Bezlepková dieta od 8 měsíců života. Máte zkušenosti?

georgine
4. bře 2009

Hezký den,
chtěla bych se poradit, podělit o zkušenosti.PROSÍM PORAĎTE....
Muj mladší syn Jakub má od 8.měsíců bezlepkovou dietu, a bezmléčnou dietu - všechno to začalo tim,že byl velmi často nemocný(hlavně pruduškovými záněty) tak jsem navrhla doktorce ať udělá krvní testy na lepek a mléko(kravské) - tyto hodnoty byli v krvy velmi vysoké a tak natoupila dieta. tvrdila mi , že je to spise preventívní, že aby se mu obnovila obranyschopnost, a pak mohlo telo tyto látky normálne trávit a neskodili mu. Podotýkám že se další vysetrení(skrz celiakii nedelali) dnes má Jakub 13mesicu a stále bezlepku, bezmléka. jen čekáme na odběry na alergologii , a pak zase muzeme pokracovat,nebo končit s dietou. ☹

ALE! obávám se ze koncit asi nemuzeme, páč kdyz se malému náhodou dostane kousek koláče,nebo rohlíka at vedome, nebo nevedome poznám to do druhého dne, začnou mu jakoby otékat sliznice, začnou mu slzit očička, jakoby se mu ucpe nosánek(ale rýmu nemá) a pak začne kašlat, na sucho a prázdno.Sanozřejmě že mu nic nedávám,ale mámedoma starší dítko takže je to velmi těžké_ starší dítě je zdravé a bez omezení. Zažila jste některá, prosím podělte se o zkušenosti,. Jsem zoufalá , nevim už co malému pomůže. Pravidelne inhaluje Ecobec, a pri dusnosti ventolin - vše ve spreji.
Jinak myslim že Jakoubek netrpí klasickou formou celiakie - protože neměl ani nemá žádné trávicí nebo zažívací problémy. Takze se spiše jedná o alergii, která zřejmně nejak pusobí vevnitř těla.

Budu velmi ráda když se najde spřízněná dušička, nebo rádce, zkušený člověk zkrz BLP výživu,pro tak malé ditko.

veroduan
4. bře 2009

Ahoj, tak ma napadlo, ak Tvoj syn trpel častými prieduškovými zápalmi, tak okrem iného to môže byť aj skrytý reflux, to je vtedy, keď potrava sa vracia zo žalúdka len do pažeráka, nie až do ústnej dutiny, teda vtedy dieťa nevracia. pažerák je dráždený, deti trpia pálením žáhy a ľahšie dochádza k infekciám dýchacích ciest.
Ale k tým testom, nám tiež robila obvodná pediatrička krvné testy na alergiu na lepok a BKM a až na gastroenterológii nám robili špecifické testy na BKM a lepok. Teda, neviem, či ste sledovaní na gastro..ale určite ak vyšli vysoké hodnoty na obvode, tak tam patríte...
Viem, aké je to ťažké s tou diétou, nám nakoniec zistili "len" intoleranciu laktózy, ktorá sa nachádza v mlieku, takže máme tiež nejaké obmedzenia, čo sa týka stravy...
určite si pozri, ktoré obilniny neobsahujú lepok, sú také, napr. ryža, kukurica, pohánka, amaranthová múka, v rôznych bio-obchodoch sa dajú takéto múky aj kaše kúpiť

držte sa

georgine
autor
4. bře 2009

VERODUAN: reflux se taky projevuje neprospíváním na váze? že, my jsme prospívali náramne, navic byl do 6.mesice kojený. a neublinkával krásne prospíval,ale uz tehdy byl nemocný proste fakticky od narození..

sledovaní na gastro nejsme, taky jsme se divila, jenomze divila se i mudra která delala testy ze jsou pozitivní páč my jako bezlepkáři vubec nevypadali. neni to spise nejaká prehnaná reakce tela( na urcitý alergen - v našem případě lepek a ml.bílkovina)

skrz dietu BLP tak uz mám info o tech vhodných poravinách, ale zase kdyz tam neni lepek je tam mlíko 🙄 tak pak si vyber. já mám strach ze nás mudra nejak zanedbává. Z vlastní inicia tivi jsem si zašla na alergologii a imunologii a tak pristi týden konecne jdeme na testy.. jinak bychom se tam snad ani nedostali a malemu stále není buhvi jak dobre.. vydrzí být zdravý cca 4-7dní, nekdy výjmečně 20dní.. jinak je pak zase týden marod.. a tak je to pořád dokola 😢

