4. měsiční každé ráno kašle. Je to astma?

anke
12. zář 2008

Nas mrnousek zacal pred mesicem, 4. mesice veku kaslat ... nejdriv to byl takovy normalni kaslik a presel, ale ted je to kazde rano, je to jako takove krakorani az to prejde do kasliku, jako kdyby chtel mluvit, ale neslo to a rozkaslalo ho to ... jsem astmatik a manzel pravdepodobne taky, tak se bojim, aby to nebylo ono ... jo a jeste jsem vypozorovala, ze si skroro prestal broukat a vetsinou to skonci krakoranim, mozna to budou hlasivky, ale zase kdyz place, tak place ciste a s hlasivkama je ok ... mate nekdo tak male astmaticke miminko?

jabber
12. zář 2008

Ahoj anke, nemůže to být laryngitida? Byli jste u dr?

jabber
12. zář 2008

Ještě bych mu zkusila na spaní hodně zvlhčovat vzduch. A peřinku z dutého vlákna

anke
autor
12. zář 2008

Ahoj Jabber,
u dr. jsme byli - vlastne kazdy tyden tam jsme - uz mesic tam chodime. V krku nic nema, poslechove je cisty, teplotu nema, jinak na nem nic neni. Perinku z duteho vlakna mame uz od zacatku.
Zvlhcovat vzduch me nenapadlo, ale on obcas kaslika i v kocarku, tak to asi nemusi mit ze sucheho vzduchu. Ale zkusim to. Myslis,ze staci treba mokra plinka na topeni nebo musime mit nejaky pristroj?

jabber
12. zář 2008

anke - přístroj by byl asi lepší, ta plínka by měla význam asi spíš když se topí 😖

binki
12. zář 2008

anke, koupili jsme antialergenní přikrývky a zvlhčovač vzduchu a taky čističku vzduchu a dávám i mokrý ručník přes topení a vodu do odpařovače a jen některé druhy květin, které nespotřebovávají kyslík, je jich několik, které mají opačný cyklus

anke
autor
12. zář 2008

binki: taky mate astma?
my mame antialergenni prikryvky uz od zacatku, ale mame treba zaves, tak ten asi zlikviduju, jinak v loznici mame velke akvarko, tak tam ten odpar vody taky bude

cisticku vzduchu mam malinkou, ale strasne to hluci, tak u toho bychom se asi moc nevyspali ... zvlhcovac - na nejaky se podivam

anke
autor
12. zář 2008

jo a jeste budeme menit gauc v obyvaku - mame latkovy a to je lapac na prach, tak koupime na splatky nejaky z ekokuze, co se bude dat umyvat

binki
12. zář 2008

anke: nejpravděpodobněji máme astma, podle lékařů se to těžko zjišťuje u tak malých dětí,... v květnu byl na tom špatně, byl zahleněný a chrčel, dostali jsme hodně léků a chodili jsme na ventolinové inhalace (lék na roztažení průdušek), měl i kyslíkovou masku

jenom ti doporučím, abyste tu vodu v akvárku čistili pravidelně, protože když se vytvoří řasy vypouští do vzduchu látky, které mohou zhoršovat stav astmatika a závěs není úplně na škodu, když je z přírodního materiálu a vypereš to často, víš proč, když máme zrovna potíže, pak sluneční světlo dokáže potrápit

taky jsme dali plovoucí podlahu do ložnice a výhledově zrušíme další koberce

renatam
12. zář 2008

Ak ste obaja astmatici je veľmi veľká pravdepodobrosť , že bude aj dieťatko- alergik! Rob všetkopreto, aby si ho vyvarovala alegénom- dojči do 6 mes, potom zavádzaj príkrmy - ako u alergikov!!. Dieťatko treba poriadne vyšetriť- vrátane ORL, Rtg H, krvných testov a potného testu a v neposlednom rade u alergoimunologa.O astme sa všk u taéhoto malinkého dieťako hovoriť ešte nedá!

dgm
12. zář 2008

Holky, je to smutne, ze mate takove starosti s vasima detma. Ja bych vam poradila precist si tady diskuzi Pust, kterou jsem zalozila prave pro maminky, ktere potrebuji poradit se sebou, s nemocnyma detma ... Je to vyzkousena cesta. Hodne stesti preju.

dgm
12. zář 2008

Oprava - Pust neni tady, ale ve Volne diskuzi.

