Čtyřměsíční miminko - problém se zácpou

cechulda
27. lis 2013

Prosím o radu, mám čtyřměsíční holčičku, před týdnem jsem jí jednorázově dala na noc Nutrilon, protože jsem neměla dost mléka, ale od té doby normálně zase kojíme, jenže malá se od té doby nemůže vykakat ☹ Má hrozné prdíky, kroutí se, pláče, někdy se jí podaří si uprcnout, ale hrozně smrdí, což před tím nebylo. Musela jsem jí dát trubičku abych jí pomohla, po chvíli se jí podařilo něco vytlačit, ale stolička je hrozně hustá a strašně zapáchající. Myslíte že by to mohlo být po tom Nutrilonu?? Sama nekakala od té doby, dnes je to týden. Nevím jak jí pomoct, aby bylo vše jako dřív ☹

lv
28. lis 2013

po tom nutrilonu to být může, jistě. Pomoc - sobě i dceři nasadit probiotika, vy vynechat mléčné výrobky..na zácpu je dobrý odvar z ovesných vloček, rozmixovat.

ilovebaby
28. lis 2013

@cechulda U nás se tohle objevilo už v 7 týdnech ☹ malému jsem kvůli těžkému refluxu musela dávat do mlíčka Nutriton a pak umělé mlíčko Nutrilon AR, dávali jsme menší dávky než měl mít na doporučení lékařky,ale najednou dostal zácpu a nekakal 8 dní. Jeli jsme do Motola na vyšetření, udělali mu sono a pak skončil malý na chirurgii, kde nám řekli, že má formu vrozeně zůžené pištěle ( netušila jsem co to může být a že to nebylo vidět na UTZ v těhu). Odeslali nás do prokto poradny a tam to řešili. Možná bych raději zajela do nemocnice také na sono,aby jste měli jistotu, to by ale měla vidět i vaše dr. při vyšetření zadečku, nás malý ho má malicčkatý a tak kakáme pomocí rourky a teď se desím zavedení příkrmů ☹ držím palce ať je to vše ok

helcenka
28. lis 2013

@cechulda - nám Nutrilon zácpu způsoboval, tedy až později, až někdy kolem 15 měsíců, kdy jsem přestala kojit a najeli jsme na večerní UM. Bylo to dost hrozné, doktorka nám na to sice něco napsala, ale nepomohlo. Tak mě napadlo vyměnit Nutrilon za jiné mlíčko a po týdnu jsme se zácpy zbavili...
Pokud si ho dala jednorázově, tak to určitě způsobit mohl - myslím tím prdíky a hustou zápachající stolici. Ale také se může stát, když dál jen kojíte, že malá nebude kakat i nadále, protože už je větší a může spotřebovat úplně všechno MM, které vypije a za nějakou dobu už jí stačit prostě nebude. My to při kojení taky měli, někdy kolem 5. měsíce, prďola nekakala i 10 dní (to byl rekord), jinak týden bez kakání nebyl nijak výjimečný. Ale jinak jí nic nebylo, ptala jsem se na to dr. a také jsem o tom hodně přečetla na netu a je to fakt běžné.
Jestli je malá jinak spokojená a prospívá, tak bych se jen poradila s pediatrem.
Držím palce.

klouzek
28. lis 2013

U nás se zácpa objevila,asi měsíc po zavedení příkrmů.Někdo mi tu radil švestkovou štávu,ta nám teda nepomohla,ale oves.vločky tak ty působí na 100%,zkus je do něčeho rozmixovat a uvidíš,zabrat by mohly

cechulda
autor
28. lis 2013

@helcenka no mě to nedalo a šla jsem dnes za dr, ta mi řekla že to po tom Nutrilonu být nemůže, ať jí ho dávám dál, že jí prý nemůže stačit moje mléko, říkala jsem jí totiž že když odstříkávám tak nejvíc 70ml z jednoho prsa a doktorka mi řekla že by měla vypít tak 150, že má nejspíš málo, tak proto ta hustá stolička ☹ Tak já fakt nevím, u nás je ale hrozný problém, že malá naprosto odmítá láhev, nevím jak jí dát jak moje odstříkané tak umělé mléko, hrozně pláče, dokud jí nepřiložím k prsu, zkusila jsem ji i obelstít, dát jí nejdřív prso a pak ho vyměnit za láhev, ale bez úspěchu. Přitom ten minulý týden si láhev vzala, ale od té doby co ji bolí to bříško tak vůbec nechce, jsem z toho na nervy ☹ Zkusili jsme 4 druhy lahví a žádnou nechce, říkám si jestli to není tou silikonovou savičkou, dudlík má totiž latexový, ty silikonové plivala 😎

