Bolavé bradavky. Co by pomohlo?

vilca
3. říj 2006

Ahoj holky! Mám dvoutýdenní holčičku, kojím ji přes den po třech hodinách, v noci po čtyřech. Nemáme s kojením problémy, přibíráme krásně. Jen už asi čtvrtý den mám bolavé bradavky. Jsou trochu zarudlé a když se malá přisaje, strašně to štípe. Natírám si je po každém kojení Bepanthenem, ale nepomáhá to. Nepomáhá ani mléko, ani být bez podprsenky, aby větraly. Poradíte mi, co by mi mohlo pomoci? Děkuju.

jarca
3. říj 2006

vilca...nekdy boli bradavky z toho ze se miminko spatne prisaje. Mne to taky trapilo, kdyz byl muj malicky lenivy a prisal se jen na bradavku. Nekdy mi trvalo i 3 pokusy nez se poradne prisal hlavni vec je to nevzdat. 😉

peta.cz
4. říj 2006

Zkus vepřové sádlo - trochu babská rada, ale prý to opravdu pomáhá...

vilca
autor
4. říj 2006

jarco, já myslím, že se malá přisává dobře. Ale možná dvakrát se přisála špatně a od té doby mě to trápí. Teď už si na to dávám pozor.
peto, díky, vepřové sádlo prý pomáhá i na opruzeniny, tak to zkusím. Někdy jsou babské rady nejúčinnější 🙂

rova
4. říj 2006

Kamarádka používala Canesten krém, ale nevím jestli to spíš nebyl na nějaký zánět bradavky..Zkus se třeba zeptat v lékarně, co by na to doporučili..

vilca
autor
4. říj 2006

Pokud vím, tak Canesten je spíš na plísně. Vyzkoušela bych cokoli, ale mám strach, že když to malá olízne, tak aby jí to neublížilo. Dětská doktorka mi na to předepsala takovou fialovou vodičku, co se používá na bolavou pusinku miminka, jenže mi připadá, že vůbec nepomáhá. Kombinuju to s Bepanthenem a výsledek žádnej... Teď jsem si to namazala tím sádlem, tak uvidím, jestli to pomůže. Snad jo - každý kojení je pro mě utrpení... ☹

evaa
4. říj 2006

Já jsem měla ten samý problém, ale pomohlo mi, že jsem doma chodila s prsama venku- prima pohled 😀 , po chvilkách jsem si bradavky natírala mlékem a na noc Bepanthen. Ale spíš si myslím, že si na to ty bradavky časem zvyknou. Ten první měsíc jsem každé kojení, když se malá přisála je usykávala bolestí a málem nadskakovala a pak se to uklidnilo. Tenkrát jsem nechápala, jak někdo může tvrdit, že kojení je fajn nebo dokonce příjemné a dnes to říkám taky 🙂 Jen to chce asi trpělivost, pevné nervy a říkat si "když to není nic horšího 😉

rova
5. říj 2006

No tak u mě si bradavky asi nezvykli 😀 Párkrát za ten rok jsem kousala bolestí do peřin..Nevím, možná to bylo tím, že má malá bradavku jako dudlíka.. Já používala ten Bepanthen, mlíčko a vždycky to za nějaký čas vymizelo.

vilca
autor
5. říj 2006

Tak jsem v noci spala nahoře bez a ráno to bylo trošku lepší - asi je fakt dobrý to nechat pořádně vyschnout. No a dneska jsem volala gynekologovi a ten mi dopoučil Calcium Pantothenicum. V příbalovém letáčku je napsané, že se používá na bolavé a popraskané bradavky po každém kojení. Tak to zkusím a uvidíme...

evaa
5. říj 2006

Rova, to bylo určitě tím. Já když malou nechám dlouho dudlat a třeba víckrát po sobě, tak je taky cítím. Takže ji tak nechávám jen večer před spaním...aby si taky trochu užila 😀

evaa
5. říj 2006

Vilca, ta mast je dobrá, ale stejně je asi nejlepší nechat to větrat.Tak držím palce, aby to bylo už jen lepší 🙂

peta.cz
6. říj 2006

A nebo zkus Purelan od Medely, nemám osobně vyzkoušené, ale v lékárně to chválili.Každopádně určitě nejlepší je to větřání, jak píše Evva...

rova
6. říj 2006

Evaa: Dík, tak aspoň vím, z čeho!🙂 No večer před spaním musím - malá jinak neusne 😒 Tatínek jí občas říká savec (no a mě dojná 😀 )

raculka
6. říj 2006

Ahoj Vilco,
mě ze začátku taky kojení přišlo hodně nepříjemné a bolavé 😒
Ale po pár týdnech se to opravdu zlepšilo a teď mi to přjde fajn. 😉
Taky nám to dřív trvalo dlouho,dneska kojím cca 15 min, jen někdy to trvá přes půl hoďky.
Všude doporučují,aby se mimčo nenechávalo jen tak podudlávat dlouhou dobu,hodně
tím pak bradavky trpí(asi případ rovy).Kojení prý nemá trvat déle než 45 minut.
Prostě jak přestane pít a začne usínat,tak ho šetrně odpojit.Samozřejmě že se najednou probere a chce sát,potvůrka 😅

boadella
6. říj 2006

Ahojky maminky, mám 7 a 1/2 měsíční holčičku a pořád kojím, ve dne v noci 🙂 S bradavkama jsem měla problémy jak na začátku, tak někdy i teď. Malá měla v prvních měsících v pusince moučnivku a tak jsme si to předávaly navzájem. Ale téď už je to ok. Jen někdy je mám hodně suchý a natrhávají se mi. A to je pak pěkná bolest, když se malá přisaje a bradavka praskne. Ale pokaždé mi pomohla mast Bepanthen. Je jak na dětskou prdelku, tak na bradavky. Doporučuji! 😉 Ale i přes tu občasnou bolest je to nádherný pocit, když si malou sobě natulím a ona dlabe. 🙂

vilca
autor
7. říj 2006

Ahoj holky, tak střídám Bepanthen a Calcium Pantothenicum, je to o malilinko lepší, ale někdy mám pocit, že mi ty bradavky upadnou 😅 Ale rozhodla jsem se, že to zkusím vydržet, protože jak píšete, určitě to stojí za to. Snad se to opravdu za čas zlepší. Jo a díky za rady 😉

vilca
autor
11. říj 2006

Takže je zase všechno jinak. Nejen že mě to bolí pořád a snad ještě víc, ale navíc se mi na prsních vložkách objevily krvavé flíčky, takže jsem musela přestat s kojením. Teď si mlíčko odstříkávám a Evičce ho radši nedávám (kvůli té krvi, prý by z toho mohla zvracet). Takže máme Nutrilon - Evičce chutná, ale já si připadám jak špatná matka. Fakt jsem chtěla vydržet... Ale třeba se to ještě spraví. Mám ale strach, že když budu delší dobu jen odstříkávat, tak že ztratím mlíčko ☹ 😢 😔

aronik
11. říj 2006

Vilca, len vydrzt a odsavaj si mliecko pravidelne ako keby si isla kojit. Ja som si odsavala 7 mesiacov, lebo syn nevedel pit kvoli tomu ze som tieklo velmi rychlo. Dostaval ho z flase. Po 7 mesicoch sa rozhodol, ze uz flasu nechce a che mna. Takze da sa pekne prejst aj z flase na kojenie.
Ahoj a vela zdaru.

vilca
autor
11. říj 2006

Aronik: jenže já mám ještě jeden problém a nevím, jak ho řešit. Odstříkávám si pravidelně, trvá mi to vždycky půl hodiny a podaří se mi odsát jen málo. Malá má vypít 80 ml a já odsaju jen do 40 ml. Takže jí tam ten Nutrilon stejně musím přidávat, protože má hlad. Používám dvě odsávačky, všichni říkají, že jim to s nimi šlo dobře. Já mám prostě smůlu 😢

aronik
11. říj 2006

Ahoj! Mne to tiez niekedy trvalo dost dlho a odsala som malo. A bolo to dobre na nervy! Mozno mas aj laktacnu krizu. Neboj, znie to hrozne, no to prejde. Treba pit, pit a este pit. Ja som tiez uzivala homeopaticke lieky: Ricinus communis 5CH, ktore pomaha pri tvorbe mlieka.
Odsavacky mlieka som pouzivala Avent rucnu a potom aj elekticku. Mne sa vsak ta

aronik
11. říj 2006

Sorry. Mne sa vsat ta rucna pozdaval viac! ahoj

raculka
11. říj 2006

Vilčo-nepropadej panice ☹
Já měla taky na začátku málo mléka a při prvních pokusech s odsavačkou se mi povedlo tak 30 ml.Já to ale nevzdala a teď mám mléka dost.
Takže často odsávej(prostě v dobu kojení).Neboj,tím se ti mléko neztratí,spíše naopak.Jinak se nedoporučují ty pístové(tahací)odsavačky,jsou sice levné,ale prý můžou i ničit bradavky.Já jsem spokojená s ruční od AVENTU a i značka MEDELA je super.Co používáš ty?

