Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
19. kvě 2010

dankolupcka, btelgeuzz- aj sa s vami moc teším, takéto správy sa véééľmi dobre čítajú. Dankolucka- tak u vás sa asi potvrdilo to známe pravidlo, že keď sa vynechá cvičenie, dieťa urobí pokroky 🙂

tantama- ja viem, ako sa cítiš, prežila som ( a ešte aj prežívam ) niečo podobné, keď dieťaťu niečo je a hlavne je to nález na mozgu, a ty nevieš, čo bude ďalej, tá neistota je strašne ubíjajúca. Ale musíme myslieť pozitívne a urobiť pre ne maximum- teda teraz cvičiť, cvičiť, cvičiť 😉 . To je super, že Grétka pri cvičení reaguje správne, to znamená, že mozog nie je až tak poškodený a má tie " náhradné " mechanizmy . Dôležité je to, ako sa tebe zdá malá, veď to vieš nakoniec aj porovnať so starším Dávidkom. Ak sa tebe zdá OK, tak to tak aj bude 😉 . No a nakoniec bolo tu už veľa prípadov mamičiek, ktorým lekári predpovedali tie najhrôzostrašnejšie diagnózy a deti boli neskôr v poriadku, respektíve tam bol len nejaký menší neurologický nález. Ja sa tiež tohto držím, beriem to niečo ako životnú skúšku. Stále plakať a byť v depkách nemá význam, to som pochopila po mesiaci neprespatých nocí, treba si užívať každulinký deň s dieťaťom a tešiť sa aj z malých úspechov, ktoré možno neurológ ani neuvidí.

beautynka
19. kvě 2010

Lukzo-děkuji za přivítání 🙂 To jsi mě potěšila tím jak jsi psala, že Lukášek už hezky pase a chláme se při tom. A proč jste vlastně začali cvičit? Co Lukáškovi zjistii?

monnaa- děkuji za uklidnění, snad to zvládnnu. Ale rehabiiltační sestra má teĎ volno a na první cvičení jdu až 31.5., tak snad se to nezhorší do té doby, už pásl někdy hezky a teď zase u tho jen leží. Ne máš pravdu Rudík nebyl nedošený, narodil se pět dní před termínem. Zajímavé, že se mě na to ptal každý doktor.

beautynka
19. kvě 2010

Jo a ten neurolog mi řekl, že je malej prý hodně stuhlej, ale já si to nemyslím, když je doma a je Rudíček veselý, tak mlátí ručičkama a kope nožičkama a přitahuje si je k bříšku a u něho byl napnutý jak špona, ale hodně brečel a vztekal se, tak asi proto se mu ten neurolog nelíbi no, ale řekněte dr. že se malýmu nelíbí.

monnaa
19. kvě 2010

beautynka- s týmto mám aj ja problém, že pri vyšetrení je Peťko úplné iný ako doma, je taký pasívny, len tak leží na podložke...kdežto doma sa non stop prevracia, naťahuje za hračkami, bľabotá si , smeje sa , chce sa plaziť a tak. A ja potom Dr. vysvetľujem a vysvetľujem, že on je iný doma 😒 Peťko keď plače, tiež je celý stuhnutý a niekedy sa až tak prehýba , a to vôbec nemáme hypertóniu ale naopak hypotóniu....

rohacka
19. kvě 2010

Ahojte, nasla som zaujimavy clanok o Vojtovke, strucne a vystizne popisane vsetko, co priebezne riesime:

Vojta princip ( reflexní lokomoce )
K redukci nežádoucích pohybových projevů využívá tento cvičební systém 2 základních reflexních modelů, reflexního plazení a reflexního otáčení.Přesná výchozí poloha těla ( pro reflexní plazení poloha na břiše, pro reflexní otáčení poloha na zádech a na boku ), přesné nastavení tělesných segmentů vůči sobě, tlak na určitá místa na těle přesným směrem, odpor kladený pohybu, vyvolají streč na svalové skupiny.Zóny na těle a končetinách se kombinují.Tím jsou pro daný věk vyprovokovány svalové souhry, které se mění z nefyziologických ve fyziologické, šíří se po celém těle. Zajistí stabilní polohu těla.Vyprovokují první vzpřímení páteře v celé její délce.Zároveň zajistí opěrné a kročné ( úchopové ) funkce hlavy a končetin.

Oba využívané modely ovlivní budoucí nástup vyšších poloh a pohybů, které jedince dovedou k samostatné lokomoci – chůzi.

