Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
12. bře 2010

lilili2- s týmto ti ja bohužoaľ neporadím, možno by ti poradil pediater na fóre ( mamaaja, babetko.sk ,....)

orlik- môj peťko sa tiež moc nepretáča, pretočil sa sám len po cvičení asi 3x. Ja ho cvičím na pretáčanie tak, že v polohe v ľahu mu pokrčím obe kolienka a jedno nahnem na stranu ( na ktorú sa bude pretáčať ) a týmto pohybom vyprvokujem pretáčanie. Alebo ho potiahnem napr. za ľavú ručičku smerom doprava, vtedy zdvihne hlavičku ( vďaka asi tomu cviku na boku ) a pretočí sa. takto skúšam viackrát denne mimo cvičenia Vojtovou metódou. Noa čo sa týka tej polohy na chrbátiku- ja musím toto cvičiť na stole práve kvôli tým nožičkám, on si och tiež zaprie do podložky, na stole ho nastavím tak, aby ich mal voľne.

ivkaivka- no neviem, ale bolesť pri terapii určite nemala byť, to ruší celý efekt. Ja by som sa radšej poradila s rhb.... No pravda je, že aj môj malý má také červené fľaky poc vičené natele, ale modrinky to zatiaľ nie sú.

Ešte k tomu cviku na boku - tu tiež existujú rôzne varianty držania, ja som v predcádzajúcom príspevku opísala vlastne asi ten najbežnejší. Mne to zo začiatku vôbec nešlo, už som bola s nervami na krajíčku...ale postupne prichádzam na rôzne finty a dnes nám to celkom išlo. Len mám problém udržať spodnú ručičku kolmo na telíčko a tiež priestor medzi hlavou a spodným ramenom.

andriss
12. bře 2010

Pacesova: lázeňský poplatek jsem platila jak za mne, tak za malou, ale je to zapakatel, proti tomu, co platí pojišťovna. Já vím, že by jsi za drudé dítě platila opravdu hodně, byla ale u nás na patře mamina, která za druhé dítě také platila a je to opravdu hrozná částka. Sice by se mi stýskalo, ale asi bych si sehnala hlídání, pokud bych tedy nebyla milionářka 🙂

aaronka
13. bře 2010

Holky, díky moc za rady.
Monnaa- suprově popsané, díky 😉
Ivkaivka- Ada má taky modřinky, dělají se jí hlavně v tříslech a to se mi zdá že ani netlačím, pak vypadám jako matka tyranka, zvlášť když mi rehab. řekla že jsme jediní, komu se dělají ☹

ivkaivka
13. bře 2010

aaronka, dnes mala pri cviceni tak vrieskala, ze manzel dobehol ci nespadla. Vravela som, ze na nas susedia zavolaju socialku a ked uvidia tie modriny, no nemam sancu, beru ju 😅
Uz sa snazim velmi na to netlacit, no vsimla som si, za ma aj na kolene, to jej asi urobila rhb, lebo ja jej tam netlacim a ona s nou stvarala co sa dalo.
Este mala je silna ekzematicka (momentalne cista), takze predpokladam, ze ta koza je velmi citliva, takze asi aj preto reaguje na tlak modrinami. AJ ked papa, hned ma flaky okolo pusiny, no do rana zmiznu.
Aaronka, verim, ze az takymi tyrankami nie sme, len nase kocky maju citlivejsiu pokozku 😉

monnaa
13. bře 2010

Dievčatá, vy ste zlaté s tými tyrankami 🙂)), som sa nasmiala. Ivkaivka, možno to bude naozaj tou citlivou pokožkou, veď každý organizmus je iný a reaguje rôzne.
Aj môj syn má pokožku citlivú, má atopický ekzém, dr. by nám aj nasadila Fenistil , lebo býva nekľudný ( asi ho to svrbí ), ale Fenistil a liečivá jemu podobné sa vraj pri poruche psychomotorického vývoja nemajú podávať, takže máme len vydržať, respektíve ho podať ak by bola naozaj zle.

pacesova
13. bře 2010

Holky,tak dnes celý den bojkotuje ten cvik na boku-já jsem úplně vyčerpaná a on prostě nic nedělá jen pláče.Stalo se Vám to taky někdy? Nebo máte vždy únikové mechanismy?Moc díky.

monnaa
13. bře 2010

Ahoj pacesova- aj mne plakal asi 3 dni pri tom cviku , ale potom zrazu začal dvíhať hlavičku a zaťahovať bruško a po cvičení sa snaží prevrátiť na bruško. Mne na rhb kázala fyzioterapeutka pridržiavať hornú ručičku svojou rukou, ktorou tlačím na panv. kosť, ja som si to ale sama pozmenila a tú ručičku si pridržiavam svojou druhou rukou- tou ktorou tlačím na lopatku, takto nám to obom viacej vyhovuje. Ale zase v polohe na brušku dáko zrezignoval, prestal plakať ale zároveň aj krčiť nožičku, vlastne nerobí skoro nič, len otvára dlaň a trochu mu pracujú svaly v okolí lopatky, neviem, čo si mám o tom myslieť....

