Chůze po špičkách, zkrácené šlachy. Vaše zkušenosti?

pedricko
7. pro 2013

Ahoj, mám roční dceru, která se postavila asi 10. měsících. Nejprve stála na ohnutých prstech a teď stojí na špičkách. Chodíme na fyzioterapii, ale moc velké zlepšení nevidím. Má zkrácené šlachy a nemůže se postavit na celé chodilo. Prý hrozí i operativní prodloužení. Máte někdo zkušenost????? Děkuji

barborka09
9. pro 2013

@pedricko Zkrácené šlachy má můj synovec - dnes je mu šestnáct, takže věřím že za tu dobu se medicína posunula dál a tvojí malou toho lékaři zbaví byť by i musela absolvovat operaci. Synovec od cca 1 roku chodil na celé dopoledne do rehabilitačních jesliček, pak různé rehabilitace, injekce,... prostě dělali co jim bylo řečeno a výsledek. Dodnes po těch špičkách chodí. Ne teda pořád, ale asi ho to pobolívá protože občas "přepne" a v podstatě nechodí klasicky po špičkách, ale nedává paty na zem. Když ho upozorníme že má došlapovat na celou nohu tak zase začne chodit normálně, ale je vždy jenom otázka času kdy tu patu zase zvedne. Takže za mne - cvičte, cvičte, cvičte,... Hlavně nedoufejte že se to časem spraví. Nevím jak probíhá ta operace, jaká jsou rizika a tak, ale kdyby mi to lékaři doporučili, tak já osobně bych do toho asi šla.

pedricko
autor
9. pro 2013

@barborka09 Moc děkuji za Vaši zkušenost. Rozhodně nedoufám, že se to "spraví" samo, ale chtěla bych se prozatím té operaci vyhnout. Jednu nožičku už má dobrou, ale ta druhá je hroší a tím pádem i na té "dobré" nožičce nestojí normálně, proto že jí to ta druhá "nedovolí". Věřím, že to cvičením zvládneme!!!!

Moc děkuji, že jste mé odpovědi věnovala svůj čas.

jihajiha
7. led 2014

@pedricko ahoj, chci se zeptat, jak se to s chozením po špičkách vyvíjí? Syn chodí už asi 2 roky po špičkách a začínám mmít strach, že mu to zůstane a bude muset na operaci. Když ho napomenu, tak si stoupne normálně, ale udělá dva kroky a zase šup na špičky. Za 3 týdny jedeme na ortopedii, tak se chci zeptat ortopeda, co s tím. Jednou mi říkal, že se to zpraví samo, že by to nechal, ale už je to asi rok a nic se nelepší, tak jsem zvědavá a mám z toho hrůzu.

kocka5
7. led 2014

Ahoj, s tím neporadím, ale na táboře jako vedoucí jsem pozorovala vždy tak 1 či 2 děti, které nazýváme špičkaři. Oni mají od 7 do 15 let a i ti nejstarší někteří preferují tuto chůzi. Doufám, že někdo dá info čím to je a jak se toho zbavit.

pedricko
autor
8. led 2014

@jihajiha ahoj, u nás zatím nemůže být řeč o "chůzi". Malé je dnes 13 měsíců a začala se stavět v 10 měsících.... S nožičkama chodíme na rehabilitaci a protahujeme šlachy i doma. Už jsem malou objednala na ortopedii v Motole, ale jsou tam dlouhé čekací lhůty a ještě musíme předtím absolvovat neurologické vyšetření, to nás čeká teď v pátek. Doufám, že to bude v pořádku..... Ty píšeš, že syn chodí po špičkách a když ho napomeneš, tak si stoupne na celou plosku nohy.... to moje dcera vůbec nemůže došlápnout právě... a vy jste s tím nikdy nebyli a nikdo to nikdy neřešil? kolik je synovi? Také jsem o tom hodně četla na internetu a podle toho co píšeš, tak je to u Tvého syny spíš psychické... nevím, jaké jste měly začátky chození a tak... ale i tak se bojím, že na tom dcera bude podobně i po operaci.... že její mozek jí bude pořád dávat signál, ať chodí po špičkách, že to má tak neučené ☹ Ale rozhodně bych to nepodceňovala a nevěřila řečem, že se to srovná samo!!!! Samozřejmě jsem ho neviděla, ale zkrácené šlachy se sami od sebe jen tak nenarovnají.... i po operaci je nutná rehabilitace a cvičení.... já budu ráda, když mi dcera začne chodit ve 2 letech..... ☹ Držím palce!!!!

