Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

pasoa
27. dub 2010

evig, to je úžasné čítanie, ako píšeš o Nelkiných pokrokoch!
Presne takto isto to prežívam ja, keď matúško urobí niečo nové, alebo keď nás RHB pochváli za jeho pokroky 🙂

betelgeuzz
27. dub 2010

Pipatko, jednu dobu jsem cvičila i 4x denně a když to musíš stihnout, tak stihneš 🙂 Cvičila jsem hned ráno, pak třeba kolem 10, pak po obědě a poslední večer. Jedno cvičení většinou má trvat 10 minut (ale to by ti měli říct na RHB). POkud nezacvičíš pár dní v měsíci, tak se nic nestane, ale nemělo by to být pravidlem. Když si přečteš pár příspěvků zpět, tak se dočteš, že po očkování se několik dní necvičí a děti často udělají v té době velký pokrok, takže krátká pauza neublíží.

luculina
27. dub 2010

Ahoj, můžu se přidat? Cvičím vojtu se synem dva měsíce, má axiální hypotonii. Přišlo se na to tak, že vůbec nezabírá na trakční test (přitahování do sedu) - nepřitahuje se a pokud ho přitáhla doktorka, visela mu hlavička dozadu jako novorozenci. To mu byly čtyři měsíce. Za ty dva měsíce (teď je mu půl roku) udělal velké pokroky - krásně pase koníčky na dlaních (teda když se mu chce), přetáčí se na bříško na obě strany (i když na jednu musí mít velkou motivaci, většinou ubrousky, ty zbožňuje 🙂 ), ale s tou hlavičkou je to horší, ve svislé poloze ji sice drží, ale je vidět, že mu to trochu dělá problémy, no, a ten test vypadá pořád stejně...naše rhb se ale shoduje s mudr, že to prostě bojkotuje, že podle jiných známek (různě s ním pohazovali ve vzduchu) to tak špatné není...nemáte s tím někdo zkušenost? Přitom na bříšku je dost často, nedělá mu to problémy. Jinak cvičíme čtyřikrát denně, zatím se to dalo stíhat, i když člověk musí zapomenout na celodenní výlety, ale taky jsem doteď plně kojila, teď začínáme s příkrmy, a už mám trochu problém vše skloubit...ale určitě se nějak zaběhneme 😉

lukza
27. dub 2010

Luculina nás teprve čeká 1 vojtka malí pase koníky když se mu chce a jak říkáš při pohazování ve vzduchu v pohodě ale když ho zvedala tak se nepřitahoval a hlava visela dolu jak novorozenci přitom ve svislé poloze krásně drží a dlouho.ale zatém neporadím tepre nás čeká boj se cvičením

sisipetka
28. dub 2010

Ahojky kocky,
eviq krasne sa to cita o uspechoch Tvojej dcerky 🙂
Pipatko my cvicime 2 x denne (dr. pisala, ze staci 2-3x) a 1 x este davam fitloptu.
Inac vcera som sa pytala na to cvicenie po ockovani, kedze sme tu mali nedavno debatu a objavovali sa rozne pocty dni. Vysvetlila mi to takto:
- ak sa dava pasivna davka ockovania, tak staci necvicit 2-3 dni (pasivna preto, lebo sa ockuju protilatky a telo sa rychlejsie z toho vzpamata)
- ak sa dava aktivna davka ockovania, tak sa odporuca necvicit 8-10 dni (aktivna znamena, ze sa ockuju priamo virusove latky a telo si samo vytvara protilatky a na to potrebuje viac casu k regeneracii)
Odporucila mi, vzdy sa opytat na typ ockovacej latky a podla toho riesit necvicenie....
Pekny slnecny dnik 😉

lukza
28. dub 2010

Sisipetka to mě říkala taky rehabilitační akorát že když je pasivní tak stačí jen 24hodin necvičit ale taky řekla že v dnešní době je to očkování tak nakombinované že vlasně nikdo neví kam se přesně řadí ono je to totiž ještě prý rozděleno na žívé a neživé a já jdu očkovat hexovakcínu +prevenar ,ale je supr že jsi se zeptala 🙂 aspon je člověk zase o něco chytřejší

gabininka
28. dub 2010

ahoj, chcela by som sa spytat ci niektora z vas bola na sone mozgu. Ci je to bolestive a co tam mozu zistit. Mala bude mat 3mesiace a ma hypotoniu. dakujem

tinuskaha
28. dub 2010

Gabi nei je to bolestive to len mu ultrazvukom pozru cez fontanelu na mozog ci je vsetko ok.Moj maly pri tom neplakal len pozeral co sa deje.

