11měsíční dcera občas urputně zvrací, napadá vás proč?

sylvinka
7. dub 2013

Ahoj!

Dcera - 11 měsíců - včera potřetí za 14 dní zvracela. Asi bych to neřešila, kdyby to u ní bylo běžné nebo kdyby obsah žaludku vyhodila a tečka. Jenomže nejdřív začne kašlat, pak se potit a pak zvracet. A zvrací na X-krát, pomalu do bezvědomí, usíná u toho. Včera usnula asi v sedm (po prozvracených čtyřiceti minutách), ale pak se co chvilku budila a dávila až do posledního hlenu asi do devíti večer.
Poté se vyspí, ze zeleno-šedého dítěte je růžové a je úplně v pohodě.
Přemýšlela jsem nad něčím cizím v žaludku (že by něco spolkla), ale řekla bych, že to by se problémy vyskytovaly častěji. Nebo na d nějakou potravinovou alergií - jenže mě nenapadá na co :-/

Zítra nebo v úterý určitě půjdeme k lékaři, ale třeba někoho něco napadne. Včerejšek už mě hodně vystrašil.

speedygon
7. dub 2013

Tady bych neváhala a už dávno bych šla k dr....zvlášť, pokud je to až takové, jak popisuješ. Snad bude vše v pořádku, držím pěstičky a dej potom vědět, jak jste dopadly.

sylvinka
autor
7. dub 2013

@speedygon Děkuji! My půjdeme.
Ono poprvé snědla hodně obědu - resp. snědla moje nudle (nesolené) do polívky. Jevila o ně zájem, tak jsem jí je dala k jejímu jídlu a ona jich snědla opravdu hodně. Zvracela pak za tři hodiny, většinou ty nudle - brala jsem to jako svoji blbost, že jsem jí jich dala tolik.
Naporpvé by s námi stejně dr. nic nedělal.

napodruhé tvrdil manžel, že ji prostě něco nesedlo. Ale včera jsme z toho už byli nešťatsní oba, celkově to bylo nejhorší a přes den nesnědla nic, co by mělo být špatně ☹

speedygon
7. dub 2013

Střevní chřipka to asi nebude, nebyly by takové prodlevy....snad bude malá v pořádku

katyxq
7. dub 2013

Osobně tipuju reakci na nějakou potravinu, asi bych si od pediatra řekla o žádanku na gastro a rozhodně si podrobně zapisovala, co dítě snědlo.

petule246
7. dub 2013

@sylvinka - já bych vzhledem k urputnosti zvracení také spěchala k lékaři. Momentálně zrovna můj mladší syn má jakousi střevní virozu. Poprvé zvracel minulý čtvrtek a pátek. O víkendu klid, pak znovu zvracel v pondělí. Středa čtvrtek, pátek opět v pohodě, ale opět zvracel dokonce několikrát v noci z pátka na sobotu. Teď zase klid. Jsem relativně v pohodě, protože střevní potíže po stejnou dobu má i manžel a já, takže z toho usuzuju, že nás trápí nějaký bacil. u mne a u manžela je to tedy mírnější (bez zvracení), ale blbě nám je. A můj syn právě nezvrací tak moc jako tvoje malá, spíš ublinkne a nemá chuť k jídlu, naštěstí pije.

sylvinka
autor
7. dub 2013

@katyxq Děkuju za reakci! Zpětně jsme vyzjistili, že ve všech dnech jedla hovězí maso. Na netu jsem ale vyčetla, že alergie na hovězí maso jde ruku v ruce s alergií na kravské mléko.
Nevíš, co nás čeká? A má smysl vyžadovat odběr krve - myslím u praktického lékaře?
Ještě mi dneska přišlo, že počůrané plíny (máme látkovky) smrdí - většinou je čichově nijak nevnímám, ale dnes prostě tak zvláštně smrděly. Může to mít nějakou souvislost?

