5,5měsíční dítě se nepřetáčí na bříško

kitlinka
22. črc 2013

Dobrý den maminky. mám dceru narozenou 8.2. o měsíc dříve. Od 4 měsíce jsme chodili na rehablitaci (nechtěla ležet na bříšku a pást)to se již nyní zlepšilo a pase, ale jen když má naladu. Začla přetáčet na oba boky. Naší dr. se to ale pořád zdá málo, a tak nám napsala další rehablitace. Cvičíme tam Vojtovu metodu, a mě to trhý srdce a doma to s ní cvičit tak dobře nezvládám..někdy se nám cvik nepodaří vůbec,ale co je hlavní, nezvládám to psychicky:(.Jen na bříšku je pozadu na zádech už si měsíc cucáme palec a to jak dr. tak rehablitační říkaly, že je to dovednost na 7. měsíc, takže si myslím, že je šikovná, jen je chyba v mé motivaci.Chci se zeptat, zda mám cvičit poctivě, protože je malá važně opožděná, jak tvrdí i rehabka i doktorka, nebo je to normální, že je prostě pomalejší a chce to jen čas??Když ji srovnám totiž s kamarádkama, co mají stejně staré děti, tak jsme pozadu:(. Jsem z toho smutná, protože u cvičení moc plačeme, obě:(.Děkuji za jakékoliv názory a rady.

anina32
22. črc 2013

@kitlinka ahoj, nejsem lékař a neznám vaši zdravotní situaci, ale popíšu jak to bylo u nás😉 Až na osmi měsíční prohlídce, jsme byli poslaný na rehabko, protože se malej neotáčel na bříško, a ještě podle doktorky jen pro klid duše, v 5,5 měsících je opravdu brzo. Na rhb na nás okamžitě vytasili vojtovku, byly to muka pro syna i pro mě, cvičili jsme 4x denně, přes protesty manžela i rodiny:( Malej moc plakal, zhoršilo se mu spaní, a do teď se budí několikrát za noc☹ Po týdnu jsme šli na rehabko znovu a bylo mi řečeno že musím použivat větší sílu a víc tlačit! Tak jsem prostě řekla NE. Vykašlala jsem se na rehabilitaci i cvičení a dala na svůj úsudek a selský rozum. Včera bylo malýmu 11 měsíců, přetáčet se začal před 1,5 měsícem sám, plazi se, začíná lézt, sedí a začíná stoupat. Jo je pravda že jiný v jeho věku už chodí a samy, ale jiný třeba zase ani nesedí. První co ti každý řekne je že nemáš porovnávat svoje dítě s ostatními dětmi, že každý dítě je jiný. A pak přijdou doktoři s tabulkami a jak se někdo odlišuje nebo nesplňuje to co ostatní v daném věku, tak to chtějí řešit, lámat přes koleno, ale já třeba nechápu proč? Každý dítě má na všechno svůj čas, pokud není nějaký zdravotní problém samozřejmě, ale jinak bych to nechala na něm a do ničeho ho netlačila😉

kitlinka
autor
22. črc 2013

já neporovnávám, ale dr. hned je je opožděná.Já sama mám dětskou mozkovou obrnu, tak mám strach, aby taky nebyla postižená, mám moc špatné vzpomínky na dětsví ve smyslu posměchu dětí ve školce, ve škole, prázdniny v lázních bez rodiny a tak..Ale přijde mi, že to doktorka moc hrotí, zítra jdem na poslední rehabky a za týden k dr. a když mi je napíše, tak ji řeknu, že je nechci, což bude asi problém...no uvidíme..děkuji za názor

kitlinka
autor
22. črc 2013

mě přijde i divné, že hned nasazují vojtovku copak není něco jiného u čeho tak neplačou děti a není to tak složité cvičit? Protože než si ji přes protesty nastavím do pozice, tak je už uplně brunátná vzteky a myslím, že už musí být i unavená a to má ještě cvičit.. 😠

