Alergická reakce na rajče u dítěte, co s tím?

fiollette
8. črc 2012

Poradtě mi prosím, co dát malému (6měsíců) na svědivou vyrážku vzniklou po polévce z rajčete. Nebo s ním mám jet k doktorovi?

gilotek
8. črc 2012

fenistil gel volně prodejný

na předpis jsou i fenistil kapky

anetadr
8. črc 2012

Já bych se osobně poradila v lékárně. Každopádně rajče je velký alergen - vůbec by ho dítko v tomto věku nemělo dostat - doporučuji si na potraviny dávat větší pozor a koukat se na tabulky s příkrmy v jednotlivém věku. Takových potravin je více, tak aby jste si někdy opět nenaběhli.

pepibubu
8. črc 2012

Hele, že se osypal po rajčeti, není nic divnýho, je spousta dětí co takhle reagujou a jako větším jim už rajčata nevadí. Každopádně Fenistil gel a kapky jsou fakt supr, takže mít preventivně připravený.

A nenech se otrávit, kdyby ti tu někdo začal psát, jak jsi nezodpovědná žes mu dala rajče, neudělala jsi to schválně abys mu ublížila. Zkuste rajčátko třeba v roce, ideálně mu už nic dělat nebude, kdyby nedej bože jo, tak holt prožije život bez rajčat, na to se neumírá 🙂 Mám kamaráda, kterej rajčata nesnáší, zvedá se mu z nich žaludek, a to na ně nemá alergii, jen pro něj znamenají totéž co pro mě drožďová polévka a pomazánka 😀

hajanka
8. črc 2012

paradajka je velmi silny alergen a do jedalnicka dietata sa ma zavadzat velmi opatrne, na teraz mu mozes pomoct tak, ze mu das fenistil kvapky, malo by to uklundit a stiahnut alergicku reakciu, do buducnosti mu paradajku uz radsej neponukaj (aspon v blizkej buducnost, roz. minimalne do roka), mam syna alergickeho na paradajku, cely zivot ju odmietal som sa cudovala, az kym ho jedneho dna celu nejedol na moje naliehanie a nevysypal sa 😖 odvtedy mu ju uz neponukam 😅

jijitka
8. črc 2012

nech si předepsat Fenistil kapky a měj je v pohotovosti 😉 A jestli ti malý takhle reaguje i na tepelně upravené rajče, je asi citlivější, takže takovýchto případů bude víc ☹

katyxq
8. črc 2012

Jak už tady padlo, nechat si předepsat Fenistil kapky, z domácích zdrojů se dá použít na pití rooibos. Nemusí jít hned o alergickou reakci, stejné projevy má histaminoliberace - tam se reakce projeví jen při větším snědeném množství (to množství je ale individuální).

ined77
8. črc 2012

jasně, nic se neděje 😉 .zkusíte rajčátko později, i u nás byla první reakce s pupínkama 😉 .
mmch...fenistil kapky koupíš už bez předpisu 😉 .dávkování poradí lékárník 🙂 .

luthien.k
8. črc 2012

Fenistil gel určitě nedoporučuji, vůbec už ne na větší plochy. Fenistil kapky naopak ano, dávkuje se dle váhy dítěte. Jinak jak už tu psala @katyxq, u rajčat jde často o "reakci na histamin" (histaminoliberační reakce, nejde o alergii), který rajčata obsahují ve značném množství, hlavně ta hodně zralá až přezrálá (a varem se neničí), podobně to tak mají jahody i jiné přezrálé ovoce i zelenina (například lilek atd.). Čili hlavně pozor na množství, příště jen pár lžiček 😉
Mimochodem, od uk. 6. měsíce lze zavádět opatrně (!!!) všechny alergeny, neprokázal se protektivní efekt pozdního zavádění, spíš naopak. Čili i ořechy (ve formě mléka nebo hladké pasty), ryby, vaječný bílek atd. (@anetadr)

slundo
9. črc 2012

pokud se to nezhoršuje, tak nikam nejezdi, stačí říct dr. na kontrole. Rajče už nedávej a zkus to až tak v roce. Je to alergen a pokud na to děcko reaguje, tak bych ho do roka ze stravy vynechala a pak to znovu zkusila. Fenistil bych dala až kdyby to nemizelo ....