Reflexní plazení ovlivní uskutečnění prvního vzpřímení v poloze na břiše, přes pohybový vzor zkřížené opory o koleno a loket až do polohy kleku a stoje.Zajistí základní provedení chůze ve zkříženém vzoru jako předpoklad vyzrálé chůze pro dospělý věk.

Reflexní otáčení zajistí základní předpoklady pro dosažení lokomočního procesu otáčení ze zad na břicho a naopak.Vyprovokuje jistou polohu na boku a oporu o stejnostranné končetiny a z ní vzpřímení do šikmého sedu, sedu bočného a přímého.Zároveň dovede jedince do polohy na 4, koordinovaného lezení a do chůze stranou podél nábytku.

Cvičením je ovlivněna budoucí hrubá a jemná motorika dítěte. Mimo ně ovlivní tento způsob cvičení i další systémy :

Dýchací (koordinace dechových pohybů hrudníku s vývojovými polohami a pohyby )
Trávicí (včetně úchopu, polykání a zpracování potravy,)
Vylučovací (střevní peristaltika , úprava vyprazdňování )
Vegetativní ( emoční projevy, pocení, prokrvení )
Orofaciální hybnost ( vokalizace, artikulace, vývoj řeči )

Výhody reflexní lokomoce
Charakteristické pro reflexní lokomoci je to, že se dítě pohybům neučí.Jde o automaticky vyprovokované základní „stavební kameny“ pohybových projevů jedince.Ovlivní přesné řazení výstavby postury a pohybu.Opakováním stimulace snižuje reflexní lokomoce tvorbu nežádoucích pohybových vzorů, zvyšuje budování kvalitních neurálních spojů.Těch řídící systém motoriky ( mozek )spontánně využije, je otevřena cesta k provedení fyziologičtějšího motorického projevu.

Je výbavná po celý život jedince. Proto se dá aplikovat nezávisle na věku . Je nejvýrazněji výbavná od novorozeneckého věku a v 1. roce života jedince, tedy v období nejmohutnějšího vyzrávání centrálního nervového systému. Přesným provedením ovlivní tvorbu základních předpokladů kvalitní motoriky člověka. Pouhé 2 modely a jejich modifikace vyprovokují svalové souhry, které dovedou dítě přes všechny vývojové stupně do vzpřímeného vertikálního držení těla,do pohybu vpřed. Ten vrcholí zvládnutím samostatné vyrovnané chůze. Výhodou terapie je, že nevyžaduje vědomou spolupráci s dítětem. Proto může být použita už v časném novorozeneckém a kojeneckém věku.

Délka, frekvence, intenzita cvičební jednotky
Délka cvičení se řídí stářím a konstitucí dítěte, u novorozence trvá 5 minut s opakováním 4x až 6x za den, se staršími dětmi až 20 minut 2x – 3x za den. Spíše než na minuty je vhodnější zaměřit se na přesné provedení cviku. Lépe je provádět dva, tři cviky, ale spolehlivě a přesně.U dětí školního věku se doba cvičební jednotky prodlužuje, frekvence cvičení se snižuje, přizbůsobuje se dennímu režimu dítěte, jeho školním a mimoškolním aktivitám, řídí se schopností jeho kontroly nad prováděnou motorickou činností. U těžších postižení však dodržujeme aplikaci cvičení 2x denně.

Intenzita cvičení má být taková, aby si dítě uchovalo po celou dobu bdělost, pozornost, reagovalo se stupňující správnou odpovědí na opakované stimuly. Důležité je sledování únavy při cvičení (dumlání prstů, usínání, pláč, ztráta kontaktu apod.). Po cvičení by mělo zůstat dítě bdělé až 40 minut z důvodu přetrvávání změněné mozkové aktivity.Tak jedině si může osvojit změněnou propriocepci s následující kvalitativní stavbou zaujmuté polohy, pohybu a jejich variabilitu.

Průvodní jevy při cvičení
Lehké zvýšení kožní teploty, zapocení, zčervenání nejsou na závadu. Nikdy správně provedené cvičení dítě nepoškodí, nikdy drážděním zón nevzniknou zlomeniny apod..

Pláč dítěte je častým projevem při cvičení. Ten většinou odrazuje rodiče od cvičení a vyvolává pochybnosti, zda dítěti neubližují. Pro vysvětlení pláče se uvádějí hypoteticky nejčastěji 2 důvody: prvním je změna aktivace řídícího systému hybnosti ( aktivita mozku ). Druhým je reakce dítěte na technické provádění terapie. Odpor jako jeden z tlumících a usnadňujících terapeutických prostředků vyvolá žádoucí pohyb. Dítě ho vnímá jako bránění, omezování. Nejde o bolestivou stimulaci, dítě nic nebolí, pouze se brání omezování svého pohybu. Bezprostřední utišení pláče po cvičení bývá normální reakcí.