veroduan
4. bře 2009

georgine, môj malý po narodení priberal 400g týždenne! čo bolo 1200g za mesiac. Nikdy nevracal a možno už vtedy mal reflux. Reflux mu zistili až keď mal 14,5 mesiaca, až keď som bola na pokraji síl z totálnej nevyspatosti som šla k doktorke, že to už nie je normálne. On proste strašne zle spával. Cez deň len v kočíku za pohybu krátke intervaly 40 minút, výnimočne 2-3 hodiny a v noci to bola katastrofa, ja som k nemu vstávala a kojila 6x za noc, ku koncu sa budil s takým plačom, že som ho musela úplne prebrať a potom sme boli 2-3 hodiny hore kým znova zaspal a toto sa dialo aj 3x do týždňa. Ja som v noci pri ňom pozerala telku, chcelo sa mi straaašne spať a on sa hral. Nikdy nemal problém v bdelom stave cez deň /okrem prvých dvoch mesiacov, kedy plakával aj cez deň, čo som pripisovala dojčeneckej kolike/.
Čiže my sme z tých príznakov refluxu mali iba nepokojný, prerušovaný, krátky spánok, potom sa pridružil zápach z úst /to už keď je dlhodobé pálenie žáhy/ taký kyslastý zápach z úst a v noci som si všimla, že tak mlaská a naprázdno prehĺta a to je tiež príznak refluxu...
jaj a ešte som si spomenula, že keď bol úplne maličký, tak mával aj viackrát za deň silnú štikavku, takú, že ním normálne hýbalo, musela som ho znova nakojiť, aby mu prešla. Aj teraz keď sa silno smeje, tak dostane silnú štikavku a dlho trvá, kým mu prejde...
ale tá štikavka môže a nemusí znamenať reflux...
Jediná útecha je, že deti z toho postupne vyrastajú...ale kedy, to nikto nevie 😒

amina
4. bře 2009

Geo,
my máme bezmléčnou a bezvaječnou dietu, musíme vydržet ještě rok a pak budou testy. Prý ve většině případů alergie vymizí ve třech letech dítěte, tak doufám.
Je mi vás líto, že v tom figuruje i ten lepek.
Chápu, jak Ti je, že to člověku přijde až líto. Já kolikrát i bulela. Je těžké mu v obchodě nic nedat, nekoupit, snažit se před ním nejíst zakázané. Asi musí být problém, že máš ještě starší, zdravé dítě. Náš Pepíno má též starší ségru, je jí už dvanáct, ale často se nevídají, tak to ještě jde.
Každopádně věčně pročítám etikety, navštěvuji skoro výhradně obchůdky se zdravou výživou, nakupuji na netu, třeba rohlíky si peču.
Jinak jsme v kontaktu jen s alergoložkou, u žádného gastroenterologa jsme nebyli. Náš drobek měl jako mimi potíže s refluxem a to dost výrazné, prakticky prozvracel prvních 8 měsíců života. Ale i tak prospíval, vždycky byl váhově nadprůměr.
Věř, že to bude dobré, poraď se s alergoložkou a kdyby něco, písni.

georgine
autor
4. bře 2009

no tak unás taky přírustek nadprumerný, od 350 do 400gr za týden, ale taky spinkal i 3-4hodiny.. drive jak za 2,5hodiny vetsinou vubec nepil. 😲 z pusinky mu jde jakoby tedka uz v posledním mesicich ale to zase rpisuzuji ecobacu ten vyvolává kvasinky v ustech(nezádoucí ucinek) ale jinak predtim byl k sezrání 😀

holky já myslim ze bysme fakt asi ten reflux memohli mit.. já nevím..

no ale i tak reflux by podle tebe veroduane znammnal ty casté zánety prudusek?? me zase bylo vysvetlenou na pohotovosti, ze pokud má alergii na neco tak se mu ten alergen proste dostal a jeho alergickou reakci je zuzení prudusek a pak je prý nemocný..joa to rikám ze si na to dávám uz fakt pozor aby se mu neco nedostalo do jidla...

amino, vás je mi taky lito, to je trápení.. Budu doufat s tebou že to do 3let vymizí.

