Chrapot, chrchlání / reflux. Souvisí to? Máte zkušenost?

luciperka
8. led 2012

Ahojte mamky! Jsme doma už trošku zoufalí, tak se chci jen zeptat. Synáček, jsou mu dva měsíce od malička hrozně chroptí. Nespal mi kvůli tomu druhou noc už v porodnici, až ráno doktorka přišla na to, že má hrozně zacpanej nos, tak mu to všechno vytahala a spal jak ňuňátko. Jenže se to chraptění doma zhoršovalo, sem tam jsem vytáhla nějaký šušínky, ale moc nic. Nakonec jsem s tím šla k Mudr, že to není normální. Problém byl samozřejmě v tom, že skoro celou noc chrapnět, špatně dýchal nedalo se u toho vůbec spát. Byla jsem uplně vyřízená. Přitom on v postýlce zavřený oči a jakože ze spaní chrchlal a kroutil se. To se pak přišlo na to, že ho klasicky trápí bříško... No Mudr ho poslechla, že dýchání má čistý, ale že nás pošle na ORL. Tam všechno v pořádku, jen že na sliznici nosu má hluboku zaschlé hleny, tak máme 5x denně prokapávat LIbenarem a odsávat. To jsme začali dělat. Super to z něj všechno šlo. Evidentně se mu ulevilo. Ale ani ne za týden to bylo zpět a k tomu se přidalo blití (obloukem po kojení, i dvě hodiny po něm natrávené mlíko). Týden jsem nespala, než mi to docvaklo. Jak sem u ty žaludeční štávy v noci vracely a tak, byl hrozně neklidnej, chrchlal, kroutil se, no katastrofa. Dost mě to vzalo, protože u prvního syna jsme toto nezažívali a bez spánku se o toho staršího a o domácnost opravdu starat nedá. Po týdnu mi došlo která bije, něco jsem si o refluxu přečetla a byla jsem si naprosto jistá, že je to ono. Takže než jsem šla k Mudr, tak jsem nakoupila Nutriton a Gastroflux nebo jak se to jmenuje a začala jsem dávat sirup. Od Mudr jsem chtěla, at mi dá žádanku na utz, že to chci potvrdit. Ta mi to ale rozmluvila, že to nemá cenu, že ho prostě má a že mi tam stejně nic jinýho nedají. Mám prý vydržet (to měl malej přesně 6 týdnů), že po 6ti nedělí se upravují hormony a složení mlíka, že to může být lepší. Taky mu posílí časem bříško. Tak jsem mu dávala ten sirup (Nutriton jsem vzhledem k přípavě a času prostě nezvládala) a během týdne a půl se to hodně zlepšilo. Vlastně tento týden už mu ho nedávám vůbec. Ublinkne si, když se přepije (když mám po delší době plnější prso). Nic hroznýho.... Taky musím napsat že jsem samozřejmě všude zvýšili polohu na spaní, až moc, že mi z toho klouže a nacházím ho každou noc zahrabanýho a napůl udušenýho v zavinovačce ☹ . Začal spávat celkem pěkně, přestal tak moc chrčet. Už se nestalo, že bysme šli v 22 h spát a od půl 2 poslouchali chrchlání u kterého se nedá spát. Mě přijde, že se hrozně trápí a pořádně si neodpočine. No ale jde mi o to, že ted od středy začal zase hodně chrchlat a my mu nejsme schopni nic odsát. Nemá rýmu nic (tu měl přes Vánoce, to byla jiná), zvlhčujeme vzduch, prostě jakoby ho nic netrápí a přitom tak hrozně chroptí. Copak je to normální? Já to fakt neznám. To tak bude mít chudák pořád? Nebo to souvisí s tím refluxem a časem to přejde? Zvažuju, že donutím Mudr, aby nás poslala na nějaký větší vyšetření, protože je to fakt divný. Divný taky je, že když už usne, tak většinou pak spí neslyšně, dýchá pěkně. Takže jakoby ho to bralo když je vzhůru nebo je rozrušenej... Nechápu to, máte s tímto někdo zkušenosti?

jarkamartinkova
8. led 2012

Já si myslím že s refluxem to nemá nic společného,nám to dcera dělá kolikrát taky,ale nevíme proč,je zdravá ale prostě z ničeho nic začne chrčet a chrochtat,samozřejmě pokud si nejsi jistá požádej doktorku o větší vyšetření,ale pokuď je to dobrá doktorka tak by sama měla poznat už jen podle popisu jestli něco není v pořádku.

misa84
8. led 2012

@luciperka nas vojtisek taky od narozeni jakoby chrochta, nekdy pri vydechu i nadechu, driv jsem se tomu smala, ze dela oslika, opravdu to tak znelo, diky tomuhle se prislo na to, ze ma vrozenou srdecni vadu, i kdyz to s tim vubec nesouvisi, neboj, proste jsem dr rekla, ze se mi nezda jak dycha, poslala nas na pozorovani a tam se na to srdicko prislo, ale tohle tychani co ma, to je LARYNGOMALACIE, je to nejake zmekceni chrupavek hrtanu a proto ten zvuk, je to VVV, ale do roka se to samo spravi i bez lekaru. tak ti to pisu jen proto, ze to bylo prvni co me napadlo kdyz jsem si precetla tvuj prispevek, koukni na net na priznaky, jestli to na vas sedi. mej se krasne 😉

luciperka
autor
8. led 2012

@misa84 diky za odpoved. Co je to VVV? No asi zitra skaknem k mudr, protoze je celej nejakej divnej a neklidnej. Priznaky uplne tak nesedi - pisi selest jak kdyz prede kocka, ale malej chrchle jak kurak :(

misa84
8. led 2012

VVV je vrozená vývojová vada...malý taky nepřede, spíš tak hýká a když pláče tak mi taky spíš připomíná silného kuřáka, který má problém popadnout dech.

luciperka
autor
8. led 2012

@misa84 a jak to pozorování probíhalo? Takže váš malej má nemocné srdíčko a i tu lyryngomalacii? chjo, chudatko malý. Tak to přeju, at je brzo v pořádku, jak jen to půjde.

misa84
8. led 2012

@luciperka pozorovani skoncilo v momente, kdy se zjisitlo, ze ma nemocne sricko a musi okamzite na operaci, takze asi pul hodiny po nastupu do nemocnice. nase pediatricka neslysela ani selest, ktery tam byl a o laryngomalacii jsem se taky dozvedela az od kardiologa. srdicko uz ma spravene a slape jak ma a na to hykani jsem si bud uz zvykla, nebo postupne odezniva...taky preju at se najde pricina a hlavne at je to nejaka malickost 😉

sisterrys
30. čer 2016

Ahoj, sice už je to neaktuální, ale třeba to pomůže někomu dalšímu. Máme něco podobného. Malymu je 6 týdnů a už přes dva týdny mi v noci a hlavně nad raném chrochta. Občas to zní jako popotahovani hlenů. Myslela jsem, že je to taky rýma. Sem tam se mu nějaký hlen v nose objeví, ale je to troška. Podle mudr je to chrochtani právě reflux. Že jak si ublinkne, tak se mu to dostane do nosu. Takže od včerejška máme zvysenou polohu a na noc dávám sirup, zatím moc změnu nepozoruji. Doufám, že to brzy přejde.

tuliipanka
12. zář 2016

@sisterrys prosím, jaký sirup?

sisterrys
13. zář 2016

Gastrotuss, teď nevim jestli tam je k tomu ještě v názvu Baby.
A dodám, že pomohl, jen to chvilku trvalo, než se vše upravilo.