jabber
12. zář 2008

já jsem četla, že u malých dětí se astma projevuje pískoty, tak snad to astma nebude 😉

anke
autor
12. zář 2008

holky diky, tak jsem byla u doktorky, naharala jsem ten kaslik na diktafon ... a ona rekla, ze to vlastne ani jako kaslik moc neni, ze spis jak vykrikne (nas mrnous od jiste doby nebrouka, ale hulaka), tak se rozkasle a ze na tom nevidi nic zavazneho ani zavadneho ... tak mi spadl kamen ze srdce, ale stejne musim davat bacha ...

s tim akvarkem je to teda drsny, to jsem nevedela s tema rasama .... ale vim, ze kdyz jsem ho jeste cistivala ja (dela to manzel), tak ze mi to moc dobre teda nedelalo, tak diky za tip ...

zaves je bavlneny, bere se to za prirodni material?
koberce nemame ...

binki
13. zář 2008

anke: ano, bavlna, len ty mám ráda...uměliny vůbec
přidávám ti linky na info o astmatu a pylové zpravodajstvi 😉
http://www.pylovasluzba.cz
http://www.cipa.cz

spathiger
16. zář 2008

anke - my vraj máme nábeh na astmu - ale tá sa dá diagnostikovať až vo vyššom veku - spirometriou, takže zatiaľ sú to len také domnienky - na základe posluchu u Dr. Aj sme inhalovali ventolin + ecobec, od 5. mes. No neviem, ten ventolin je sila, nemám dobrý pocit z toho, že mu ho mám dávať (aj tak mám pocit, že to dáko extra nezaberá). Teraz mu ho nedávam a zdá sa, že píska menej ako predtým (ale nechcem zarieknuť). U nášho malého sa to prejavuje tak, že keď sa zadýcha, tak pri výdychu troška "píska". Teda, ani to nie je pískanie, skôr taký hlasnejší výdych - proste ho počuť. A to vraj nemá tak byť. Neviem. Máme však zlatú pediatričku a tá mi poradila, aby som teraz skúsila homeo, tak skúšam. Ty však píšeš, že ti bábo nejak divne "krákorá"? Nemôže to byť len tým, že u malých detičiek ešte nie sú dostatočne vyvinuté chrupavky DC, sú úzke a mäkké a preto môžu vydávať taký divný chrapot? Napr. taký stridor. Z toho potom detičky vyrastú.

zanulav
4. říj 2008

Ahojky mam skoro 6 mesíční mimčo. A podle doktorky ma astma lehce kašle trva to už třetí tyden byli jsme v nemocnici kvuli tomu 3 dny byl na sprejích ventolin, po propuštení bylo to o neco lepší a byli jsme na sirupu ale nic moc nezabralo tak nam doktroka dala ventolin ve sprejích a antrovert. Trochu ješte sípe, jo a každopadne musíme dat kralíka z domu, mame se objednat na alergologii, no každopadne jsem zvedava jak to dopadne ale bude to asi zdlouhave zda se mi předčasne říkat že ma astma nevím uvidíme jo a dostal rymu nejak se z toho nemužem vyhrabat tak v patek mu nasadila augmentin antibiotika, a stoptusin, no je to des, snad se to zlepší,nevím ale asi si pořídíme zvlhčovač vzduchu mate nejake tipy? nebo jake používate vy?

ynann08
6. říj 2008

ahojte aj ja mam problemi s astmou este neni diagnistikovana teras sa liecime na priedusky a o 10 dni uvidime co s toho idem asi vyskusat zvlhcovat vzduchu som rada ze o tom kecate 🙂

emjee
9. pro 2008

dana_l • 2d • Včera o 23:36
moja starsia dcera uz asi 2 tyzdne v noci kasle - v skorych rannych hodinach. niekedy sa zobudi, inokedy spi dalej. mala trochu sopliky ale to je uz prec. dnes sme boli u doktora. hrdielko, nostek a uska su v poriadku. povedal ze moze mat astmu. dal jej lieky na 2 tyzdne, nech vyskusame ci to zaberie.

mate niekto podobnu skusenost. ako a kedy sa u vasich deti prejavila astma?????

srdecne dakujem za vsetky rady.

cairka
9. pro 2008

dana, mne sa zdá troška predčasné po 2týždňovom kašľaní diagnostikovať astmu. Priedušky malej doktor počúval? Je pravda, že sa môže astma aj takto prejaviť, ale mali by tam byť prítomné aj iné veci. Máva malá zápaly priedušiek, obštrukcie, je alergička? Mojej malej sa väčšinou práve zápal priedušiek prejaví nočným kašľaním. Ked má astmatický záchvat, tak má počuteľne zmenené dýchanie ( krátky nádych, dlhý výdych) a pri nádychu počuť ako píska. aké lieky vám predpísal?