anina32
22. črc 2013

@kitlinka Držím palce ať vše dobře dopadne😉 jinak dobrý je cvičení na gymnastickém míči, položit tam dítě na bříško, držet za nožičky hned pod zadečkem a pomalu kolíbat do stran, to se malýmu hodně líbilo😉

martinakl
22. črc 2013

Mně teda nepřijde opožděná! Můj syn se začal otáčet na bříško v 7 a půl měsících (a to se narodil po termínu na rozdíl od tvé holčičky). No, je to možná trochu pozdě. Ale naše doktorka to neřešila. Máš smůlu na lékaře, kteří jedou podle tabulek, což podle mě není správné. Být na tvém místě, na vojtovku a rehabky bych se vykašlala. Jinak jak píše Anička, cviční na míči taky pomáhá a i našeho Kubu dost baví. Kuba ještě neleze, což podle tabulek by měl do 10 měsíců. Ale co, on je takovej línější od narození, tak vim, že lézt bude, jen prostě o fous dýl 🙂

kitlinka
autor
22. črc 2013

děkuju holky..jsem z toho fakt psycho..zítra tam jdeme a ja už teď depkařím, protože zase)nebyli jsme tam 4 dny bude říkat, vy jste moc necvičili, ano přes víkend cvičím míň býváme u tchánů a ti to nemůžou slyšet..takže cvičím místo 5x dle rady jen ,max. 3x.tak mi držte palce..díky za podporu

lucieandrlova
22. črc 2013

Děti se srovnávat nesmí. Každé je úplně jiné a každé má svůj rytmus... (Nám dcera preferovala od malička pravou stranu a špatně pásla koníčky, takže jsme od 3 měsíce cvičili Vojtovku a od půl roku se to úplně obrátilo a byla zase strašně napřed, takže v půl roce seděla, v 10 měsících se začala postavovat a od 1 roku chodila. Teď jí budou za chvíli 2 roky a drandí na First biku... Takže vše se mění a nic není ztraceno. )Ale chci se spíš zmínit o způsobu aplikace Vojtovy metody. V ordinaci dcera šíleně křičela a já jsem věděla, že tohle tedy nedovolím. A tak mi doktorka doporučila fyzioterapeutku, která jezdila za poplatek k nám domů a cvičila s námi. V klidu vždy počkala, až si malá na ni trochu zvykne, že tam je a pak ukázala cviky, které jsem pak opakovala sama. Ze začátku sice taky brečela, ale minimální dobu a byla hned doma, ve svém prostředí a šla si hrát... Žádné oblékání v ordinaci, žádný stres po cestě domů... A kromě mačkání bodů má Vojtovka i jiné cviky, včetně cviků na balónu... Jo a u toho stlačování bodů jsem si vždy místo počítání nahlas ty číslovky zpívala. Obě nás to uklidnilo a dcera přestala brečet a zkoumavě si prohlížela maminku (asi jestli jsem se zbláznila... 🙂)
Taky nám ta rehabilitační pracovnice poradila spousty věcí doma, co upravit, co je vhodné, co ne, jak ji nosit... A vždy jsme se domluvily, co jí musím vysvléct a co není třeba (oni někdy miminka brečí už jen kvůli tomu, že jsou nahé a nelíbí se jim to...). Pokud by tedy ve Vašem okolí byla rehab. pracovnice, která nabízí cvičení doma, doporučuji... Popř. mohu poslat kontakt na tu naši (třeba zná ze studií někoho v okolí). Jinak se necvičí pouze Vojtova metoda (i když dle ní je nejúčinnější), existují i jiná cvičení, jiné způsoby. Můžete zadat na internetu do vyhledávání "náhrada za Vojtovku". Ale kvalitní doktor by Vám měl poradit náhrady taky! (Jinak nám tehdy vysvětlila, proč máme cvičit i za cenu toho, že trochu brečí...). Zkuste najít někoho, kdo bude vstřícný a ochotný pomoci ne jen zařazovat dle tabulek... Ať jste brzy bez stresů!

