Chodí "po kolenou", může to ublížit?

pajoslava
10. pro 2012

Ahoj maminky,
mám rok a čtvrt starou dcerku, která zatím nechodí... Udělá pár krůčků, ale pouze v rámci hry, kdy mi pak padá do náruče.. O to ani tak ale teď nejde.. Malá totiž skoro vůbec už nelozí po 4, ale chodí po kolenou. Za chodítkem ve stoje začala chodit nějak kolem 10 měsíce a tak jsme čekali, že chodit začne pak už brzy. Jenže ona od asi 9 měsíce začala sedět a seděla způsobem, že měla nožky vzadu (nevím jak se ten sed jmenuje 😀 ) a později zjistila, že se tak může i pohybovat a od té doby nám lítá po kolenou! Je takhle i strašně rychlá, na kolínkách má už takovou i tvrdou kůži, co by měly mít šlapky..... Nedávno mě kamarádka vystrašila, jestli díky tomuto pohybu nemůže mít nějaké zdravotní problémy.. s klouby, s kyčlemi atd... Co myslíte? Za pár dní jdeme k dr, ale já jsem nervózní už teď ☹
Chodím sem kdyžtak odkaz na videjko jak chodí...

Díky za odpovědi.

ined77
10. pro 2012

@pajoslava ...ahoj, netuším sice jestli takové "chození " nebezpečné je nebo není, ale pokud tě to uklidní, naše malá dělala přesně to samé. začala lozit v 10,5 měsících a pak samovolně přešla do stylu na kolínkách 😅 . pravda je, že než se sama postavila, trvalo to celkem dlouho, až ve 13m., pak už začala obcházet nábytek a tenhle jev mizel. samostatná chůze u ní začala v 16 měsících. a přijde mi naprosto v pořádku 😉 .

pajoslava
autor
10. pro 2012

@ined77 Ona nez tohle zacala delat, tak chodila za choditkem a kolem nabytku taky.. Ale co zacala, tak tohle je pro ni prioritni a uz takhle "chodi" cca 4 mesice.. Uvidime no co z toho bude 😀 Kazdopadne bych nerada, aby ji to nejak ublizovalo, ohledne kloubu a tak.

elana
10. pro 2012

@pajoslava tak tohle by být opravdu nemělo...jsou děti (jedno máme v blízké rodině), u kterých jde jen o přechodnou fázi a naučí se chodit samy normálně (tahle holčička chodí od 17 měsíců, po kolenou chodila cca. 14m do17m), ale jsou děti, u kterých je to fakt problém, který se musí rehabilitovat a laik naprosto nepozná, do které skupiny jeho dítě spadne (často to neposoudí ani lékař, taky nemá věšteckou kouli). Takže rozhodně bych to jen tak nenechávala vyhnít, ale zmínila se co nejdřív na pediatrii, nejspíš Vás pošle na rehábky a uvidí se, jak velký problém je a jak jí pomoct, aby to nedělala. Když nebude správně stoupat atd., můžou se jí vážně zkrátit svaly a vazy a v budoucnu to fakt může znamenat průšvih.

ined77
10. pro 2012

@pajoslava ...aha....no tak pokud už stála a chodila za chodítkem, tak bych se opravdu přikláněla ke konzultaci s dr. a možnou rehabilitací. naše malá si takhle udělala odnož mezi lezením a vzpřímením se...
ale zase....pokud alespoń pár krůčků sama udělá, tak je to možná opravdu jen v tom, že ji to prostě baví.
však uvidíš co vám poví dr. 😉 .

pajoslava
autor
10. pro 2012

@ined77
@elana Ona i ted chodi za choditkem a porad by chtela tapat za ruce.. ale sama ma asi strach nevim.. krucky udela, pokud ma jistotu, ze muze padnout na me 🙂
No kazdopadne zacinam mit strach tedy... Zitra skocim k dr. a uvidime..

dana3262
10. pro 2012

@pajoslava znam takovy dite, co "litalo" po kolenou a nechtelo chodit. Je naprosto v poradku 🙂

elana
10. pro 2012

@pajoslava strach neměj...pokud bude třeba cvičení, tak budete chvilku cvičit, ale upraví se to. Čím dřív se to začne řešit, tím líp, ale určitě se to vyřeší, strach opravdu není na místě a od toho tam doktoři a rhb sestry jsou, aby posoudili stav (kvalitu té motoriky, i to, jestli už třeba k nějakému zkrácení atd. nedošlo), my laici opravdu nemůžem odhadnout nic, každé dítě je jiné a co je u jednoho (jak jsem psala) přechodná fáze, tak u jiného je problém.

terezale
11. pro 2012

Ahoj,
nečetla jsem předchozí příspěvky, ale nebála bych se toho. Moje dcera takhle taky lítala a pak za tím chodítkem a najednou se zvedla a bylo to. A podotýkám, že až v 17 měsících. Podle mě prostě potřebuje čas, asi si na normální chůzi netroufá.

ined77
11. pro 2012

@pajoslava ..přesně tak, strach není na místě...určitě o nic vážného nepůjde 😉 .
až malá zjistí, že po nožkách je to rychlejší a pohodlnější, už si na kolínka ani nevzpomene 😉 .
od doby co naše malá chodí jsem ji takhle už neviděla 🙂 .