Jeste jsem si vzpomela ze mudra rekla ze si mysli,že Kubík prý jako takovou bezlepkovou dietu(nebo spise celiakii ) mit nebude ze bude mit spise nejakou abnormální reakci, nezli nemoc.. 😖 ☹

darty13
4. bře 2009

Georgine- z toho čo mi povedala naša Dr.na alergologii vyzera že tvoj maly ma inhalačnu formu alergie, my mame tu druhu- čiže ekzem. takisto ako ty držíme cca od 8 mesiacov, bezmliečnu,bezvaječnú a bezlepkovu dietu. K tomu nemôžme kopec veci. Ale jedine dietou sas to da zmierniť. Ja som bola prve mesiace uplne nestastna, mala som pocit že malý dokopi nič neje a ked chcel niečo čo sme jedli mi tak mi bolo velmi luto. Môj manžel mal tiež ekzem a ked mal tri roky,tak akoby utalo ( aspon svokra tak tvrdi ) spolieham sa jedine na to že naozaj musia detičky z toho vyrasť. len tu dietu treba naozaj striktne dodržiavať, inak sa stav zhorší... neviem či je horšie pozerať sa na dieťa ktore sa škriabe so krvi lebo ho ekzem svrbi, alebo mať dieťa čo kašle a sopli. Je dobre že si išla na alergo lebo jedine tam nam pani doktorka pomohla. Na gastre nam len predpisuju mliečko, Na alergo ti zistia aj viac alergii,my mame k tomu vsetkemu aj na prach a roztoče :(

denisocka
4. bře 2009

a čo davate teda detom jest,ak takmer nič nejedia? nas čakaju testy na celiakiu

darty13
5. bře 2009

denisocka tvoj maly je skoro v rovnakom veku ako Samko, my mame dovolene papat kuracie,morcacie mäsko, ryžu,zemiak, mrkvu, karfiol, kukuricu,hrášok, ovocie jablko,hruška,marhula,čučoriedka,pijeme len čistú vodu,zelený čej a roibos....a peciem mu bezlepkový chlebik....nie je toho vela ale ani malo....hlavne je to že mu to pomohlo

denisocka
5. bře 2009

no ja som zvedava čo je nám
,teda či mame alergiu a na čo,a hlavne ta celiakia ma serka

venddy
5. bře 2009

denisocka, proč vám budou dělat testy na celiakii? Máte nějaké příznaky, děťátko neprospívá, nebo trpí zažívacími problémy? Můj manžel je celiatik a mám velký strach zda to malý nepodědil. Vím co toto obnáší. Poprosila jsem jeho pediatra zda by malému nevzal krev na ten lepek, tvářil se asi tak, že jsem vyplašená matka, která panikaří a vymíšlí si diagnózy 😒 Ach jo, na tu krev jdem až za měsíc, do té doby mám malého lepkem hodně zatěžovat ať ten test prý vůbec něco ukáže. je mi smutno z toho, že doktor přehlíží fakt, že jsem si celiakii nevycucala z prstu, myslím, že takto postižený jeden z rodičů mi dává plné právo se strachovat o zdraví našeho malého.

ivka144
5. bře 2009

Georgine, my mame tiez bezlepkovu, bezmliecnu a bezvajecnu dietu a k tomu ziadne alergeny (paradajka, citrusy, ryby,soja, pridavne latky, cukor a pod.)
Inak sorry, necitala som ostatne prispevky, len tvoj prvy.
Je to tazke, to je jasne a obzvlast, ked mas starsie dieta.
My tuto dietu dodrziavame asi od 9-10mes. a teraz bude mat maly 1,5roka.

Jeme skoro vsetko ryzove:
-mlieko (rice drink z DM drogerie, je aj verzia Calcium, takze sa neboj o nedostatok vapnika),
-ryzove chlebicky (tie suche polystyrenove),
-ryzove chrumky (take tie velke husenice, kupujeme v bio obchode),
-ryzove "corn"flakesy,
-ryzovy dezert (akokeby iesto jogurtu, taka dobrotka v bioobchode),
-ryzove cestoviny (V kauflande alebo Tescu malu okrem trych cinskych nitoviek a muslicky a spiralky),
-ryzove vlocky a -
-samozrejme najma cistocistu ryzovu kasu.

Okrem toho kupujem vselijake krekry - Knuspi zeleninovy alebo kukuricne platky alebo zemiakovo-ryzove chlebiky, je toho dost. Malemu to striedam a stale to volam "chlebik", aby si nemyslel, ze papa chrumky a aby vedel, ze ked mamka papa chlebik, moze aj Matusko papat SVOJ chlebik.
Vy mate vyhodu, ze mozete soju (predpokladam teda, aspon zacat skusat) a zo soje existuje ohromne vela nahradok - smotana, jogurty, mlieko... Aj v takych bio a racio obchodoch maju kadeake veci - kukuricne alebo amarantove cestoviny, muky ryzovu, kukuricnu, cicerovu...
Nevyhoda je, ze bud prejdete na to vsetci, alebo musis varit extra a to je zaberacka.
Neviem, ako vyzera 3rocne dieta, ci sa mu da vysvetlit daco... ze jeho bracek je chory a toto a toto nemoze...

Bezlepkovych potravin je dost, ale stoji to dost penazi. Ak mate domacu pekarnicku, mozes skusit bezlepkovy chlebik. A ak budes mat vyhliadky, ze to bude na dlhsie vsetko, radsej by som aspon scasti prisposobila stravu starsieho mladenca. Lepok nerobi dobre nikomu. Teda aby som bola presna, vynechat ho moze kazdemu len pomoct. A rovnako je to s mliekom. (Ja mam rada syry, jogurty, smotany, ale verim, ze je to uplne nepotrebne a nezdrave).
U nas v CR sa da inak kupit kniha presne o takejto diete... - to je jedina na C-S trhu - Jolanta Rujner a Barbara A. Cichanska: Bezlepkova a bezmliecna dieta. Stala tusim 120kc. Aj ked su v nej recepty, zvycajne na pecivo a kolace, co podla mna je onicom a este pre nas nanic, lebo s vajcom... a zvacsa su to aj tak recepty typu: bezlepkova muka, sojova smotana, to si vymyslis aj sama. Ale je tam dost povysvetlovane o alergiach a neznasanlivosti (dve rozne veci), o mlieku (problemovy moze byt laktoza alebo niektora z bielkovin...)

Ak sa Vam inak potvrdi alergia alebo proste lekar urci takuto dietu, skus sa spytat, ci Ti vedia predpisat bezlepkove potraviny. My to mame istejsie, lebo gastrolog to predpisat moze urcite a my mame problemy skorineho charakteru ako vy. Zacsinu veci ani nevyuzijem, lebo radsej malemu nedavam ziaden chlieb a teda nepeciem bezlepkovy, ale napriklad bezlepkova muka, bez receptu vyse 100sk a na recept asi 30sk za kg.

No a este..., nasa alergo hovori, ze tuto dietu budeme mat asi IBA do 5-6rokov, teda dufa.
Ale u vas by to malo byt lepsie. Aj ked je to naprd, brat milion liekov.
A este jedna vec..., alergologicka nam povedala, ze ked maledieta ma svoju dietu uz v takomto malom veku, potom sa samo nauci, co moze a co nie a potom neskor prirodzene ani nepyta ani si nevezme veci, co nemoze. Zdalo sa mi to blbost. Nas maly teda nie je velmi slusne a rozumne a pokojne dieta, ale uz teraz je badat, ze asi chape to, ze daco nemoze a zvycajne mu ani nenapadne to jest.

A este predsa daco. Ak mas v plane/musite dodrziavat dietu striktne, tak sledu zlozenie. Napriklad bezne cornflakesy obsahuju jacmenny slad (jacmen obsahuje lepok) ale dostat kdekade aj take od EMCA, bio corflakesy, ale nie su omnoho drahsie a tie to neobsahuju.
Daj pozor aj na vsetko, co sa nazyva skrobom. Ked nie je uvedene, ze o aky ide, treba sa tvarit, ze lepkovy, aj ked aj kukuricny sa casto pridava do potravin. A taktiez susena syrovatka alebo ine sucasti mlieka samozu pridavat kdekade.

A uz uplne posledna vec... Su ludia, ktori svoje deti z rozhodnutia krmia takouto stravou, vegani a vitariani a myslim, ze deti nemaju problem. Ale ak sa predsalen bojis o vyzivnost stravy, ked je bez mlieka, mozes zvysit pouzivanie strukovin (kvoli bielkovinam a kvoli vapniku) a masa (kvoli zivocisnym bielk.)

Drzte sa.

ivka144
5. bře 2009

Darty - jej, tak sme na tom rovnako..., teda, niezeby to bola radost. My inak nejeme kuracie (mojim rozhodnutim, nie mudr) a papame brokolicu - to je u nas asi zaklad, inac nuda velka. A este cuketa - volam to tekvicovy privarok, ale vlastne len povarim nastruhanu cuketu s nakrajanymi zemiakmi a dam troska soli, trocha zeleneho petrzlenu a ked nezabudnem, tak trocha ryzoveho mlieka. Karfiol maly nechce (len ak je v malom mnozstve v nejakej dzabke) a este pridavam por alebo kalerab - nie ako zaklad jedla, ale pre zmenu do dacoho.

Venddy - to jeco za...pako, s prepacenim? Pytaj si listok na gastro. Ved v pripade rodica celiatika sa automaticky posiela na vysetrenie, ci nie? Inak uz som to pisala v inych diskusiach, ale pokial viem, jediny dokaz celiakie sa robi cez biopsiu tenkeho creva (robili nam, znie to horsie ako to je). Aj ked uz krv moze veci signalizovat, aletoiez nemusi. A alergia na lepok (z krvi u alergologa) je ina porucha, ako celiakia (vrodena nepritomnost alebo nedostatok enzymov stiepiacich lepok).

Denisocka, Darty, Georgine - budme rady, ze tu dietu zaciname teraz. Decka este nemaju take navyky a take chute. Si predstavte, ze zrazu by ste museli upravovat jedalnicek 5rocnemu decu, ktore uz 4 roky kazdy den ranajkuje chlebik s ...(niecim zakazanym), obeduje rascovo vajcovu polievku a cestoviny so syrom, olovrantuje jogurtik a pod...

vedvies
5. bře 2009

ahojte,
ja sem len pridam moju skusenost. Az ako 1,5-rocnej mi diagnostikovali celiakiu spojenu s intoleranciou kravskeho mlieka. Bola som strasne chuda, vytrcalo mi iba brusko /co mi zostalo dodnes/ a hlavne mala som hnačky. Bezlepkovu dietu som drzala do 6 rokov a postupne mi mamina zacala davat 1-2-3 sliziky do polievky a behom pol roka som presla na normalnu stravu. Teraz mam 31 rokov a prakticky fungujem na normalnej strave. Ked som bola tehotna, mala som problemy s naduvanim /mam ich stale/. Zjem jeden kolačik a brucho mam ako v 5 mesiaci tehotenstva. Bala som sa, ze sa mi celiakia vrati, alebo vystupi zo skrytej formy. Bola som aj u gastroenterologa, drzala som 3 mesiace bezlepkovu dietu, ale celiakia sa nepotvrdila. Dcerka ma teraz 19 mesiacov, do 12 mesiacov pila iba materske alebo hypoalergenne mliecko. Od 18.mesiacov jej davam aj kravske a vyzera to, ze na mliecnu kyselinu nema alergiu. V case ked som bola mala o celiakii nic nevedeli - nasi pochodili so mnou vela doktorov kym na to prisli. Mozno som ani celiakiu nemala, mozno to bola iba ta intolerancia kravskeho mlieka - dodnes mlieko nepijem, nelubim biele tekutiny, slahacku, smotanu... Viem, ze celiakia je celozivotna choroba, ja som mala stastie, ze sa skryla 😀 a dufam ze zostane skryta naveky.

denisocka
5. bře 2009

vendy,o nás mam aj temu 😅 https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... ale v postate v skratke,nejak stojime na vahe,dnes sme boli a máme 9600/73cm ,tak isto jak pred mesiacom aj pred dvoma a troma.... mame asi reflux.... no uplne mizivu imunitu .... je toho vela,už sama mam v tom bordel čo nám vlastne je 😔

venddy
5. bře 2009

Ivka 144, já nevím jestli je pako, každopádně mě tím zklamal, a to už je náš druhý pediatr, o tom prvním můžu opravdu říct, že to pako byl. Vím, že je alergie na lepek a celiakie, ale v důsledku to pro postiženého znamená rovnaké tjs. vyhýbání se lepku v potravě. My v podstatě žádné zdravotní problémy nemáme, jen se u malého v poslední době střídají dny kdy nemá vůbec stoličku a z toho má řídkou 3x do hodiny. Dlouho malej lepek neokusil, pečivo dlouho odmítal a já jinak vařím téměř bezvýhradně z bezlepkových potravin, no a teď když přišel na chuť rohlíkům tak se mi zdají divné ty jeho stoličky. Ale možná to s tím vůbec nesouvisí a kdyby manžel nebyl celiatik tak jsem v klidu úplně. Jo a už taky pěkně dlouho stojíme na váze 12 kg a( malý má 19 měsíců) a co jíme ten lepek tak ne a ne na těch 13 kg dosáhnout ☹ Jo a s tou biopsií, manžel byl na ní poprvé minulý týden, x let jsem ho na ni přemlouvala a protože řídil a to by pak 7 hodin nemohl, tak mu to dělali bez jakýchkoliv oblbováků, nebo co dávají, a myslel si, že je to jeho poslední hodina a už na to prý v životě nepůjde. Denisocka- tak uvidíte z testů co ukáží, přeji ať jen samé pozitivní věci.

darty13
5. bře 2009

Ivka 144- ja už som si aj zvykla na tu jednotvarnu stravu a ani Samko s tým nema problem,nepozna tie veci čo nemôže.ked je niekto to čo on nemôže,tak mu dam niečo ine a zatial ho s tým ukecam. Nam Dr.brokolicu,petržlen nepovolila, o týžden ideme na kontrolu tak snad sa nam o niečo jedalniček spestri. Mame šťastie že je taka doba a dostať v obchodoch kopec výrobkov pre nás 🙂))

georgine
autor
5. bře 2009

Holky dekuji za vyčerpávající příspěvky.

Prekvapilo me ze se dá napsat nejaká potravina na recept. Ale u nás zatím nevyzadujeme, protoze to vlastne presne diagnsotikované nemáme a to me asi stve nejvice. Vim jen to ze nesmí lepek, a mléko a máme se stim poprat sami..Snad se ted na alergologii projevi na co vsechno si máme dávat pozior

AD potraviny: malý pije HA mléko 2denne nastestí takzee vápníku má snad dostatek
- má kukuricné, rýzové nebo jáhelné křupky, nejaké oplatky zn.celihope
- piskoty,nebo amarantové piškoty -,zdravý věk - celihope, tahle znacka deláá docela dost veci co by odpovídalo nasim kritériim
- nedávno jsem nasla susenky detské z drogerie DM nemecké výrpby jmenují se mily friends a jsou výborné (sice 120gr stojí 50kč) ale za tu chut a složení to stojí..
- - pak ovoce, jidlo ze skleniček, jako rýže,maso, a zelenina od Hippu, brambory kuře a brambory zelené fazolky a masičko..tohle máme na cesty
- jinak testoviny se dají koupit bud kukuřičné, nebo míchanino rýžovo kukuřičné(podle poznatku nejsou tak tvrdé) taky zdravá výživa
- mám bezlepkovou mouku Jizerku ta je fakt dobrá i na zeleninové polivecky, nebo na zahuštení nejaké stávy po maso nebo tak... ale pouzivám málo.. spise se dá zahustit jáhlovou kaší instantní,nebo rýžovou instantí

holky me taky docela stve ze mi mudra nerekla co vlastne se za mléčnou bilkovinou skrývá, pochopila jsem ze nesmí mléčné výrobky, a já si myslim ze i normální zivočišné máslo? co myslite? já dávám radsi rostliné margaríny - když už na chlebíček třeba s marmeládou,nebo kouskem BZLPK šunky, nebo medíkem.Holky jsem ráda že jsem si vás tady spolubojovnice našla, strasne mi to dodává energii neco delat,vim ze v tom nejsem sama -jako to vim už déle 😅 ale takhle verejne jsem o tom jeste nediskutovala a nenasla tolik bobátek a starostlivých maminek které bojují se zivotem jako my.. děkuji Vám 😵

darty13
5. bře 2009

georgine v mojom okoli nieje ani jedno babo čo by malo alergiu,a ked im hovorim o diete tak Samka všetci lutuju a pozeraju ako na ubožiatko. No ja si myslim že toto je najmenej akoby mali mať naše detičky nejaku horšiu chorobu. A jkeby mala byť naveky ta alergia, dokáže dieťatko žiť normálne ako ostatné detičky.

georgine
autor
5. bře 2009

darty jsou mnohem horší veci ale na to já myslet nechi, protoze pro me je aktuální udelat tento jiný styl zivota i pto me samotnou snesitelnejsi, musim se stim sama zžít, ale to vsechno chce cas a pro me hlavne vysvetlení.. pak si nebudu pripadat ze má Kubik vseho méne, a strádá.. Je to taky hodne ve me.. 😲

georgine
autor
5. bře 2009

no myslim ze tenhle pocit ve me vyvolává taky pohled na zdravého kluka bez omezení a vedle nej stojící kluči který smutne kouká a nemůže proste nemůže..tohle je pro me asi taky nejsilnejsi kafe 😢

ivankaalenka
5. bře 2009

Georgine ahoj.
Len tolko, ze ma zaraza, ze davas malemu HA mlieko, ked nemoze mliecne vyrobky. Je jedno mlieko (mozno aj viac ale neviem o nich) je to nutrilon a je robeny pre deti, ktore su alergicke na kravske mlieko. A co sa tyka margarinov, tak sa moze len jeden a to FLORA LIGHT!!!!! Vo vsetkych ostatnych su mliecne bilkoviny alebo hocico extrahovane z mlieka. Samozrejme, ze normalne maslo nesmie. Nic nesmie, co obsahuje mlieko v akejkolvej forme. A treba to striktne dodrziavat, lebo nedostatocna dieta vedie a nechcem strasit az k rakovine. Tyka sa to nielen alergie na kravske mlieko ale aj laktozy. A ozaj davaj pozor na zlozenie vsetkych veci ako baby pisali, lebo inak ta dieta vlastne nema zmysel. A este raz ta upozornujem, ze skontroluj mliecko, ktore davas malemu, lebo nestaci HA. Maj sa a drzim palce. A myslim, ze je lepsie bojovat s tym teraz ako neskor (mojej sestre toto objavili v 17 a vtedy uz lezala na smrtelnej posteli ako kostra a to s osteoporozou ako maju 80rocne zeny.......super lekari, moc im dakujeme!!!!) ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ 😔
PA

georgine
autor
5. bře 2009

ahojky ivankoalenko:
já vím že sjou jeste jinak stepená mléka, která zatezuji organismus méne,neli vubec,ale detská doktorka rekla ze zatim zkusim jenom Ha mlíko a uvidíme, jenom ze ona se k nicemu nemá, tak jdemem pristí týden na testy k alergolozce a tam se uvidí jake mliko nakonec budeme moci. Mudra me rekla nesmi mliko a vyber si co vlastne z mlika nesmi, samo mu nic nedávám,a fakt se snazim vsecicko cist,ale na druhou stranu se obávám ze nemám dostatecné a presné informace, to totiz nevi ani mudra sama 🙄
Viš jak snazim se mu neskodit ale nejsem mudra takze sama si fakt nepomuzu a nenaordinuju neco jiného nez jsme dostali za info. dodrzujeme to co bylo receno a cekáme na posun a nebo aspon zpresnení ! 😔

georgine
autor
6. bře 2009

ahojky holky, tak jsem právě dopekla BZLPK závin s jablíčkem, pak hodim fotečku. no je to mnamka uz od pohledu. kdyby ste nekdo chteli info o výrobci, případně prodejně.napište si do IP.. ahojky 🙂

amina
6. bře 2009

geo, uvidíš, co ti na té alergologii řeknou, ale nějaké podrobné info raději nečekej, přehled vhodných potravin už vůbec ne. Tedy alespoň já mám zkušenost, že nám po testech, kdy byla zjištěna alergie na BKM a vejce, bylo řečeno, že nesmí nic, kde je mléko a vejce a tečka. Nic navíc. Takže fakt nezbývalo, než si vše nastudovat, pročíst a pak dle toho postupovat při nákupu a domácím vaření a pečení.
Ono je to těžké uhlídat, ale kdo má za sebou nějakou nemilou zkušenost, která z požití zakázané potraviny plyne, dá si setsakramentskýho majzla! Mně se začal po nasazení UM jednou dost nepříjemně dusit a lapat po dechu. Si někdy připadám jako blázen, jak všechno a všechny hlídám. Ale už to nechci zažít.

darty13
6. bře 2009

Georgine- s tým mliečkom sme mali problém aj my lebo pediatrička ti predpisať take mliečko ( NUTRILON ALERGY CARE ) ani nemôže. Ja som to vyriešila tak že kým nám urobili testy kupovala som si ho v lekarni sama. Aj ked je tam doplatok väčši, ma to nemrzelo, lebo sa mu hned polepšilo. Keby som mala robiť iba to čo povie lekár, tak nevieme o alergii dokopi nič. Dnes si musíš naštudovať všetko sama ked chceš byt mudrejšia 🙂

zizi73
6. bře 2009

Ahoj. Syn drží bezmliečnu, bezlepkovú, bezvaječnú dietu, a tiež je bez zemiakov, arašidov, rajčín, od 8 mesiacov. Mal velmi silný atopicky ekzem. Dieta mu velmi pomáha. Teraz ma 4r. ekzém už nema. Alergia sa prejavuje astmatickými zachvatmi. Stači mu len malé množsvo nejakej nevhodnej potraviny a začne sa dusiť. Tá dieta je tvrdá ale on ju zvláda skvelo. Vôbec mu nevadí, že ostatný jedia niečo ine, on je spokojny. Mame doma tiež 6r. dievku ale on si od nej nič nevezme, ma svoje. Veľa jedál už mame prispôsobenych, aby som nemusela toľko variť.Kravské mlieko nahradzam ryžovým v polievkách, omáčkach. Múku na pečenie pre neho používam pohánkovú, lebo bezlepkové zmesy obsahujú zemiaky alebo mlieko, vajce sa dá v mnohých prípadoch vynechať popr. nahradiť kukuričným škrobom (1 vajce= 1PL škrobu + 0,3dcl vody), maslo používame Rama soya a Provamel soya ale bohužial to prvé sa na Slovensku nepredáva dajú sa kúpiť v Rakusku alebo v Nemecku.
Je lepšie strážiť stravu, ako s ním chodiť po nemocniciach a vidieť ho trpieť.

ygreen
8. bře 2009

moje sestra má obě děti a alergií na lepek, a jinými potravinovými alergiemi. Je to těžké, ale pokud to dítě drží odmala, tak si bez problémů zvykne. Vidím to na nich, nemají zájem na ničem jiném. Ale moje sestra je vegetariánka, tak děti dost ochuzovala v jídle - dle mého názoru - takže jsou to takový nimráci v talíři 😀 ALe jelikož můžou veškeré maso, zeleninu, ovoce, sojové jogurty, vše z rýžové mouky, sojové mouky, tak je výrobků dost. Bezlepkové piškoty, apod. Myslím, že Dr. Oetker má většinu věcí bezlepkových a taky nestlé.
Jinak u neteře a synovce se to projevuje průjmy a vyrážkami - ten mladší (teĎ 6), má mnohem větší problémy, přestože začali s dietou od narození. Jeho kostra odpovídá 2,5 letem. A jeho prognóza je dieta asi doživotní. Ale ta starší, začala dietit až ve 3 a má mnohem mírnější formu, takže u ní se předpokládá, že se vše napraví pubertou. Oba chodí do nemocnice na Karláku - tam jsou na bezlepkovou kapacity 🙂
Na internetových stránkách výrobce bezlepkových potravin - nevim jak se jmenuje, je to německé mají ve znaku červenou přeškrtnutou pšenici - tam když napíšeš, tak ti pošlou nějaké časopisy a ukázky potravin, těstoviny, apod.
Jo a jinak to určitě víš, ale lepek je i na známkách na dopisy a v zubních pastách. I nádobí musí mít malej jinej. A pokud je na některém výrobku označení bezlepkový - moje sestra raději vždy volala výrobci, protož někdo používá 1 výrobní pás na bezlerpkové i normální potraviny. APod. Ale nejvíc toho najdeš na stránkách celiatiků.
Jo a ještě - jezděj každý rok k moři se stejně postiženýma dětma - jezdí se květen červen na 3 týdny do chorvatska za super ceny, maminky s dětma. Já se ti poptám sestry, kde najdete nejvíc informací 😉
jo a myslím, že nutrilon dělá soyové mlíko

venddy
8. bře 2009

Ahoj Igreen, můžu se zeptat, tvoje sestra nebo její manžel jsou celiatici, nebo někdo u vás v rodině? Můj muž je celiatik, ale jinak u nich v rodině nikdo, teda nikdo to nemá diagnostikované, ale znám případy , kdy to měli malé děti a když se nechali testovat rodiče a blízké příbuzenstvo tak se přišlo na to, že to má babička, bratr , strejda atd. A přitom žádné projevy neměli a nikdy by je nenapdlo něco o bezlepkové dietě.
Jinak pokud je jednou dítě celiatik, tak si myslím, že se to pubertou nespraví, ikdyž bych to všem ze srdce přála. Nemůžeš prosím od sestry zjistit adresu na ty stránky? Tedy lepek v zubní pastě to jsem nedomyslela, ale když ji člověk nepolyká tak by to vadit nemělo, ne? díky za info.

koule
20. dub 2009

Ahoj holky,
obracím se k vám na radu. Dnes nám doktorka řekla, že máme laergii na BKM, jediné co nám k tomu řekla, vynechat vše co obsahuje mléko.
Vůbec nevím co si s tím počíst. Nemáte někdo nějaký odkaz na stránky nebo přímo rady od vás, jak ted z ničeho nic 16- timěsíční holčičce změnit od základů stravu a hlavně co jí může a co nemůžu dát.
Moc vám díky
Monika

jahodka11
21. dub 2009

georgine a ostatne maminky, len vas chcem povzbudit!!! ja som musela zacat s prikrmovanim UM v 9-tom tyzdni a vtedy zacali probelmy....po par tyzdnoch....alergia na BKM....teraz mame 18 mesiacov a po testoch a vysledky su uzasne, maly nema alergiu na BKM....verim, ze k tomu prospela dieta...ziadne alergeny, ziadne mlieko a vsetko, kde len mlieko moze byt.....kupovala som hippky a detailne studovala, co obsahuju....uz som si pripadala ako blbec... ale malo to vyznam! takze to nebolo bezvyznamne...vydrzala som aj poznamky rodiny, ze preco by to nemohol a podobne sprostosti....drzte sa, dieta ma vyznam!!!
koule-nestiham teraz popisat, co vsetko mozete a nie.....UM bez BKM...my pijeme nutrilon allergy care.... ziadne mleicne vyrobky...a alergeny ako citrusy, soja, kakao.....je tu vela tem o alergiach...popozeraj a urcite najdes viac info.....
drzim vam palceky, aby ste dopadli tak ako my! 🙂