dana_l
9. pro 2008

pocuval ju a vravel ze dychanie je ciste. niekedy dycha - chrapci - ako ked by mala zahlienene v hrdle a potrebuje sa poriadne vykaslat. cez den nekasle, nema ziadne teploty, zapal priedusiek mala raz - vo februari a mala uz 2-3x zapal nosnych dutin - asi bude alergicka ☹ (po manzelovi). len v noci kasle- tak 2-3 minuty a to je vsetko. niekedy ju pri tom napina na zvracanie ale nic z nej nevyjde. a tiez nepiska a nechrci.
my byvame v kanade a nas doktor jej predpisal granulovany prasok - Singular - asi to u vas nie je. zatial som jej ho nedala, tuto noc nekaslala a uvidim dnes ci bude kaslat. nechcem jej davat nieco co mozno vobec nepotrebuje. aj ked manzel sa hneva ze chcem byt mudrejsia ako doktor.

cairka
10. pro 2008

no my máme Singuĺair -to je asi to isté. Doktor je asi opatrný a nechce niečo zanedbať,
Na jednej strane je pravda, že je lepšie, pokiaľ je podozrenie na astmu, predchádzať záchvatom, ale zas aby nebrala zbytočne lieky. singulair ak začne brať, tak to je beh na dlhé trate. Ale určite lepšie, ako záchvaty. Ked mala malá prvý ozajstný záchvat, tak neviem, kto viac panikáril, snažila som sa kvôli nej pôsobiť pokojne, ale teda doteraz to pamätám,ten pohľad jej zhrozený, ked sa nemohla nadýchnuť - to fakt radšej nech je do konca života na liekoch. Je pravda, že odkedy má singulair, tak je v podstate bez problémov.

dana_l
11. pro 2008

cairka, ja som pracovala 3 roky v rodine kde maly bol astmatik. jeho matka je lekarka a niekedy ked mal zachvaty museli i tak ist do nemocnice pretoze mu neboli schopni pomoct. moja izba bola v basment a on bol v obyvacke a ja som ho pocula ako kasle. takze viem co je to mat astmu tazsieho stupna.
sophie znova celu noc prespala bez kasla. dufam ze to bude tak aj dnes v noci. ten granulat som jej este nedala a dufam ze to tak aj ostane. zaciatkom januara mame ist na ockovanie uvidim co nam doktor povie. ja si myslim ze to boli dozvuky z prechladnutia, ktore mala pred 2 tyzdnami. dufam ze sa nemylim.

spathiger
11. pro 2008

Ono ja mam aj tak taky divny pocit, ze teraz je to moderne diagnostikovat hned astmu a alergie. My ju 'mame' tiez, momentalne bez liekov, obcas ventolin, podla potreby. A to som si sla len preventivne po sirupcek na vykasliavanie, lebo sme mali vsetci sople, tak aj syncek ich chytil od nas a nasledne z toho rano kaslal. Kedze sme mali cestovat, tak som sa chcela poistit. A tak sme cestovali...na Alergo! Inac maly ani nebyva dako chory, 3x klepem po cele, ak neratam parkrat sopliky a z nich nadranom trocha kasel. V takomto obdobi mu davam ventolin na roztiahnutie DC, hlavne ked mam pocit, ze to dychanie pocut viac ako inokedy. Klasicky zachvat sme este nikdy nemali a dufam, ze ani mat nebudeme. Ja stale verim, ze maly z toho vyrastie a nebude potrebovat ziadne lieky. Ale na imuno sme stale vedeni ako 'astmatici', na kontroly chodime pravidelne, tak uvidime. Urcite je lepsie pripadnym zachvatom predchadzat, ako potom riesit tazke stavy. Prajem vela zdravia...

emjee
19. led 2009

buchova • 1d • Dnes o 11:42
ahojte..
moje 5 mesacne dieta je stale chore.ked prejdu sopliky tak pridu priedusky..vsimla som si ze v poslednej dobe dost chrci.
vie mi niekto poradit?alebo nejaky domaci recept na pre lepsie dychanie alebo aby viac nechrcala??dakujem

oraia • 2d • Dnes o 18:06
a co ti na to povedala doktorka?..... ja sa bojim astmy lebo manzel ma a v detskom veku mal dost silnu, zatial nastasie sa nic neprejavilo, mala je zdrava.....

u teba by mohlo ist aj o alergiu, v kazdompripade dokina nech ta posle na imunoalerg. vysetrenie

buchova • 1d • Dnes o 19:29
oraia

moj priatel,sestra a brat maju astmu tak si myslim ze to budeč mat aj moja mala!!tak zvalstne chrcim alebo to bude mozno tym ze bola chora a este jej to nejako zostalo hore...neviem..imunologicke idem 30 januara tak som zvedava co mi povedia!