vanuatuj
12. led 2014

Dobrý den. Chtěla bych se připojit k diskuzi. Máme podobné potíže. Dcera si stoupla zhruba v 10 měsících a to na špičky, jakoby úplně na přední stranu prstů. Začali jsme hned protahovat nožky, protože už jsme v té době chodily na RHB kvůli opožděnému lezení. Postupně asi po dvou měsících se jí to na jedné nožičce upravilo, ale druhou stojí pořád na prstech, takže přesně jak píšete - když jde tak jí ta špatná nožička brání v tom aby dávala tu dobrou správně a chodí po špičkách. Byli jsme už na neurologii a tam mě paní doktorka totálně vystresla svým závěrem, že by to mohla být lehká mozková obrna nebo nějaká vrozená vývojová vada míchy. Chce nás proto poslat na magnetickou resonanci, ale protože je malé 14 měsíců musí se to dělat v celkové anestezii. Magnetická resonance mi nedělá starosti, ale obávám se anestezie. Přijde mi to velká zátěž pro tak malé dítě. Malá ještě ke všemu není velký jedlík a váží 8 kilo. Při vyšetření se taky zjistilo, že jí neodpovídá obvod hlavy k délce těla- k tomu mi doktorka víc nic neřekla, jen to tak vážně konstatovala a řekla, že na to se taky podíváme ☹ Tím mě vystrašila ještě víc. A korunu tomu dodala větou že se to možná malá jen špatně naučila a teď to špatně dělá. Tím mě velmi znejistěla, nevím jestli rezonanci podstoupit nebo ne. Jsem jako na houpačce: jeden den si říkám, že nikam nepůjdeme a budeme jen dál rehabilitovat a druhý den zase, že půjdeme hlavně kvůli té hlavě. ..... Ještě jak píšete o tom, že mozek bude dávat špatný signál noze: nám RHB sestřička řekla, že si máme ujednotit ,,heslo´´ , které malé řekneme pokaždé když jí budeme stoj opravovat, takže pokaždé když jí narovnám špičky nebo i když vidím, že to má špatně, tak jí řeknu ,,patu na zem´´ aby se jí to prý právě v tom mozku zafixovalo a dokázala to ovládat vůli, když to heslo uslyší...... A jak jste dopadli na neurologickém vyšetření vy @pedricko?

pedricko
autor
17. pro 2015

@vanuatuj Dobrý den,
magentické rezonance a anestezie se bát nemusíte. Vím, že je to sice vleká zátěž pro tak malé dítě, ale může leccos prozradit. My už máme jednu za sebou, malá byla asi ve stejném věku jako je teď Vaše malá a musím říct, že to zvládla lépe než já 🙂 Když mi ji přivezli na pokoj, byla už vzhůru. Nám sice nic moc nepotvrdila, protože před 3 rokem dítěte je mozek ještě nevyvinutý..... proto nás bude ještě čekat jedna rezonance asi příští rok. Malé byly 3 roky teď v prosince a na neurologii jdeme teď v pondělí a asi dostaneme termín rezonance. Ale co nám neuroložka doporuručila byly botoxové injekce (mkrně na netu, pokud neznáte). Máme za sebou už 2 aplikace a musím říct, že nám to dost pomohlo......... ale učinek vydrží tak půl až 3/4 roku..... Byli jsme i na genetice, ortopedii a vlastně doteď mi nikdo neřekl, kde je problém..... ani rezonance nic nepotvrdila... žádné dětské mozková obrna, prostě NIC!!!! Takže rehabilatace, botox a lázně!!!!! A doufat, že se to někdy změní. Teď už tam samozřejmě velká změna je, že se na paty alespoň už může postavti, což před 2 lety vůbec nešlo... po botoxu chodí úplně normálně a teď asi 3/4 roku po začíná zase chodit po špičkách, ale když ji napomenu, tak klesne na paty... ale za chvíli zase chodí po špičkách... tak nevím, kde je problém??!!! Za mě se rozhodně anestezie nebojte, malá to zvládne.... nás ani ve 3 letech nemine celková anestezie, protože by tam ani teď nevydržela v klidu ležet. Tak držím palce!!!!

