Abdukční peřinka. Dávali jste ji poctivě?

lottie
28. čer 2007

ahoj, dostala jsem dneska u ortopeda abdukční peřinku, kvůli kyčlí, je to děsný krunýř, malá v tom bude skoro znehybněná a mi jí bude líto. měli jste to někdo? dávali jste to poctivě? nestačilo by třeba jenom na noc? bojím se, že ani neusne v takovém postroji. a to jsem ji balila naširoko... za jak dlouho se to po poctivém používání srovná? já vím, že jsem se měla zeptat u ortopeda, ale tam to bylo jak na běžícím páse, byla jsem ráda, že mi vůbec ukázali, jak to nasadit a za měsíc kontrola. ach jo.... ☹

dashak
28. čer 2007

ahoj, nemám s tím zkušenost. Ale vím, že i když se na ortopedii maminky ptaly na široké balení, jestli nestačí dávat jen na noc, tak ortoped říkal, že v noci se ve spánku ty kyčle právě uvolní samy, že naopak důležité je to přes den. Tohle bude určitě stejný princip.

skaredka
28. čer 2007

lottie ahoj, bejana z unorovek ji mela, napis ji do IP, jeji mala se s tim dlouho trapila, ale uz ji nosit nemusi. Urcite ti poradi.

lottie
autor
28. čer 2007

dík.
dashak: a moje dětská zrovna říkala na široko stačí v noci. ach jo, ale bude to jak říkáš, zní to rozumě.
skaredka: super zeptám se jí, to by mě mohlo uklidnit, že už ji nemá🙂
zkusila jsem jí to odpo nasadit, nesla to statečně, jakoby nic si hrála na zádech, dělala ksichty, pohoda, ale když došlo na uspávání tak děs. nejde v tom ani normálně pochovat, tak jsem to po půlhodce vzdala, sundala ten krám, ponosila ji, uložila do postele a v momentě usla. jenže sundávat se to právě nejspíš nesmí.
štve mě to, protože zrovna začínala dělat takové pokroky. převalovat se z boku na bok, pást koníky, objevovat nožičky díky barevným ponožkám a ted má po srandě, celá v tom zakrní...

bejana
29. čer 2007

Už jsme si s Lottie psaly přes IP, ale sem v kostce zopáknu naší zkušenost s oním "ortopedickým hajzlem" (promiňte ten výraz 😔)
Asi od osmi týdnů jsme poctivě balili na široko (celodenně), další kontrola byla ve třech a půl měsících. Tam následovala ona studená sprcha ve formě abdukční peřinky 😲 My jsme dostali jen předpis a s tím jsme to museli objednat ve zdravotnických potřebách. Nikdo mi neukázal, jak se "obléká." 😕 Malá to měla mít měsíc a pak nás poslal na RTG s tím, že se uvidí, co dál.
Ortoped tvrdil, že to musí mít 23 hodin denně. To tak asi odpovídalo přebalování a koupání ☹ Hrůza! Naší Marky to taky bylo velký a tudíž jsem to různě ohrnovala (fotky vidění v mém albu č. II.), aby jí v tom nebylo takový vedro (navíc v těch třicítkách, co tu ještě před pár dny byly ☹) Časem přestaly lepit ty suchý zipy, pak si to i sama (spíš náhodně) odlepovala... Dávala jsem jí to opravdu poctivě, ale zpočátku jsem taky psychicky nevydržela a třeba na hoďku jí to sundala 😔 Myslím, že není možné plošně říct, za jak dlouho se to srovná. Měla to kvůli jedné špatné kyčli a dle ortopeda tu peřinku měla z dvaceti procent jako léčbu a z osmdesáti jako prevenci. Naší malé tak stačil "pouze" měsíc a RTG prokázal, že už je vše jak má být, takže už tam vůbec nemusíme 🙂
Je fakt, že se v tom moc hýbat nemohla. Bylo docela smutný, když jsem si pročítala, jak už se pomalu mimouškové otáčejí a Marky neměla ani šanci 😢 Ale po sundání peřinky to šlo rychle. Druhý den objevila levý bok, další den pravý a asi za pět dní po sundání peřinky se poprvé otočila na bříško 😎 Takže to mimouškové rychle doženou 😉

