Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
10. dub 2010

dankolucka. podľa toho čo píšeš čo malá už dokáže, je podľa mňa veľmi šikovná a určite bude všetko OK 😉

sisipetka, petrach- ďakujem moc za podporu. I ja rozmýšľam nad psychológom, momentálne som v stave absolútnej beznádeje, smútku a neviem čoho všetkého..., neurológ nám už povedal rôzne hrôzostrašné diagnózy ( teraz by som bola rada, keby to nakoniec bola " len " lahšia forma DMO ), ale musíme počkať ešte na NMR mozgu, len to čakanie je strašnééé ☹

sispetka- ja tlačím v polohe na chrbátiku bod cca 2-3 cm pod bradavkou, medzi rebrami, nie celkom pod bradavkou, ale bližšie ku hrudnej kosti, tlačím smerom do protiľahlého ramenného kĺbu.

lucci- môj vyvádza hlavne pri cvičení, doteraz bol mimo cvičenia vcelku v pohode, usmievavý, kľudný, ale posledné 2 týždne je plačlivejší ja cez deň, ale nevime posúdiť , či je to z cvičenia, alebo zo zúbkov

dankolucka
10. dub 2010

baby ste zlate, velmi dakujem a myslim na kazdu jednu z vas, aby ste boli v ramci moznosti vyrovnane, pokojne a babatkam nech sa velmi velmi dari.

petrach
10. dub 2010

monna doufám že vás objednají co nejdřív..a mužu říct z vlastní skušenosti,že dr říkají pokaždé tu nejhorší variantu,oni se tím jistí,kdy neco..nechci to zlehčovat,vím jak je to pro tebe težké,ale musíš veřit,že bude všechno co nejlepší a ono bude..hrozne moc ti to přeju♥

holky u nás se konečne víc lozí a dnes si začal i sedat,já uplne zírám..

pacesova
10. dub 2010

Holky, tak já si tu pro Vás vymazala odpovědi, jsem tele. Tak znovu.
evi21-my se cvičením zklidnili a upravil se nám spánkový režim.
sisipetka-jsi opravdu silná. Manžel chce také ještě jedno dítě, ale já se tak strašně bojím po zkušenosti s tím druhorozeným. Tak odpovídám, že pokud se postaví nohy a rozchodí, můžeme se o tom bavit.
monnaa-magnet máme také za sebou.Dokonce jsme nebyli ani hospitalizovaní přes noc.Do té doby mi nikdo nic nechtěl říct, úplně Tě chápu. Mě povzbudil manžel a zaměstnal ten prvorozený a také podpora přátel. Čekali jsme přes dva měsíce,pak nám to oddálili kvůli nemoci. Výsledek v normě. Ale bylo mi tam řečeno, že děti, které mají mozek jak ementál, jsou na tom pohybově třeba líp, než někdy, které mají výsledek v normě. Takže je to strašně individuální. A nic se nedá předem určit jak se to bude dál vyvíjet. Takže, ať přijedete domů s čímkoliv, pamatuj, že může být líp!!!! Doktoři říkají vždy ty černější varianty, kryjí se.
petrach: mám to od RHB. Ale teď sleduji tu nožičku, jak se mu klepe při tom cviku na boku, když si má vykročit. Třeba nám to stáhne. Já bych ji byla moc vděčná. Když nepomůže manžel a cvičím třeba v kuse celý týden,tak jsem fakt KO. A místo hubnutí ještě přibírám.Děs.

dankolucka
10. dub 2010

petrach gratulujem 🙂

monnaa
10. dub 2010

Dievčatá, veľmi pekne ďakujem za podporu, ste zlatučkééééé !!!! Je mi fakt lepšie, keď som si prečítala vaše slová, lebo viete o čom píšete, každá z nás prežíva občas ťažké obdobia, ale i krásne chvíle, keď naši prckovia urobia pokroky a všetko je inak ako boli predpovede lekárov. U nás je to trošku zvláštne tým, že tehu, pôrod aj prvé 3 mesiace boli v poriadku, až potom sa začal ten kolotoč, a čo vyšetrenie, to horší výsledok 🙂, ale dúfam, že raz sa to skončí a ja sa na stužkovej svojho syna len pousmejem, že ako som sa voľakedy bála 🙂.