dennj
18. pro 2015

Také se přidám do diskuze, můj bývalý partner 35. let / otec mého syna, také chodí od malička po špičkách, vůbec nedošlapuje celým chodidlem na zem, paty jsou vlastně stále ve vzduchu. Musím uznat, že to vypadá hrozně a docela jsem se za jeho chůzi styděla. Když se mi narodil syn, bála jsem se, že to po něm může zdědit, ale už mu je 6 let a chodí normálně, i když je pravda, že někdy to zkouší, ale po napomenutí opět chodí normálně. Mluvila jsem tedy o tom s partnerovou matkou a ona říkala, že s tím nic nedělali, vůbec jim to nepřišlo divné ☹ Nyní ex partner trpí velkými bolestmi kolen a krční páteře !! Nevím jestli to může mít nějakou souvislost, ale oba se synem mají problém se soustředěním, u syna nyní bojujeme s hyperaktivitou rukou ( neustálé drbání po celém těle, svlékání oblečení na veřejnosti a pod . ) ☹

koala77
16. lis 2016

Souvislost to mít může. Můj syn má 13 let a trpí poruchou soustředění a ADHD. Od mala se pomalu nezastavil, takže bylo těžké vypozorovat, zda to je problém, nebo jen blbne, neustále byl v pohybu 🙂 Od svých cca 10 ti let...prostě s nastupující pubertou jsme si už ale všimli, že začíná divně chodit.... že našlapuje na špičky a při tělocviku neudrží pořádně třeba při dřepu stabilitu, přepadává dozadu atd. Sjezdili jsme s ním letos různá vyšetření na neurologii, ortopedii a verdikt zněl zkrácené šlachy ...tím jak skokově roste se mu to horší viditelně více a i když chodíme na rehabilitace a cvičí doma, moc se to nelepší, má díky tomu i lehkou skoliózu páteře a hrozí mu botoxovými injekcemi a nebo operací. :-/ Teď nás ještě čeká u primáře vyšetření v Motole na spec. ortopedii a uvidíme :-/ Mám ještě dceru, 2 roky a ta to občas dělá taky , ale tu již napomínám a všímám si a hlídám 🙂

janakay
22. bře 2017

@pedricko Dobrý den, zaujal mě váš příběh, je to už přes rok, co jste psala poslední příspěvek. Ráda bych věděla, jak je dcerka na tom ted, jestli už se vám podařilo vše zdárně vyléčit. Jsem ted v podobné situaci, ale na začátku, ve fázi získávání informací. Dceři je 17m a stojí jen na špičkách, začali jsme chodit na rehabilitaci a zatím byli jen u ortopeda a potvrdil zkrácené achilovky. Když tu čtu ty příspěvky, tak mě to popravdě dost děsí, že je to tak vážné a těžké napravit. Budu moc ráda za odpověd. díky moc.

minerva
5. dub 2017

@janakay Ahoj, já mám 18 měsíční dcerku a má (asi) zkrácené achilovky nebo lýtkové svaly. Stojí taky jen na špičkách, obchází tak nábytek a jinak se pohybuje vzpřímeně po kolenou. Byli jsme u fyzioterapeutky a cvičíme asi dva měsíce a řekla bych, že je to lepší, že už jí chodidla mohu snáz ohnout, ale sama si na ně stoupnout odmítá. Tak nevím, co dál. Mám fyzio volat, asi zas budeme muset přijít.

tortojs
5. dub 2017

Nepoužívali jste chodítka a takové věci? Tam se může tohle stát. Já začala chodit z ničeho nic po špičkách asi v devíti letech a byla z toho purpura. Prý mi to způsobilo předávkování antibiotiky od děckaře. Určitě ale nevěř že se to srovná samo. Bude to chtít cílenou a intenzivní rehabilitaci a pokud to necháte prejde

tortojs
5. dub 2017

Přejde to do kontraktur a ty už jinak než chirurgicky nikdy nedáte dokupy.

