Ach ty kyčle - sádrová spika, trakce, třmínky

zulitvi
5. črc 2014

Ahoj všem, ráda bych tu pokecala s někým, kdo má stejnou nebo podobnou zkušenost, jako já. Hlavně bych tu chtěla číst nějaké dobré zkušenosti, třeba že se to povedlo dát do pořádku brzy a ne po několika trakcích a spikách atp. Ale samozřejmě uvítám i ty horší zkušenosti. Malému hned v porodnici zjistili, že má špatnou jednu kyčel, ale nikdo nedokázal říct, jak moc (ten pitomec v Trutnově nám řekl, abych cvičila motýlky a dávala široké balení, že se to spraví, v HK nám pak řekli, že jsem mu to tím mohla ještě zhoršit 😒 ) a tak nás tedy odeslali na konzultaci do fakultky v HK k panu Adamcovi (výborný chlap - super vystupování, vše řekne narovinu, vše vysvětlí). Panu Adamcovi se to moc nezdálo, na UZ nebylo nic vidět a na RTG také ne, protože Vendelínek nechtěl držet. Takže jsme měli za 3 týdny nástup do nemocnice na artrografii. Když jsem jim Vendelína dávala, říkali, že to bude cca na 15 minut. Uběhla hodina a půl a malý nikde (jak mi bylo tu asi nemusím psát). Pak jsem uslyšela jeho křik a mě se tak ulevilo. Ale to jen do doby, než jsem ho viděla. Byl zasádrovaný od kotníčků až pod prsa - dostal sádrovou spiku. Že prý mu nařízli šlachy kvůli uvolnění svalů a kloub šel zakloubit. Teď před sebou máme ještě 11 dní v sádře (těch 6 týdnů je nekonečných) a pak už "jen" na několik měsíců pavl. třmínky. Ani nevíte, jak se bojím, že mu ten kloub vyskočí hned, jak mu sádru sundají. Malému teď jsou 2 měsíce a tak mě trochu uklidňuje, že takhle malé děti jsou ještě "tvarovatelné" a doufám, že to je i náš případ. Tak doufám, že tu bude někdo, kdo dokáže povzbudit. 🙂

ajurka
6. črc 2014

Tak to mi je moc lito.... preju aby to brzy ok... a at uz nema zadne problemy... my mame 4 mesice a porad nemame jaderka tak doufam, ze pri dalsi kontrole uz budou...

zulitvi
autor
6. črc 2014

Díky 🙂 Tak jaderka pry rostou do 8 měsíců ne? Tak snad dof
dorostou.

ija1
8. črc 2014

drzim pesti, aby bylo vse v poradku, ja se taky bojim, dcera zdedila po manzelovi dysplazii, jednu kycli mela po pordu stupen IV, ted snad III po 14 dnech a za chvilku dalsi kontrola po 4 tydnech, uz ted mam z toho hruzu, tech trakci se dost bojim, nosi Wagnerovy puncosky, nozicky ma volne 10-15 minut denne, a fakt se bojim, ty trakce me neskutecne desi a tim ze mam doma jeste 4 letou slecnu, je predstava 6 tydnu v nemocnici docela horor.......bylo to dost narocny jen tyden v porodnici........
taky by me zajimalo, jestli si tim nekdo prosel, a zvladl to bez trakci, jen s vyuzitim pomucek?

adelinkkaa
9. črc 2014

Náš malí ma od narození vrozenou dysplazii prave kyčle...Od 3 měsíců nosí pavlíkovi třmínky.Chodíme taky k dr.Adamcovi.je užasný a vždy nam vše dobře vysvetlil.Bohužel stále má nalez IIb a ne a ne se hnout.Ted jsme v takovém stadiu že třmínky nosí na 20hod denně.Na konci srpna jdeme znovu na KO a třmínky mu budou sundavat at se malí muže rozhybat...Bud si ta kycle najde cestu sama bo bude muset jit ve 3 letech na operaci.