Pláč však může být také indikátorem vlivu terapie. Charakter pláče dává informaci nejenom o únavě, bolesti, či jenom vzdoru. Tak např. přítomnost pláče u dříve „tichého a klidného“ dítěte napovídá o jeho „probuzení“, zlepšení vnímání. Naopak u hyperexcitabilního „uplakaného“ dítěte vyvolá terapie snížení četnosti plačtivého nespokojeného projevu. Pláč by neměl být pro dítě vyčerpávající natolik, aby přestalo reagovat na poskytovaný podnět či začít usínat.

Změna dýchání, jaká ano, jaká ne
Jako u každého cvičení, dochází i při aplikaci jmenovaných metod ke změně dýchání. Změna dechových vzorů musí být vždy v koordinaci s provokovanou motorickou hybností. Normální sled pohybů je : bez vlivu pláče nástup prohloubených dechových pohybů, po několikrát opakovaném vdechu a výdechu prodloužený výdech, kratičká až 5ti vteřinová pauza a následné opakování celé sekvence.

Nesmí dojít k apnoické nefyziologické pauze, která se projeví „zajíkáním“, dlouhodobým zadržením dechu se současným křikem a nežádoucím pohybovým projevem ostatních částí těla např. silným prohnutím trupu, napětím končetin, snaze dítěte vymanit se z držení rukou terapeuta. Náchylné tomuto projevu jsou děti s těžkou bronchopulmonální dysplazií ( BPD ). Neznamená to, že u dítěte s BPD je motorická stimulace kontraindikována Každý terapeut a rodič musí být srozumněn s anamnézou dítěte, na základě anamnestických dat předvídat možné reakce na cvičení. Podle toho pak řídit plochu manuálního kontaktu, jeho tlaku, trvání.Ruka terapeuta musí přizpůsobit dané techniky metody Možné to je a musí být.

Vhodná doba pro léčení pohybem
Musí odpovídat dennímu rytmu dítěte, který rodiče dobře znají.Nejvhodnější je dopoledne, časné odpoledne, vždy asi hodinu před jídlem. Nedoporučuje se cvičit těsně po jídle, při horečce či jiné chorobě, v průběhu povinného očkování.

Indikace/kontraindikace
Indikace :

Cerebrální paréza - všechny formy

Periferní paréza - vrozená či získaná forma

Asymetrické ( skoliotické ) držení těla novorozence, kojence, dítěte předškolního, školního věku

Torticollis

Skolióza

Dysplázie kyčelního kloubu

Pes equinovarus

Degenerativní neurologická onemocnění

Stavy po poranění mozku

Kontraindikace :

Doba očkování

Epilepsie - maligní.forma

Průběh akutní virózy či infekce

Průběh zánětlivého onemocnění

Praemedikace před lékařským vyšetřením

Lékařské vyšetření či zákrok např. lumbální punkce, MRI, chirurgická či ortopedická intervence, po ní potřebná doba hojení

Absolutní kontraindikace neexistuje. Metoda disponuje technickými prostředky, které kvalifikovaný terapeut musí přizpůsobit danému stavu a reakci dítěte. Ať už jde o dítě hospitalizované v nemocničním zařízení nebo vedené v ambulantní péči.

hanysa
19. kvě 2010

Ahojky, chtěla jsem se zeptat,jestli někdo nemá zkušenost,muj malej má od narození na krku hematom.Cvičíme vojtovu metodu už sedum měsíců,hematom má pořád stejně velký a zvazivovatěl.Na RH nám řekli,že v jednom roce půjde na operaci, tak se toho docela bojím

monnaa
19. kvě 2010

rohacka- super článok, vďaka. Niektoré veci som nevedela, napr. že po cvičení má byť dieťa 40 minút bdelé- to sa mi niekedy fakt nedá, keď je chudáčik taký vyšťavený ....No a tiež a zaskočilo, že necvičiť pri viróze, čo je napríklad aj nádcha a to ja som často cvičila 😲

hanysa- a kvôli čomu cvičíte Vojtovku ? S tým hematómom ti asi neporadím, s týmto skúsenosti nemám 😒

