Bílé skvrnky na zubech - jaká je příčina?

lu777
15. pro 2014

Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli někdo nevíte jaká je příčina bílých flíčků na zoubcích.
Synovi rostou 4 dospělácké zuby teď a najednou koukám, že minimálně 2 mají bílý flíček.
Já ho mám na jednom předním zubu, ale prý to bylo předávkováním - jak se dřív dávaly takové ty fluoridové tablety za komunistů..

On ale nic takového nebere, nikdy žádné potíže se zoubky neměl (ani kaz), zuby si čistí 2x denně Elmexem.

Dívám se na net, ale nejsem z toho chytrá co s tím?? Vím, že bílé flíčky na nehtech značí nedostatek béčka či co, ale tohle nevím...

Víte to někdo?? Dá se s tím něco ještě dělat? 😒

Díky moc za info a rady

ivasad.
15. pro 2014

Mohl se možná předávkovat i polykáním pasty na zuby.

katyxq
15. pro 2014

ona i ta fluoridová pasta (Elmex) obsahuje hodně fluoridů, dneska jich máme víc než dost ze stravy, navíc malé děti pastu obvykle polykají (a proto ji nemají používat!) ... mně ty fleky konečně pomaličku mizí (zubaři mi furt až do zblbnutí tlačili Elmex apod.), co jsem začala použít pastu bez fluoridů - Weleda, Urtekram

lu777
autor
15. pro 2014

já nevím, myslíte, že to má fakt tolik fluoru? mně právě vždycky přijde, že když si čistí zuby, tak je od pasty celé umyvadlo a ani si té pasty moc nedává... 😕

já měla pastu s fluorem plus ve škole ty tablety a to to některé děti nejedly a tak jsem je občas snědla za ně... takže jako u mě se není čemu divit 😝 tam bych předávkování opravdu věřila...
spíš mě pomalu vrtá hlavou jestli to není dědičné....

jitavrtule
15. pro 2014

docela zajímavý článek na toto téma je tady:
http://www.stomateam.cz/cz/bile-leze-a-beleni/

včetne odkazů na odborné studie.
Já bych se být tebou poradila se svým zubařem, pastu můžeš změnit I bez konzultace, ono fluoru je opravdu kolem nás víc než bychom potřebovali (strava, voda).
Past bez fluoru je na trhu dost, mimo Weledy (která je dost drahá) a Urtekramu (který je prakticky nesehnatelný) např. Parodontax nebo Stoma. Z dražších pak taky třeba Curaprox Enzycal Zero.

klar2
15. pro 2014

Ahojky, já mám na předních zubech bílé fleky, už co mi narostli, zubařka mi tvrdila, že v pubertě mi to zmizí, prej špatná sklovina - je mi 27,fleky tam pořád jsou 😵 a už jsem si i zvykla na otázky typu – ty tam máš blomby? 😀

lu777
autor
6. únor 2015

@katyxq
@jitavrtule
@klar2
děkuju za reakce 😉
včera jsme byli na preventivce a zubařka tvrdí, že to takhle někdy bývá když rostou dospělé zuby... ale mně se to nezdá... navíc malý mi přísahal, že pastu nepolyká, ale když jsme byli nedávno na 7-leté prohlídce, tak jsem se na to taky ptala a tam z něj najednou vypadlo, že mu chutná a polyká ji trochu 🙄 (má Elmex, nechápu co mu na ní chutná, pochopila bych kdyby měl nějakou tutti frutti, proto jsem ji ani dětem nekupovala 😅 )...

no takže ač dětská i zubařka tvrdí, že pastou to není, tak jsem dnes koupila pastu Urtekram (sehnala jsem v bio obchodě u zastávky Kamenická, u Strossmayerova náměstí)... vypadá kvalitní, stojí víc jak Elmex, tak uvidíme třeba po půl roce 😕 😉
jako hlavní, že nemá kazy ani jeden, ale ty bílé fleky nejsou nic krásného... navíc já mám větší ale jeden ale jemu se jich tam dělá několik

klar2
6. únor 2015

@lu777
Ahojky, abych řekla pravdu, tak nevím jestli jako malá jsem polykala pastu, vím, že jsme používaly perličku. Mám tři sestry a jediná já mám tyto skvrny na zubech.
Já si myslím, že z toho má spíš mindrák ty, než klučík 😀 , tomu je to asi jedno, hlavně když ho zoubky nebolí. Neudělala jsi nic špatného, prostě se to stane, buď ráda, že má zdravé zoubky a že si je čistí. 🙂
Jde o zvyk, ale dá se to odstranit, od osmnácti, jde o kosmetickou vadu a hrdí se to. Tak mi to řekla zubařka.

very
6. únor 2015

Ahoj, můj osmiletý syn má na horních nových jedničkách také silně bílé skvrny.. Nevím, čím to je..ráda bych věděla..půjdeme za pár dní na prevenci k zubaři, tak se zeptám 🙂

klar2
6. únor 2015
lu777
autor
6. únor 2015

@klar2 no jednu mu to není už... jak mu ty zuby vyrůstají čím dál tím víc (roste mu jich teď 5), tak z toho začíná být smutný - bodejť by ne, má flíček vedle flíčku 😝 a už mu je 7 a jak mu to dřív bylo šumes jak vypadá tak teď se začíná prohlížet jak vypadá, jak je vysoký, jaké má svaly atd...roztomilej je 🙂

na odstranění jsem se ptala, není to tak jednoduché a dost to stojí...
takže teď zkusíme tu pastu bez floridu a bude... ono pokud to polyká, tak to není nic zdravého asi ani pro žaludek atp., takže teď aspoň bude polykat kvalitnější pastu 😀 (má tam bio oleje atd., je to složení ála Paradontax, ten bez fluoridu 😉)

jinak já to mám z předávkování fluorem určitě - mně chutnaly ty fluoridové tabletky co se rozdávaly povinně dřív o každé přestávce ve škole.. děti to někdy nechtěly, ale učitelka to kontrolovala, takže jsem si je ráda vzala 😅
zuby se mi kazily stejně 😅 ale mám flek na předním zubu pořádný, objevil se mi za rok po tom co jsem začala brát ty tablety...

mno takže když nad tím tak uvažuju, tak my jsme fluorovali doma jak diví (pasta a ještě tabletky) a ani jedno ze 4 dětí nemá nic moc zuby... buď to je geny (mamka má mizerné zuby) nebo sladkostmi (přes ulici bydlela babička a ta nás doslova zavalovala sladkostmi)... takže jak vidno, fluor taky zázrak neudělá...
já dětem moc sladkostí nedávám odmalička a ve škole mají zakázané sladké svačiny od p. učitelky a i sladké obědy, tak se ani tak nebojím že by se jim kazily zuby kdyby neměly ten fluor 🙂

lu777
autor
6. únor 2015

@very dej pak vědět prosím

anjelita
6. únor 2015

Jezismarja fluorid je jedovatej, divim se ze ho jeste v pastach nezakazali. Zubum stejne vubec neprospiva, drzela bych se od past s fluoridem dal, hlavne co nejdal od deti pokud to ji.

very
6. únor 2015

@klar2 Takhle vypadají synovo zoubky. Takže je to od toho, že polyká pastu? Jakou značku mu mám koupit, aby byla bez fluoridu? Děkuju za radu! Příští týden jdeme k zubaři, pak taky budu moudřejší..

bledulka
6. únor 2015

Mně zubařka řekla, že jsme to nemohli ovlivnit,že stačí i infekce ve chvíli, kdy jsou druhé zuby zárodky. .syn to má malinko,tak to neřeším.
zkus se zeptat @leiladelly ,určitě poradí🙂

kasparka1
6. únor 2015

mam to taky na jednom zubu ale jen malou tecku, cetla jsem ze je to odvapneni . ale fakt netusim, zda je to pravda.

smirda
6. únor 2015

Já mám zuby hodně flekaté (ale mám ty fleky žluté i bílé). Vždycky mi všichni tvrdili, že to mám od antibiotik. Perličku jsem ale polykala taky, jestli v ní byl fluor, to netuším 🙂.

klar2
6. únor 2015

@very
Vážně netuším, mě takle už narostli a jak jsem psala, za nás byla jenom Perlička. Určitě se zeptej zubařky, mě by to také zajímalo, čím se to stalo a jak popřípadě tomu předejít u dcerky ( té teprve rostou první zoubky), protože jsme začaly používat první pastu Elmex.
Vlastně až do této diskuse jsem netušila, že s tím má více lidí problém. Já jsem si myslela, že to není tak časté, protože jsem se s nikým se skvrnami na zubech nesetkala a naopak, každý se ptá mě, co to tam mám. Jednou se mě kolegyně zeptala, kde jsem si nechala udělat tu ozdobu na zubech, myslela, že to mám schválně. 😀
Takže děkuji za dotaz lu777.

formule
6. únor 2015

Dostala jsem kdysi tip od kamarádky na dětskou pastu/gel, u které nevadí, když jí děti spolknou. Je s měsíčkem lékařským a podporuje dokonce i trávení...a má antibakteriální účinky. Troufám si tvrdit, že moje dvojčata mají i díky tomu (ve svých skoro čtyřech letech) zuby pěkné, bílé, zdravé. Nechutná sice tradičně po jahůdkách, ale zvyknout se na to dá a je to pro jejich zdraví.
Je od firmy Weleda a přikládám foto.

very
9. únor 2015

@formule Děkuji za doporučení.

panikvidova
9. únor 2015

Ahoj holky, fluoridy jsou pro zdravé zuby velmi důležité, zabraňují vzniku zubního kazu, tím že zvyšují odolnost zubní skloviny. Takže bych u dětí velmi zvážila používání pasty bez fluridů. Pro děti do 6 let kupujte pastu s obsahem fluridů do 500 ppm a pro děti do těch 12 cca 1000 ppm. Je to napsané na zadní straně krabičky od pasty 😉

cabalkova
9. únor 2015

Ono je to bohuzel tak, ze podle nejnovejsich vyzkumu fluorid sice bran kazivost na pocatku uzivani, ale pak jsou po nem zuby jeste horsi, nez kdyz se neuziva, takze se od nej taky upousti. My teda zatim jedeme prave ve vyse uvedene paste od Weledy, syn na bohuzel taky fleky, ale to ma z toho, z e upadl na zuby a sklovinu si poskodil, byt zubar tvrdi neco jineho. Vim, jake mel zuby pred padem a jake je ma po padu... nastesti jsou to zatim ty mlecne, tak snad druhe uchranime.

panikvidova
9. únor 2015

@cabalkova Ahoj, jestli máš odkaz na ten výzkum, tak mi to prosím pošli 🙂 Metoda mechanického odstraňovaní plaku (kartáčkem) a dostatečná fluoridace zubů (s adekvátním množstvím fluoru) je základní prevence zdravých zubů, to že vznikají bilé fluoridové skrvny není způsobenou samotným fluorem jako takovým, ale jeho nadměrným množstvím.

lenka_1983
16. pro 2015

prosímvás, synovi teď vyrostlo několik nových zubů najednou, spodní ok, na horním se udělala ta šílená bílá skvrna, ze dne na den! nikdy nepoužíval pastu s fluorem (máme odjakživa pro děti jen zubní gel od weledy) stravu hlídám, předávkování fluoru nehrozí! jsem z toho zoufalá, mám pocit, že je problém spíš příliš rychlým růstem zubů a špatným (nedostatečným) ukládáním vápníku :(

libidrozdova
21. pro 2015

@lenka_1983 ahoj, podívej se tady na Koníkovi do skupinky Dětské zoubky https://www.modrykonik.cz/group/6709/, třeba poradí také tam.