kitlinka
autor
23. črc 2013

Děkuji, dneska jsme byli na rehablitaci, zase ji tam 30min trápila, propadla se ji z toho opět i fontanelka na hlavičce.Říkala rhb, že máme nerovnoměrný vývoj na zádech dopředu na bříšku pozadu a že tím vojtováním se to dožene, že nic jiného není tak učinné..14.8. jdeme znova, tak doufám, že už se přetočíme budu se o to doma všemožně snažit(vojtovat asi budu ale ne 6x, to už vím teď)zkusím balón a ještě zajít do jednoho cvičení..30.7. jdeme k Dr. tak užpokud se do té doby neotočíme, tak jí další rehabky odmítnu. Rehablitační jinak říkala, že pokud se nezlepší, tak by nás pak odkázala na pracoviště s neurologem.. ale snad se zlepší a nebudu muset vyvolávat konflíkt, udělám pro to maximum. Děkuji za reakce všem. K.

petaov
23. črc 2013

takové škatulkování do tabulek mě vždycky dokáže naštvat. Máš fakt smůlu na Dr. Některé nehrotí nic, některé až moc. Naše Dr. je něco mezi, nikdy nechtěla nic zanedbat, takže nás taky pořád někde posílala, protože syn není tabulkový, ale vždycky si dala říct, když jsem protestovala. Vždycky se ukázalo, že jsem měla pravdu a syn na všechno přisel sám bez cvičení, sice později, no a co. Narodil se dřív, tak měl na to právo. Podle mě hraje dost roli. Pásl když chtěl doma, u Dr. to nepředváděl, takže nás pořád někam posílala. Jak říkám, několikrát jsem to odmítla, až kolem 10. měsíce, kdy malý neseděl (tedy seděl po svém, ale ne, tak jak se dle tabulek má s nohama před sebou) jsem svolila a šli jsme na rehabky. Pak jsem toho litovala, protože sestry nás objednávaly ve spací dobu, byly hrubé, lomcovaly s ním se slovy, že každé dítě řve. Já jsem jim na to řekla, že ony by řvaly taky, kdyby s nima někdo házel, když mají půlnoc. Zrušila jsem to. Necvičila jsem ani doma, malý dělal pokroky skoro každý den, sice jen drobné, ne tabulkové, ale to je podle mě důležité. Hrubá motorika opravdu není všechno. Malý byl dobrý v jemné motorice a taky brzo mluvil. Nakonec jsme v roce, kdy malý nechodil, zašli zkontrolovat nožky (že v roce nechodil mi nevadilo, ale nožku měl trochu vychýlenou, tak pro klid duše), šla jsem ale už na jiné rehabky, kde byly sestřičky mnohem příjemnější, nesahaly na něj, malý si tam jen hrál, ony ho pozorovaly a já jsem ho občas korigovala. Nožka se mu s věkem stále spravuje, stačí na to kvalitní obuv. Na té rehabilitaci vlastně ani nechápaly, proč nás tam zas Dr. poslala. Dnes je bohužel uspěchaná doba a ti, co jsou pozadu jsou hned divní. Děti, které např. dříve stojí než sedí taky nejsou v pořádku, ale to by pak na těch rehabkách byly všechny, jak mi tam sestřičky řekly. Takže to je naše zkušenost s tabulkama, já bych vojtovku cvičit nedokázala. Vždycky jsem věřila ve své dítětě, že všechno dožene. Dej na svou intuici. Poraď se třeba s jiným lékařem, nebo změň Dr. Pokud u toho brečíte obě, malé to určitě neprospívá, když o tom sama nejsi přesvědčená.

crawler
23. črc 2013

šmankote...děti mojí sestřenky v 8 měsících nevěděli, že mají nohy (tzn,.že když je vzala do náruče a aby se o ně opřely, tak se hned podlomily v kolínkách) noa dnes? maturitu mají obě...žádné škatulky - každé dítě má své tempo!!!klíd 😉

marton
23. črc 2013

@kitlinka ahoj,neumím odpovědět k celkovému vývoji tvojí holčičky,ale co se týká přetáčení,tak má dle mě čas.Naše dvojče,taky narozené měsíc před termínem,se v půl roce taky neotáčelo a dneska je jak z divokých vajec 🙂 .