Angína nebo ne? Syn má nateklé krční mandle, bez teplot

hojda
16. kvě 2015

Maminky, nesetkal se s tím někdo? V pátek jsme zjistili, že syn 6 let, má hrozně nateklé krční mandle. Už delší dobu cca 14 dní divně mluvil, ale myslela jsem, že to má od alergie, nateklé v nose. V noci taky dost chrápe. V krku ho ale nebolí teplotu taky nemá, ale minulý týden měl (max 38,5). Mandle má zvětšené, červené, jsou na nich vidět žilky, ale bílý povlak není. Na pohotovosti dostal penicilin, ale zatím jsem ho nedávali, říkali jsme ,že počkáme, jak se to vyvine dál, ale je jinak v pohodě, jen ty mandle. CRP mu nechtěli dělat, že pokud nemá teplotu, tak to nic neukáže...., tak nevím. Asi počkáme do pondělí k naší dr. aby mu udělala výtěr. Už několikrát dostal na pohotovosti atb. zbytečně. Vyšetřovala ho i mononukleózu, ale nemá zvětšená játra ani nic jiného, co by na ní ukazovalo. Může mít ty mandle zvětšené od alergie (pyly)? Děkuju

slunickova123
16. kvě 2015

Mandle zvetsene od alergie nebudou. Klasicka streptokok.angina by byla s horeckou a probihala by akutne. Jak se jinak citi, je unaveny? Podle me spis mononukleosa - bylo by vhodne vysetrit popripade krev na EBV ( vurus, ktery mononukl.zpusobuje. a jeste - chrapaji vetsinou deti se zvetsenou nosni mandli, vysetrovali vas nekdy na ORL?

hojda
autor
16. kvě 2015

@slunickova123 On začel chrápat až posledních 14 dní, určitě to má od těch mandlí, před tím nechrápal. Dr. mu prohmatávala břicho, ale zvětšené nic neměl a prý je ten otok mandlí při mononukleóze mnohem větší. Unavenější maličko možná je.

ludva
16. kvě 2015

@hojda Chápu tě, na pohotovosti dávají atb běžně. Na druhou stranu mé děti při angíně teploty nemívají 😕 Někdy jen chraptí a streptest je pozitivní. Počkej do pondělí na strptest, tedy pokud není vysloveně v bolestech a schvácený. Pokud je alergik tak ti klidně může být od toho. Klidně bych mu dala na noc Zyrtek nebo Aerius na oplasknutí sliznic.

ludva
16. kvě 2015

@hojda Zyrtec samozřejmě 😀 Tak jsem se soustředila na mobil, až píšu kraviny 🙂

tkanicka
16. kvě 2015

Dcera teď měla hodně vleklou strepto. angínu bez teplot a už se to vleče tři týdny, a nejhorší byl asi kašel, kterého se nemůžeme zbavit. Určitě s tím chodla skoro týden do školky, protože se mi zdálo, že jí nic není, jen začala potichu mluvit, myslela jsem, že je to zase nějaký trend ve školce

hojda
autor
17. kvě 2015

@ludva
@tkanicka TAk uvidíme zítra u dr., malej je dost v pohodě, nemá mandle červené ani s povlakem, jen jsou velké, ale trošku to asi splasklo. Zyrtec jsem dávala už od minulého týdne, protože jsem myslela, že je to alergie....

grgrgr
26. lis 2017

@hojda prosimvas jak to s vámi dopadlo?

hojda
autor
26. lis 2017

@grgrgr NIc se nezjistilo a přešlo to.