sisipetka
19. kvě 2010

Ahojky kocky
rohacka - vyborny clanok a s tym spankom ma na to tiez upozornovala rhb, ale presne ako pisete...co mam robit, ked ideme z rhb a maly mi v aute zaspi 😅 Myslim, ze to nie je mozne uplne niekedy dodrziavat, avsak ked cvicime doma....tak to vacsinou vydrzime nezaspat hned 😉
Vitam nove kocky a nebojte sa, vsetko bude lepsie - mozno nie uplne super, ale urcite nam to vsetkym pomoze - hlavne detickam, ale treba mysliet hlavne pozitivne - napr., ake krasne svaly budete mat na rukach, ked sa vam dietko bude vzpierat ako mne a pripadam si ako kulturista 😅 Ale nie, robime to pre ne a urcite sa to vsetko vrati v jednom krasnom a hlavne zdravom usmeve nasich deti. Tak ako mi povedala rhb, ak dieta place a usmieva sa, tak je to reakcia mentalneho zdravia 😵
Beautynka - aj my sme hypertonicky a mierne zaostavame....ale postupne sa to zlepsuje. Velmi pomaha, ked ho vecer pred kupanim masirujeme olivovym olejom. Zo zaciatku sa troska vzpieral, stuhli mu rucky a nozky, ale teraz si to uziva a je to viditelne lepsie i cez den. Viem ho dat aj pekne do klbocka a zaspi mi tvarickou na hrudnicku - predtym sa sponoval a nevedel uvolnit ako mu telicko pracovalo....Takze aj vy to pekne vycvicite a skus masaze 😉
Tamtama - Monna ti radi dobre, skus sa sustredit teraz na zdravie malickej v pozitivnom smere, nehladaj to najhorsie co sa da, lebo sa iba nicis. Aj ja som si poplakala a iba to bolo horsie ....teraz to beriem ako dalsiu skusku zivotom, ktoru urcite zvladnem 😉
drzkajte sa

lin18
19. kvě 2010

Holky...můžu se zeptat které z vás máte diagnostikovánu hypertonii u dětí jak se projevuje? Teď jsem si přečetla článek od rohacky a malej když si hrajem mívá přesně tu popsanou apnoickou nefyziologickou pauzu. Taky je hodně napnutý, pořád se prohýbá když leží na zádech a připadá mi, že se neumí uvolnit. Pořád propíná nohy a hlavně špičky chodidel. Taky hodně pláče po celý den...už jsem z toho na nervy a tak už zkouším všechno možný, abych přišla na to co mu je. Už jsem s tím podezřením byla i u neurologa, ale dle něj je OK...jenže on u něj byl krásně vláčnej, to jen doma když se vzteká tak je tak napnutej...jenže vzteká se teď skoro pořád a u všeho. Co jsem viděla u dětí kamarádek tak to žádné nedělá..myslím to propínání.....já vím, že se děti nemají srovnávat, ale on je rozdíl i když je chovám. Kubík je v náručí takovej tvrdej, pevnej a ty dětí jsou spíš jako kočky...
Děkuji za případné odpovědi

monnaa
19. kvě 2010

sisipetka, chcem ťa poprosiť, ty si tu nedávno spomínala knihu o masážach dojčiat, aký bol jej názov ? Neviem nájsť ten tvoj príspevok. Ja masírujem len podľa starších časopisov mamaaja, chcela by som ale skúsiť aj niečo iné. Vďaka 🙂

A cestou z rhb zaspí pravidelne v aute aj ten môj drobec.

Ozaj, my sa chystáme 14.6. na konzultáciu do rhb centra v Olomouci, tuším sú tam najlepší , tak som nás objednala. Jedna hod. konzultácie pre zahraničných stojí 1100 Kč. Potom dám vedieť, ako sme dopadli.

monnaa
19. kvě 2010

ahoj lin18 - a čo na to tvoja obvodná lekárka ? Možno by som skúsila iného neurológa, alebo vyšetrenie rehabilitačným doktorom. Keď sa matke niečo na dieťati nezdá, treba to podľa mňa vyriešiť. Podľa toho čo píšeš, to vyzerá na hypertóniu, no neviem celkom posúdiť, lebo my sme hypotonický....

sisipetka
19. kvě 2010

Monnaa - "Masaze deti a dojciat" - Jana Hašplová

...my mame v piatok kontrolu rhb v luznej...chem si zaroven vypytat aj intenzivnu terapiu: laser, masaz, cvicenie - znama tak chodila cca 1 mesiac 4 x do roka kazdy druhy den na 2-3 hodinky, kym vsetko absolvovali. Vraj je to velmi ucinne, tak som zvedava co vybavim. Potom napisem.