janacablikova
13. led 2020

Pedricko
@pedricko dobrý den zajímalo by mě jak vám to vše dopadlo mám s dcerkou úplně ten stejný problém děkuji za odpověď

janakay
15. led 2020

@janacablikova dobrý den, nám to na štěstí dopadlo nakonec dobře, operaci jsem odmítla a pokračovala s dcerou ve cvičení, chodili jsme k fyzioterapeutce, na kraniosakrální terapii a na feldenkraisovu metodu a ve 20ti měsících začla sama chodit normálně a nemá žádné problémy i fyzioterapeutka nás v jejích asi 3 letech propustila, že je vše jak má být, jen měla trošku pomalejší vývoj těch nožiček.

janacablikova
15. led 2020

@janakay dobrý den já mám právě příběh úplně stejný jak paní co psala tenhle příspěvek. Malá mi chodí po jedné nožce na špičce a po druhé normálně.. teď nás čeká magnetická renozance a poté vyšetření ortopedem cvičíme už od září a vůbec žádná změna u nás máme teda Vojtovku a máme nějaké cviky formou hry ale zatím opravdu žádná změna...ona tu nožku nedá vůbec celou na podlahu

janakay
16. led 2020

@janacablikova tak držím palce, at se to dceři spraví, co nejdříve. Ale feldenkraisovu metodu doporučuji, je celkem draha, ale myslím, že hodně pomáhá.

kristy535
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristy535
19. únor 2020

Tento problém jsem měla v dětství. Nedokázala jsem došlápnout na paty u obou nohou. Rodiče se mnou chodili pravidelně na rehabilitace, spoustu vyšetření, na pravidelné injekce do nohou, které byly asi nejhorší, co si pamatuji. Operaci zkrácených šlach jsem nakonec podstoupila v sedmi letech v dětské nemocnici v Brně, kde mě operoval MUDr. Poul . Operovali mi obě dvě nohy náraz, dva měsíce na to jsem měla sádry, po odstranění jsem dlouho používala na noc ortézy, chodila na rehabilitace, učila se znovu chodit. Dnes mi je přes dvacet let, chodím normálně, jizvy na nohou nejsou skoro vidět a mohu dělat jakýkoliv sport.

mamadvou
14. dub 2020

Dobry den .... prosim s mladsim synem mam stejny problem na pravou nozicku stoji krasne ...ale levou nozickou stoji jen na spicce ... je mu 14 mesicu... resim.to zhruba od 11 mesicu doktori nam porad rikali , ze se to samo spravi.. ale nasla jsem jsem si rehabilatacni centrum a pry uz jsme meli cvicit davno... do toho jsme meli nestovice tak se to se to jeste protahlo... tak ted cvicime asi 14 dni ..ale.otazka za jak dlouho jste prosim vypozorovali zmenu?? A da se zvladnou dat nozicku na patu pouhym cvicenim?? A vy co jste meli stejny problem chodi uz vasi deti normalne hezky ? moc dekuji 🍀

mamadvou
Autor odpověď smazal
Zobraz
minerva
15. dub 2020

@mamadvou U nás krásně zabrala Vojtovka. Změny byly snad za dva týdny. Ale dcerka byla větší, měla snad 20 měsíců. Cvičení, na které jsme chodili předtím nemělo žádný efekt, to bylo jen trápení a protivná fyzioterapeutka. Nyní má dcerka 4 a půl roku a chodí a běhá úplně normálně.

janacablikova
15. dub 2020

@mamadvou dobrý den u nás to začali řešit až Zhruba v 15 měsících taky mi tvrdily že se to samo zprávi cvičíme už od září a žádná změna teď měla malá 2 roky a pořád chodí po špičce 🤷. Čekáme na vyšetření Dr poul v Brně. Díky koronaviru se nám oddaluje vyšetření.. byli jsme i na magnetické a ta nic neprokázala takže je to jenom v nožičce 🤷 ale proč se to stalo nikdo neví ... Vlastně od 16 měsíců do 24 jsme se nějak nic víc nedozvěděli 🤷

mamadvou
15. dub 2020

@minerva tak to je super ze vam zabrala vojtovka... taky ted cvicime tak doufam ze nam pomuze . A na jake cviceni jste predtim chodili?