lottie
autor
29. čer 2007

hojky bejo, dík. si báječná a hlavně fakt rychlá 🙂 vy únorovky vůbec, minule mi zas dobře poradila kristi, když jsem stresovala s kojením. nechala bych ty abdukční otázky a odpovědi veřejně, třeba se to někomu bude hodit a kde by nás hledal..prý má "něco" s kyčlema 5% novorozenců!
včera jsem šla spát už v pohodě, plnou hlavu peřinky, toho jak ji zkrátím, at není pájina takový balíček a přesvědčená, že za dva měsíce nejpozději to bude o.k..když budu dělat všechno jak mám
ted je zafixovaná od rána a už ji to prudí. musím být furt s ní, přesvědčovat ji že není želvička a zabavovat ji, protože když je sama, šahá si na to furt a snaží se mrskat.
ta naše peřka je o dost jiná, samo horší 😠 a nemyslím, že by byla až po krk z ortopedických důvodů..taky nemá ty větrací dírky..prostě mi ušetřili cestu do lékárny a zase mě ošidili s peřkou.
ještě jsem se chtěla zeptat..na břicho asi nedávat ted co? ne že by ji to zvlášt bavilo, ale třeba jí to taky bude chybět.
a co prdy? ráno se pořádně vykadí, díky tomu, že se může v noci vesele kroutit a prdět...tak nevím, jak to bude dělat ted.
a kojení? taky plně kojím, četla jsem tvůj boj jaks byla se žlučníkem a odstřikování a znovu učení na prso, no zvládly jste to perfektně 😉 mě zajímá ta poloha. kojím většinou vleže, břicho na břicho a ted když nepoleží na boku, tak s vykroucenou hlavou. ach jo. ani nosit ji v tom hajzlu (už se chytám) neumím. i když je fakt, že to ted píšu na 3krát a povedlo se mi ji mezitím unosit a položit, takže to asi klapne.

bejana
29. čer 2007

Lottie, díky i za pochvalu únorovek 😉 Je to pro ní nová věc, takže to ošáhávání je normal. Marky si na to zpočátku taky sahala, pak si tahala za kšandy. Pak byl chvíli klid a ke konci to ošmatávala skoro pořád a měla jsem pocit, že je na nervy, že si to nemůže strčit do pusy 😅
Na bříško jsem jí dávala tak 5 x denně a to na chvíli - po přebalení, tj. bez peřinky. Přeci jen to držení hlavičky chce aspoň trošku trénovat 😉 Zkoušela jsem to i s tou peřinkou, ale vypadalo to divně a já se bála, abych jí tím neublížila 😕 Prdíky byly relativně v poho. Je fakt, že nejvíc vyprděla na přebalováku, ale ke konci už prděla jak drak i v tom hajzlu 😉 Určitě si s tím poradí i Pája.
Kojení, no, pořádně jsem nevěděla jak to udělat, abych jí udržela v pozici břicho na břicho, aniž by si "lámala" tu nožku, co měla dole. Záchrana pro mě byl kojící polštář, takže přes den jsem kojila jen za jeho pomoci - občas i bez něj, ale to jsem jí tu peřinku musela sundat. V noci jsem kojila zpravidla naprosto blbě, ale mimi jsou v noci přizpůsobivější, tak to šlo i tak. Někdy jsem jí nechala ležet na zádech a trochu si na sebe za pomocí její ručičky navalila její tělíčko. Umí se napít, i když leží na zádech a má otočenou hlavičku, ale tím se namáhá a může tak vypít míň, což jsem já u své malé vyžličky opravdu neměla zapotřebí ☹ Když jsem měla energii, tak jsem jí nechala na zádech a naklonila se nad ní tak, aby ona měla hlavičku rovně a prso jí šlo do pusy. Ale to byla pro mě dost nepohodlná poloha 😒 Zase kdybych jí ten bazmek v noci sundavala a nandavala, tak jí proberu, ona pak nezabere, bude protivná a nevyspíme se ani jedna. Na rodině jsem četla doporučení kojit v leže - ty na zádech a mimi na tobě bříško na bříško. Jenže jsem byla po laparce, takže to nehrozilo vůbec. Taky si nedovedu představit, jak bych já byla schopná pít na břiše 😕
Nosit se jí naučíš. Je to nepohodlný, ale jde o zvyk 😉 Já jsem jí moc nosit nemohla (ani zvedat nic těžšího), takže ona na chování moc zvyklá není. Přenášení jsem se samozřejmě nevyhla, ale jak píšu, bylo to OK 🙂

lottie
autor
24. črc 2007

ahoj. oživuju zapadlé téma abdukčních peřinek, ale už jenom abych připsala happy end. 🙂
potkala jsem za ten necelý měsíc plno sousedek a cizích ženských v kauflandu, co mi říkaly: "no jooo, chudinka malá, naše holka to taky měla do 10ti měsíců se trápila." a tak podobně. ALE, katastrofické scénáře se nenaplnily, změnila jsem ortopeda, nenechala jsem ji furt rentgenovat a zašla po měsíci na sono kontrolu a místo nové širší peřinky je pája zase volná jak ptáčátko 🙂
jo a jediná beja říkala, že to může být dobré za měsíc. takže ještě jednou dík. já jdu s Pájou válet sudy 😀 😀

bejana
24. črc 2007

Lottie, to je supéééér!!!! 🙂 Moc gratuluju a válením sudů zdar 😀

lottie
autor
24. črc 2007

beji ty si tady snad pořád 😀
minule jsem po cestě od ortopedů v tramvaji brečela a dneska jsem dělala ostudu zas, skákala jsem "taťkovi" na krk, píchala pavlínku do bříška a zpívala jí : normální miminkoooo, s normálníma nooohamaaaaa 😀 😀 pohoda

bejana
24. črc 2007

Lottie, nejsem 😀 Zrovna dnes jsem celý den nebyla a přihlásila se až teď 😅 První téma, který jsem viděla, bylo tohle, tak jsem sem hned vlítla 😀
Když jsem šla od ortopeda s tou novinkou, že už má Marky vše OK, peřinku můžem vyhodit a už tam nikdy nemusíme, svítila jsem jak kdybych vykouřila lán marihuany 😀 Takže tě naprosto chápu 🙂 Ještě jednou moc gratuluju a přeji ostatním, ať jejich ortoped zbytečně nenutí trpět miminka v takových sakrblé udělátkách!

romana2
1. srp 2007

ahoj lottie, na základe vlastnej blbosti (a blbosti aj našej bývalej lekárky)by som ti rozhodne doporučila zaťať zuby a nechať malej perinku na 23 hod. Prečo som taka dôrazná? tiež sme najskôe dostali perinku - ale bola o číslo väčšia ako mala byť - malá si z nej vyťahovala nôžku + mala problémy s prdíkmi a naša detská lekárka mi doporučovala jej to dávať dole. No a na ďalšej kontrole bola zistená subluxácia a my sme skončili v nemocnici 6 týždňov na trakciách + 6 týždňov na Hanuskovom aparáte + do 8-mesiaca strmene - k tomu 3 RTG a ďalší nás čaká.. Dnes má malá 10 mesiacov a zatial "nekomunikuje" s nôžkami. Viem, že to vyzerá strašidelne, ale dodnes si vyčítam, že som mala byť tvrdšia a dôslednejšia a možno by sme sa tomuto všetkému vyhli. Možno. A ešte ďalší môj názor: ak nevdôveruješ ortopédovi - zmeň ho. Ale neboj, tie naše zlatíčka to zvládajú dobre - horšie to je pre okolie. Ale radšej perinku ako toto všetko. Držím palce a vydržte to obe.

hagenka
5. srp 2007

ahoj, pridavam svou zkusenost: perinku jsme dostali v 6 tydnech, kontrola za dalsich 6 tydnu - Dr. po prohlidce rika, je to lepsi, ale ne uplne v poradku, dalsi kontrola za 5 tydnu, Dr. na sonu videl, ze uz se kycle spravily, ale nechal preventivne na noc na 7 tydnu. Po posledni kontrole zcela v poradku. Rozhodne doporucuju hlavne v zacatku davat perinku poctive a porad! Synovi nevadila - zatim neobjevil krasu pohybu. Dalsich 7 tydnu uz jsem mu ji obcas sundala na par hodin. Cim poctiveji ji budete davat, tim kratsi bude doba, co bude perinka predepsana. Ja to na zacatku obrecela, ale uteklo to jak voda, zvykli jsme si na to a nebyl to vubec problem. Ostatne ten, komu perinka vadi je obycejne maminka a ne potomek, pro jehoz zdravi se cela akce podstupuje...