cechulda
autor
28. lis 2013

@helcenka jo a navíc mě dr vyhukala, že by to mohly být rotaviry, abych zítra donesla vzorek stolice, to kvůli tomu zapáchání ☹

cechulda
autor
28. lis 2013

@ilovebaby tak to mě mrzí, to musí být težký ☹ a nedá se to nějak řešit?? My jsme taky používali trubičku, nejvíc tak prvních 9 týdnů, ale pak už kakala sama, ale měla to takové řídké, zato teď jí to vůbec nejde vytlačit, snad to nebude nic takového, ale zítra jdu k dr, tak se zeptám.

kytkakvete
28. lis 2013

@cechulda No nevím jestli má málo mlíka, jak prospívá? Mě malá nekadila i tři týdny a smrděla jak 5 starých chlapů 😀, u kojených to tak může být, jelikož jsme byli před dovolenou a trubička nepomáhala byla jsem s ní u mudr. malinko jí vstříknul jakési vodičky a do večera se vykadila.

hojda
28. lis 2013

@ilovebaby Jsi u nás v diskuzi na toto téma tady? Nevím, jestli jsem tě tam zahlédla nebo ne.

hojda
28. lis 2013

@cechulda S odmítáním láhve jsem bojovala opravdu hodně dlouho☹ malá taky nevzala ani moje odstříkané, prostě nic, fakt to byly nervy. Po nějaké době vzala lahvičku na milost, ale musela jsem to dělat tak, že jsem udělala vše jako při kojení stejná poloha,minimálně vyndat prs, možná ještě lépe se svléknout,aby dítě cítilo kůži a pak místu prsu zkusit lahvičku.

hojda
28. lis 2013

@cechulda A proč jste používali trubičku hned na začátku? Naše malá měla stejná problém a taky jsme byli na operaci se zadečkem. Když jsem kojila, tak nebyl problém ,jak jsem začala dávat příkrmy, tak se nemohla vykakat. Když tlačí, tak jaký tvar má to kakání? U nás byla také píštěl a kakání šlo ven jako, když mačkáš zubní pastu, jen takový proužek. Bohužel jsem s ní 2 měsíce běhala po doktorech a všichni mi tvrdili, že si musí zvyknout na pevnou stravu a pak že se to upraví, podobnou zkušennost má hodně maminek, které s tím mají problém. Buď se to zjistí, hned po porodu, nebo až pak později, ale to je většinou vždy na dlouho, než se to přijde. Jinak pro lepší kakání je Nutrilon Confort, nebo maminky u nás v dikuzi chválí Hipp Bio Combiotic.

helcenka
28. lis 2013

@cechulda - no já nevím, jak ti malá prospívá? Jestli jo, tak jí kojení určitě stačí. Jestli ne, tak můžeš klidně zavést UM, nemusíš jí dokrmovat po každém kojení. Ale my měli zácpu opravdu po Nutrilonu, když jsem ho vyměnila za Hami, všechno se srovnalo a kakání bylo OK. Nám prostě nesedl, přitom u prvního prcka jsem nejdřív na doporučení doktorky najela na Bebu, ale prcek po ní hrozně blinkal, tak jsme jsem přešla na Nutrilon a vše bylo OK.
Jestli musíš dokrmovat, tak zkus jiné mlíčko a jestli jí teda vyhovují dudlíky latexové, tak jí kup latexovou savičku, ty se taky normálka prodávají.
Jestli jí tvoje mlíčko nestačí, tak kakat opravdu nemusí, všechno spotřebuje.

ilovebaby
28. lis 2013

@cechulda řeší se to tak, že nás poslali na Irrigo ( je to vyšetření střev s kontrastní látkou a pod narkozou). Potom se to řeší operativně, musí se jakoby rozšířit konečníková trubice. Ale prý se rodí i děti, které mají trubici konečníku úplně mimo ☹ to se nás naštěstí netýká,ale slyšela jsem to prvně.

hojda
28. lis 2013

@ilovebaby A ty kojíš, nebo jste na UM?

ilovebaby
28. lis 2013

Už jsme na UM

hojda
28. lis 2013

@ilovebaby A operovat vás nebudou?

ilovebaby
28. lis 2013

Nás právě asi ano, čekáme do 5 měsíců, naše doktorka to nechce uspěchat. Každopádně to musí být do zavedení příkrmů,protože to by pak byl větší problém ☹ malý má teď ale vodní kýlu a tak se bude řešit ještě ta.

