Asymetrie páteře (trupu) u miminka. Jak to řešíte?

jelli
2. zář 2010

Prosím máte někdo podobný problém? Můj syn má 8 měsíců (6.5 korigovaně). Začalo to predilekcí hlavičky, od té doby cvičíme, jednu dobu to bylo už hodně dobrý, ale poslední měsíc si hraje pouze na jednom boku (přitom se otáčí na oba, spí na obou) a začal se stáčet čím dál víc do C. Už i zkouší lezení, ale pořád tráví strašně času na tom jednom boku, čímž se to zhoršuje. Jestli někdo řešíte něco podobného tak prosím napište, nikde jsem nic podobného nenašla a už jsem z toho zoufalá.

lendy1
2. zář 2010

jelli,
náš malej měl taky predilekci a to dost velkou, srovnávalo se mu to hodně dlouho. A srovnalo se to nejvíc až lezením.
Děti s predilekcí vždycky upřednostňují jednu stranu, začíná to hlavičkou, ale i když ta se třeba po pár týdnech nebo měsících srovná, tak za tu dobu může být i tak jedna strana těla silnější a druhá slabší, proto preferují jednu stranu celkově víc než druhou. Může mít i třeba jednu ručku nebo nohu silnější než druhou. Ale jestli cvičíte, tak se to spraví, uvidíš. A tím lezením se to pak určitě srovná 🙂

jelli
autor
2. zář 2010

Ahoj Lendy, díky moc za odpověď 🙂. Trochu jsi mě uklidnila že se to srovná i lezením, kéž by.. Hrozně se bojím, aby nás pak nečekal korzet, protože melej má i jeden bok jakoby vyboulenej, ta asymetrie je u nás vidět na první pohled. Je pravda že už když pásl, tak se víc opíral o jednu ručičku a pak když se začal opírat o obě stejně tak jsem byla šťastná, že už je to konečně lepší. Taky mi přišlo že cvičení tehdy pomáhalo dost, ale teď mám už dost problém ho udržet u vojtovky v těch polohách, i když nám je rehabka každý týden modifikuje, tak se malej tak brání 😔 . Samozřejmě cvičíme. Poslední dobou je ale pořád na tom levém boku v šikmým sedu, hraje si a tráví tak hodiny denně, takže se pořád víc vykrucuje do toho C i když cvičíme ☹ .

luc19
23. bře 2012

Ahoj Jelli, tak jsem procházela příspěvky na netu a konečně jsem našla podobný problémek, já mám chlapečka (teď 9 m., korig. 8 m.). konečně jsem včera našla fyzioterap. (až druhá, první mi sdělila, že je vše v pořádku), která mi potvrdila asymetrii pravé a levé strany. U všech jsem doteď byla za blázna, dokonce i pediatrička mi řekla, že vše moc řeším. Malej neleze, jen se plazí. Neudrží se na ručičkách, plazí se jen jednou nohou a hraje si jen na jednom boku.. Mám ho nutit do lezení a přidržovat pravou stranu tělíčka v podpaží (má lepší levou stranu), při lezení pokrčit pravou, aby se neplazil jen levou a do toho ještě stlačovat bod na dolní straně žebra a raminko, aby rozevíral pěstičku. Jsem z toho dost špatná, byl dost aktviní, přetáčel se od 4 m. na bříško, víc na jednu, ale párkrát se přetáčel i na druhou, od 5,5 se plazí a pivotuje a teď tohle.. Je to s ním už těžký, stoupá si v postýlce a přichytává se nábytku a je v kleku. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ti to dopadlo? Opravdu se to zlepšilo lezením? Já ho k tomu nemůžu donutit, na fyzio. byl spolupracující a šel i na kolínka, ale doma děs. Tam ho držela jako za vodítko (pod hrudníkem pásek) a to lezl hezky, zkouším vše, ale jsem dost skeptická. Díky moc za odpověď

luc19
23. bře 2012

@jelli Ahoj Jelli, tak jsem procházela příspěvky na netu a konečně jsem našla podobný problémek, já mám chlapečka (teď 9 m., korig. 8 m.). konečně jsem včera našla fyzioterap. (až druhá, první mi sdělila, že je vše v pořádku), která mi potvrdila asymetrii pravé a levé strany. U všech jsem doteď byla za blázna, dokonce i pediatrička mi řekla, že vše moc řeším. Malej neleze, jen se plazí. Neudrží se na ručičkách, plazí se jen jednou nohou a hraje si jen na jednom boku.. Mám ho nutit do lezení a přidržovat pravou stranu tělíčka v podpaží (má lepší levou stranu), při lezení pokrčit pravou, aby se neplazil jen levou a do toho ještě stlačovat bod na dolní straně žebra a raminko, aby rozevíral pěstičku. Jsem z toho dost špatná, byl dost aktviní, přetáčel se od 4 m. na bříško, víc na jednu, ale párkrát se přetáčel i na druhou, od 5,5 se plazí a pivotuje a teď tohle.. Je to s ním už těžký, stoupá si v postýlce a přichytává se nábytku a je v kleku. Jen jsem se chtěla zeptat, jak ti to dopadlo? Opravdu se to zlepšilo lezením? Já ho k tomu nemůžu donutit, na fyzio. byl spolupracující a šel i na kolínka, ale doma děs. Tam ho držela jako za vodítko (pod hrudníkem pásek) a to lezl hezky, zkouším vše, ale jsem dost skeptická. Díky moc za odpověď

akrivoh
16. črc 2016

Ahoj, mame ted presne stejny problem u syna (8 mesicu), ktery tu popisujete. Mohla bych poprosit o informaci, jak to u vas dopadlo? Jestli se vse srovnalo a jestli pomohlo cvičení, pripadne jak dlouho to trvalo? Dekuji moc za odpoved.

wrenny
22. říj 2017

Ahoj, taky by me moc zajimal dalsi průběh? Mam holcicku 6m a dela uplne to stejne :(

akrivoh
9. pro 2017

Ahoj, u nas vse dopadlo dobre! 🙂 cvičili jsme asi 3-4 mesice Vojtovku, krasne se vse srovnalo a syn je v naprostém poradku.

akrivoh
9. pro 2017

@wrenny Ahoj, u nas vse dopadlo dobre! 🙂 cvičili jsme asi 3-4 mesice Vojtovku, krasne se vse srovnalo a syn je v naprostém poradku.