zusma
23. lis 2007

Holky mám možná blbý dotaz. Tu perinku jste dávaly az úplně navrch na oblečení?mne k tomu nikdo nic neřekl,jen mi vrazili do ruky recept a nashledanou. Já to začala dávat dnes a úplně na vrchní oblečení. Jinam se to miminku asi nevejde.

ocicka
23. lis 2007

Ahoj, a muzu se zeptat kdy-v kolika mesicich mimca, Vam tu perinku dali?My jsem 1.kontrolu nemeli nic moc, tak jsme davali plenky a cvicili. Ve 3. mesicich to dopadlo dobre a mame jit na kontrolu zase za 3. mesice, a tak jestli nam hrozi jeste ta moznost perinky?

bielanevesta
23. lis 2007

Ahoj 🙂 My sme najprv od mesiaca nosili široké balenie a za ďaľších 6 týždňov, keď mala Natálka 2.5 mesiaca nám bola nasadená perinka 😠 Malá to vďakabohu znášala dobre a občas sa jej zbavila pokakaním 😀 (keď mala toho v brušku vela a pretieklo to cez oblečenie). Tenot týždeň po 2 mesačnom nosení už má nožičky v poriadku ale ešte mesiac ju má nosiť, ale to je skor tak preventívne 🙂
Zusma určite ju Nikolke dávaj NA oblečenie 😉

lottie
autor
23. lis 2007

zusma> na oblečení, teda aspoň na dupačky a bodíčko, zimní bunda by zas asi měla jít na to, taky mi nic tenkrát neřekli, ale bylo to v parném létě 😉
ocicka: já myslím, že v těch 6ti měsících už vám peřinka nehrozí. u nás byla taky 6titýdenní kontrola nic moc, tak jsme cvičili, široce balili a ve 3měsících stejně peřinka. Ve 4řech jsem ale zmenila doktora a ten už to nošení neprodlužoval. a dneska už ani nevím, že jsme ji meli 🙂

bielanevesta
23. lis 2007

Lottie jj tak som to myslela, nie na bundičku ale na dupky a bodyčko 😉

zusma
24. lis 2007

Holky díky moc.my to dostali včera a to jsme začali 4.týden. Jsem z toho asi více nešťastná než malá. Zatím to snáší dobře,jen když ji do toho strojim tak trochu křičí. Na kontrolu jdeme za 3týdny a byla bych šťastná kdybych vám sem mohla napsat že je to ok.

bielanevesta
24. lis 2007

Zusma nemaj strach, ja som bola najprv tiež z toho smutná 😉 .Ale malá akurát kričala keď som jej to dávala a inak ˇo.K.Držím palce nech sa jej za 3 týždne zbavíte 😉 . My ju nosili 2 mesiace 😝

bramburka
24. lis 2007

Jaky je rozdíl mezi tím, když vám dají tu peřinku a mezi tím, že máme balit na tři pleny???

radkapl
24. lis 2007

Ahoj taky jsme ji meli, pry tři měsice a nakonec s toho bylo skoro měsicu pět.Mala se narodila v červnu takže přes leto hruza,ale myslim že na zimu to oblikani musi byt jeste horši.Davala jsem ji to poctivě tři mesice a pak nam řekli že už to ma dobry ale musi to ješte nosit aby se to nevratilo.To už jsem ale davala jen na noc,vadilo ji to čim dal vic.No a už je to o.k. tak jsem rada.Tak at to zvladnete

zusma
24. lis 2007

Uvidíme jak dlouho to budeme mít. Už aby to bylo za námi. Říkám si že v zimě se v tom alespoň nepoti a možná ji to trochu hřeje.