ivkaivka
13. bře 2010

monnaa chod na babske recepty na atop.ekzem, je tam super pani - kam.zyk ona radi, nasadila mi dietu a mala po mesiaci je uplne cista a to mala ekzem vsade okrem plienkovej oblasti, teraz postupne zavadzame potraviny, aby sme zistili co skodi. Co sa tyka fenistilu, moja ho brala, no bola po nom ako besna, nevedla spat a vraj ma ukludnujuce ucinky, museli sme dat Dithiaden. No teraz neberie nic a to uz 3 mes.
Moja pri tom cviku nedviha hlavicku, mne vlastne ani rhb nepovedala co ma robit. Len si kopka nozickou, teda akoby si skrabala lytko na druhej. Musim sa opytat.
Ja ked cvicim s nou na boku a tlacim jej bedro ku mne a smerom dole, normalne chytam krc do ruky co ma to tak boli a rychlo ratam 30s. Kolko x na kazdu stranu cvicite? Mne kazala cvicit 10min. s tym, ze jej mam dat aj pauzu na nadychnutie, tak mi to vychadza 3x na kazdu stranu.

monnaa
13. bře 2010

Ivkaivka- práve som dočítala tú diskusiu o at. ekzéme 🙂 , skúsim zo stravy vylúčiť alergény a keď to nepomôže, skúsim si dať poradiť aj ja.
My cvičíme 3 cviky- na chrbátiku, brušku a na boku. Mne na rhb nepovedala presne čas cvičenia, len že mám cvičiť max. 10 min. Ja to robím tak, že najskôr cvičím na chrbátiku, boku a brušku na jednej strane a potom znova všetky 3 cviky na druhej strane, teda celkovo 6 x a jeden cvik si dám zhruba na 1,5 minúty ( + -) . Po každom cviku ho nechám chvíľu ( možno 30 sek- 1 min. ) len tak na podložke, lebo svaly pracujú aj po skončení cvičenia. Tak mi vyjde celkovo jedno cvičenie aj s tými prestávkami na cca 15 minút . No neviem, či je to správne, v utorok idem na rhb tak sa spýtam.

ivkaivka
13. bře 2010

a ja nenechavam po kazdom cviku, uz budem. No mne povedala, ze ked zaberie a cvici, tak 30x ze to je akurat, no ja Ti viem kedy zaberie? Niekedy kope nohami, inokedy lezi, ved ked vrieska, tak neviem co je cvicenie a co truc 😅

ivkaivka
13. bře 2010

este, aj vase deturence sa po cviceni chcu tak strasne mojkat? Zeby to bol syndrom tyraneho dietata, to tiez nedopusti na rodicov, nech mu robia cokolvek 😀 😀 😀

pacesova
14. bře 2010

monnaa:tak s tím cvikem na bříšku -jsme na to teď stejně, také se mi zdá, že skoro nic nedělá - dusím ho,ale málokdy si nášlápne. S tím bokem moc děkuji, dělám to stejně jako ty. Já pak ještě cvičím druhý na boku-pokrčená spodní noha, mačkám koleno a na vrchní tu kost nad třísly. Ale já ho prostě neudržím - vždy mi pokrčí tu spodní, což je špatně, úplně ji narovná a konec.Toto je nejhorší cvik a nevím jak ho opravdu udržet. RHB mi pořád nutí stůl, ale já ho v našem malém bytě nemám už kam dát a hlavně jsem si na zemi jistější.

pavlazabka
14. bře 2010

Holky, když mluvíte o cviku na bříšku, cvičíte tím mohu? My teď máme totiž právě tento cvik, rovnáme pánev, jedním palcem tlačím bod na prdelce, druhým patičku. A ten náš prďola z toho má tak akorát strašnou srandu, leží si, brouká si, směje se na manžela, ale že by zamakal, to ne. Většinou až tak po 10 min., když už je asi naštvaný, že mu tam pořád něco mačkám, se naštve a párkrát se mi tou nohou odrazí od ruky, ale rozhodně tím neplníme určený počet. Ale já už fakt nevím, jak ho vyprovokovat. Máte nějaké tipy? Je to asi strašný lenoch, Vojtovka je u nás největší zábava.