lukza
28. dub 2010

Gabi muj malí byl taky spokojený na ultrazvuku jen mu jezdí po fontanele jak píše tinuskaha a malí při tom pozoroval doktorku a jen mu musíš při tom držet jlavičku ale to není problém.a zjištuje se zda není tekutina v lebce zda jsou obě stany stejný a nesou tam nějaké změny atd. je to supr že se to dá zjistit ultrazvukem dokud fontanela nezaroste pak už to nejde udělat UTZ mozku.

petrach
28. dub 2010

evikg já veřím jaky to byl pocit to slyšet,že je vše v pořadku,tak si to užívej.malá je šikulka a ty taky,jak jste to zvládli.. 🙂

pipatko já ze začatku vojtila 4 x denne a dalo se to,jen teda nejak nešlo vyletovat,jen tam kde se dalo cvičit..k rodičum a příbuzným..zvládneš to,uvydíš..jinak to nejde..když vynecháš vyjmečne třebas při tom stehovaní,svet se nezboří,ale snaž se to dodržovat..čím jsou deti mladší,tím je vojtovka učinejší a tím dřív se jí zbavíte..

gabi neboj sono nebolí jak píšou holky,deti vetšinou fakt sledují co se deje a jsou hodné..držíš ho na klíne

pipatko
28. dub 2010

Petrach, dakujem pekne za odpoved. A este by som sa ta chcela spytat, ako dlho trvalo jedno cvicenie? Syn ma tri mesiace a je pri tom velmi unaveny, staci s nim cvicit 10 minut?

pipatko
28. dub 2010

Jej baby, dakujem vam vsetkym za odpovede - ja som to totizto citala od konca, preto som dakovala len Petrach a az potom som si vsimla vase prispevky. Este raz dakujem a drzim vam vsetkym palceky :o)

petrach
28. dub 2010

pipatko já nikdy nejela podle času,.až to odcvičil,ale určite to nebylo dyl než 10 minut..to vím jiste,.nám řeklas rhb každy cvik udelat-správne zacvičit 2x na obe strany a ve dvou seriích..

evikg
30. dub 2010

petrach, s tym ze mala sa rozlezie si mala pravdu. od vcera regulerne lozi. 🙂

kalo
30. dub 2010

Holky, k tomu času: lámat dítě 10 minut mi příjde strašně moc! /A to máme mnohem mladší děti než já/. Jak píše Petrach- Každý cvik by se měl zacvičit na každou stranu 2-3x. (My cvičímě tak, že musí na každou stranu zabrat 3x a hotovo) 😉
Evikg: blahopřeju! To je bomba, co? Já vždycky byla v sedmém nebi, když byl nějaký pokrok. Jen tak dál!!! 🙂

betelgeuzz
30. dub 2010

Já to blbě napsala. Nám řekla, že jedno cvičení maximálně 10 minut. Třeba ten první cvik na zádech jsme měli dělat 6x na obě strany, ale kdyby to mělo trvat dýl, než 10 minut, tak míňkrát. Teď už malá drží nohy nahoře celou dobu, takže to děláme asi 2 minuty na každou stranu + pak další 2 cviky. Ale nikdy to není těch 10 minut, většinou 7 - 8.

monnaa
1. kvě 2010

Dievčatá, prosím vás, môžete to ešte raz vysvetliť s tým cvičením a sériami ? Neviem, či dobre cvičíme- máme 3 cviky ( na chrbátiku, boku a na brušku ). Začínam na chrbátiku - odcvičím obidve strany, potom bok- takisto obidne strany a na koniec na brušku- tiež obidve strany. Týmto končíme. mali by sme to odcvičiť ešte raz ako 2. sériu ????? Díky.

medi
1. kvě 2010

monnaa,
ak ťa správne chápem, tak cvičíte dobre - to, čo si napísala, je jedno ranné/ obedné/ večerné/ či už aké cvičenie 🙂
podľa toho koľkokrát denne cvičíte.
my sme zo začiatku (ešte vydesení RHB doktorkou) cvičili štyrikrát denne, potom sme to znížili na trikrát a tak sme cvičili asi pol roka.
a už nemusíme 😀
bože, nemôžem byť šťastnejšia.
zo srdca vám to prajem všetkým!

monnaa
1. kvě 2010

medi, gratulujem k úspešnému ukončeniu cvičenia, to musí byť super pocit, verím 🙂. Potešila si ma, že cvičíme správne. U nás je len jedna rhb sestrička široko- ďaleko, tak sa pre istotu radím aj tu. Mne povedala, že stačí cvičiť 3 x denne, ale ja som sa rozhodl, že budeme cvičiť 4 x, aby som pre malého urobila maximum. Ale zdá sa mi, že z hypotonu to prešlo do hypertonu, tk neviem....zajtra ideme na kontrolu, poradím sa čo ďalej.

Evikg- aj vám gratulujem k úspechu !

sisipetka
1. kvě 2010

ahojky kocky,
Mona, nam napr. rhb sama napisala do spravy, ze staci cvicit 2-3x, ako nam to casovo vyjde. Ale asi vsetko zavisi od stavu dietatka. Aj tiez som sa pytala na to, ze mam pocit, ze dietatko je potom menej aktivne - viac lezi v pasivnom rozlozeni a nechce sa mu: - vraj je to normalne, lebo ich tymto unavujeme.
A tiez mame cvicit tak ako ty:
1 x obe strany chrbatik - pokial nazareaguje, max.2 minuty
1 x obe strany bok - hlavne pokial sa neuvolni, nepodda a je vidiet reakcie
- na brusku este nemame, vraj mame cas...este je malicky

Inac prajem krasny slnecny vikend a drzkajte sa 😉

petul.a
1. kvě 2010

Ahojky

Jdu vás pozdravit po delší době. Čtu vás, ale vzhledem k tomu, že Babu už je větší a cvičíme jen jeden cvik (mačkání bodů pod prsíčky - ten prý se může klidně do třiceti 😅), tak moc nemám čím přispívat. Ale samozřejmě gratuluju všem dětičkám i maminám k pokrokům, je to super 😵 😵 😵 My, co máme tyhle "samozřejmosti" vydřené, si jich sakra vážíme 😉

Gabi, my byli s malou na sonu mozku dvakrát (prvně už v porodnici) a je to naprostá pohoda. A vůbec se neboj ani výsledků, ono se to dělá pro jistotu. Zjednodušeně řečeno se zjišťuje, jestli jsou všechny části mozku rovnoměrné. Barunka je hypotonik, měla velkou fontanelku a výrazný hemangiom na hlavičce a sono dopadlo na výbornou 😉

monnaa
1. kvě 2010

petul.a, prosím ťa, ako cvičíš ten cvik na chrbátiku a tak " veľkého " bábetka ? Ja mám teraz problém ho odcvičiť, a to je malý len 7- mesačný ( tiež hypotonický ) , ale proste ho neviem udržať v tej polohe . A ešte jedna otázočka - prečo cvičíte práve tento cvik? A koľkokrát denne ? Vďaka 🙂

petul.a
1. kvě 2010

Monnaa, já u toho dělám na Barunku různé blbiny, jinak by mi z toho cviku už vypochodovala 😅 Proč ten cvik děláme nám vlastně neřekli, ale posilují se při něm břišní svaly, což není na škodu nikdy. Četnost cvičení je teď v podstatě na nás, ideálně tak třikrát denně. Ale cvičíme taky ještě na míči 😉 I když tuto zimu/začátek jara jsme toho moc nenacvičili, páč Babu byla nemocná, do toho měla teploty kvůli zubům, rýmu, kašel... 😝

Ale snad tady všechny povzbudím, když napíšu, že před pár dny Babu začala i chodit za ručičku do schodů, a to si vemte, že v 15 měsících teprve začala lézt a sedět. A koukněte - chůzi kolem nábytku zvládla v 17 měsících, tedy ještě v normě pro zdravé děti. Samostatně začala chodit asi tak v 19 měsících. Teď už uvnitř doslova lítá, venku je ještě tedy obezřetná, ale i to se zlepšuje 😉

dankolucka
2. kvě 2010

ahoj petula, bola dcerka narodena skor? ta hypotonia bola velmi vyrazna? a kedy ju zistili? a odkedy cvicite? ten hemangiom nejak ovplyvnuje vyvoj? drzim vam palce a blahozelam barunke k uspechom.

