Borelióza a streptokok - jsou nutná ATB ? Jsem těsně před porodem

microfon
31. črc 2018

Zdravím všechny a moc prosím o radu. Začnu tím, už měsíc pul mám červený flek na uchu, které mi natéká. byla jsem s tím na kožním 4.7 a z mého pohledu uplně "šílená" doktorka, která mi věnovala asi 4 minuty a na ucho skoro nekoukla mi napsala ATB, ale měla jsem z ní opravdu divnej pocit - tak jsem to nechala být, protože mi přišlo jako horší rvát do sebe ATB jen tak, než nějaký flek na uchu, když jsem ani klíště neměla a vlastně jsem se nedozvěděla ani co mi je. Navíc chodím v těhu do hematologické poradny - kde mi i ten den brali krev a vše bylo o.k.
No jo jenže ted je konec července flek na uchu pořád mám, rozrostl se na tvář a už je naprosto typická borelioza ..... achjo .....
takže ted jsem z toho uplně na větvi, co dělat dál ... jde mi o to, že jsem spíš z kategorie odpurců užívání ATB pro jejich vedlejší učinky, a proto, když mi vyšlo na testech v 36 tt, že mám streptokoka, tak jsme s PA, co se mnou jde k porodu měli jasné řešení, že si nenechám dát infuzi s ATB, ale počkáme jestli miminko vůbec bude atb samo pak potřebovat, jelikož přenos streptokoka je přecijen nízký ... no ale ted do toho ta borelióza, kde je přenos taky nízký .. takže ale plus zase další rizika navíc ....

Dle doktoru bych si měla vzít hned ATB na boreliózu a pak ještě při porodu jiná ATB na streptokoka .... to mi přijde naprosto šílený koktejl pro miminko, termín porodu mám za pár dní .... mimi nemusí ani jedno chytit a taky muže mít problémy z obojího ... nevím nyní jak naložit s riziky .. samozřejmě nechci dávat atb zbytečně a řešit pak alergie, ekzémy a střevní problémy miminka - rozhodit mu vše - hned při příchodu na svět ...
Jak (by) jste to řešily vy ? ... dle mé PA je nejlepší počkat těch ( doufám) pár dní do porodu a boreliózu řešit až pak a i streptokoka dle původního plánu, až kdyby se prokázal přenos na mimi - bez preventivních ATB ... ale zas co když budu přenášet a rozjedou se mi mezitím boreliozní horečky apod .... omlouvám se za dlouhý text, ale všechno mi to lítá v hlavě... .... máte někdo zkušenost prosím ?

marcicek84
31. črc 2018

No tady kazda rada draha,nukdo tady neni doktor,je to o tom,jak se rozhodnes a pak s tim budes muset zit,atb mi prijde mensi zlo nez aby se mimi po porodu muselo vyporadat se streptokokem nebo boreliozou...na druhou stranu jestli porodis za par dni je uz to skoro jedno,sle pokud za mesic tak to skoro jedno neni rekla bych...

microfon
autor
31. črc 2018

@marcicek84 no právě, včera už jsme myslela, že fakt budu rodit ... 3 hodiny kontrakcí po 10 min plus škubání v čípku, který už je tedy ztenčený ale ne otevřený .. . .. ale takové hezké poslíčky mám už minimálně 2 týdny , jen čím dál silnější .... ono nasadit na tu boreliózu atb ted hned a rodit třeba za dva dny, mi taky nepřijde rozumné ... ale zas mě děsí kdybych ještě přenášela nedej bože pak ty 2 týdny ...

pavlina248
31. črc 2018

@microfon rozhodně lepší ATB. Pokud máte boreliózu ve Vašem případě se nasadí penicilín ( pokud nejste alergická) nevím, jak je to v tehu, ale po porodu je to jedine možné řešení. Jsou samozřejmě daleko účinnější a lepší antibiotika na boreliózu nicméně pak by jste musela přestat kojit. Léčba penicilínem je delší a musí se brát dostatečně dlouho. Zde je riziko toho , že miminko by mohlo mit pak průjem, proto situaci řešit i s pediatrem. Toto vím, jelikož jsem nedávno řešila to samé. Byla jste na krevním testu na boreliózu? Dělají se testy dva Elisa což je hrazené pojišťovnou ale v nějakém procentu ukazuje zkreslene ( pokud máte jasný viditelný projev bude výsledek pozitivní. Druhý test se jmenuje Western Blot a dělá se právě pokud Elisa vyjde pozitivně, nebo při projevech boreliózy. Ten druhý test si můžete uhradit sama, jelikož mnohdy lékaři tento test dělat nechtějí - je drahý. Stojí cca 2500. Pokud by jste chtěla mohu vám poslat do zprávy kam. Po měsíci a půl by už výsledky krve jasně ukázaly zda boreliózu máte. Rozhodně bych antibiotika pri porodu na streptokoka nechala dát. Přece jenom placenta je velký filtr a k miminku by šlo jen minimum. Je to mnohem menší zlo, než pak trávit první dny u miminka na jipce s kanylou v těle a nebýt s ním 24 hodin denně a těch léků by musel mít daleko více.

