3letá holčička pláče bolestí před močením

petardice
13. čer 2012

Včera naše dcera strašně plakala při čůrání, po vyčůrání už byla naprosto v pohodě a veselá. Pak šla na záchod až večer - to tam šla třikrát, pokaždé plakala a svíjela se a radši se vůbec nevyčůrala. Namazala jsem ji Bepanthenem a znovu čůrala až ráno o půl osmé (od těch čtyř odpoledne) - neplakala, nic ji nebolelo. Přesto jsem pro jistotu odvezla moč k doktorce. Vše v pořádku, žádný zánět a dostala jsem Imazol na mazání (genitál byl lehce zarudlý). Po návratu vše při starém - 3x odchod na záchod a až napočtvrté se s pláčem vyčůrala. Teď odpoledne šla opět na záchod, několikrát plakala a odešla, nakonec se vyčůrala, ale při čůrání už neplakala. Zánět to není (což prokázal i test z ranní moči), ale nezdá se mi, že kdyby měla genitál podrážděný, tak by plakala před močení a při něm už ne, to by přece mělo být naopak, ne? Napadá mne ještě kamínek nebo písek, který by znemožňoval močení, a proto by plakala, že jí to nejde. Pak, když se to zprůchodní, už by to odpovídalo tomu, že při čůrání už neplakala. Ale kamínek nebo písek by se snad měl ve vzorku moči taky nějak projevit, ne? Nenapadá vás někoho, čím nebo co by to mohlo být?

ivular
13. čer 2012

@petardice A bolí ji genitál nebo spíš bříško? A neříká, že jí jakoby nejde se vyčůrat? Napadá mě, jestli by to nemohl být problém z oblasti nefrologie - to by ti líp poradily holky z této diskuse https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dilatace... jsou tam odbornice 😉 Držím pěsti!

leryl
13. čer 2012

A co na to říká doktorka?Písek ani kamínek se v moči neprojeví, leda že by byla v moči krev z toho důvodu.

petardice
autor
14. čer 2012

@ivular s vysvětlováním lokalizace bolesti je prostě problém. říká, že ji bolí genitál, ale nevím, jestli by mi popsala ve svých necelých 3 letech bolest močové trubice :( ale hned jsem vlezla na diskuzi, kterou jsi poslala, pěkně jsem se vyděsila, ale snad to tohle není.
@leryl právě, že doktorka dala Imazol s tím, že je to pravděpodobně podrážděné (zapařené) a pálí to z toho důvodu. taky byla s tátou v bazénu, takže mne napadá, že to je nějaká infekce nebo reakce na málo nebo naopak moc chlorovanou vodu. u písku a kamínku bych předpokládala, že bude krev v moči, což není. nicméně od těch čtyř, kdy jsem psala úvodní příspěvek, šla na záchod dvakrát + dnes ráno, vždycky s obavami, jestli ji to ještě bude bolet, ale bylo to bez problémů, tak doufám, že se to během dne znovu neobjeví, to už by bylo extra divné...

ivular
14. čer 2012

@petardice Rozhodně jsem tě nechtěla děsit! Nemyslím si ani, že by malá měla hned dilatovanou pánvičku apod. spíš jsem to myslela tak, že holky na té diskusi mají bohaté zkušenosti s problémy tohoto typu, tak by mohly poradit. Držím pěsti ať už je to v pořádku!

slundo
14. čer 2012

Dilatace ledvinové pánvičky je velmi častá vada a projevuje se tuším už při narození a děti se pak hlídají..... ale neboj, doktorka by jistě i na tohle pomyslela a poslala by vás na UZ ledvin. Všechno vypadá jakoby šlo o zánět, ale pokud jsou výsledky ok, tak těžko říct.... a nemůže jít o nějaké poranění ? Třeba se někde v této oblasti mohla rýpnout a při čůrání ji to štípe... ale s tím zapařením jak vám řekla dr. to bude asi nejpravděpodobnější, stačí malé podráždění a štípe ji to . Pak jde čůrat, začne, zjistí, že to pálí a tak chodí na několikrát..... tak ať se to už hlavně znovu neobjeví ;)

leryl
15. čer 2012

@petardice já bych jí ještě nutila víc pít a chodit častěji čůrat, aby se ten zánět nedostavil

lucille85
15. čer 2012

a zkusilas ji dát vyčůrat do sprchy? Pokud to má podrážděné, tak ta kyselá moč ji pálí, když bude čurat při sprchování tak se to zředí...Ale možná to bude spíš problém pro dětského gynekologa, může to být i nějaký zánět pochvy z toho bazénu, to se z moči nepozná, ale z výtěru ano...předpokládám že synechii (slepení až srůst stydkých pysků) by pediatrička poznala, takže bych se klonila spíš k tomu zánětu...k pití dávat preventivně neagresivní nápoje ( ne džusy, colu, citrusové šťávy, multivitaminy apod.) a vynechat dráždivé ovoce....

veronikaka
15. čer 2012

@petardice Moje mamka měla příznaky zánětu, papírky nic neukázali. Doktorka poslala její moč do laboratoře a našly jí tam nějaké bakterie ze střev ... Vyléčily jí to antibiotika.

martaska78
16. čer 2012

Nevím jak to bylo s jinými, ale dilataci ledvinové pánvičky nám zjistili (synkovi) už na UTZ ve 20. týdnu. Pokud doted nic nezjistili, tak by to asi být nemělo. Ale zašla bych ke gynekologovi, mohla chytit nějaký zánět. Já byla poprvé v 8 letech, protože jsem chytila zánět vaječníků a bolelo mě břicho. Třeba pomůže, a hlavně se bude moci přinejmenším vyloučit jedna možná příčina 😢