A som zvedava ako dopadnete v Olomouci, dufam, ze co najlepsie 😵

lin18
19. kvě 2010

monnaa...no dle obvodní je vše v pořádku...jenže on je hrozně zvědavej a jak je v jiným prostředí tak s eprostě chová úplně jinak než doma. Doma se například vzteká když pase...baví ho to tak deset minut pak neumí zpátky na záda a vzteká se a sotva ho přetočím tak je do minuty zase na břiše kde se zase vzteká a tak pořád dokola. A když jsem obvodní říkala o své obavě tak ze mě udělala ještě hysterku...dokonce to napsala i do doporučení pro neurologa...že dle ní vše v pořádku, ale že matka si něco vyčetla na internetu! Já jen, že on je tak extrémně dráždivej, pořád poplakává a celej den kromě spánku má ty nohy úplně našponovaný anebo s nima strašně rychle kope. Ani se nechce nosit v klubíčku, jak mu přitáhnu nožky k hrudníku tak za chvilku zase začne řvát a snaží se je protáhnout.
Tak buď jsem hypochondr nebo nevím....babičky jsou z něj nadšený, že z něj bude fotbalista jak pořád kope nohama, podle MM jsem hypochondr a furt na něm něco hledám....jenže oni s ním nejsou celej den jako já....

rohacka
19. kvě 2010

Lin18 - to je casty problem, ze dieta je uplne ine u lekara a ine doma. Ja som uz rozmyslala, ze maleho nahram na videokameru a ukazem u lekarky toto, aby mi verila. Tak mozno napad pre teba. Osobne sa mi to zda tiez na hypertoniu. Zrovna dnes som o tom pisala kamoske, ktori uz maju hypertoniu diagnostikovanu, opisovala som jej cast clanku, ktory bol uverejneny v casopise Dieta. Upozornujem, ze som to kratila, nie je to cely clanok.
Hypertonicke dieta
je napadne svojim nepokojnym, zlym spankom, hyperaktivitou az trasenim hornych koncatin. Ruky ma zovrete v pasticky. V tretom mesiaci zivota sa nevie vzajomne dotykat prstami pravej a lavej ruky. Casto sa strhava celym telom aj pri malom buchnuti alebo zakaslani.Vyzaduje neustalu pritomnost matky, nevie sa uvolnit v polohe na brusku, place a chce uniknut z tejto polohy, odtlaca sa jednou rukou a niekedy sa prevrhne na chrbat. Casto sa stava, ze mamicka tento pohyb nespravne hodnoti ako pretocenie dietata. Aktivne pretocenie z bruska na chrbatik nastane ovela neskor, okolo 6. - 7. mesiaca zivota. Niekedy dieta na chrbatiku preferuje len jednu stranu. Skusenosti z praxe ukazuju, ze deti su viac orientovane doprava. Pozeraju sa doprava, hlavicku maju zlezanu vpravo, viac si obzeraju pravu ruku, pri nasilnom otoceni hlavicky dolava su nepokojne, placu, niekedy dokonca odmietaju sat z prsnika matky, lebo by museli otocit hlavicku dolava. Trup maju oblukovito prehnuty, nastavenie panvy a ramien je sikme....
Deti maju vyrazne vystrete dolne koncatiny s napnutymi spickami alebo su dolne koncatiny prekrizene. Napadne prehybaju chrbticu ako luk. ich ruky su napnute a zovrete v paste, palce smeruju do dlani. Pri vysetreni reflexov vidime ... dieta sa pri pokuse o pritiahnutie reflexne taha do sedu alebo do stoja. Telo reaguje ako celok a nezapaja svaly po skupinach.
Hypotonus aj hypertonus nie je ochorenie, je to priznak, ktory treba chapat komplexne. Moze mat roznu intenzitu a dlzku trvania. Priciny vzniku mozu byt v obdobi tehotenstva, pri rizikovej gravidite, pri roznych ochoreniach matky. Tiez pri tazkych porodoch spojenych s nedostatkom kyslika a pri stavoch spojenych s tazkou poporodnou adaptaciou dietata..... Aj ochorenia centralneho nervoveho systemu a poruchy prenosu vzruchu vo svale mozu vyvolat zmenu svaloveho tonusu.

lukza
19. kvě 2010

Ahojky holky

Rohacka supr článek jen mě zarazilo že by dítě mělo po cvičení být 40min vzhuru když jsme na rehabce tak po cvičení hned usne v kočárku a to aji říká rehabilitační vždy když docvičíme" tedka se Lukášku vyspinkáš to se bude dobřé spát" 😲 .