petrach- veľmi sa teším, že ste takto krásne pokročili, supééér !!!

pacesova- a to nmr ste mali v celkovej anestéze ? Kolko to vyšetrenie trvalo a ako prebiehalo? Bola si tam s malým ? My už máme termín na 20.4, ale musíme byť deň predtým hospitalizovaní.

monnaa
10. dub 2010

tak ten jeden smajlík v mojom predchádzajúcom príspevku je samozrejme naopak ......

pacesova
11. dub 2010

monnaa-my jsme měli také být hospitalizovaní přes noc,ale tím, že nám to odložili a měli v rekonstrukci kojeňák, tak mi hrozilo, že nubudu moci s ním být celou noc, jen na kojení, což jsem si nedovedla představit, kojila jsem soro pořád,tak mi vyšli vstříct a přijali nás ráno v 7h. Naposledy jedl ve 4h.,to jsem jim slíbila, pak cesta autem tam, přijetí. Dokonce tam se mnou na pokoji mohl být i manžel. V 8h. mi ho sestra vzala, napíchla mu kanylku do ručičky a přinesla a v 9h. mu dala sirup na uspání. On mi to tam teda prospal i bez sirupu a v 9.30h. jsme jeli na magnet. Sestra s ním byla i ve vnitř. Vše prospal,takže se to obešlo bez anesteze. Stačil sirup. Po něm mi chrupčil 5h., už jsem ho pomalu budila, protože jsme chtěli jet domů za druhým synem. Po probuzení mu dávali nejprve flašku s čajem, ale mi jen prso, nedali si to vysvětlit, takže nepil, pak mi dovolili dát prso, tak si cucnul a zas spal. Chvíli jsme čekali, aby neměl nějakou reakci-nezvracel....atd.Pak nás propustili. Orientační výsledek nám řekli hned, vlastně nám to už ani nikdo jinak neupřesnil. Snad jsem to popsala dobře. Hlavu vzhůru!!!

simonova815
11. dub 2010

monnaa- ano mame podobne deticky, Petka mala 8.4. 7 mesiacov, starsia Alexandra bude mat v juni 5.
A vy preco so syncekom cvicite Vojtovku? Mna to hlavne odradze preto, ze uz malu jednoducho pri cviku neudrzim ☹ Ked s nou cvici sestricka tak robi uplne ine pohyby ako mne doma ☹ A silu ma ako slon, ked sa zoprie tak si mozem piskat! Taka bola aj ta starsia. Takze sme teraz zaviedli iba gymnastiku a jeden reflexny cvik, uvidim co povie doktorka na kontrole. Mala ma proste stale ohnute rucicky zatate v past a tak trosku dozadu, akoby sa mala z niecoho strach. No a o tom, ze by sa veselo pretacala, tiez sa moc nemozem chvalit. Kazdy den sa sice parkrat pretoci, ale ci je to podla "kniziek", ktorych sa nasa doktorka drzi...A v tom linku co si vlozila pisali, ze dieta sa ma do siesteho mesiaca naucit pretacat... Nasa to urobila urcite neskor, ale je pravda, ze sa narodila v 38tt, takze mozno preto. Zas ked je na brusku tak si uz zacina podsuvat kolienka pod telicko, ked je na zemi tak aj kusok prejde.
Ale je fajn si tu precitat, ze clovek nie je sam a povzbudenia nikdy nie je dost 🙂

sisipetka
11. dub 2010

ahojte kocky,
ja som niekedy z toho vsetkeho unavena a potom si spomeniem na kamaratku, ktorej dcerka je zdrava, nikdy ju nikam pediatricka neposielala...teraz ma 10 mesiacov, nevie sa pretacat na brusko, ani plazit...akurat si vie sadnut sama a uz chce pomaly chodit.....Dr. povedala, ze je to ok...vsetko chce cas a kazde dieta je ine.
MY sa tu trapime tym, ci nahodou nepasie zle konicky, alebo ma viac rucky v past a dr. sa tvaria akoby sme si mali uz zvyknut na myslienku, ze to proste lepsie nebude a musime cvicit, cvicit, cvicit a stresovat sa....pricom je okolo nas kopu deticiek, ktore niektore veci vobec nerobia, preskocili pohybove vzorce a su tu....uplne zdrave, spokojne so stastnymi mamickami....

