čas, ještě tě překvapí 🙂

leg
14. led 2014

Ahoj, neboj, prostě je prcek trošku línější a až začnete cvičit, tak se to srovná. Cvičením mu budeš aktivovat určité body, které ho budou provokovat k pohybu 🙂)) (hodně laicky řečeno, takhle mi to také vysvětlovala RHB). A co se týče, posloupnosti pohybů, tak třeba dcera šla rovnou z plazení na 4 a do stoje. Sedět se naučila až tehdy, když začala chodit kolem nábytku a kecla si na zadek, teprve pak si začala sama sedat. Každé dítě je jiné a nemá smysl se tím nervovat. 🙂

zana21
autor
14. led 2014

@mjanca Děkuji, snad máš pravdu. Můžu se prosím tě zeptat, ty cviky na overballu ti někdo poradil? Zkusím všechno 🙂 Říkám si, že si to nesmím připouštět, ale pak zahlodá červíček, zda doopravdy s ní něco není v pořádku.

zana21
autor
14. led 2014

@leg Děkuji, ty jsi také cvičila? Bojím se, zda to zvládnu už s takto větším dítětem, někdy když se zapře, tak mám co dělat s ní hnout je při přebalování apod.

mjanca
14. led 2014

@zana21 ano, radila mi jedna cvicitelka v herne, kam jsme chodily, to Zuzku taky dost motivovalo / Sokolik/. Ta cvicitelka je fyzioterapeutka.

zana21
autor
14. led 2014

@mjanca Zeptám se na to naši fyzioterapeutky, díky moc za tip 🙂

maruja
14. led 2014

@zana21 jestli můžu poradit, tak super je normální nafukovací balon. Nedofoukneš ho, jen tak, aby když se dá pod bříško, tak dcera dosáhne rukama a kolenama na zem a tak se trénuje lezení po 4. Tak nám to ukazovali na cvičení pro děti 😉

anetka1701
14. led 2014

Tchýni bych poslala do háje! Bože, takto stresovat...

Mladší dceři bude skoro 8 měsíců a oproti jiným, třebas i o tři měsíce mladším dětem neumí nic... Ani se netočí na břicho, neplazí se... Jediný co, tak vzteky v postýlce couvá - tak, že maličko jde na kolena, pase koně už fakt pěkně a ručkuje kolem svojí osy - doručkuje kam si potřebuje. Neříkám že z toho nejsem nervní, ale upřímně se snažím fakt nestresovat - tak je trošku pomalejší, no co... Ona je super v tom, že je hodně vnímavá, má super jemnou motoriku a tak - prostě to dohání jinde... Její ségra mi v 8mi měsících stála u nábytku, Marina je salámistka a furt jenom leží na břiše :oD Ale neřeším to...

Vojtovka je podle mně dobrá mně dobrá v případech, kdy je fakt problém. Já teda nejsem fanoušek jejího nasazování a už vůbec ne, když je dítě jenom trošku "mimo" tabulky.... Takže cvičení razantně odmítám a nechávám Máje, aby si našla svojí vlastní cestu svym vlastnim tempem...

Držím palce, neboj - bude to dobrý :o)

mnaulink
14. led 2014

Vojtovka nás strašně nakopla a ikdyž to obrečí dítě i maminka, stojí to za to. Měli jsme podobný problém, Vojtovku doporučují cvičit i dětem, které vývojem zapadají do tabulek, když to řeknu takhle šeredně...není to nic proti ničemu. Je to stimulování bodů na tělíčku po dobu pár vteřin a to určitě rodič pro dítě obětuje..je spoustu center po republice, nejblíž bydlišti člověk lehce vyhledá na netu. Fakt vřele doporučuji, nebýt Vojtovky, tak je na synovi opoždění znát do dnes-2 roky, chce to začít co nejdřív a neváhat, jestli mám, nebo nemám...vždyt jde o vaše dítě.

mnaulink
14. led 2014

Trochu mě zaráží, že vám to nedoporučila už praktická Dr., jinak kontakty dávají i v nemocnicích. Já jsem z Pardubic a tady je centrum s názvem Ratolest....i tam jistě dají kontakty na jiná pracoviště po ČR. HODNĚ ŠTĚSTÍ. A nenechte to jen tak..Např. to, že nesedí samo, nevadí, to je pasivní činnost, ale pohyb-podsouvání ruček pod bříško, ikdyž bude nejdřív couvání to je dost důležité, cvičení svalů, pak vyústí v pomalé lezení a chození, nebo pohyb podél nábytku, to je až finále a to máte vyhráno. Vše půjde, jen nespěchejte a buďtě trpělivá.