Doma cvičím teda né po jídle ale před jídlem vždy vychytám kdy ještě nemá moc hlad zacvičíme si a pak se napapá.

Beauty mě malý nechtěl pást a upřednostvnoval jendu stranu no doktorka nás na neurplogii zaslala s žádankou na lehkou retardaci 😖 a na neurologii udělaly malému testy a byl problém že si neuměl poskládat ručenky při pasení takže ani nepást pak když ho chytla za ruce a přitáhla tak hlavu nechal volně v zadu a ještě že když pásl tak lezl nožičkama a to prý mělo už vymyzet že je to poporodní reflex.byly jsme i na UTZ mozku a tak je vše v pořádku a cvičení má uspěch nebo doufám že cvičení malý je narozený v 37týdnu a na neurologii prostě brala kalendářní věk a malý prostě neodpovídal tabulkám a na rehabce bere gestační věk malého.jinak už klásně paseme ručenky si tak sám dá nožičky už má v klidu a šudlá si sněma jen při pasení a když ho zvedám tak už hlavičku jistím jen někdy no příští měsíc jdeme na neurologii a tam malému udělá zase celé ty zátěžové testy a uvidím co nám řekne.doufám že řekne že se zlepšil protože mě se zdá že jo a tak doufám že násnesklame.ale přesnou diagnozu jakou máme nevím musím se zeptat v oátek na rehabce 😒

lukza
19. kvě 2010

Rohacka ty jsi uplná spisovatelka ale moc díky za články aspon jsem už v obraze.

Beauty ještě chodíme cvičit proto že malý byl dlouhou dobu KP a když otočí hlavičku na pravo tak jí dá spíš k tělu když jedeeš hračkou tak jí dá normálně ale samovolně jí dá k tělu jak když bradičku k ramínku a že by časem se mohl začít točit za hlavičkou i tělíčkem a pak noženkama a tím pádem by to vedlo ke skolioze a strnutí kyčle prostě by se vrátil k poloze jaká mu vyhovovala v bříšku.malý když se narodil tak ležel furt na pravém boku když jsi ho chtěla dát na záda tak se hned překulil na bok prostě jak v bříšku a to jde vidět i v ablíčku 😉

lin18
19. kvě 2010

Rohacko děkuji za odpověď. Já jsem teď hledala a našla na netu článek o hypertonii...psaný teda dost odborně, ale...stejně jako v tvém článku připisují možnou hypertonii těžkému porodu. Já rodila 20 hodin a nakonec pro nepostupující porod, velkou hlavičku a její abnormální rotaci byl proveden SC. Apgar 9-10-10 nicméně jsem se dozvěděla, že malému museli dávat kyslík. A taky mě dost zaráží, že v tom článku popisovali vyšetření u neurologa, které by mělo obsahovat kontrolu svalového tonu tím, že končetiny dají do jiné než reflexní polohy a pak měří jak dlouho trvá než se vrátí. Naše vyšetření na neurologii probíhalo tak, že ho zkusil přitáhnout do sedu - podařilo se. V sedě nakláněl na stranu, aby malý zdvihal nožičky-podařilo se. Pak na bříšku pásl a ruce rozevřel až když sahal po hračce...prý v pořádku. A to bylo všechno.
Jak vyšetřovali na neuru u vás?

lukza
19. kvě 2010

Jo holky to jsme s manželem taky říkaly že budeme vozit fotky nebo video jak se doma malý chová mě furt že upřednostnuje levou stranu a když jsme doktorce řekly že si hkavičku sám točí že během noci spinbká jak na pravo tak na levo vubec jí nemá slehlou tak šlo vidět že nám nevěří nebo když se plaka jestli se směje a já říkám že furt tak ona na malého začala mluvit samozřejmně se neusmál a hned on se nesměje je opožděný retardovaný no jo tenkrát malý byl probuzen na prohlídce jen řval takže žádné usměvy žádná reakce na hračky a hned verdikt je retardovaný a to prohlídku předtím byl spokojený tak zase doktorka pláče někdy taky vždy děti pláčí a on nepláče a když další kontorlu řval jak tur tak zase že nespolupracuje kolikrát si říkám že ty doktoři jsou na palici že přece mimi se nepodřizuje dospělím ale dospělí se podřizují miminku hold když nechce spolupracovat tak at doktor udělá cokoliv stejnak mimi nebude spolupracovat .já už mám malého nafoceného v mobilu aji natočeného jak výská otáčí hlavičku a až mě bude zase nějaký doktor tvrdit že to nedělá tak jí to ukážu