...neviem co si mam o tom mysliet lebo predtym taketo chrcanie nemala..len som chcela vediet ake su skusenosti alebo ako sa to prejavuje..

tak ti drzim palce aby bola malinbka zdrava!!!

graziela
4. únor 2009

Ahojte,
aj u nasho 8-mes. synceka ma dr. podozrenie na astmu... ☹ Od 3.mes. je opakovane takmer kazdy mesiac chory...zacne sa to vzdy kaslom, takym suchym, stekavym, drazdivym...zvycajne sa k tomu pridruzi zahlienenie, nadcha, kychanie...a celkovo stazene dychanie...väcsibou bez teploty..
Ked ho to chytilo 1.krat ako 3.mes., trvalo to takmer 2 mesiace v kuse...hlieny sa stale tvorili, maly si nevedel dobre odkaslat, vsetko mu stekalo dole do priedusiek...nasa dr. sa to snazila vzdy najskor preliecit kvapkami od kaslu (uzivali sme Sinupret, Hedelix, Spiropent+Fenistil), no nakoniec to vzdy skoncilo antibiotikami...Asi po 2-3 tyzdnoch trapenia urobili malemu ster a bohuzial vysiel pozit. - v hrdielku mal zlateho stafylokoka, co je vraj typicke pre deti alergicke, bezne ho "zdrave" deti nemavaju...1.atb, tusim to bol Amoksiklav, nezabrali, nasadili sme dalsie Fromilid, tie uz zabrali lepsie, no po mesiaci opät...atb Summamed, dvojita davka, tie sme douzivali zac. januara a od vcera nas to opät chytilo ☹
Este v pondelok sme boli u dr. na odber krvicky kvoli alergologii, tam sme obj. na 090209, tak aby sme mali cerstve vysledky...aj stery mu robili, aj dr. pozerala do hrdielka, pocuvala fonendoskopom..vsetko bolo ok...az vcera rano zacal kaslat, poobede uz vyskocila aj teplota 38,3 °C, no a noc bola hrozostrasna...maleho som si radsej nechala pri sebe v posteli, parkrat som mu premerala aj teplotu, chvalabohu klesla, ale nad ranom som sa tak vylakala...chudatko syncek moj, tak chraplavo,sycaco dychal, nemohol si ani odkaslat, mal uplne sucho v hrdielku, som mala pocit, ze sa ide zadusit...rychlo som mu dala aspon fenistil a dufala som, ze do rana nejako vydrzime...obavala som sa, ci to nie je laryngitida...rano sa mu to trosku uvolnilo, uz dychla lepsie, ale stale bol zachripnuty a kaslal...U dr. sme zistili, ze vysl. steru su opät poz.- v hrdielku zlaty stafylokok..a podla dr. ja nas syncek typicky astmatik, vraj ani z krvi to niekedy nie je take zretelne u malych deticiek, ale pockame na vysledky a teda v pondelok ideme na alergologiu...
Velmi som z toho nestastna...snazila som sa urobit pre synceka maximum, aby to choroby obchadzali, stale sa kojime a ono to just nepomaha...pred rokom sme zistili, ze aj nasa 6-roc. dcerka je alergicka (travy+pupava)..my s manzelom alergici nie sme...neviem, co sme urobili nespravne, ze nase deticky takto musia trpiet...
Este by ma zaujimalo, ake vysetrenia presne robili vasim detickam zhruba v takom veku ako nas maly a aku liecbu vam navrhli?

pajmis
4. únor 2009

graziela - já jsem astmatička, přítel je bronchitik... máme syna... před 2 týdny sem onemocněla zánětem průdušek, kterým trpým každý rok ve stejnou dobu již od dětství... jenže náš malý se ode mě nakazil... kašlal, sýpal, teploty neměl žádné... vylčil se za týden. Ted je Ok a dr. říkala, že to nemusí nutně znamenat astma, ikdyž má 70% šanci, že ho mít bude... já věřím, že to mít nemusí...ale je velká šance že ano... já jsem ještě navíc alergička, přítel tak a máme doma 2 krásné pejsky, které bych nedala pryč za nic na světě!!! Pokud by se u malého zjistila alergie nebo astma, tak je od něj budu co nejvíce izolovat, ale pryč je nedáme!!! Chtěli sme si koupit zvlhčovač vzduchu.. ALE!!! poradili nám, že běžné zvlhčovače pouštěji teplou páru a v té bychom jako alergici špatně dýchali a bylo by nám hůře. Tak si budeme kupovat zvlhčovač http://www.elektroobchudek.cz/male-elektrospotr...

který vypouští studenou páru na bázi ultrzvuku. Je to dobrá investice. Pozeptej se na to a třeba se vašemu drobečkovi uleví!!! Věřím, že by se mu dýchalo lépe. Každopádně jak ho koupím, vyzkouším a dám ti vědět jaký je 😉 Hodně štěstí

graziela
4. únor 2009

Ahoj Pajmis, dakujem za tvoju reakciu na moj prispevok...co sa tyka toho zvlhcovaca vzduchu...ma mame praveze ten problem, ze mame byt az moc vlhky...takze by sme potrebovali skor pohlcovace vlhka...pravidelne v zime sa nam rosia okna, musime mat na parapetach plienky al. handry, aby nam voda nestekala na podlahu... ☹
Ja len dufam, ze predsa len sa ta astma nepotvrdi...no, uvidime zajtra, co nam napovedia vysledky ...

pajmis
5. únor 2009

graziela - já sem si dnes ten zvlhčovač objednala, tak uvidíme ;) nevíš jakou máte doma vlhkost???? Já právě totiž nevím, kdy je ten zvlhčovač potřeba... ym máme vlhkost jak kdy... neěky38%, někdy45.... ale vždycky max. do 50. Právě bych chtěla abychom měli tak 70... není to moc???Jakou máte doma vy??? Nám se občas okna zaropsili, ale to sme na noc moc netopili a měli zavřené okna... máme plastové, tak dobře těsnijou a pak se zarosí (teda myslim, že to je tím 😀)... ale myslím, že ten zvhlčovač využijeme... jak dopadly výsledky?? Už je máte?? Snad je OK... má u vás někdo astma??? Pokud ne, tak si myslím, že to astma být nemusí 🙂 hodně štěstí a napiš jak to dopadlo 🙂

anke
autor
5. únor 2009

ahojte holky, to je mi lito, ze mate takove trapeni ... ja, ac jsem toto tema zakladala, tak musim zaklepat, ze se zatim drzime - mame lehci formu atopaku, alergie asi bude, ale astma zatim neprokazane, akorat mame takovou permanentni vodovou rymicku, ale jen trosilinku - zvladnute Sterimarem ... z oken nam tece na podlahu taky a na to velky pozor, nam se zacala na oknach v pantech delat plisen - nez jsem na to prisla, chvili to trvalo - a plisen pro astmatiky nic moc, tak na to davejte bacha ....
my jsme vedeni na alergologii, ale doktorce se zda zatim Davidek ok, ani nijak nesipe, kdyz lozi, akorat v noci chrape, ale to ma z te rymicky ...
jinak zvlhcovac nam doporucovali, nebo pokud mate pejsky, tak pracku vzduchu - trochu to prefiltruje prach a chlupy ...
preju, at se astma ztrati s vekem

graziela
5. únor 2009

Ahojte,
no my sme dnes boli u dr. na kontrole, vysledky este neboli, lebo sa robili dnes v priebehu dna, ale dr. skonstatovala, ze je to uz ovela lepsie a tak do pondelka, kym nepojdeme na alergologiu, mame uzivat Spiropent a Fenistil...aj noc bola pokojnejsia, Jurko uz ovela lepsie dychal, ani sa nebudil, len raz o 3hod a potom o 6hod. a potom este spinkal do pol8...len cez den trosku zakasle...
Co sa tyka tej vlhkosti, my sme ju doma nemerali, no myslim, ze viac zvlhcovat by pre nas uz bola galiba...
A ta pliesen sa bohuzial zacala robit aj nam ☹ ☹ ☹ Uz sme z toho zufali, v kazdej izbe ju uz mame okolo okien, na ramoch okennych, aj po stene...nie vela, ale je tam...a tak skoro sa jej nezbavime...musime pockat na vymenu okien...
Inac, u nas doma, a celkovo v rodine nema nikto astmu, dokonca ani ziadne alergie...tak dufam, ze sa ta astma u nas nepotvrdi...
Anke, som rada, ze sa vam dari dobre, hoci ten atopicky ekzem tiez nie je bohvieco...ale vzdy sa to da zvladnut...len sa tak drzte dalej 🙂
Ozvem sa vam v pondelok, ako sme dopadli, drzkajte nam palce 🙂