Co provede pediatr, když má dítě 2 týdny průjem?

lucka662006
2. lis 2013

Ahoj maminky, malá (20 měs. batole) má už 2 týdny řídkou stolici, min. 3x, ale také 6x denně. Ne tekutou, jen řídkou, někdy dost řídkou. Nezvrací. Nemá horečky. Jen občas, tak co 2 dny střídavě teplotku. (Možná má to kakání a občasné teploty jen od zubů, které vím, že jí teď rostou). Když někerý den kaká více než 3x, tak i s trošinkou hlenu. V pondělí se chystáme k pediatrovi, ale zajímalo by mě, jaká vyšetření nás čekají (abych se mohla psychicky připravit). Co by měl pediatr udělat? Mám s sebou vzít vzorek její stolice? Malá u doktora vždy hrozně brečí, tak chci vědět, co by měl pediatr udělat a co je třeba zbytečné (nějaké ivazivní vyšetření, nebo zastaralé metody, když existují modernější, bezbolestnější....) Děkuji moc.

lv
2. lis 2013

určitě zatím doma nasadit dietu, vařenou rýži starší pečivo, vařenou mrkev, další dny i bramboru, bez maštění, vývar z libového masa, povařené to maso, další den lze přidat oloupané jablko + laktobacily, smectu, pokud ji snese..na pití vodu, nebo neslazený čaj..omezit mléčné výrobky, pokud možno, podporují vytváření hlenu.no pediatr udělá výtěr stolice, nebolí to, jen je to nepříjemné, pošle na rozbor.

uztotakbude
2. lis 2013

Vzorek stolice s sebou klidně vezmi, tím rozhodně vůbec nic nepokazíš. Udělá i stěry z konečníku. Nasadí dietu. Dávala bych brambory, rýži, libové maso, vařenou mrkvičku. Omezit cukry, úplně vypustit všechno mléčné a pro jistotu bych i úplně vysadila veškeré pečivo. Doporučí určitě probiotika, počkala bych jaké ti doporučí dle věku dítěte. Pokud nezaberou dietní opatření, pravděpodobně tě požene na gastroenterologickou poradnu. Tam dítěti vezmou krev na protilátky proti laktóze, lepku apod. Taky budou možná chtít dělat vyšetření žaludku a střev. Což je opravdu nepříjemné, ale ne bolestivé. Otázkou je, zda to budou dělat u takto malého dítěte. Myslím si, že tě spíše s malou pošlou na ultrazvuk. Ničeho bych se nebála, určitě malou nečeká nic šíleného.

berynka
2. lis 2013

udělá výtěr, prohmatá břicho, pozná ev.dehydrataci, doporučí dietu a pak se uvidí, jak dopadnou výsledky.

@lucka662006 nedáváš jí probiotika?

lucieandrlova
3. lis 2013

U nás tedy pokud začíná průjem a nejsou velké teploty a stolice má normální barvu (není zelená nebo krev...), tak první doporučí Enterol a probiotika Biopron (proti lehčí viróze), samozřejmě dietu viz co píší výše... Pokud to do 2 dnů nezabere, nebo se to zhorší, chce ji vidět. Ale zatím to vždy zabralo. Bývají to virózy. U malých dětí probíhají přes střeva...

martaska78
3. lis 2013

hlavně ať udělá výtěr, malé to dr dělala i z plenky, tak to bylo v pohodě, zkus dát probiotika a "kulíška" proti dehydrataci a zítra u dr hodně štěstí

lucka662006
autor
3. lis 2013

Probiotika jsem zatím nedávala, 2x denně jsem kojila, ale asi už nemám skoro žádné mléko, protože čekáme brzy další miminko. V pondělí si pro ně hned skočím.

rendolf
3. lis 2013

Máme ten samý problém..dlouhodobý průjem. Nejdřív jsem to dávala za vinu zubům, ale teď už si nejsem tak jistá. Dnes jsme asi přišli na příčinu a asi to bude alergie na lepek. Tak zítra k doktorce a pak se uvidí co dál... ☹

lucka662006
autor
3. lis 2013

@rendolf Ahoj, to je mi líto, jak staré je batole? Nezjistilo by se to už dřív? Ale potvrdí/vyvrátí to až testy... Držím palečky, nakonec to s těma našima ratolestma vše dobře dopadne.... Já jdu zítra pro ty probio kapky a budu častěji kojit a uvidím, zda průjem přejde.

rendolf
3. lis 2013

@lucka662006 Ahoj, malá má 15 měsíců a průjmuje už 2 měsíce! Jsem z toho hotová. Z výtěru ani z krve na nic nepřišli, ale to jsem ještě neměla podezření na alergii na lepek. Jestli se dělají speciální testy na tuto alergii tak zítra vezmou malé krev. Měli jsme i dietu a dávala jsem Biopron, no, malinko se to zlepšilo. Nejhorší je, že malá miluje mlíčko (UM) a nedovedu si představit, že ji ho odepřu. Už tak málo jí, ale mléko si dá vždycky...

lucka662006
autor
4. lis 2013

Ja ted musela prestat davat mleko, protoze ji to ten prujem asi zhorsovalo, ale kaka 4x denne i bez mleka. Zati jsem d es zacala s Hylakem, plus budu kojit, ale ja uz skoro zadne mleko nemam. Za 14 dni mam termin na druhe mimi. Pak by bylo mleka vice, ale radsi bych kojila jen mimi a mala aby mohla pit UM. Jak dopadly vysledky na lepek? Asi jeste nejsou... Cetla jsem ze kdyz je prume od zubu, odolava veskere lecbe...