petul.a
2. kvě 2010

Dan, Barunka je donošená. Hypotonii zas tak výraznou nemá, i když teda nevím stupeň 😕 Máme suprovou dětskou doktorku, takže to, že něco není O. K., zjistila, když byl Barče asi měsíc a hned taky řekla, že je hypotonická a poslala nás na neurologii a na RHB. Neurolog a rehábka to potvrdili a specielně rehábka naši mudru moc chválila, že je jedním z mála doktorů, kteří k ní posílají děti opravdu brzy. A co je naprostá bomba - že naše mudra, pokud jde třeba o očkování, tak to řeší přímo s neurologem, kolikrát mu volala, když jsme u ní byli a přímo přede mnou se domlouvala, jaké očkování dát a kdy 🙂 Proto jsme neměli klasickou hexu, ale takovou tu šetrnější vakcínu, co se dávala dřív. Jo, cvičíme zhruba od toho jednoho měsíce. Hemangiom neovlivňuje vývoj, to je v podstatě jen hustá síť více prokrvených žilek (takový červený flíček, děti to mívají docela často). Ale průšvih je, že může prorůst dovnitř a objevit se třeba na játrech nebo na mozku. Proto ten strach, já blbec si přečetla info na internetu a jak už to tak bývá, dostala jsem se k těm nejhorším věcem. Od té doby už to nedělám nebo si info z netu filtruju 😉 Jo, a ještě - k hypotonii měla Barunka taky silnou predilekci (byla i stočená do tvaru písmenka C) a hodně velkou hlavičku. Posledně mi rehábka přiznala, že když malou prvně viděla, bála se, že to nerozcvičí. Ale jak prý nás viděla po měsíci, tak viděla, že je vyhráno a že cvičíme fakt poctivě. Vlastně jsme se s naší rehábkou docela skamarádili, je to fajn ženská a říkala, že až nebudeme cvičit, ať se za ní někdy stavíme jen tak, že nás ráda uvidí 😵 Taky nám dovedla poradit i třeba jiné cviky (třeba ten míč) nebo jak malou motivovat... no při naší smůle jsme měli štěstí na lidi, naší doktorkou počínaje, rehábkou konče. Neurolog je taky super, i když někdy člověka až vystraší - on je ten typ, co řekne, co by se mohlo stát, a pošle člověka na tisíc vyšetření, než by něco zanedbal. Takže na psychiku to bylo dost náročné, ale jsem ráda, že k němu chodíme, protože vím, že nic nezanedbá.

lilili2
2. kvě 2010

Holky zdravím vás, už jsem tady hodně dlouho nebyla jelikož jsem nějak nestíhala. Moc gratuluji všem co udělali pokroky. 😉
Za nás hlásím taky velké pokroky. Už se asi 2 týdny převracíme na bříško z obou stran a prcek se už i několikrát překulil z bříška na záda. 😀 Na rehabilitaci jsme byli móóóc pochváleni, že se Domík moc zlepšil. Vývojově už je úplně v poho, prý byl asimetrický a už prý není 😅 a hypertonie se už taky zlepšuje 😉 😀 😅 😉.

dankolucka
2. kvě 2010

diky petula

monnaa
2. kvě 2010

petula, díky. Určite si nás tu všetky povzbudila, babu je šikovnica veliká 🙂 a ty statočná maminka. Gratulujem k úspechom, mala si pravdu, že my "cvičiace" maminky si ich vééééľmi vážime. Ozaj, a kedy ti začala Babu loziť ?

monnaa
2. kvě 2010

oparav- nie loziť, ale plaziť sa .

monnaa
2. kvě 2010

lilil2 - gratulujem k Dominikovmu úspechu, takéto správy vždy vedie potešiť 🙂

My máme momentálne akoby stagnačné obdobie , malý sa vie prevrátiť z chrbátika na bruško a späť na obidve strany, to už robí dlho. Už by sa aj plazil, ale stále má dosť slabé svaly na chrbte a ručičkách a tiež nedvíha dobre hrudníček v polohe na brušku 😒 . Ale čo ma teší je to, že je celkovo aktívny a zaujíma sa o hračky na hracej deke 🙂