@petule246 Taky děkuju! Já už jsem střevní zažila u střevního, tohle na ni určitě nevypadá.

sylvinka
autor
7. dub 2013

@petule246 zažila u STARŠÍHO .... už mi z toho šibe trošku 😅 😝

luthien.k
7. dub 2013

@sylvinka pediatr toho v souvislosti s podezřením na alergii mnoho neudělá, nemůže dělat testy na specifické protilátky proti alergenům, musí vás poslat na gastro nebo alergologii. Důležité je, abys věděla, že bohužel žádné dostupné testy (z krve, kožní prick testy, kožní náplasťové testy) nejsou bohužel 100% spolehlivé ani směrodatné a skutečně směrodatné výsledky dává jen dieta - že se vyhnete tomu, na co je podezření - a pak expozice - že se podezřelá potravina podá - ale to nejlépe při takových silných reakcích ve spolupráci s lékařem (často za hospitalizace). Vy máte v rodině nějaké alergie, astma, atopický ekzém, problémy se zažíváním, autoimunitní nemoci...?
Jinak odběr krve u dětské - kvůli krevnímu obrazu - asi bych to nedávala dělat zatím, protože na gastru nebo alergu by vám to dělali zřejmě znovu a tak je zbytečné trauma s odebíráním krve 2x.

petikx
7. dub 2013

To může být slinivka, žlučník, určitě bych to nenazvala potravinovou alergií...Určitě to není normální, změnit doktora by to chtělo. Nejlépe se obrátit na gastro poradnu či gastro pediatra, zajet do nemocnice rovnou. Měli by jí vzít odběry krve(výsledky trvají týden) a také udělat sono více orgánu, dále bakteriologické vyšetření z úst a rozbor stolice. Jestli zvrací v etapách s přestávkama, až na hlen, spíš bych řekla ten žlučník a může to být reakce na jídlo - klidně ty nudle jsou pro podrážděný žlučník těžké. Zvracení může provázet zimnice i pocení. Chudinka malá, ještě má nevýhodu, že ani neřekne, kde jí to bolí. Tak brzké uzdravení, ale tlačila bych na lékaře, ať vypíše žádanku na gastro, tam jí provedou sono, ostatní může on.

letalnica
7. dub 2013

Ahoj, zaujala mě jedna věc - píšeš, že zvláštně smrdí plíny. Teoreticky by to mohla být fenylketonurie - neschopnost zpracovat enzym bílkovin. Mám toho docela dost načteno a jedním z příznaků je divný pach moči připomínající pach po myšině. Jenže tady mi nesedí to, že od 70. let se právě na tuto poruchu provádí screening. Je to ten odběr z patičky v porodnici. Tak nevím...

llluckaaa
8. dub 2013

@letalnica To nebude fenylketonurie - jednak se na ni povinně testuje v porodnici a druhak by už byla dávno poznat opozděným psychomotorickým vývojem.
Taky bych to viděla na potravinovou alergii nebo nesnášenlivost - klidně lepek... ten se taky občas projeví zvracením, ikdyž při něm bývá spíš průjem, nadýmání, bolesti břicha a objemná stolice 😒 Ale může to být cokoliv... jak psala luthien.k, zjistit se to dá ideálně vynecháním rizikových potravin a pak jejich zařazením do stravy.

luthien.k
8. dub 2013

Jinak souhlasím s ostatními, těch možností je víc, takže určitě na gastro. Jinak tedy z mých zkušeností se toto hodně podobá příznakům potr. alergie, s ostatním nemám zkušenosti.

sylvinka
autor
9. dub 2013

@luthien.k
@petikx
@llluckaaa Holky, moc vám děkuju. Včera jsme toho moc nevyřídily ☹ Řekl, že vlastně vše je možné a ještě i přihodil nějaký syndrom, kdy se rozdráždí žaludek a ten pak neví, kdy přestat.
Takže zatím jí vzal jen stěry ze zadečky a z pusinky pro vyloučení zánětu, doporučil zapisovat jídlo. Pak až bude mít výsledky, tak snad sono. Každopádně jestli se to zopakuje, tak pak opravdu gastro a alergologie.

Ona je zas od neděle rána úplně v pohodě, jen moc nejí - před deseti dny měla na váze 9,54, včera jen 9, 26 ☹ Ach jo.