aaronka
14. bře 2010

Pavlazabka, asi ten cvik na bříšku děláme stejně jak vy, na jednu stranu klasika a na druhou s podhmatem, kdy má jednu nožičku přes moji ruku a druhou rukou rovnáme pánev - tlačím na zadeček, dolů a od sebe. Malá teda na tento cvik reaguje docela velkým řevem, občas se snaží nakročit nožičkou, ale jen občas 😒 Když ji chcu trochu vyprovokovat, tak jí většinou pevněji chytím hlavičku a víc přitlačím k podložce. To začne křičet a většinou se začne i snažit něco předvést, tak zkus 😉

aaronka
14. bře 2010

monnaa, nám řekla rhb. že máme cvičit max 5 minut, máme 3 cviky, ale při každém cvičení cvičíme jen 2 a prohazujeme je. Máme cvičit na každé straně cca 10s a strany 2x prostřídat. no i kdybych moc chtěla, tak to za těch 5 minut nestíhám, mám to za 8 - 10

ivkaivka
14. bře 2010

no 3 cviky, to sa urcite neda stihnut za 5 min. Ja mam cvict 10 min. mame 2 cviky a niekedy to pretiahnem, pretoze kym dobojujem s malou...

monnaa
14. bře 2010

pavlazabka- ako opisuješ ten cvik na brušku, to si neviem predstaviť...ako pridržiavaš hlavičku ke´d máš jednu ruku na oanvi a druhu na nožičke ? Mne môj malý zaberie podobne ako u aaronky keď mu povytiahnem a zatlačím hlavičku ku podložke

aaronka- no to sa fakt nedá stihnúť za 5 minút 😕 A tiež si neviem predstaviť tých 10 sekúnd, to by môj ani nič neurobil za taký krátky čas.

monnaa
14. bře 2010

pacesova- ty máš tuším 9- mesačné dieťatko ? To musí byť určite fuška ho udržať pri cvičení. Tú druhú polohu na boku my nemáme, ale čítala som o nej v moje "múdrej " knižke 🙂

pacesova
15. bře 2010

monnaa:je to čím dál tím větší boj,ale to by mi až tak nevadilo-nejhorší je,když ho z posledních sil mačkám a on prostě nic nedělá.Tak to je pak k zbláznění. Zrovna tu s manželem řešíme spojitost DMO s hypotonii.Už aby bylo jaro, nějak to na nás padá.

aaronka
15. bře 2010

monnaa, mně se to zdá tky jako blbost držet jen 10s, držíme většinou dýl, taky by mě nic neudělala.

Holky a cvičíte jeden cvik na každou stranu jen jednou? nám řekla 2x
A ještě - změnily se vaše dětičky nějak po psychické stránce? Adélka než jsme začaly cvičit měla problémy se spánkem přes den, strašně se tomu bránila a když usnula, tak jen na čtvtr až půl hodinky a probudila se nevyspaná. Teď jak cvičíme (zhruba každé 4 hodiny) většinu času mezi cvičením prospí...až si říkám, jestli je to normální 😖

pacesova
15. bře 2010

aaronka:to je normál,ono je to strašně zmáhá.Mně malý také spí mnohem lépe a déle.Cvičím 2x dopo po hodině a pak 2xodpo po hodině. Pak cvičím ještě před koupačkou a to už mi vydrží déle po jednom cvičení.Holky, jak jste na tom s držením hlavičky?Nám padá pořád do zadu a to nám je 9.měsíců (korigovaně 8.měsíců).Neznáte nějaké cviky právě na držení hlavičky?Díky moc.

monnaa
15. bře 2010

pacesova - také zlé myšlienky neobídu občas ani mňa , ale musíme s tým zabojovať, predsa sú to naše deti a musíme pre ne spraviť maximum 😉 , čo aj robíme, však taká terapia Vojtovou emtódou je veľmi náročná na čas, psychiku, organizáciu domácnosti.... ja si stále vravím, že sú aj horšie veci, napr. u nás sa narodilo dievčatko bez oboch ručičiek asi mesiac po mojej prvej dcére ( má 4 roky ).
Čo sa týka tej hlavičky, aj môj Peťko ju stále zakláňa dozadu a nemá ju stabilnú. Ale mám taký pocit, že po tom cviku na boku ( cvičíme týždeň ) je to čosi lepšie. Neviem o špeciálnom cviku na svaly krku.

