Chronická zápcha. Podarilo sa vám ju vyriešiť?

susik77
30. bře 2009

Ahojte, mala ma uz skoro mesiac zapchu. Zacala z nicoho nic, stravovanie nemenila, ani sme neboli chori. papa a pije dost. Tak sme nasadili Lactulosu sirup, ale uz zvysujeme davky lebo prestava ucinkovat. Bez toho sa vobec nevykaka. Dr. povedala, ze ju mozeme davat kazdy den a ze ked sa to nevyriesi do polovice aprila, posle nas na vysetrenie do nemocnice. Chcela by som ju toho usetrit, vcera som kupila Lepicol pre deti-je to vlaknina s prebiotikami a probiotikami, tak som zvedava, ci to zaberie.
Mali ste niekto podobny problem a ako sa to vyriesilo? Nemyslim jednorazovu zapchu, ale dlhodobu...Diky.

radkar
30. bře 2009

Já bych tu laktulozu takhle pavidelně nedávala nebo se pak nevykaká bez ní vůbec. Zkus třeba pravidelně masírovat a nahřívat bříško. A dát kompotové švestky-jestli to sní. A nebo nějaký švestkový sirup pro děti. Taky existují nějaké dětské kaše pro regulaci stolice. A hodně pít-ale to píšeš, že pije. Už zkoušíš nočník? Zkus jí třeba dát nad nočník v takové té poloze, jak se děti drží venku na čůrání,ať si trochu zmáčkne bříško- takhle to řešila kamarádka a sem tam to pomohlo.

radkar
30. bře 2009

ještě mě napadlo. Zkus třeba pár dní nasadit takovou kašovitou stravu. Hodně polévky-vývary a tak. To by mohlo pomoct.

dididi30
30. bře 2009

tak moja svagrina sa narodila s chronickou zapchou a do teraz sa bez kvapiek nevytoto, hm bude to prejde alebo nie.....svagrina ma 38rokov....

katka13122
30. bře 2009

aj my mame tento problem a este ktomu ma intol.laktozy tak dufalak/nejako takto sa to vola/nemozem dat,pomaly vsade je laktoza,,tak sa trapime. ☹ ☹ ☹
pije asi 0,5l dene,tiez sme stravu nejako nemenili , strasne tazko kaka,a tiez to uz trva dlhsie,slivky vobec nazaberaju,,tiez som bezradne ☹

zuzanka07
30. bře 2009

Nas maly mal tiez rovnaky problem, skusali sme lanove semienka, slivky - susene, frutapuru, kompot, vela pil, pohyb mal a vyriesit sme to dlho nemohli. Potom mu doktorka zobrala krv na potravinove alergie a zistili mu alergiu na mlieko. Vysadili sme mliecne vyrobky okrem kyslomliecnych a stolica sa upravila. Najskor kakal kazdy druhy, treti den. Teraz uz denne.

susik77
autor
30. bře 2009

zuzi-a kedy mu zistili tu alergiu? mala mala krv v stolici v 5 mes., trvalo to asi mesiac. zobrali jej krv na vsetko mozne okrem alergii, nikto nechcel pripustit moznost alergie. nakoniec to opdoznelo same. teraz zase ta zapcha, ach jo...myslim ze to suvisi. tiez sa alergie obavam. mm ma silnu alergiu-dychacie problemy, ja atopicky ekzem. vsetko to suvisi s imunitou a je to dedicne...

bobulka34
30. bře 2009

VLOCKY, davaj do jogurtu, ale ked nechce , tak ich dam do kelu, alebo inej omacky, alebo polievky, potom je pohanka dobra. Ale vlocky su u mna na prvom mieste. Kupujem take malicke

momo29
30. bře 2009

susik77: náš Luky začal trpieť zápchou, keď mal cca 2 roky (teraz má 4). Vyskúšali sme všetko, čo už tu kočky spomenuli a ešte mnoho iného. Najprv sme dlhodobo užívali Duphalac (nie je pravda, že je návykový) a ten zmäkčuje stolicu. Je vyslovene pre detičky. Lenže potom už aj ten nám prestal pomáhať, malý kakal raz za tri dni a strááááášne suchú a bobkovitú stolicu, napriek tomu, že veľa pil a vôbec celá jeho strava bola zostavená proti zápche. Gastroentrologička nám navrhla biopsiu črievka (kvôli podozreniu na celiakiu), Luky mal však aj krvné testy také všelijaké, proste DR z nich nebola múdra. No a pri biopsii zistili Lukymu veľmi slabučkú peristaltiku črievok. Tak nám DR navrhla vyskúšať na 1 rok bezlepkovú diétu, že sa črievka "spamätajú. Testy na celiakiu však boli negatívne. Išlo tam len o to aby ho ten lepok zbytočne nezaťažoval. Začali sme držať diétu a odvtedy kaká 1, niekedy aj 2x denne. A to už sme 2 mesiace na normálnej strave, keďže spomínaný rok už ubehol. Samozrejme stále napr. nalačno vypije pohár teplého slivkového alebo hruškovéhu džúsu, tiež pije Acidko, papá hodne ovocia a surovej zeleniny. Ale nie vždy je optimálne zloženie stravy aj zárukou pravidelného vyprázdňovania. Niekomu to proste "trávi" a niekomu nie.