@zulitvi My jsme taky z Trutnovska🙂

evter
9. črc 2014

Tak já se přidávám, začínali jsme Frejkovou peřinkou v 7 týdnech, po 14 dnech nošení Pavlíkovy třmínky, které nosíme 24 hodin denně, sundáváme jen na koupání. Malému jsou 3 měsíce, zatím je tedy máme měsíc. Problémem je ale bříško, jak se malý nemůže prokopnout, začaly mu hrozné potíže s prdíky, někdy takové, že se kvůli nim není schopen vůbec najíst. Ale proti sádře je to pořád asi nic. Tak přeju, aby Vám to vše dobře dopadlo.

zulitvi
autor
10. črc 2014

@adelinkkaa Nám vyhrožovali operací už na roce, ale to pan Adamec netušil, že to půjde zakloubit po uvolnění svalů. Teď říkal, že to vypadá dle rtg velmi pozitivně a on prý jen tak falešné naděje nedává, tak mě to potěšilo. Doufám, že to byla první a poslední spika. Třmínky už pak budou oproti tomu pohoda. A kolik je prckovi? A jak dlouho už ty třmínky nosíte? Já ani nevím, jaký nález máme, ale tuším, že jsem v těch papírech někde vyčetla IIC, ale vážně nevím. To jsem nečekala, že se tu najde také někdo odsud. My jsme z Úpice. 🙂

@evter To Vendelín má taky problém s prdíky, takže kapeme espumisan, ale že by to nějak extra zabíralo, to tedy ne. Ale bříško ho naštěstí bolí vždy jen chvilku. Chudák se u toho prdění vždy celý zapotí. Jídlo mi kvůli tomu naštěstí neodmítá. Už se těším, až mu konečně budu moci u toho bolení to bříško aspoň promasírovat. Tu sádru má od kotníčků až pod prsa. Takhle mu akorát kapu ty kapčky a nahřívám polštářek. Sice to přes tu sádru asi necítí, ale já mám aspoň dobrý pocit, že dělám, co můžu. :D Jaký jste měli nález vy?

zulitvi
autor
10. črc 2014

@ija1 Jak jsem ležela v nemocnici, když byl malý na té artrografii, tak tam byly dvě paní s miminkama na trakcích. Měly už teda trochu větší holčičky a musí být záhul to udržet na zádech. 😒 Ale obě paní vypadaly veselé a že si na to tam už zvykly. Jedna tam byla jen na 4 týdny, ale stejně to musí být strašné. Ještě ta jedna paní kojila a tak tam přestala kojit a jen odstříkávala, protože jí bolely záda, když byla nahnutá nad tou postýlkou. Taky jsem se toho děsně bála. Naštěstí se nám to vyhlo a doufám, že to ani nebude potřeba. Páni, takový nález, snad se to dá do pořádku i bez trakce a operace.

adelinkkaa
10. črc 2014

@zulitvi já jsem taky z úpice😀 znám tveho brachu🙂malí ma třmínky už 5měsíců,ted mu je 8 měsíců....asi jste chodili taky k Holikovi že?
@evter
@zulitvi Holky na bříško pomahají tejpy... je to mnohem lepší jak naky kapky a levnější🙂

zulitvi
autor
10. črc 2014

😀 A že jsem tu žádné miminko s třmínkama neviděla .. :D My jsme nechodili nikam. Kvůli Holíkovi jsem musela na operaci ve 13letech já, k tomu bych už nevkročila. V porodnici na něj koukalo 5 doktorů a jen jeden uznal, že sám neví, co s tím je, ostatní souhlasili s Gretzem, že stačí cvičit motýlky a široké balení. Jinak jsme měli chodit do TU k tomu Gretzovi. Naštěstí ten jeden se zná s panem Adamcem a hned nás tam poslal. Jeli jsme tam druhý den po propuštění z porodnice. Jaké tejpy? Nic takového neznám.

ija1
10. črc 2014

@zulitvi tak nam se to nakonec taky vyhlo.....snad.....dneska jsme byly na kontrole a male to za 6 tydnu prelezlo z 4 stupne dysplazie na 2b, coz uz je normalni, takze nadhera.......povazuju to za zazrak, puncosky vymeneny za trminky, takze se to celodenni noseni fakt vyplatilo, porad tomu nemuzu uverit, ze to ma uz skoro v poradku..........

vera_vila
10. črc 2014

určitě by ti svou zkušenost mohla napsat i @mmirunda... S malou si toho užívá dosyta a bohužel to stále není dobré ☹

zulitvi
autor
10. črc 2014

@ija1 páni, to gratuluju, tak teď už to bude jen lepší a lepší. My jdeme ve středu do nemocnice a sundaji nám sádru. Tak jsem zvědavá, co bude mít on. 🙂

adelinkkaa
10. črc 2014

@zulitvi mrkni ke mě do fotoblogu,tam mam o tom članek i s fotkou.🙂My se v upici moc neukazujeme,jsme víc v Praze😀 ale miminko se sadrou jsem taky ještě nepotkala...😀Je dobrý že tvuj malí je ještě maličké miminko,těm se ty nožičky vracejí mnohem lip k normálu než starším...Maximek už ma i jadyrka a o to je to horši:-/

zulitvi
autor
11. črc 2014

@adelinkkaa A jak řešíte jízdu v autosedačce? Jde to s trminkama normálně? S tou sadrou musíme sedačku a kočárek vycpat polstarema.