AAronka- ja cvičím jeden cvik len jedenkrát na jednu stranu, ale či je to dobre, to neviem, spýtam sa zajtra na rhb. No a so spánkom je to tak, že malý mi cez deň spáva od 2. mesiacov zásadne v kočíku a vonku, ak musí byť doma ( napr. keď je chorý ), tak skoro vôbec nespí 😒 . My máme preto presný režim dňa, ja to musím skĺbiť aj s vodením dcéry do škôlky, preto ho dávam spávať v tú istú dobu . V noci sa budí zhruba 3 x na kojenie.

pacesova
15. bře 2010

monnaa:moc díky za podporu.Ten cvik máme chvilku,snad budeš mít pravdu.Já pořád zvažuji ještě zda nejít k jiné rehabce,ale ta naše je i pediatrička,tak fakt nevím.Chci jí věřit,ale zdá se mi,že už dlouho nebyl nějaký větší pokrok. Tak koukám, že i prvorozené děti máme skoro stejně staré,mojemu synovi byly v lednu 4 roky.Také vodím do školky.V tom spaní máme výhodu - po druhém cvičení, trénujeme otáčení a většinou usne na bříšku skoro hned. Tak jej přenáším do postýlky. Nebo když je unavená, tak polížím a on usne na bříšku. Za to v noci - to se strašně změnilo - někdy i 7x jsme vzhůru a nebo třeba od 1.30h. do 3h. vůbec nespí.

orlik
16. bře 2010

Aaronka, Terezka se bohužel díky cvičení změnila negativně. Je dost uplakaná, ukňouraná a vzteklá, a co se spaní týče, je to spíš horší.

betelgeuzz
16. bře 2010

Aaronko, a od kdy cvičíte? Já cvičím s malou od narození, tak ani nemůžu říct, jaká by byla bez cvičení. Ze začátku spávala od cvičení do cvičení, ale tak po 2 měsících začala mít delší období bdění a ted bych řekla, že je jak ostatní děti. Většinou cvičíme po probuzení a pak je tak 2 hodiny vzhůru a mám problém ji uspat.

ivkaivka
16. bře 2010

No moja hlavicku drzi super, akurat tie slabe ramienka. Vcera mi vydrzala na brusku 10 min. co je rekord.
Co sa tyka psychiky, u nas naopak, mala zo spanku place, mrnci...
Dnes sme boli na rhb, ukazala som jej modriny, tak mam tlacit predlaktim, stale tocila hlavou, ze toto by uz mala nemala robit, ze uz je velka, nozicky by mali byt natiahnute...no citila som sa jak...normalne som mala pocit, ze ma obvinuje, ze malo cvicim, ja za to mozem, ze hocikedy mala je pri cviceni uplne pasivna a nezabera? Na jednej strane vravela, ze je uz velka, ze cvicit aj 12 min. (pred tyzdnom bola asi este mala, stacilo do 10 min.) a s 3 hod. odstupom, no to by som ju musela budit aj v noci, aby sme to stihli. Ja uz neviem ako dalej, mam z toho nervy

aaronka
16. bře 2010

betelgeuzz my cvičíme teprve 14 dnů...a už po 2 dnech cvičení byla vidět změna. Zrovne teď se mi probudila po 3 hodinách spánku a za chvíli zase cvičíme. Přijde mi, že ani nemá čas na nic, že jenom cvičí a spí 😒

ivkaivka taky jsme dnes byli na rehab., malé už modřinky zmizely, už skoro ani netlačím, jen se jí tak trošku víc dotýkám, ale když nám paní předvedla další cvik na boku kdy se jí tlačí za třísla směrem k sobě, tak si nedělám iluze že by zůstala dlouho bez modřin ☹ A jaké odstupy jste měli mezi cvičeními doteď? My cvičení všechno podřizujeme, cvičíme se 4 hodin odstupem, zhruba v 7, 11, 15 a 19hod a vyhovuje nám to

monnaa
16. bře 2010

tak my sme boli dnes na rhb, boli sme celkom pochválení, Peťko tam predviedol svoje asi najlepešie cvičenie v živote, keď sa mu zapájali snáď aj svaly na ušiach 🙂 . ja vravím fyzioterapeutke, že na brušku mi akosi nereaguje, ale si zrazu našľapoval jedna radosť. Cvik na chrbátiku budeme postupne asi rušiť, lebo pri ňom vzpína hrudníček a bruško smerom hore, čo vraj znamená, že má svaly pevnejšie. No to je škoda, lebo pri tomto cviku mi neplakal. Mám striedať cvik na brušku a boku, ale nie tak ako som to robila- teda všetko na pravú a potom na ľavú stranu, ale strany po každom cviku striedať. To neviem ako vydržíme 10 minú tieto dva ukričané cviky 😒

ivkaivka
16. bře 2010

No ja som niekedy cvicila aj po hodine a pol, ale to len doobeda a tak este popoludni a niekedy pred kupanim.
monnaa, super, ako dlho cvicite? A vy cvicite s akym odstupom?

monnaa
17. bře 2010

ivka- my cvičíme 3 x denne, o 8.30 hod, 14.00 a 18.00 hod. Viem, že cvičiť 4 x denne je optimum, mne na rhb ale povedala, že stačí 3 x. Keď sa mi dá, odcvičíme niekdy aj 4 x. A cvičíme od 4 mesiacov.