hojda
28. lis 2013

@ilovebaby Nám v motole právě říkali, čím dřív tím tépe, nejlépe ještě u plně kojených dětí. Hydrokélu jsme měli u malého, tam se čeká do 2 let, jestli to nezmizí, nám se ve 2 letech objevila a v necelých třech zmizela, to už jsme měli termín na operaci. Ta hydrokéla se dá řešit pomocí jednodenní chirurgie je to klinika na Praze 4, síce se to platí, ale pokud jsme spočítali, že zaplatíš poplatky v nemocnici za delší dobu za sebe i dítě a k tomu si ještě druhý rodič musí vzít volno nebo ošetřování, tak je to v podstatě skoro stejné a navíc dítě není stresováno pobytem v nemocnici.

hojda
28. lis 2013

@ilovebaby Jinak nevím jestli jsi v této diskuzi:
Vrozená atrézie a stenóza konečníku , pokud ne tak si požádej o vstup, je tam plno maminek před, nebo po operaci s tímto problémeme, tak si tam vzájemně radíme a dáváme zkušennosti z operací atd.

iret
28. lis 2013

Ahoj, měli jsme asi podobný problém, hned po narození neměl maličký řídkou stolici, nasadila jsem pak ze zoufalství vodu a pomohlo to-alespoň já jsem o tom přesvědčená........plus teď,když se nemůže vyprázdnit-stále se nám stává,že i několik dní-tak zvýším dávku Baby calmu - rozprdí se pořádně a voda stolici rozmělní......
A teda taky u toho je jinak cítit.......
Horší je,když ti odmítá lahvičku ☹ a co lžičku? Malá taky nevzala nic -dudlíka,lahvičky,vím,že se to nedá zlomit-přeju hodně sil a ať se malé brzy uleví!

cechulda
autor
29. lis 2013

@iret Ahoj a co je ten Baby calm? Nemám s tím žádné zkušenosti, lžičku jsem nezkoušela, neumím si ani představit jí dávat 150ml po lžičce, doufám že najdu flašku, která jí bude vyhovovat 🙂

hojda
29. lis 2013

@cechulda BAby calm je na prdíky, dává se už miminkům něco jako Sab simplex.

cechulda
autor
29. lis 2013

@kytkakvete @hojda @helcenka @ilovebaby Tak nevím holky, připadám si jak blázen, byla jsem dnes u doktorky a vše je zase jinak, včera mi tvrdila že mám málo mlíka a malá má proto tu zácpu a že ji musím po každým kojení dokrmit a dnes ji zvážila a malá přibrala 30dkg za týden a tak mi řekla že ji překrmuju a že ji dokrmovat rozhodně nemám a že všechno co ode mě vypije tak stráví a proto nekaká, tak už fakt nevím co si mám myslet, do teď kakala 2-3 denně a najednou po jedné dávce Nutrilonu se to takhle pokazilo a najednou stráví všechno že nemusí až 10dní kakat??? Navíc vím, že když odstříkám elektrickou odsavačkou, tak ze sebe dostanu opravdu tak max 70ml a ještě před pár dny jsme kojili vždy jen z jednoho prsa, to až teď když začala plakávat, že jí to nestačí tak ji kojím z obou, tak nevím čím bych jí překrmovala. Máme prý jen kojit přes víkend a v pondělí se přijít zvážit. Ráno jsem malé dala trubičku abych získala vzorek stolice, ale už to neměla takové husté a navíc to opravdu už nezapáchalo tak jako předtím, doktorka mi řekla že to otevřela a čuchla si k tomu a že je to v pořádku 😠 Tak nevím jestli to podle toho poznala 😒 No uvidíme, ale malá je pořád hrozně neklidná a má hrozné prdíky, už zase smradlavé 😒

cechulda
autor
29. lis 2013

@hojda no my používali tu trubičku jen kvůli prdíkům které měla opravdu hrozné, ale pak už jí to šlo samo, ale měla to vždycky hodně řídké, a to tak že to kolikrát měla až na zádech 😉 tak opravdu nevím jaký tvar má ta stolička když tlačí, ale snad to je v pořádku, syn to měl dost podobné. Vůbec jsem netušila že takové věci existují 😒 Ale tak hlavně že se to dá nějak řešit 🙂

cechulda
autor
29. lis 2013

@cechulda nám doporučila doktorka Espumisan, ale nepřipadá mi že by to nějak zabíralo, navíc jí dávám BioGaya kapky, to jsou jen probiotika