bbn
14. led 2014

@zana21 napíšu to tady už po několikáté - moje dcera byla jako tvoje, začala se plazit kolem 8 měsíce a až do ukončeného 11 měsíce vůbec nelezla, jen se plazila. Dle dr měla (a podle mě dodneška má) slabé břišní svalstvo, prostě nedokázala to břicho odlepit od země. A dr nás tehdy poslala na vojtovku, kterou jsme cvičily (obě, bylo to teda cvičení i pro mě 🙂 ) tak 2x, víc se nedalo, byla už dost velká a silná, vzpírala se, křičela, nešlo to vydržet. Nicméně jsem se nevzdala a prostě jsem ji lézt naučila, týden jsem strávila tím, že jsem jí neustále při plazícím pohybu tlačila nožky pod břicho, aby lezla. Pořád jsem jí ty nohy držela. Cca po týdnu se to dost zlepšilo a začala je tam strkat i sama. Do 14 měsíců pak jen lezla, na začátku 15 m se zvedla, na konci 15m začala chodit a teprve až potom sedět, do té doby seděla jen tak, že klečela.
Rodina na mne taky tlačila, vím jaké to je. Ale do 10 let se určitě plazit nebude. Pošli je do háje. Pokud je jinak normální, tak stačí ta vojtovka, popřípadě jí zkus ty nohy neustále strkat pod břicho. Ona na to přijde a určitě nebude opožděná.

eicul82
14. led 2014

Taky jsem šílela, v 10ti měs jen ležel a válel sudy, na neurologii řekl, že je zdravý, at mu dám čas, ani cvičit, že není potřeba, na rehabilitaci samozřejmě chtěli hned vojtovku, což jsem odmítla, když je zdravý. Vím, že to nebolí, ale řekla jsem si, proč ho trápit a i sebe, když je zdravý, takže jsme jen cvičili na baloně, ale moc jsme to nepřeháněli 😀 V den kdy jsme šli prvně na rehabku, tak se začal plazit, v 11ti měs si stoupl a sám chodí od 15.měs, každé dítě má svoje tempo, znám takových dětí spousty a jestli budu mít druhé, tak to hrotit nějakou neurologii a rehabilitací určitě nebudu vůbec 🙂 Záleží na tom jestli bude chodit ve 12ti nebo 15ti měs? Vždyt je to jedno 😉

andelka
14. led 2014

Už mám děti větší (hodně dobře pohyblivé) ale oba lezli až těsně před 11m, sami si sedli po 11m a obcházet nábytek v 1 roce. Samostatně chodit v 15m. Na žádné cvičení ani rehabky jsme nechodili, maximálně jsem kontrolovala způsob provedení a správně jsem je nosila a hrála si s nimi podle E. Kiedroňové. Prostě takový vývoj měli, každý je individuální.hlavní je že prosšli všemi fázemi..a chodit začali nádherně, žádné padání.

leg
14. led 2014

@zana21 My jsme začali cvičit kvůli tomu, že malý byl tak nějak po porodu celý do vývrtky. Tak jak byl zkroucený v bříšku, tak byl i na světě. Pokud měl ležet na zádech, tak mu šly nohy automaticky na stranu a hlava na druhou. To byl hlavní důvod na cvičení. A díky tomu cvičení se mu pak ten vývoj trochu urychlil, ale pokud je prcek zdravý a je to tvoje první dítě, tak holt to lezení nemá od koho odkoukat 🙂

zana21
autor
14. led 2014

@anetka1701 Já se spíše té Vojtovky bojím, aby to vůbec s tak starým dítětem šlo. Jdeme na další konzultaci na reha zítra, tak uvidíme, jak to vůbec půjde dr s ní cvičit. Dcera je sice na svůj věk menší, má jen něco přes 7 kg a kolem 67 cm, ale když nechce, tak se dokáže vzepřít. Moc se mi líbí to cvičení s tím míčem, co tady zmínily holky, zeptám se jí na to také.
Ono to asi i člověk více řeší s prvním, u druhého je člověk už přeci jenom klidnější díky svým zkušenostem. Taky držím palečky 🙂

zana21
autor
14. led 2014

@anetka1701 Tchyně je kapitola sama o sobě ☹

zana21
autor
14. led 2014

@mnaulink Myslíte, že nás měl sám dr poslat na tu neurologii? Zatím nás poslal jen na tu reha....Doufám, že nám to také pomůže. Snažím se, si to moc nepřipouštět a být trpělivá, ale je to těžký. Děkuji moc za povzbuzení 🙂

zana21
autor
14. led 2014

@bbn Tak to máš můj obdiv, že jsi byla takto trpělivá a důsledná, že jsi ji nakonec naučila lézt. Zkoušela jsem to a ona se hned zarazí a kouká na mě, co to jako dělám 🙂 Také si pořád říkám, že se to musí naučit, jen potřebuje více času, ale ty věčný dotazy mi už jdou krkem....někdy mám pocit,že jsem sama a všechny mají děti, které snad už běhají maratony a jsou tak chytré a šikovné,...

zana21
autor
14. led 2014

@eicul82 Můžeš mi prosím tě napsat, jak vypadá vyšetření na neurologii? Já bohužel žádné takové dítě v okolí nemám, i díky tomu to už na mě strašně doléhá. Pořád si říkám, musíš být trpělivá, ona jen potřebuje svůj čas, ale ten tlak je u někdy nesnesitelný. ☹ Mě by bylo úplně jedno, zda začne ve 12 nebo v 15 měsících, škoda, že to není jedno ostatním 🙂

zana21
autor
14. led 2014

@leg Aha, tak hlavně,že malý je už v pořádku. manžel ji to ukazuje, ale kouká na něj, jak na blázna 🙂 Asi to pro ní není ten pravý příklad 🙂

leg
14. led 2014

@zana21 🙂)) Jj, děti umí svým pohledem dávat dost jasně najevo, co si o nás myslí. 🙂

eicul82
14. led 2014

@zana21 vyšetří mu reflexy, tzn proklepe kladívkem 🙂 Já tě chápu, je to těžké odolat pochybnostem a tlaku okolí, ale věř svému dítěti 🙂

zelva
14. led 2014

@zana21 Ahoj, náš prcek do 8 měsíců také nedělal nic. Jen ležel, vůbec se neotáčel a o nich se nesnažil. Tak jsem to na kontrole říkala dr. a ona nás poslala na rehabilitace - na Vojtovu metodu. O neurologii se vůbec nezmínila. Na tu Vojtovku jsem šla asi 3x a vcelku poctivě cvičila doma. Už asi po 2 týdnech se prcek totálně rozhýbal a všechno velmi rychle dohnal, takže jsem se už na Vojtovku vyprdla. Měl prý prostě bloklé svalstvo a byl k tomu lenoch, takže jsme mu takto tím cvičením dopomohli..Tak držím palečky.

cabalkova
14. led 2014

@zana21 Bud v klidu, nas Tondik taky nelezl, dlouho ani nesedel, mel na vsechno dost casu, prvni krucky zacal delat nekdy v 15-16 mesicich. Navstevou na neurologii samozrejme nic nepokazis, ale spis bych rekla, ze proste bude chodit pozdeji a nechala bych ji vyvijet se vlastnim tempem, neurychlovala bych ji cvicenim. Taky jsme meli chodit, ale nechala jsem to byt a Tondik si vsechno dohnal po svem.

anetahozakova1
15. led 2014

nebojte se ona to dožene 😉 mě Kubínek na roce teprve lez, stoupal si cca na 11.měsících a to jen když mu někdo pomohl, teď mu jsou 4.roky a ani mu kolikrát nestačím když mi zdrhá 😀

jika10
15. led 2014

Naší malé bude za pár dní rok a nějak jí stavění a obcházení nábytku nebere. Pořád je lepší si někam dolézt, lézt začala v 10m a od té doby žádný posun ku předu. Občas se postaví, ale žádná sláva to není. Dr nám na roční kontrole řekla, že pokud se to do měsíce nezlepší, tak nás taky pošle na neurologii. Včera jsem to říkala svojí neuroložce a ta mi říkala, že do určitého věku by se děti pediatrům vůbec neměly ukazovat. Že maminky akorát stresujou. Každé dítě je prej jiné a ve třech letech nikdo nepozná, jestli začal chodit v 10m nebo ve 2 letech. Prej až za měsíc budu volat dr a budu jí sdělovat pokrok, mám jí říct, že je všechno v pořádku, že je to jak ona chtěla a prej s malou nikam chodit nemám

sheeni123
15. led 2014

Ahoj, nečetla jsem ostatní příspěvky. Mladší synek byl ve všem oproti dcerce o dva měsíce pozadu (přetáčení,lezení,..),jelikož v deseti měsících neseděl, poslala nás mudr na rehabilitace.To bylo super, cvičila jsem s ním doma na míči (měl slabé břišní svalstvo) a navíc mi ta sestřička řekla spoustu zajímavých informací. Jelikož se jen plazil, chodila jsem dva dny za ním a zvedala ho na ruce (aby lezl). Vztekal se, ale za dva dny to už dělal sám - je to důležité pro vývoj zádového svalstva, aby dítě lezlo. Cvičili jsme denně chvilku na balonu, za dva měsíce už vše obcházel a hezky stál, takže sestřička řekla, že už chodit nemusíme,že je vývojově tam,kde by měl být. Rehabilitace mu moc pomohla a vojtovku jsme vůbec necvičili - pokud dítě nemá zdravotní problém, přijde mi to zbytečné. Jinak chodit začal v roce a čtvrt. Tchýni bych kopla do zadku!! Já se u prvního dítěte taky hodně stresovala tím, co mi kdo řekl, u druhého už jsem nad věci a na řeči kašlu! 😉

bbn
15. led 2014

@zana21 jo tak to ona koukala, ale já jsem prostě nepovolila, když se chtěla někam posunout, tak jsem jí nožky držela a hned je dávala pod břicho, ze začátku to byl boj (tak první 2 dny), pak to vzdala a byla smířená s tím, že pokud se někam pohne, tak jedině s mou pomocí s nohama pod břichem. Tenkrát jsem měla fůru času, celý den jsem nedělala nic jiného než s ní lezla, vařila a uklízela jsem, když spala.