lukza
19. kvě 2010

Lin u nás vyšetření bylo nejdřív si s malým hrála jak reaguje pak zkoušela zrdcadlo klepala mu tím kladívken na kolena lokty pak ho pozorovala v klidu co dělá a hlavně dělala tu serii cviku jako že malého držela na hrudníček a točila sním do strany atd a zvedala ho do sedu za ručička stavěla na nožičky tak toho bylo tak 10cviku a já si je už nepamatuji ale rehabilitační říkala že to je serie co se musí dělat celá a dítě musí aspon 5bodu splnovat.potom pasení a hlavně se vyptávala jak se chová doma jestli dělá to a jak to dělá atd.

lin18
19. kvě 2010

lukza...no tak to možná taky dělal, ale to byl takovej fofr, že jsem to nestíhala...snad za minutu bylo hotovo. A když jsem vyslovila podezření na hypertonii tak jsem se dozvěděla, že hypertonie by to byla jen v tom případě, že by byl napnutý pořád, že pokud se dovede aspoň na chvilku uvolnit ttak je OK. Takže i když ty nohy nemá našponovaný jenom při jídle a při spaní tak je to asi normální, že jinak celej den když je vzhůru propíná nohy a špičky? Já už tomu nerozumím...fakt si už připadám jako hypochondr kterej na něm pořád něco hledá. A kdyby nebyl tak vzteklej a evidentně nespokojenej tk bych to asi ani neřešila, ale snažím se mu pomoct....

lukza
19. kvě 2010

Lin no my na neurologii byly tak hodinu a stoho jen tak 15min psala zpravu jinak dělala furt s malým nějaké testy.
Já o té hypertonii moc nevím až to tady čtu od vás je to zvláští stím napnutím mě malý leží v klidu furt kope nohama rukama ale tak někd jen tak leží a lebedí nožičky šponuje ale jen když se protahuje. na rehabce kontrolovala zda umí ležet i v klidu a nataženýma nožičkama a říkala že je suor že to zvládá.já abych řekla oravdu tak se už v tom taky strácím co je teda dobře a co né 😖 .v pátek jdeme zvona na rehabku tak se jí zeptám jakiu máme vlastně diagnozu nikde sem to nenašla naosané a nikdo mi nic neřekl 😠 .

Holky zítra máme vítání občánku já se tak těším konečně toho našeho malého přivítají no teda malého on už tedka vypadá tak na pul roku 😀

rohacka
20. kvě 2010

Tu su popisane polohove testy, ktore by sa mali robit
http://www.rl-corpus.cz/diagnostika.htm#testy

sisipetka
20. kvě 2010

Ahojky dievcata,
Lin18 - my mame diagnostikovany hypertonus od konca 3teho mesiaca a maly sa spraval a reagoval presne ako tvoj. Zmenu som zaznamenala na prelome 2-3 mesiaca, ked zacal byt velmi placlivy, nechcel papat z jedneho prsa (potom sme uz skoncili a nabehli na odsavacku 😅 ), stale bol nasponovany, nevedela som ho dat do klbocka....proste stale v napati.
Na rhb nam ukazovala zopar veci, ako zistit hypertonus aj laicky - ked lezi na brusku, skrc mu jednu nozku uplne smerom k brusku a sleduj, co urobi druha. Ak sa ta druha nasponuje opacnym smerom od bruska von, tak je to hypertonus dolnej koncatiny - nakolko pri pokrceni jednej nozky, by druha mala reflexne ist tiez k brusku. Ked ho mas v polohe na brusku, tak mu skus natiahnut jednu rucicku dopredu a sleduj ako sa zachova - nasmu sa hned rucicka vratila naspat - teda ju opat pokrcil - tak akoby mal skratene svaly. Teraz uz je to podstatne vsetko lepsie a uz je taky "mojko", ktory sa rad tuli a konecne si ho aj uzivam 😉

sisipetka
20. kvě 2010

ten prvy cvik nie na brusku, ale ked lezi na chrbatiku, treba skrcit nozku k brusku - pomylila som sa 😨 😉

lin18
20. kvě 2010

rohacko děkuji za odkaz...nejsem teda lékař takže některé testy jsem si představit ani nedokázala, nicméně určitě nezkoušel nic kdy by malej visel hlavou dolů a taky se mi nezdá, že by nějak zkoušel svalové napnutí stiskem určitých partií na těle. Celkově mi to prostě přišlo odbyté...byla plná čekárna a doktor měl skluz navíc patří spíš ke starší generaci a tehdy se to asi tolik neřešilo...dokonce nám říkal, že když pláče mám ho nechat být, aby pak nebyl rozmazlenej a klidně mu dát na zadek...no nevím 😲
sisipetko...strašně moc děkuju, to je přesně to co potřebuji....nicméně teď malej usnul, ale hned jak vstane tak vyzkouším. Naší dr. se nezdálo, že ve třech měsících pásl se zatnutýma pěstičkama, ale když mu nabídla hračku tak pěst otevřel a sáhl po ní, takže to je prý v pořádku. A zdá se mi, že to začalo po prvním očkování, do té doby to bylo zlaté miminko, skoro neplakal (teda po prořvaném šestinedělí) a klidně si se mnou hrál. Teď vydrží tak max 20 min po jídle a vyspinkání mít dobrou náladu, pak začíná propínání nohou, na zádech se hází do oblouku se záklonem hlavy, po přetočení na bříško taky pláče...jediné co pomáhá je nošení (samozřejmě ne v klubíčku). Jenže už má přes 8,5 kilo a já ho prostě nevydržím nosit celý den. A s kojením to bylo jako u tebe...tak sebou mlátil a škubal nohama, že mi jednou natrhl bradavku....takže jsem taky musela odsávat a krmit lahvičkou a i tak bylo umění mu ji udržet v puse. Já to sváděla na bolení bříška, vždycky při tom škubání a propínání nohou hodně prděl....ale kdo ví.
Takže vyzkouším a dám vědět...ještě jednou děkuji

monnaa
20. kvě 2010

sisipetka- dík 🙂 , už si ju idem hneď objednať

lin18 - ešte ma napadlo, ty si z ČR, možno by sa dala vybaviť konzultácia v rehabilitačnom centre cez www.rl-corpus.cz . Sídlo majú v Olomouci, ale majú veľa pobočiek v ČR a robia aj konzultácie, kde dieťa aj vyšetria. Aj ten článok, čo tu dávala rohacka o vyšetrení motoriky je z ich stránky. Tuším že pre poistencov ČR je to zadarmo .

Nás neurologička vyšetrila veľmi rýchlo, zďaleka nerobila všetky tie vyššie popísané testy 😒 , z doby strávenej u nej viac písala a prepisovala z dokumentácie ako vyšetrovala....Ja mám skúsenosť, že lepšie sa nám venuje rhb doktorka.

sisipetka
20. kvě 2010

lin, ja krmim flaskou skoro od zaciatku, kedze materske mliecko nestacilo a maly sa vzdy tak trhal pri flaske, ze kazdu chvilu plakal a nevedel sa poriadne najest (to je tiez vraj priznak)...museli sme vzdy pustat vysavac pri papani, to jedine ho ukludnilo.
Teraz uz papame bez toho, aby to nim trhalo a nevedel papat. Bol to boj skoro 2 mesiace a teda som si riadne poplakala.
Pasticky mal zatate skoro do 4teho mesiaca, ale ked sme boli po 4tom mesiaci na kontrole u rhb, tak povedala, ze uz je tam iba mierny hypertonus na rukach a nohach a cvicenim sa to postupne upravi. Ja to vidim i citim, ze uz je lepsie...ale pomaha velmi aj masaz, pisala som o nieco vyssie. Maly si to uziva a potom krasne vie zaspat....dokonca niekedy ho len tak na posteli cez den mackam a on mi zaspi 😉
Obal sa trpezlivostou, zacni sama aspon masaze, najdi si ineho lekara a skus to cim skor riesit. Niekde som nasla, ze pomaha aj pomale rozpravanie a ked ho mas na rukach, tak sediet na fitloplte a mierne s nim vlastne hybat alebo troska skackat. Ja to robim kazdy den a na rukach sa uplne uvolni a zaspi. A teda tiez mame 8700 gr, takze ta plne chapem 😝
...no a neznasame polohu na brusku, vydrzi tam malo a potom place do podlozky...tak si ho davam akoby cez jednu nohu, nech ma citi a vtedy vydrzi viac...ale my sa zatial nepretacame

lullka30
20. kvě 2010

Ahoj baby,
mám 6,5 mesačného syna a od 10.týždna cvičíme vojtovku kvoli silnej predilekci do prava. Už sa nám to ale chýli ku koncu, