11měs. dcerka neprospívá, jaká vyšetření jí budou dělat?

lrg
11. únor 2014

Asi ani nechci poradit, jako se spíš vypovídat. Naše dcera 11M už od necelého 6. měsíce neprospívá. Byla plně kojená a nikdy se nenaučila na UM. Celý ten půl rok je boj nacpat do ní co nejvíce jídla, obzvlášť kalorické bomby jako kaše a mléčné výrobky s banánem. Po vánocích jako by se umoudřila tři týdny jedla ukázkově, množství, jaké by mělo dítě jejího věku sníst. Za ten necelý měsíc krásně nabrala půl kila a všichni jsme se z toho mohli radostí přeskočit. Pak ale najednou jako když utne a všechno při starém. Sní skoro všechno, ale hrozně málo, stačí jí jen pár lžiček, snažím se ještě kojit, ale už skoro žádné mléko nemám. Takže na dnešní kontrole opět váha ukázala, že zase zhubla. Doktorka už je nešťastná a i když se tomu dlouho bránila, posílá nás na vyšetření do nemocnice. Má 11měsíců a necelý 7 kg-její porodní váha byla 2 720g.
Nemá někdo zkušenosti, co se ted bude dít? Jaká vyšetření jí budou dělat a jestli nás bude chtít hospitalizovat?

bosoorka
11. únor 2014

Uf jsem myslela že se to zlepšilo, držím palce! Do které nemocnice vás poslala?

lrg
autor
11. únor 2014

To jsme si taky mysleli, ale ze dne na den zase přestala jíst. Zatím do Krče a pak se uvidí.

nae
11. únor 2014

Ahoj, a inak po ostatných stránkach je na tom ako? Rastie? Psychomotorický vývoj, komunikácia? AKo často za deň ešte kojíš? AKo sa stravuješ ty? Má pri vás dobrý príklad v stravovaní - myslím napr. jedenie spoločne celej rodiny za stolom apod.?
Chcem ťa len podporiť, nie si v tom sama. Moj mladší na tom bol podobne, v roku mal cca 8 kg (pri narodení takmer 4 kg). Jednoducho mu nechutilo, ale kým je kojený, moc to neriešim. Celkovo je drobnejší, ale inak úplne v norme a šikovný. Dr. nás tiež strašila, podľa jej grafov bol úplne na spodnom percentile a stále klesal. Nútila nám nutridrinky apod... Nakoniec už náas ale nechala na pokoji,malý po všetkých stránkach prospieval. Teraz má necelé 2 roky a okolo 10 kg.Ohľadne vyšetrení - určite vám budú robiť krvné testy (pečeňové testy, hladina železa - často býva nízke a s nechutenstvom to priamo súvisí, potravinové intolerancie), zrejme nejaký ultrazvuk bruška apod. Tie krvné testy ale mohla urobiť už pediatrička, načo vás stresovať hneď nemocnicou...
AKo ste na tom s očkovaním? Veľa detičiek trpí výrazným nechutenstvom aj po tomto zásahu. (moj malý v tom veku nebol očkovaný, aj tak nechcel jedávať, ale pýtam sa pre istotu, či nevidíš ty ako mama nejakú priamu súvoslosť, keď si písala, že už aj dobre papala, a potom zase prestala).
Držím palce a daj vediet, ako ste dopadi.

nae
11. únor 2014

Ja som sa ale snažila podobne ako ty ho pred poradňou trochu vykrmovať, aj kašami (pár lyžičiek), aj UM (pitie cez slamku sa mu zapáčilo, tak to bola dobrá motivácia, ale vypil tak max 50-100 ml). Úplne ťa chápem, čo prežívaš...

hancazivocich
11. únor 2014

@lrg - co zkusit nemléčná jídla? Polévky, rohlík, piškot, rýže, maso...

janesafari
11. únor 2014

I kamarádka má tenhle problém...Už v porodnici měl maličký antibiotika a tím to asi všechno začalo...Nepodařilo se jí ani rozkojit,tak je od začátku na UM,neustále zkouší různé UM-které mu zachutná a když sem s ní nedávno mluvila,říkala,že celé dny se jen snaží dostat do prcka nějaké jídlo...Blíží se mu 5 měsíc a má 5 kg-taky jí podiatrička hrozí nemocnicí ☹
Za to já mám doma jedlíka,ale není to na něm vidět-6,5 měsíce a 8 kg a 72 cm...Na to,co všechno dokáže zbaštit je akorát-spíš je dlouhý...
Přeju pevné nervy a at to dobře dopadne 😉

maruja
12. únor 2014

@lrg ahoj,jak píše@nae pokud je jinak spokojená, tak bych se nijak nestresovala. Moje starší taky nejedla a ani teď nejí v 5 letech má necelých 18kg. V roce měla 8kg a to se neměnilo do 3 let 😝 rostla, ale váha se nepohla.Pediatr odebíral železo a byla anemická, takže brala Aktiferin, ale že by se to nějak zlepšilo bych neřekla. Mladší holčička bude stejná jí sice o něco lépe, ale ve 2 letech má taky 8kg. Se starší jsem to furt řešila a stejně nevyřešila, teď v 5 letech se mě zdá, že jí lépe, konečně sní porci co dostane na talíř, teda aspoň toho comá ráda 😝 😉

lrg
autor
12. únor 2014

omlouvám se, že jsem neodepsala, ale měla jsem rozepsanou sálodlouhou odpověď, která se mi smazala a já už neměla energii psát to znova 🙂 Malá je nadmíru spokojená, podle krevních testů není ani anemická, nemyslím si že trpí nechutenstvím, ona vyloženě nemá potřebu jíst. Sní pár lžiček, řekne ňam ňam a stačí jí to. Nepotřebuje jíst, stejně jako od narození nepotřebuje téměř spát. Přes den naspí tak hodinu denně a v noci se budí nejdéle po třech hodinách. Vím, že s trávením žádné potíže nemá, když jedla jak měla, ukázkově nabrala. Je to spíš psychické, proč nechce jíst. Nebaví jí to, obtěžuje, ztrácí tak čas 🙂
Má opožděnou hrubou motoriku proti jemné. Přetáčet se začala v 9M plazit až teď v 11M. Podle neuroložky je ale nesmírně inteligentní (jestli mě nechtěla jen utěšit 🙂 ) Co se týče hlavinky umí věci, které děti jejího věku bězně nedělají. Takže je chytrá, ale lína 🙂
Co se týče stolování, s tím je trochu problém. Stále mixuju do hladka, protože kousky nezvládáme. Nemá ani jeden zub (i když vím, že to se schopností kousat nesouvisí), ale ona se nenaučila to jídlo zpracovat, polyká to jako husička. Vím, že to s ní musím trénovat, ale ona se začne dávit, párkrát se mi i pozvracela a už dál nechce jíst. V vzhledem k našemu problému je každé jídlo, které odmítne, hned na váze znát, takže zatím neexperimentuji a držím se toho, co jakž takž funguje. Možná to je ten problém, kdyby se mohla krmit sama, nebo to alespoň zkoušet, bavilo by jí to víc. ale já jí prostě nemůžu nechat měsíc nejíst, než se to naučí.
Jako největší problém vidím to mléko. Už jsem vyzkoušela všechny značky, druhy, nevypije nic. Já se jí teda nedivím, zvedá se mi kufr, jen když to připravuju. Mají všechny takovou stejnou pachuť. I kaši jsem začala dávat až teď a takovou, která je z kravského mléka a ne UM, protože i ty jí smrděly. takže i když jí dávám mléčné výrobky, je skoro bez mléka. Ode mě toho už moc nevytáhne a UM zkouším horem dolem a má akorát vztek. Přece není jediné dítě na světě, které nepije umělé mléko a to mi teda řekněte, jak se to řeší?

bama79
12. únor 2014

@lrg skusila si jej dat druhu lyzicku do ruky? Ked pises, ze mozno by pomohlo, keby mohla jest sama.
Inak asi moc neporadim, asi len neustale teda nukat po troskach a mozno skusit najst nieco, pri com vydrzi sediet a popritom aj jest (citat knizku, listovat casopis, event, TV), aj ked teda z vychovneho hladiska to moc popularne nie je 😅.
Moja znama ma podobny problem, jej mala prestale tiez v pol roku priberat, teraz ma 3 a vazi necelych 10 kg. Boli na vysetreniach, ale nie v nemocnici, brali krv, robili testy na gastro - celiakiu, intoleranciu laktozy, alergiu na BKM... Nic nezistili, len ze je skratka dorbnejsia.

marty2008
15. únor 2014

Chci trochu podpořit 🙂 Moje holky mněli ve 12 mesicich 7 kg.Doktorka říkala že nepřibíraj at jim davam knedliky atd.,ale ja jsem videla ze jsou fit a proste nemaj potrebu vic jist tak jsem to nechala být 🙂 Ted maj 5 let a maj jen 15kg a jsou normalni ,proste jsou jen drobny.Netrapte se tim ted jak deti nejedou podle tabulek tak je to spatne.Na to vysetreni bych sla at mate klid a pak bych to uz neresila. 😉

bbn
15. únor 2014

@lrg moje dcera se narodila s porodní váhou 2850g, v roce měla 7 kg, dnes má téměř 4 roky a 14 kg. Taky nás doktorka strašila, vyšetřovala, ale na nic nepřišla. Dcera prostě časem začala jíst normálně, i když ještě dnes má dny, kdy nesní skoro nic a dny, kdy jí jak nezavřená a divíme se, že se to do ní vůbec vejde. Takže klid, vyroste z toho.
Mimochodem byla a podle mě do dnes je trochu motoricky opožděná. Kdy se přetočila to už si nepamatuji, ale plazit se začala okolo 9m, plazila se do 12m, pak nás rvali na Vojtovku, aby začala lézt, to jsem ji nakonec naučila sama, chodit začala až v 15m a sedět rovně dokonce až potom. Je drobná a na spoustu aktivit si "nevěří", je na sebe opatrná. Její o rok a půl mladší brácha zvládá pohybově to samé co ona a v mnohém ji předčí. Takže fakt klííííd. Prostě jsou děti, co se do tabulek nevejdou a budou vždycky "jiné". Nemá smysl to lámat přes koleno a stresovat se z toho.

Jinak co se týče vyšetření, 2x po sobě v rozmezí několika měsíců jsme absolvovali odběry krve na zjištění případné potravinové alergie, jako na lepek a bílkovinu kravského mléka a laktózu. A pak také kvůli častému zvracení vyšetření jícnové záklopky.

ayenkas
15. únor 2014

@janesafari 5kg v 5 měsících podle mě není tak málo🙂 Dcera měla v 5m 5100g a doktorka se nikdy nezmínila, že by byla podvyživená. Některé děti jsou prostě drobné. Teď má 8 a půl měsíce a cca 7,3kg. Prospívá dobře, je veselá, nic jí myslím nechybí. Některé děti jsou prostě drobné, vždyť dospělí lidé taky nejsou všichni stejní podle šablony🙂

lrg
autor
15. únor 2014

Tak on podle doktorky není až tak problém, kolik váží, ale že nepřibírá. Jak jsem psala, za 6 měsíců přibrala necelé kilo.