Alergie na mateřské mléko. Je to možné? Syn má ekzém a hledáme alergeny.

Zodpovězené
12. kvě 2019

Dobrý den,

mám syna, čtyři a půl měsíce, který má přibližně od dvou a půl měsíců ekzém - začalo to na tvářích a krku, pak se přidala červená krupička po těle. Nejprve jsem tedy před dvěma měsíci vyřadila na radu lékařky mléčné výrobky, když se ani po měsíci nic moc neměnilo, vyřadila jsem i vše vaječné a pšeničné, dále ryby, sójové výrobky, ořechy, některé ovoce a zeleninu, zkrátka podle hypoalergenní diety. Během prvního měsíce se malý osypával jako na houpačce, chvíli jo, chvíli ne, po dalších čtrnácti dnech se ale krupička ztratila a teď má "jen" suchou kůži a občas se mu ekzém objeví na tvářích.

A teď to hlavní - byli jsme na testech u doktora Fuchse v Immunoflow, zatím nemám výsledky krevních testů, ale podle kožních testů se alergie ani na mléko kravské, ani na vejce, pšenici, nebo třeba lískové oříšky a arašídy neprokázala. Je ale prý téměř jisté, že mu ty nejhlavnější alergeny, tedy mléko a vejce, vadí, a je prý ale také možné, že mu vadí bílkovina mateřského mléka, coby mléka živočišného. Navíc v průběhu diety se naopak u mě totálně rozjel ekzém, takže jsem osypaná od hlavy k patě. Takže mu prý předávám v mléce jakýsi alergický koktejl, tudíž mu tedy paradoxně mateřské mléko nemusí vůbec prospívat, spíš mu škodí. Takže teď se mám rozhodnout, zda zkusím dál kojit s přísnou dietou, což ale nemá podle lékaře valné účinky, nebo jestli najedeme na speciální umělé mléko. Jsem na vážkách. Chtěla jsem kojit do půl roku a pak postupně zavádět příkrmy s kojením jako u staršího syna. Ale teď opravdu nevím. Jak jsem osypaná, opravdu si nejsem jistá, že mu dávám to nejlepší, navíc když spoustu věcí nejím... Zároveň také respektuji, že doktor Fuchs je odborník s dlouholetou praxí, takže určitě ví, co říká a své poznatky má podložené mnoha zkušenostmi. Na druhou stranu mi to se škodlivostí mateřského mléka pocitově nesedí.

Budu vděčná za váš názor. Děkuji.

Dobrý den, děkuji za dotaz.

S podobnými reakcemi u dětí se na skupině setkáváme často a bohužel není výjimkou, že i u velmi přísné diety se dítě nelepší. Pokud má také maminka projevy intolerance či alergie, je dost běžné, že i dítě bude mít nějaké poruchy imunity a u malého dítěte se jen těžko jakékoli alergie či intolerance prokazují testy. Nesnášenlivost se prakticky testy nedá vůbec prokázat, pouze alergie, přesto můžete vy i dítě trpět příznaky nesnášenlivosti. Běžné testy z krve hodnotí protilátky igG, což nemusí vypovídat o zánětlivých reakcích a symptomech, IgG krevní test se sice provádí jako jeden z hlavních v testování intolerancí, velkým problémem ale je, že IgG je normální imunitní odpověď na určité potraviny ve stravě. To znamená, že když budete tyto potraviny jíst často, budete mít pravděpodobně v krvi vyšší specifické IgG a to znamená pozitivní test na tyto potraviny v testu „intolerance“ . Dosud se neprokázalo, že by zvýšené hladiny igG přímo korelovaly se symptomy pacientů. Jinými slovy, vyšší igG nemusí nutně znamenat, že je něco špatně. Bohužel neexistuje jediný skutečně průkazný způsob, který spolehlivě určí, na co dítě prostřednictvím mléka reaguje. Spolehlivé je pouze vlastní pozorování. Pokud toho maminka není schopná, respektive eliminační dieta není dobře sestavená, maminka neumí správě vyhodnotit odezvu na potraviny, nebo prostě nedokáže ani při nejlepší vůli zjistit, která potravina či kombinace může vadit, pak se dostává do bludného kruhu, kdy může vyřazovat potraviny zcela zbytečně a dostat se tímto stylem k nutričnímu deficitu.

Škodlivost mateřského mléka je dle mého soudu nešťastně zvolený pojem. Neexistuje pro dítě kompatibilnější strava, než MM a pokud cokoli přes MM netoleruje, je to problém imunity obou, plus toxická zátěž organismu, která kromě jiných faktorů také způsobila narušený mikrobiom a nestandartní imunitní reakce. Cesta terapie by tedy měla probíhat ruku v ruce s non toxic péčí a případně můžete zkusit načerpat informace o terapeutické dietě zaměřené na střeva, například GAPS. Brzy v češtině vyjde české vydání knihy Gut and psychology syndrom od Dr. Nataschi Campbell, zkuste si pak knihu přečíst a třeba vám to pomůže pochopit, jak poškozená střeva souvisí se symptomy alergií.

Pokud zvažujete na zkoušku přechod na UM, pak bych volila zn.Kendamill, která má i organic formu a považujeme ji s ohledem na složení za jednu z nejlepších možných náhražek na trhu.


Přeji Vám krásný den.
Pavla