momo29
30. bře 2009

A ešte som zabudla napísať, že samozrejme treba podávať probiotiká. A inak Lepicol sme skúšali aj my, ale žiaľ žiaden zázrak sa neudial. Ja by som sa pýtala na gastroentrológiu hneď a nečakala by som. Ešte mám v živej pamäti, aké to je pozerať sa na prcka ako sa chudáčik pučí až bordovie a dokopy nič nevytlačil. Ach, ani spomínať sa mi nechce.....

susik77
autor
30. bře 2009

momo: diky za inspiraciu 🙂 jedna kamaratka mi tiez poradila bezlepkovu dietu. asi vyskusam. Ale pre istotu sa vypytame na gastro. inak sa nebojim ze je to nieco vazne, lebo mala pekne pribera-az moc 😎 a ma dobru naladu...

momo29
30. bře 2009

Luky nám tiež pekne priberá 😀 (aj menej by mohol). Ale neskúšaj bezlepkovú diétu bez porady s gastroentrologičkou, keby náhodou chcela robiť nejaké testy, aby to neskreslilo výsledky.

susik77
autor
30. bře 2009

ok, dik 🙂

susik77
autor
30. bře 2009

inak este ma vkuse taky ekzem na ustach-v kutiku. teraz som pozerala na nete, ze to moze byt alergia na nej. potravinu...tak asi to fakt suvisi s tou zapchou...

bicianova11
30. bře 2009

my sme mali velke problemy a pomohlo nam,ked sme malemu zacali zarabat mliecko do feniklo kminoveh caju uvareneho z normalne kupenych v obchode.namiesala som si 2 baliky feniklu a balik kminu a robila som caj neosladeny,potom uz podla navodu mileka som zarabala a mame pokoj.dufam,ze pomoze aj druhym.katka

radkar
31. bře 2009

A susik sní ti bílý jogurt? Já dávám každé ráno na lačno celý bílý jogurt-myslím, že je to dobrý základ pro ty střeva. Já jí teda ještě před tím nakojím, takže má dobrý základ pro kakání. 😀 Ale jestli nekojíš, tak zkus nejprve teplou vodu a pak celý bílý jogurt každé ráno. To by mělo zabrat. A pak jak jsem psala ty vývary- ty jsou taky účinný.

zuzanka07
31. bře 2009

Susik77, v maji bude rok, co malemu zistili tu alergiu. U nas berie krv obvodna doktorka a az s vysledkami posiela na gastro. Nam povedala,ze ak na tom vyslovene netrvam, tak na gastro nemusime ist, len dolezite je dodrziavat dietu. Neexistuju na to nijake lieky, jednoducho treba alergen vysadit zo stravy. Nepotrebovali sme ani nijaky recept na ine mlieko, alebo ako pri bezlepkovej diete na muku, co moze predpisat len gastroenterolog.

susik77
autor
31. bře 2009

radkar: prave ona jedava rano bidogenny jogurt-holandia-ovocny. aj poobede. to by ju malo prehanat a nic ☹
teraz som jej do to ho zac. miesat ten lepicol. tak uvidim.
zuzi-mne by stacilo keby mi povedali na co konkret. je alergicka, aby sme to vysadili.

cucoriedka01
31. bře 2009

AHOJTE, tak neviem, ci niekomu pomozeme, ale my sme mali tiez takyto problem z nicoho nic mala nekakala tyzden , resp.raz za pat dni, dokonca raz sme museli ist aj na pohotovost na klystir, pritom jej nedavam ziadne sladkosti a stravu ma vyvazenu kazdy den ovocie, aj pila dost.NEBUDEM pisat, co sme vsetko poskusali od sirupov, kasi atd., proste vsetko co ste tu spomenuli. Nic vcelku nezabralo, jedine co nam zabralo a to som mala na sebe odskusane je PSILIUM je to indicka vlaknina cista , oni sice pisu , ze pre dieta od troch rokov, ale ja som malej vzdy rano dala lyzicku do ovocia a potom je dolezite ,aby dieta vela pilo. taktiez obcas primiesat rozdrvene lanove semienka - tie zas kakanicku zvlacnia. A VYSLEDOK - mala kaka raz za dva dni bezproblemovo, potlaci a vykaka / kakame do nocnika /, teraz jej uz davam len raz za dva dni lyzicku PSILIA. TAKZE ODPORUCAM, myslim, ze je to lepsie ako nejake umele sirupy, ktore inak nam vobec nezaberali , aj ked ich mala pila trikrat denne.

susik77
autor
31. bře 2009

cucoriedka: my mame asi nieco podobne-tiez to zacalo z nicoho nic. ja som videla prave ze je na trhu novinka-vlaknina pre deti. ale zrovna to nemali tak som kupila ten lepicol-to je vlaknina+prebiotika+prebiotika. Inac, tiez som kupila tie lanove semiacka, tak vyskusam.
mala je inak cely den v poho ale kaka len po tom sirupe a asi polhodinu predtym nez sa vykaka dost place 😢

megie
31. bře 2009

My sme mali do min. týždňa od vianoc problemy s kakanim, nešlo presne o chronicku zapchu, kakala každy druhy, niekedy treti den, ale s velkym plačom a mala tvrdu stolicu. Pomohli nam jogurty s celozrnnymi ovsenymi a pšeničnymi vločkami, začali sme uvedomele viac piť, a hlavne, asi každy druhy den jej dávam dačo s p o h a n k o u. Každy den ma polievku a vyživu(ale to mavala aj predym) a kazali nam namiesto obyčajneho bieleho chleba celozrnny, a celozrnne alebo grahamové rožky - to mi kazali na chirurgii v BA. My sme mali aj trhlinku na ritke, takže sme to liečili repikom a mastili. 😉

megie
31. bře 2009

My sme brali probiotika asi 6tyžnov a nezabrali. Aj som zvyšila na 2-3 týždne odporučanu dávku ale nepomohlo. Ked sme zmenili to pečivo a začala som dávať tú pohánku, a viac piť, po 2 dnoch mala redšiu stolicu.

megie
31. bře 2009

Ozaj, v tých celozrnnych ovsenych a pšeničnych vočkach su aj tie lanove semienka, čo tu spominate. Je tam všeličo hrozienka a tak.

tamia
31. bře 2009

momo29,
ako vám robili tú biopsiu?

momo29
31. bře 2009

tamia: Biopsiu črievka nám robili v narkóze. Luky mal vtedy presne tri roky. Prebiehalo to asi tak, že mu podali nejaký "oblbovák", potom bol taký zlato "okrepkaný". Proste sa stále rehotal a trepal nezrozumiteľné slová. Po polhodinke ho zobrali vedľa do miestnosti, kde mu v celkovej narkóze zobrali vzorku črievka, teda črevnej výstelky. Zákrok trval cca. 15 minút. Cez hrdielko mu išli do bruška aj kamerou a tak vlastne zistili, že mu takmer vôbec nepracujú črievka, a preto vlastne tá stolica v nich stojí a vytláča ju až ďalšia stolica, preto kakal raz za tri dni. Potom ho doviezli ku mne, ja som s ním bola až kým sa neprebral, čo bolo za cca. 20 min. (je to individuálne) a po 2 hodinkách, keď už prijal tekutiny a trošku stravy a nezvracal nás pustili domov. Je to len ambulantný zákrok. Ináč nám ho robili v BB.

megie
31. bře 2009

momo, jejda, to mu až biopsiu museli robiť?! My sme tiež kakali každy druhy - tretí deň (teda, že aj 2 dni nekakala) ale nam sa to upravilo tou stravou... vy ste mali aj iný problem? kazali vám najprv len zmenu stravy?

megie
31. bře 2009

aha, pardon, už som si prečítala, že ste mali upravenu stravu. A aky problem vlastne zistili? či ešte nemáte výsledky?

susik77
autor
31. bře 2009

chudacik maly 😔 ale je dobre, ze sa zistila pricina 😔
mne mala dnes 1.krat po dlhom case kakala sama, bez sirupu a vlakniny-zazrak 😵 alebo myslite, ze ucinkovala este ta laktulosa a lepicol zo vcera?

tamia
1. dub 2009

momo,
moja malá je narodena predčasne a po porode sme mali podobný problém... tak ju previezli do BA a tam jej vstrekli tekutinu do črievok a sledovali či sú črievka p riechodné...
a teraz máme taktiež podobný problém, že malá kaká síce každý deň, ale velmi tvrdú stolicu, niekedy sa jej podari vytlačiť len také bobky... ☹

u vás tob olo ako, malý prijímal menej stravy, ked sa nevedel vykakať, resp. ked mu stolica zostavala v črievkach?

momo29
1. dub 2009

biopsiu nám robili ešte minulý rok vo februári. Vtedy zistili tú nepohyblivosť črievok, ale celiakiu nepotvrdili, histológia bola negatívna. Rok sme držali bezlepkovú diétu na "odľahčenie", veľmi nám to pomohlo a dnes sme už 2 mesiace na normálnej strave a zatiaľ žiadna zmena k horšiemu.klop-klop
Susik77: neviem, ako dlho užívate laktulózu, ale ona zaberá cca po troch dňoch, určite nie ihneď. A lepicol by sa tiež prejavil až po istej dobe.

momo29
1. dub 2009

tamia: Luky nám papal úplne normálne, on je straaaaaašný obor, má 4 roky, meria 119 cm a váži 25 kg. Nikdy sme nemali problém s jedlom 😀 .Tiež mal bobkovitú stolicu alebo takú , akoby som to nazvala, "širokú", že sme s mužom nechápali ako tu chúďa malé vytlačil. Robili mu najprv sono bruška, tam nič nenašli, potom sme išli na gastroentrológiu v BB k najfantastickejšej DR, akú som stretla. Zobrali mu krv a vyšli mu dosť netypické výsledky, preto DR chcela spraviť tú biopsiu a som rada, lebo aspoň sa prišlo na to, že prečo má problémy.