adelinkkaa
11. črc 2014

@zulitvi Třmínky jsou nato v pohodě🙂 většinou není žadne omezení,jen oblečení se hodně třmínkama ničí a to že ty třmeny jsou hnusný o tom radši nemluvit.Nechapu že nedělají naky barevny😀
A jak to malí zvládá tu sadru?

martinkaalesek
11. črc 2014

@vera_vila @mmirunda
Mela jsi tam tecky, proto se to Mirce asi ani neukazalo.... 😉

Hodne stesti vsem detickam!!!! At jsou nozky zdrave!!!!

zulitvi
autor
11. črc 2014

@adelinkkaa a ještě dotaz, jak je to s prebalovanim, kdyz se nesmi trminky sundavat? Vendelinek tu sadru zvlada úplně v pohodě. Ani o tom neví, jen když prdi nebo kadi, tak mu to moc nejde. Ale komu by slo, v te poloze. Az budu na PC, dam sem fotku, jak ten nas trpaslicek vypada s tou sadrou. :D Ani prvni den nebrecel, to se jen lekal, kdyz chtel kopat a ono to neslo, tak ho to i budilo, ale hned.zase.usnul. Je uzasnej. A myslim, ze za tech 6 tydnu desne vyrostl, uz se tesim, az ho ve stredu zase uvidim bez te sadry. Konecne normalni miminko. :D

adelinkkaa
11. črc 2014

@zulitvi Mno ja mu davam třmínky na ponožky a nato teplačky...pak stačí sundat jen teplačky...takže to jde docela v pohodě.V třmínkach se naučil dokonce,otáčet se,lozit atd...
Je dobrý že je Vendelínek takhle malí,oni to asi ty miminka lepe snášejí když se ještě tolik nehybou🙂 to je dobře🙂

zulitvi
autor
11. črc 2014

@adelinkkaa a dupacky jsi nedavala? Ja si proste to prebalovani nedokazu predstavit. Nebo i ty teplacky, jak sundat, nebo ty davas az na trminky?. :D V HK na dětské ortopedii jsou moc milé sestřičky, tak mi to vše naštěstí vysvětlí, kdyby mě důkladně neproskolily s prebalovanim se.sadrou, tak by vypadala úplně jinak a to.že uz si ji parkrat podelal, cekala jsem, ze po 6 týdnech s malou dirkou na plinku bude vypadat mnohem hur. To je prďola šikovnej, hlavně je dobrej, že ho nějaké trminky ani neodradí a takhle.se snazi. Známá má syna, kterej měl taky třmínky, když byl malej a 2x je nesli k doktorovi pretrhnute. Nechapu, jak se mu to povedlo. :D Az mi zacne utikat z hraci deky, jeste budu rada vzpominat na sadru. 😀

adelinkkaa
11. črc 2014

@zulitvi zitra ti sem dam fotku ju? Dupacky nedavam vubec.nechci aby mel dalsi ksandy a tlacilo by ho to🙂 s tou sadrou to musi byt asi narocny vid? Jeste ze je malicky.kdy jdete na sundani?mali mel kycel uplne venku bo copak ma s kyclema?

zulitvi
autor
11. črc 2014

@adelinkkaa No je o kus horsi hygiena a je taky o kus těžší. Prebalujeme, že jednu plinku trochu sestřihnu a zastrkam pod sádru a druhou vetsi plinku mu dam jeste pres to. Bezne to trva kolem 5 minut a potrebuju k tomu prostor, takze prebalovani nekde venku nehrozilo. Clovek aby furt myslel na to, ze bude muset byt kazdou chvili doma. Kocarek, sedacku a lehatko musi mit vycpane polstarema a dekama, aby se vubec vesel, nohy vypodlozene, ted ma jednu furt jak balon nateklou. Ale jinak je to celkem ok. Jen me mrzi, ze mu nemuzu zacvicit s nozkama a promasirovat brisko, kdyz ma boleni. Ta sadra je az pod prsa. On byl v brise furt hlavou nahoru a sedel si na nohach, tak na jedne noze mel chodidlo vkroucene dovnitr (ale to jsme dali do poradku cvicenim) a na druhe spatnou tu kycel, mel ji uplne mimo a doktor mu musel nariznout slachy, aby uvolnil svaly a mohl to dat tak, jak to ma byt. Ve stredu rano jedeme do HK, tak ja doufam, ze hned rano se na nas vrhnou a taky ze ho budu moct sama vykoupat. Pak nam hned daji trminky, zustaneme pres noc a pak zase domu a uz jen třmínky. Ani Venyho nemuzu nikomu dat na hlidani s tou sadrou a i manzel nechtel, protoze se bal prebalovani a tak, ale pak se to naucil a pohoda. 🙂