PReto kocky hlavu hore, dr. a hlavne neurologovia sa musia drzat tabuliek, aby sa kryli....a my musime zvladnut to, ze nasi drobci nie su buduci majstri sveta, ale su nasi a budu urcite v priadku....aj ked niekedy sledujeme, ci im nahodou uz aj vlasky inac nerastu ako "zdravym" detickam.

sisipetka
11. dub 2010

inac mam otazku:
- pocita sa za uspech aj to, ze sa nam syncek pretocil z bruska na chrbatik - on tam nejako tak divne spadol, uz druhykrat za vikend 😵 ....my sme mu pri tom tlieskali ako blaznivi 😀

pacesova
11. dub 2010

sisipetka-to mně bylo řečeno, že úspěch není-alespoň mou RHB.Je to potřeba nejprve obráceně.Ale mi mu také tleskáme. Je to šikula. Jdeme po páté cvičit,pak koupačka a masáž.

simonova815
11. dub 2010

sisipetka, ja mam presne taketo myslienky. od kedy chodim z dcerou na rehabilitacie tak ju sledujem ako sup, furt hovorim manzelovi co by mala a ako, niekedy sa nam na pozera, ze som fakt divna!
Starsia dcera chodila tiez k rehab.doktorke, lebo spickovala, doktorka zistila, ze sa nespravne otaca (ale ona sa otocila), nikdy necvicila vojtovu metodu a je z nej krasne, zdrave az troska hyperaktivne dieta. 😉
A na mladsiu sa niekedy pozeram, ze ci je fakt ok, ze ma tak rucuky, ako drzi hlavu, ci sa otaca, ci si chyta nozicky a pritom je to velmi sikovne zlatucke babo. A tak v duchu rozmyslam, kedy vlastne tento kolotoc skonci.
Aj nasa sa pretocila z bruska na chrbat a opacne, resp nejako prehupla, troska si niecim pomohla, proste myslim si ze ked na to bude zrela, tak to urcite bude vediet.
A mne zas jedna znama povedala, ze Vojtovka je super pre deticky, ktore ju skutocne potrebuju. Lenze dnesna moda je dat ju cvicit aj detom, ktore by to zvladli aj gymnastikou a preto sa ich vyvoj ich velakrat prestimuluje a su hyperaktivne....
Neviem si v tomto celkom urobit nazor....Urcite si prajem mat zdrave dietatko, ale niekedy si vravim, ci tieto rehabilitacie a vycitky svedomia ked s nou necvicim budu mat konca kraja.

lilili2
11. dub 2010

simonova815: holky já mám úplně stejné pocity. Pořád Domču kontroluji jestli dělá už to co by měl a proč to nedělá když to má dělat... No manža mi pořád říká že Domča není cvičená opice a až to bude chtít udělat tak to udělá. Myslím, že je takových dětí jako máme my plno akorát o tom neví tak se nestresují.
sisipetka: nám se taky Domís v tom období jak je tvůj klučina obracel z bříška na záda. Pořád to opakoval a dělal to asi 3 dny. Ale myslím si, že to není přetočení ale spíš převážení ale každopádně to potěší 😉
Jinak dnes se mi Domča přetočil ze zad na bříško. Bylo to ráno před cvičením. Pokládala jsem si hodinky a Domču jsem si posunula a ani nevím jak a už byl přetočený. Byl vykulený 😀 . Sám to nečekal takže měl dupu vystrčenou, ruce pod břichem 😀 . Ale nevím jestli to byla náhoda nebo co, protože pak už to celý den vůbec nezopakoval. Doufám, že ne. Protože na levý bok to podle mě už dávno umí. Jakmile si jej položím na bok abych s ním cvičila ten cvik, jak se tlačí na pánev a na lopatku, tak mi automaticky jde na břicho. Ale když je na dece a má se sám překulit, tak leží jak placka, ruce v puse a jen si tak žvatlá. Když ho to omrzí začne křičet, že chce na břicho ale samotný se o to ani nepokusí. Přitom stačí jej jen jemňoulince štouchnout a už je na bříšku. Je to naše lenivá veška 😀 . Pravý bok mu jde trošičku hůř myslím si, že tam nemá ještě takovou oporu té ruky. Neurolog nám říkal že ta hypertonie je spíše na pravé straně 😖 .

sisipetka
11. dub 2010

prikladam link na dokument o hypertonii - ked budete citat, tak si z toho zoberte iba informacie o tom, ako dietatku pomoct, a zbytocne sa nestresujte 😉
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/0...

monnaa
11. dub 2010

pacesova- tak to ste mali super, že si mohla byť cez noc doma a malý nemal celkovú anestézu. Nám to bohužiaľ asi hrozí 😒 , ale snáď to dáko prežijeme.

simonova815 - my cvičíme pre CTP ( centrálna tonusová porucha )- axiálny hypotonus, cvičíme od 4 mesiacov. Podľa toho čo píšeš, že malá si už podkladá nožičky v polohe na brušku, tak to je super. Môj malý sa síce prevracia na obidve strany z chrbátika na bruško, už by sa chcel aj plaziť za hračkami, ale má slabé svaly na rukách a chrbátiku, takže mu to moc nejde. Preto sme s rhb zamerali cviky na posilnenie tejto oblasti. Inak s tým otáčaním z chrbátika na bruško- norma je okolo 6 .mesiaca ( nie do 6 mesiaca ), takže tvoja dcérka je v rámci normy 🙂.

sisipetka- pre mňa je úspechom každá zmena v pohybe môjho dieťaťa, teda aj pretočenie z bruška na chrbátik, aj my sme pri tom s manželom jasali 🙂. Ale podľa mojeje rhb vraj len stratil náhodou rovnováhu a prehupol sa, ona to nebrala vážne - to mi povedala keď mal 4 mesiace. Vtedy to urobil asi 4 x, znova potom asi v 6 . mesiaci, no a teraz to zabudol.

lilili2- gratulujééém k pretáčaniu ! Neboj sa, možno to pár dní nezopakuje, ale už to má zakódované v hlavičke a to je hlavné 🙂 . Alebo sa bude pretáčať jedna radosť hneď. Inak môj syn sa začal pretáčať najskôr na jednu stradnu a o 2 týždne aj na druhú, myslím že každé dieťa má nejakú lepšiu a horšiu stranu.

lilili2
12. dub 2010

sisipetka: já už ten článek četla když nám řekli diagnózu. Je třeba to brát s rezervou 😉 . Ve svém okolí znám 2 hypertonické děti, které jsou naprosto v pořádku. Normálně chodí a dělají vše jako ostatní děti. Tak doufám, že my všechny, které se taky trápíme s touto diagnózou budeme mít děti v pořádku a za pár let si na to ani nevzpomeneme.

lilili2
12. dub 2010

Jinak s tím přetáčením na bříško nevím, nevím. Furt nic ☹ . Leží jak placka a k tomu aby se znovu přetočil se nějak nemá. Zítra jdeme na rehabilitaci (po 5 týdnech kontrola - nechápu doktorka mě furt straší a přitom nám dala kontrolu až za tak dlouhou dobu 😠 ) už teď jsem z toho taková nervózní co nám zase řekne. Ve čtvrtek máme neuro kontrolu tak to máme tento týden dost našlapaný. Kdybych nekojila tak si dám asi panáka na kuráž. 🙄

andy24
12. dub 2010

Ahoj holky
tak u nás se to trošku pohnulo k lepšímu.Malá začla od min.týdne lést,zatím jenom trošku ale leze.Začíná si sedat a postaví se v postýlce,tet by pořád jenom stála.Uplně čubrním co stihla za jeden týden.Už jsem byla docela neštastná že nic nedělá ☹ Akorád mě včera trošku rozhodila tchýně že má nějak divně nožičky když stojí tak jí tet pořád sleduju.Nohy má když stojí otočený jako Chaplin.Ale já si říkám že se to snad spraví,když se pořádně ještě ani neudrží ☹ Ale zase mám o čem přemýšlet 😉

lilili2
12. dub 2010

andy24: neboj ten postoj nic hrozného není- můj manžel taky chodí tak trochu jak Chaplin a vůbec to na nic nemá vliv 😉 . A vím že od nás v rodině chlapeček si taky tak stoupal a pak jak začal chodit, tak chodil úplně normálně - špičkami ku předu. Vykašli se na tchýni a užívej si pokroků 😉 😉

lilili2
12. dub 2010

andy24: zapoměla jsem se zeptat na co cvičíte? A jak dlouho?

andy24
12. dub 2010

lilili
malá se narodila o 5 týdnu dřív,do 6 měsícu malá necvičila.Pak se nechtěla přetáčet,tak nás neurolog poslal na rehábku.Malá dostala 2 cviky,vojtovku nám nedala.Do měsíce se malá začla otáčet,pak malá dlouho válela sudy a měsíc a pul se plazila.Máme axialní hypotonii.Když se začla otáčet rehábka nám dala cviky na balonech.Chodím s malou ještě do MCna cvíčo a tam to cvičíme taky 🙂

betelgeuzz
12. dub 2010

Lili, však na přetáčení má ještě čas. Malá se začala přetáčet minulý týden a to ji RHB chválila, jak je šikovná. Kamarádka má stejně starou holčičku a ta se ještě nepřetáčí a nemají žádné problémy. takže klid, ono to příjde ze dne na den.

lilili2
12. dub 2010

betelgeuzz: moc díky 😉 . Doufám, že máš pravdu. On ten náš prcek bude asi tak trochu pecivál. On asi bude po mě - vůbec jsem nelezla, rovnou jsem chodila. Krom toho, že mě bolí záda 😒 , tak jsem úplně normální 😀 .

monika127
12. dub 2010

sissipetka: chodíme cvičit do lečebne v Šamoríne -čilistove. A odkedy sme začali cvičit Samko častejšie plače a v noci je dosť nepokojný-stále sa v postielke vrtí a krúti,myslím že to súvisí s cvičením,dovtedy spinkal pokojne a celé dni sa vačšinou smial.

monika127
12. dub 2010

chcem sa spýtať, može mať z cvičenia svalovicu?

lilili2
12. dub 2010

Hurrááá tak malý se mi zase přetočil na bříško. 😀 😀 😀 😀 😀
Opět levá strana a opět u cvičení na stole když byl nahý. Jsem štastná jako blecha. 😀 😀 😀 😀

licina
12. dub 2010

Mona,

musíš věřit, že to bude dobré.... Kdyby jsi věděla, čím jsem si prošla já.... Dobré to není a 100% nikdy nebude. Ale kde je záruka, že všechno v životě bude dobré????
Máme velké šťastné sluníčko.... a pak pohyb člověka nedělá...., všechno se dá zvládnout. A po každém smutku přijde radost.....

lilili2
12. dub 2010

licina: smekám před tebou, jsi velmi silná osobnost. 😉 😉. Věř mi, že tě moc a moc obdivuji jak se k tomu všemu postavila. 😉 .

simonova815
12. dub 2010

licina veru, mas aj moj obdiv!
baby, ze som vas ja neobjavila skor!

sisipetka, dakujem velmi pekne za link co si vlozila, precitala som si clanok. Ano nasa mala ma znaky hypertonie, ale je to iba lahka forma. Ale ze som bola krava a neprecitala si o tomto skor ☹ kedze som teraz s malou doma (jednak som chora a jednak je aj po danovom) tak pekne cicime ako nam kazali, som zvedava co povie doktorka na kontrole.

A ozaj baby, nema niekto z vasich babatiek preliaceny hrudnik? Nam aj toto zistili, vraj sa s tym nic neda robit, ked bude vacsia tak vraj ma vela fukat balony a hrat na dychove nastroje....ja sa len desim kazdej navsetvy lekarky, ze co nam este najde ☹

A dnes som malu dala na chrbatik na zem na deku, hrala sa. Odbehla som si do kuchyne po nieco a ked som sa vratla bola na brusku 🙂

prajem vsetkym vasim malickym velke pokroky v cviceni a vam maminkam pevne nervy a vela energie! Mne ste vela dodali!