pavlina248
31. črc 2018

@microfon ještě chci dodat, že ten ten Western Blot je také hrazený pojišťovnou ale musí k němu být důvod.

microfon
autor
31. črc 2018

Děkuji moc za informace ... testy z krve nemám ,, jen ten už naprosto typický flek plus známá sestřička, co jsem včera potkala, mě právě se zděšením konfrontovala se situací a trkla mě at jsi jdu pohledat informace ... bohužel moje doktorka má nyní dovolenou, zástup je v nemocnici... tak se ani nebudu moct poradit s někým koho znám a důvěřuju mu ... pro mě ty ATB jsou v hlavě prostě něco také velmi rizikového, sama jsem neměla žádné minimálně 16 let ... no jedu tedy do nemocnice a uvidíme, co mi řeknou . .vám zatím velmi děkuji za ochotu ...

priefi
31. črc 2018

@microfon v prvni rade by bylo dobre zjistit, zda boroliozu mas a pak resit dal. Podle vseho mela jsi dost casu to zjistit. Takze zastup nezastup, bez na odbery a budes mit jasno

slimacikmia
Autor odpověď smazal
Zobraz
marcicek84
31. črc 2018

@microfon - no pravda, že po porodu by mohl být problém s kojením a atb.co se týče posličků, někdo je má i měsíc před porodem i dýl, pokud nejsi otevřená, tak bych si nemylslela, že až tak brzy porodíš, to se zatím tělo připravuje. Asi bych šla pro atb rovnou, ať po porodu můžeš být hned s miminkem...
ATB jsou teď menší zlo než pak pro samotné miminko, opravdu to máš jen v hlavě, zas tak nic šíleného to není...

klea81
31. črc 2018

@microfon Tak pokud je flek typický, tak krevní testy ani nejsou potřeba a rovnou se nasazují atb na 3 týdny, raději "zbytečně" než riskovat doživotní následky, které se mohou za pár let vyskytnout na nervové soustavě a kloubech, určitě to ještě někde zkonzultuj. Před měsícem jsem to řešila s dcerou a žádná prča :/Jinak protilátky jsou v krvi nejdříve 4 týdny od nakažení, někdy až 6, takže záleží jestli jsi měla klíště a kdy

klea81
31. črc 2018

Řešíš atb a dítě, to chápu, ale případné trvalé doživotní následky z neléčené boreliózy budeš mít ty a jak se borelioza u matky projeví na dítěti to netuším. Nebrala bych to na lehkou váhu.

klea81
31. črc 2018

Měsíc od nakažení už účinnost nasazených atb klesá. Pokud atb nasadíš hned, naděje na vyléčení je 90 % později už třeba jen poloviční a míň.

microfon
autor
31. črc 2018

Děkuji všem za cenné rady, doktorka v nemocnici byla skvělá, vše mi vysvětlila, testy už mam, tak teď čekám v porodnici na kapacku, sfouknou to jednema ATB i na toho streptokoka,. Tak to je super jen musí Mimi chvíli ještě vydržet u mě , aby vše zabralo jak ma😀

pavlina248
31. črc 2018

@microfon Ať jste brzo zdravá a přeji hodně štěstí 🙂 ATB jsou sice zlo zvlášť pokud se jich bere hodně a často. Ale rozhodně je to menší zlo, než pak mít následky a ohrozit miminko.

priefi
31. črc 2018

@microfon drzim pesti, at vse dopadne dobre a miminko i Ty jste zdravi a v poradku 😊

marcicek84
31. črc 2018

@microfon - super, že jedna kapačka bude stačit 😉 ty už rodíš, že jsi v porodnici? držím vše co mám, ať je vše v pořádku...

pavlina248
31. črc 2018

Jedna kapačka nepomůže ATB se mají brát rozhodně více týdnů pokud je borelioza potvrzená a v krvi jsou protilátky.

klea81
1. srp 2018

@pavlina248 3 týdny

pavlina248
1. srp 2018

@klea81 Ano 🙂

microfon
autor
3. srp 2018

jen upřesním ... dostala jsem ještě na dalších 14 dní atb na doma ... to jen kdyby to někdo další hledal v lupě 😉 takže opravdu jedna kapačka nestačí - to bylo jen, že nevěděli jestli mám zvýšenou teplotu z těch veder nebo od boreliozy, tak dávali raděj hned pod dohledem ;)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru