Chronická zácpa u 2letého dítěte, jak probíhá vyšetření?

konik88
17. srp 2012

Moje dcera trpí už asi rok na zácpu. Zezačátku to bylo jen občas, nyní má zácpu už pořád. Dávám lactulosu, probiotika, ale bohužel nic nepomáhá. Byli jste někdo s tímto problémem v nemocnici na vyšetření? Jak to probíhá, co dělají dítěti za vyšetření. Dcera byla před několika dny v nemocnici a má doteď z toho hrůzu. Tak se bojím další hospitalizace a nepříjemných vyšetření.

konik88
autor
24. srp 2012

@butt no zatím dávám jogurt, pak na svačinku ovoce, na oběd polívku nebo dávám skleničku, když nemáme vhodný oběd pro Nelinku. Pak odpoledne celozrnou bulku namazanou a k tomu zelenina (ale té zelenině moc nedá) no a na večeři máme zase problém. Ona nic nechce! Chtěla by zase další jogurt! Do ní něco nacpat je fakt kumš. Ona žádnej jedlík není...☹

konik88
autor
24. srp 2012

@butt a co dáváš ty na večeři?

butt
24. srp 2012

@konik88 to celozrnný pečivo můžeš střídat i s obyčejným.a co jí tu zeleninu schovat do pomazánky?a nebo jí prostě co nejvíc propašovat do oběda..a k večeři dávat něco jako na oběd?polívky?co byla zvyklá jíst doteď?
já to s jídlem dělám tak, že když dcera něco nechce, tak je prostě hlady a další jídlo dostane až podle plánu.už se naučila, že si má dobře rozmyslet, jestli jíst bude nebo ne. neříkám, že to je univerzální návod, jak na děti, nelinku vůbec neznám, možná by byla schopná nejíst týden..jen je prostě podle mě otázka, jestli si dělat hlavu, když je dítko jednou hlady, pže odmítne jíst, cos nachystala..

butt
24. srp 2012

@konik88 my míváme na večeři nejčastěji hustý polívky. vývar se zeleninou a nudlema, zeleninovej vývar s vajíčkem a ovesnýma vločkama. z červené čočky a zelniny, brokolicovej krém s krutonkama, ...

majka12
24. srp 2012

@konik88 děkuju 😔 A co jako v té nemocnici vymyslí? 😕 A s čím jste leželi vy teď?

konik88
autor
24. srp 2012

@butt no jedla buď kašičku krupičnou, nebo polívku. Ale teď ju právě přesla chtít jíst. Jako by věděla, že by jí měla. Nebo měla rohlíček s něčím nebo jak píšeš zbytek od oběda (to teď už taky nechce). A dost jí teda těstoviny, ty miluje. No a má ráda ty zeleninové skleničky z obchodu. Odemně zeleninu nechce, ale v té skleničce si to vezme.
No já ji právě nemůžu nechat hlady. Jak jsem psala, není jedlík. Ještě před půl rokem jsme měli dost problém do ní vůbec něco nacpa. Ona bude raději hlady, bude plakat, že má hlad, ale co jí dám nesní! A jde klidně spát hladová a pak v noci řve, že má hlad.
Ona má teď zrovna období vzdoru, takže to je taky ten problém! Dost s ní bojujeme i s běžnými věcni, nejen s jídlem.

konik88
autor
24. srp 2012

@majka12 nevím, žeprý by to nebylo jedno vyšetření, ale bylo by jích víc. Proto bychom tam byli třeba tři dny nebo i dýl. My jsme byli v nemocnici už 4X!! Poprvé jsme byli asi v měsíci, kdy strašně blinkala i nosem. To nám nic nezjistili. No a pak přestala dýchat v 6ti týdnech. Sousedka mi malou oživovala. To jí zjistili, že má reflux, proto i blinkala v tom měsíci. No a vdechla čaj, proto se dusila. Pak jsme měli kefalhematom na hlavičce. To je taková boule z které se začínala stávat kost. Malá měla jít na operaci, aby jí to odbrousili. Ale já k tomu nepřistoupila a nakonec jí boulička zmizela sama. No a teď byla na týden v nemocnici se stomatitýdou. Měla bolavé a hnisavé puchýřky v krku, pusince i na rtech a kolem pusinky. Musela být na infekčním a týden jí tam dopovali vším možným! Bylo to hrozný. Já jsem těhotná, takže jsem tam ani s ní být nemohla. Naštěstí tam byla s ní aspoň tchýně.
My máme pořád něco, už od narození! Pak takové menší věci jako jsou takové ty dětské lupy, kterých jsme se zbavili až nedávno, mykózna na nehtíkách. Pak jsme měli zlomenou klíční kost, zánět v těle. No rači ani nevzpomínat!

konik88
autor
24. srp 2012

@butt prosím tě a ten brokolicový krém děláš jak? Já vím, že tě s tím už asi otravuju. Ale já tak už nevím, co jí dávat. Toto by možná jedla!

butt
24. srp 2012

@konik88 jasně, proto říkám, že to co funguje u nás, není univerzální návod... ☹ a tak mě napadá, jíš s malou to stejný?děti obvykle raději jí to, co vidí jíst u rodičů..(taky bohužel neplatí obecně...). a zkoušelas tu zeleninu různě ochucovat?bylinkama třeba?a nebo ju prostě rozmixovat, aby neviděla, že jí zeleninu a udělat z toho omáčku třeba na ty těstoviny..?mrzí mě, že s tím máte takový trápení ☹

butt
24. srp 2012

@konik88 neotravuješ 🙂 dělám ho velmi jednoduše. uvařím brokolici, rozmixuju, naliju mlíko. na dno talířku se dá nastrouhat trochu sýra a jíme to s krutonkama (opečený kousky pečiva - to teda není extra zdravý a moc pyšná na to nejsem, ale je to dobrý 😀 a když to není každej den a jen trochu, tak to není taková hrůza) dá se do toho dát i jakákoliv další zelenina...

majka12
24. srp 2012

@konik88 teda chudinka ta si užívá samé hnusné věci 😢 😢 Reflux je hnus a ta stomatitida, to musela hrozně trpět 😢 😢 Mě stačí jeden aft v puse a jsem z toho otrávená jak to bolí. 😔 😖 Já mám taky pocit, že mám u druhého syna pořád něco, ale teda oproti Nelince jsou to prkotiny. 😔 My jezdili s tím zadečkem skoro půl roku - měl zúžený konečník, takže se nemohl sám vykakat a musela jsem každé přebalení roztahovat železnou tyčkou. K tomu má hydrokélu ( vodu kolem varlátek), ale to snad vypadá, že se samo vstřebá a nebude muset na zákrok, uvidíme. Kyčle taky nemá v pořádku a nosí abdukční polštář a k tomu pořád to kadění nahouby 😝 😝 Já si pamatuju jako včera, když mi řekli na proktologii, že ten zadeček už je v pořádku a já jim říkala, že hezky už kadí, akorát má druhý den tužší stolici - to bylo v červnu a od té doby jí má tuhou pořád 😖 😖

majka12
24. srp 2012

@konik88 starší syn taky nejedl nic jiného než jednu značky skleniček ( Hamánky) a to donedávna. Je to zhruba měsíc, co začal jíst teprve normální oběd a večeře. Jinak měl jídelníček: ráno jogurt nebo pudink nebo tvaroh a sušenky, oběd sklenička, svačina odpoledne zase jogurt nebo pudink nebo tvaroh a teda něco jiného než měl k snídani, večeře se střídala krupičná kaše a přesnídávky ovocné. 😔 Nic jiného jíst nechtěl a do roka vůbec neotvíral na jídlo pusu a byl to fakt boj do něj něco dostat 😝 😝 Ale před měsícem se to samo zlomilo a jí konečně i normální jídlo, takže teď vařím obědy pro nás dva a večeře nám dělám stejný. 😔 A mladší syn teda taky zlobí s jídlem. 😝 😝

konik88
autor
24. srp 2012

@butt ok, díky za receptík 🙂 Jinak tu zeleninu můžu dávat kdykoliv ne? Já to dělám i tak, že třeba nakrájím papriku, nenápadně jí dám na stolek do obýváku a on když se nikdo nedívá, tak si dá. Ale když ju vidím, tak nechce, potvůrka 😀

butt
24. srp 2012

@konik88 jasně kdykoliv 😉 ještě mě napadlo, když má ráda jogurt, co jí ošálit a polít ji zeleninu trochou jogurtovýho dresingu (jogurt s bylinkama)?

konik88
autor
24. srp 2012

@majka12 no ta stomatitýda byl masakr. Celý pobyt v nemocnici strašně proplakala. Když jí pouštěli z nemocnice, tak ani nemohla mluvit. Měla vyřízené hlasivky. Mluvila chraplavým hlasem a jen potichoučku. Nechtěla ani chodit zezačátku. Byla připoutaná k posteli. Tak pak chtěla jen chovat. Je to hnus ty nemocnice! Já pevně doufám, že u druhého dítěte bude klid!

konik88
autor
24. srp 2012

@butt ona olíže ten jogurt a zeleninu vyplive. To by musela být menší a hloupější 😀

butt
24. srp 2012

@konik88 tak poslední věc, co mě napadá, jsou zeleninový džusy. uplně zeleninu nenahradí, ale aspoň něco...

konik88
autor
24. srp 2012

@butt no já budu muset asi přitvrdit. Provází to vždycky pláč, ale ona se snad nakonec vzdá! Je to paličák po tátovi a není to s ní lehké!

konik88
autor
24. srp 2012

@butt zatím teda kakáme. Dneska teda byl zas oběm stolice větší a šlo to těžko. Ale vykakala se. Tak snad to nějak zvládnem sami!

butt
24. srp 2012

@konik88 držím palce 😉

majka12
27. srp 2012

@konik88 tak zprávy od doktorky 😔 Dostali jsme jiné léky - Duphalac sirup na ředění stolice. Z příkrmů mám vynechat úplně mrkev, rýži a banán. 😔 Na začátku září půjdeme na detailní odběry a naznačila možnost špatné funkce štítné žlázy 😕 Dále nás poslala na utz břicha, břišní stěny, utz šíře střevní stěny a utz ledvin+MM ( to vůbec nevím co znamená 😕 ). Šla jsem se na ten utz objednat a paní mi tam řekla, že nejdřív na konci záři 🙄 Tak jsem jí říkala, že to dítě každý den brečí u kakání a že to vyšetření fakt potřebujeme a nakonec nás vmáčkla na čtvrtek na ráno ale s tím, že jsme navíc a budeme muset počkat. 😉 Klidně tam budu čekat tři hodiny, ale ať máme to vyšetření. 😔

A ještě dotaz - dneska jsem koupila bulgur pšeničný a kukuřičnou polentu - můžu to obojí už dávat Domíkovi do příkrmů že jo?? 😕

konik88
autor
27. srp 2012

@majka12 jé, je, to je vyšetření. U nás to vypadá, že změna stravy zabrala. Sice se u kakání kroutí, ale přijde mi, že je to už jen ze zvyku. Nakonec řekne, že to nebolelo. Jen chce rychle utřít prcku, že jí to bolí. Tak rychle vždy utíkáme do koupelny, zadeček utřeme, namažeme mastičkou. Nelinka dostane velkou pochvalu a je moc ráda.
Nám ten duphalac nepomáhal. Jak lactulosa tak duphalac prostě nic. Na Nelinku ty projímadla nepůsobí.
Zkusila bych malému dávat ovocné šťávyčky od Hami. Jsou už od 4-tého měsíce. Já je Nelince dávám a přijde mi, že dost pomáhají. Střídám to s čajíkem. Dávám heřmánkový, sypaný z lékárny. Taky dětský. A ten bulgar a kukuřičnou polentu dávat můžeš si myslim.

majka12
27. srp 2012

@konik88 nám laktulóza nezabrala, ani Fruktolax, ale bohužel ani šťávy ovocné. 😔 Tak super, že vám pomohla úprava stravy. 🙂 🙂 U nás je blbé, že mi syn ještě neřekne,co ho bolí atd. ☹ ☹

konik88
autor
27. srp 2012

@majka12 jj, je to na prd, když je tak maličkej. Tak snad Vám rychle pomůžou. Vím, jaká jsou to muka, když dítě pláče u kakání. My jsme to měli skoro 3/4 roku.

majka12
27. srp 2012

@konik88 jako je to hrozné každý den takový pláč 😔 😢 Choudě moje. Od narození takové problémy 😝 Nejdřív plakal, protože měl ten zúžený konečník a bolelo ho bříško. A to denně do 6.měsíců a potom to plynule vystřídali zuby+zácpa 😝 😝 😝

konik88
autor
27. srp 2012

@majka12 u nás byli od narození prdíky + se neuměla vykakat bez rourky. Taky taky řev, řev. No a pak nás potkávali další "katastrofy" o kterých jsem ti už psala. No a když byl konečně klid, tak zase zácpa! Teď je 3 dny klid a ani si neumíš představit, jak si to strašně užívám! Musíš hlavně na ně tlačit, ať to co nejdřív vyřeší. I kdyby jste měli být hospotalizovaní v nemocnici. Ať to má malej za sebou a je zas dobře! Budu na Vás moc myslet. Když budou nějaké nové zprávy, tak hned dej vědět.

majka12
27. srp 2012

@konik88 já doufám, že ta hospitalizace snad nebude zapotřebí - mám ještě staršího syna, takže by bylo trochu problematické hlídání 😕 😕 Zatím o hospitalizaci nikdo nemluvil, tak uvidíme. 😔

konik88
autor
27. srp 2012

@majka12 vím, že se ti tam určitě nechce. Mě se do nemocnice taky nikdy nechce. Ale když to jinak nejde... Je lepší si tam na týden lehnout, než trpět doma. Uvidíš, jak dopadnou vyšetření a co ti řeknou. No buď by si musel vzít tatínek v práci papír na malého, že musí hlídat. To myslím taky jde, ne? No a nebo babičky.

majka12
27. srp 2012

@konik88 tatínek podniká, takže bychom přišli o penízky a babičky taky dělají, ale nějak by to holt muselo jít. 😔 Zdraví je jenom jedno a kdyby to bylo nezbytné, tak bychom tam šli. 😔 😉

majka12
19. zář 2012

@konik88 Ahojky, tak jsme zase lítali po doktorech. 😔 Byli jsme na gastru a tam nás poslali zpátky na prokotologii, že má Domík na konečníku jizvičky a trhliny a že ta zácpa bude tím. 😔 Na proktologii ho prohlédli a zatím ho mám udržovat na mléku, protože po něm kaká normálně a musíme udržet stolici měkkou. Nejdřív se musí zahojit ty trhliny a potom to bude horší, protože se musí D. naučit, že kakání nebolí a nezadržovat to, protože to právě dělá. 😖 😖 😔