mmirunda
12. črc 2014

@zulitvi Myslím si, že se známe z diskuze na e-miminu nebo ne? Já ti moc dobrých zkušeností nepřinesu, nám se od narození s kyčlema s prominutím sere úplně všechno ...

zulitvi
autor
12. črc 2014

@mmirunda Jojo, já si říkala, jestli to jsi ty na tom emimi. Máte to pitomé. ☹

mmirunda
12. črc 2014

@zulitvi bohužel jsem to já, ale neboj, vy to budete mít v pořádku, uvidíš 😉

zulitvi
autor
12. črc 2014

@mmirunda Strašně tě obdivuju, jak to vše zvládáš. Koukla jsem do tvého fotoblogu a teda páááni. Je to strašné, ale musíme doufat, že už to bude jen lepší a lepší. Nic jiného nám ani nezbývá.

mmirunda
12. črc 2014

@zulitvi To se ti jen zdá, nezvládám to tak jak to vypadá, mnohdy strašně pláču a trápím se tím, ale jsou horší věci na světě, což je vždy si potřeba uvědomit. Jen někdy je toho opravdu strašně moc. A to mám spoustu alb s malou a nemocnic zamčených, kvůli zneužití fotek

zulitvi
autor
12. črc 2014

@mmirunda Já si furt říkám, že jsou to jen kyčle. To doktoři umí dát do kupy. Sice to někde jde hůř a trvá to dýl, ale je to lepší, než nějaká retardace, problémy se srdcem, nebo tak něco. Já jsem koukala, že jsi na tom fotoblogu psala něco o zneužití fotek. Co z toho ti lidi mají. 🙄

tarien
12. črc 2014

@zulitvi Ahoj 🙂 to dopadne dobře...jen to bude chtít čas. My měli dysplazii na 3b stupni, u nás naštěstí stačili jen třmínky, dostali jsme je 3.den po porodu a nosili do 5.měsíce, pak jsme měli ještě měsíc a půl peřinku. Jadérka se nám vyklubala až v 11.měsících (takže se nestresovat pro @ajurka). Na kšíry si rychle zvyknete, mně o nich teda nikdo nepoučil, na porodnici mi přišlo, že to snad neviděli...přebalování je v pohodě,třmínky jsem dávala nejprve na tělo, později na bodyčko a přímo na nožičky, plínka se pak jen pod třmínky podstrčila, byla to rychlovka 🙂 oblíkání - taky v pohodě, oblíkli jsme všechno, ani to nemuselo být moc volné...ale nedávala jsem riflíky a spol, to až od půlroku. Bojovali jsme jen s otlaky pod kolínkami, takže jsem ty kšírky tam omotávala vatou a sem tam to promázla kalciovou mastí nebo bepanthenem, když to zčervenalo. Bude to dobrý, jsou to ,,jenom" kyčle...a doktoři to dají do cajku 😉

zulitvi
autor
12. črc 2014

@tarien Děkuju a teď už to máte dobré? My si jdeme lehnout přes noc do fakultky na dětskou ortopedii, protože mu budou sundávat sádru, tak tam tomu rozumí a ukážou, co a jak. Teda snad. Taky jsem měla v papírech, že o zacházení se sádrou mě má poučit praktická doktorka a ta se úplně zhrozila, že to nikdy neviděla a nemají zkušenosti.

tarien
12. črc 2014

@zulitvi Máme rok a půl a lítáme jak tři čerti 🙂 Dobré jsme to měli už v 8.měsících, dělali nám i rtg (ale ten už v 6.měsících)...třmínky letěly do popelnice a my na ně rychle zapomněli, malá se rychle po sundání peřinky začala i plazit. Na ortopedii s tím zkušenost určitě mít budou, já jsem se to vlastně naučila sama - nakonec jsem je i sama povolovala - doktor mi ukázal, v jakém úhlu ty nožky musí být, ať tam nemusíme jezdit na kontroly co 14 dní 🙂 ale co 6 týdnů - bylo to těmi otlaky pod kolínky, malá chvílemi rychleji rostla 🙂 třmínky budou lepší volba než sádra 😉