mamadvou
15. dub 2020

@janacablikova no my zatim.nechodime ale jde videt ze uz by chtel ale ta nozicka mu v tom brani . No nam se kvuli koronaviru zrusilo vysetreni na neurologii tak jsem zvedava kdy se tam.dostaneme. a jak se provadi magneticka u tak malych deti? A cvicite taky vojtovku??

janakay
15. dub 2020

my to resili s dcerou cca od 14ti mesicu a ve 20ti mesicich zacla chodit, ted je ji 4,5 a uz chodi naprosto normalne, asi ve 3 letech nas propustila fyzio,ze uz vse dobre. Vojtovku jsem nikdy nechtela cvicit, takze jsme cvicili jen takove to hrani-cviceni, Bobath. Na megnetickou rezonanci jsem odmitla, je to pod narkozou. Nase fyzio rikala, ze jen potrebovala vice casu, ze se proste deti nevyviji vetsinou podle tabulek. U neulozky jsme byli a ta rikala, taky, ze je v poradku.
Drzim palce, aby vam cviceni pomohlo a zvladli jste to i bez doktoru.

janacablikova
16. dub 2020

@mamadvou no mi cvičíme Vojtovu a bobath cvičení od 16 měsíců a žádný pokrok tam není nožku pořád dává na špičku jde vidět že tam má nějaký blok a fizio říkala že už je i větší zkrat achilovky takže si myslím že u nás to bez operace nepůjde 😊. Magnetickou jsme podstoupily v celkové narkóze ale vše bylo naprosto v pořádku malá byla zlatá a na to jaký jsem měla s toho strach tak to zvládala úplně úžasně já jsem byla za ní radši chtěla jsem vědět že má hlavičku v pořádku a mužů se zeptat dává nožku na špičku trvale nebo i občas došlapuje na celou?

mamadvou
16. dub 2020

@janacablikova no od te doby co cvicime vojtovku tak obcas doslapne ale jen na chvilku a zacalo to kdyz je treba v zaklonu jakoze je treba opreny o sedacku tak tu nozku sam polozil celou ale jak rikam.byl v zaklonu. ... a normalne kdyz stoji a kdyz mu ji trochu pridrzim tak drzi taky chvilku... nekdy min nekdy vic. Takze si myslim ze od te doby co cvicime vidim pokrok... predtim.tohle nikdy neudelal.

mamadvou
16. dub 2020

@janakay dekuji moc snad cviceni pomuze 😊 my cekame porad na tu neurologii kvuli koronaviru se nam zrusilo vysetreni ....tak doufam zento bude taky v poradku. A do tech 14 mesicu vam vubec taky nestoupla na celou nozicku? A v tech 20 mes. Vam zacala chodit na spicce nebo uz na cele chodidlo??

janakay
17. dub 2020

@mamadvou do tech 14ti mesicu stala jen na spickach a to jen o neco oprena, ani ne samostatne, pak se to postupne uvolnovalo, ze obcas si stoupla na patu a tak a v tech 20ti mesicich zacla chodit normalne po celych chodidlech. Od te doby chodi uplne normalne. Ortopedi taky rikali, ze ma zkracene achylovky a ze bez operace to nepujde, ale to jsem nechtela pripustit a jsem za to moc rada. Nakonec jsem se na doktory vyprdla a chodili jsme jen k fyzio, doktori strasili, fyzio me vzdy uklidnovala, ze se to casem spravi. Chodili jsme jeste na kraniosakralni terapii a feldenkraisovu terapii. Nedokazu rict presne co pomohlo nejvic, asi kombinace vseho, nebo by se to spravilo samo casem i bez cviceni, to se asi uz nedozvime, nikdo nam nidky nerekl proc se to stalo. Dokonce nas poslala neurolozka prvni i do lazni, ale nez nam dali termin, tak uz dcera chodila, odjeli jsme tam, ale vlastne uz ani nebylo potreba.
Drzim palce, at mate dobre vysledky brzo a preji hodne trpelivosti.