zusma
24. lis 2007

Bram podle mě ta peřinka je určitě tužší a mimi nemá možnost ty nohy vůbec dat k sobě nebo skrcit. Já ty pleny dávala a myslím že to nebylo tak pevné a když má mimi sílu tak ty nohy může trochu dávat k sobě

zusma
24. lis 2007

Holky ještě se chci zeptat. Když vám tu perinku dali, jakou vám řekli diagnózu? Něco vážného nebo ne? Mne řekli že to prý nic hrozného není. Ale nevim, jen tak by nám to asi nedávali

lottie
autor
24. lis 2007

zusma, říkali něco jako mírně šikmá stříška (taky jsem z toho nebyla chytrá) a pak se ta závažnost nějak čísluje, když jsou ty kyčlíky dobré, je to 1a a když mírně horší tak 2a, nebo 1b, prostě obě ty hodnoty se mužou nějak hybat, neboj nic, já myslím, že když vám ji dali takhle brzo, tak to bude tím dřív dobré a taky to Nikolce nebude ted tolik vadit, když se ještě nepotřebuje otáčet na břicho a blbnout. Akorát na ty prdíky je to blbé, Pája se s peřinkou nemohla vůbec vykadit, zatínat svalíky na břiše, krčit nožky, takže rektální trubička byla povinná výbava 😉

bielanevesta
25. lis 2007

My sme mali jednu nožičku(ľavú) 2a ale diagnózu mi nevysvetlili akurát povedali, že tú ľavú nemá celkom dobrú ale že to nie je nič hrozného 😝
Inak čo sa týka prdíkov a kakania v perinke tak Naty bola na to expert lebo s tým nemala problém...ale to som písala už vyššie 😉 😀

mellini
26. lis 2007

nám řekli v porodnici, že to máme akorát na hraně, že stačí široké balení, po 6 týdnech jsme dostali peřinku a doktorka nám řekla, že to mám dávat poctivě při takovém nálezu, pravá 1b (ok), ale levá 2c, první dva týdny jsem ji dávala 2 pleny navíc, protože peřinka byla na malou moc velká, nedala jsem ji tam, kde měla být, po těch dvou týdnech ji peřinku dávám poctivě, trošku do ni dorostla, ale museli jsme zkrátit všechny ty suché zipy, jdeme teď ve čtvrtek na kontrolu, tak trnu, jaké to bude mít, malé ta peřinka vůbec nevadí, jen ty prdíky ji jdou hůř ven ☹

jitka83
26. lis 2007

Ahoj, tak s peřinkou mám velký zkušenosti. Měla jí moje dcera. Dostala jí po šestinedělí a sundali jí to až ve třech měsících a pak do půl roka pleny na široko. Úplně živě si pamatuju, jak mi bylo hrozně. Malá se ani nepohla. Bylo to hrozný. Oblečení musela mít větší, aby mohla ty nožky roztáhnout. Dávala sem jí to poctivě pořád. Jen půl hodinky před koupáním sem jí nechala prokopat. Byla ale pak opožděnější v motorice. Nechtěla se mi moc otáčet na bříško. Proto když mi řekli v porodnici, že kluk by jí měl taky dostat, tak sem to ořvala. Ale naštěstí nám stačili pleny, ktarý měl do třech a půl měsíců a i přes pleny byl čipera a začal se mi ve třech měsících otáčet na bříško. 😉

mellini
26. lis 2007

četla jsem taky, že jsou tzv. Pavlíkovy třmínky,ty prý se dávají, když už by peřinka nepomohla, pak je to natahování a sádrování,tak si říkám zlatá Frejkova peřinka, když jsem to malé dávala poprvé, tak ta peřina byla skoro vetší než Nelinka, taky jsem to pěkně obrečela ☹

vachovka
26. lis 2007

Jaj baby jak to citam tak sa mi vracia spat ta hruza s perinkou.Ja ju tak nenavidela.Furt som revala.Mala ju nosila 3.mesiace.Ale nemam pocit ze bola opozdena.Naopak ked som jej to dala dole tak sa otocala jak vrtula 😀 A beha my uz od 10mesiacov.

Lottie chodili ste na Slovany?My ano a ta doktorka ma tak vystresovala ze pojde mala do nemocnice a daju jej sadry.Skoro som prisla o mlieko.