vilca
autor
13. říj 2006

Ahoj, já používám nějakou polskou s takovým tím balónkem a pístovou Baby Nova. Ale ta polská mi vyhovuje víc. Odsávám si hodně často, ale stejně mám mlíčka pořád míň a míň, takže malé dávám čím dál víc Nutrilonu ☹

lusil
1. dub 2007

Dobrý den. Mně popraskaly bradavky hned jak jsem začala kojit a vzpomínám si, že to šíleně bolelo. Každý mi říkal, že to musím přetrpět, že to tak za dva týdny přejde. Bolest sice opravdu přešla, ale za měsíc mi bradavky popraskaly znovu a každé kojení doprovázela neuvěřitelná bolest. V té době chytlo moje miminko moučnivku, takže jsem si musela mazat bradavky genciálovou violetí. Hned po prvním namazání mě bradavky téměř přestaly bolet. Od té doby si tím prsa mažu pořád a kojení se pro mě stalo zábavou. Je to sice nepraktické, protože se od toho vše snadno zamaže, ale naštěstí se to dá vyprat. Navíc genciálkou se vymazává miminkům i pusinka, tak se nemusíte bát, že jim to může škodit a je velice levná oproti bepanthenu. Ten jsem používala též a vůbec mi nepomáhal.

danca81
7. črc 2007

Holky, já mám taky strašně bolavý bradavky. Zkoušeli jsme různé techniky kojení a je to stále stejné. Bradavky nemám ale popraskané, já říkám, že levou mám nakouslou (vážně nakouslou) zhora a pravou mám nakouslou zespodu. Prsa nechávám občas větrat, taky nechávám zaschnout mléko a pak ještě namažu Bepanthenem. Ale "díra" od nakousnutí se stále nehojí.
Jo ještě jsem se chtěla zeptat, ten Bepanthen se před kojením nemusí umývat, že ne? V porodnici říkali, že ne, ale pak jsem četla různé články o bolavých bradavkách, a někde psali, že bradavky se musí po použití Bepanthenu před kojením umýt. V příbalovém letáku o tom nic nepíší. Tak nevím.

honzi
11. črc 2007

Ahoj danca81, já se s prokouslýma bradavkama trápila tři měsíce, při každém kojení jsem brečela jak želva, pak mi poradili v lékárně genciánovou violeť, snad jsem to napsala správně a ta mi pomohla, ale nebylo to hned a byli jsme s Honzíkem pořád fialoví, i když jsem mazala jen tu ranku a před kojením jsem ji omyla trochu vatovým tampónkem. Taky jsem zjistila, že to bylo špatnou technikou kojení, tak jsem poprosila doktorku v poradně, ať se na nás podívá a ona mi poradila jak na to.

danca81
11. črc 2007

Honzi, v uvozovkách jsem ráda, že to měl i někdo jiný 😢 . Myslela jsem, že popraskaný bradavky má asi spousta maminek, ale prokouslý, nakouslý bradavky mám jen já 😖 . Co se týká té genciánové violeti, tak o tom už jsem taky slyšela. A že to vlastně ani malému neublíží, když si strčí bradavku do pusinky. Co se týká té špatné techniky kojení, tak z toho mám strach. Už jsem měla problémy v porodnici, tak jsme vyzkoušeli polohu v leže, v sedě, fotbalovou polohu. Stále bych ale řekla, že to přisátí malého je stejné. Mám malé bradavky, takže se mu do pusinky dostane celá bradavka s velkou částí dvorce. Tak nevím. Za 14 dní jdeme do poradny, tak se zkusím doktorky zeptat. Honzi, děkuji mockrát za rady. 😅

marfinab
25. říj 2007

Ahoj,jsem tady sice nová ale snad vám budu užitečná. Jelikož i já mám z kojení problém s bolestí bradavek ☹ . Zkoušela jsem všelijaké krémy a odstříkávání na bolest z prsou ale nic nepomohlo 😖 . Až mi moje sedmdesátiletá sousedka poradila dělat zábaly z "kycolu" který seženete v lékárně.A co se týče zánětu prsou tak pomáhá obyčejný tvaroh. Stačí namazat,nechat působit a omýt. A věřte že to pomáhá 😅 😉

kombloudek
14. lis 2007

Ahojky lidi.Taky mám problémy s popraskanýma bradavkama,mám na nich i takové fialové flíčky.Myslím že je to špatnou technikou,páč to malá i po 2 mes. furt neumí a tady u nás(náchod)nejsou laktační por. ochotné přijít dom a poradit.Slyšela jsem že jsou dobré zábaly ze šalvěje,tak uvidíme.A ještě dotaz.Jak poznám kvasinku v pusince malý?Má jen tak lehounce nabělalý jazýček vzadu,nemůže to být spíš od mlíčka??

terkaz
14. lis 2007

ahojky mne moc pomohl bepanthen plus 😉 obycejny bepanthen ne.

andilek
14. lis 2007

já měla taky ragádu na bradavce, začal jsem to mazat genciánkou, oba jsme byli fialová až za ušima 😀 , trochu to pomohlo, chce to hodně prsa větrat a nepoužívat tampóny, ale dát si rovnou plínu, nedrží se v tom tolik vlhkosti, prsa musí být v suchu 😅 , což moc nejde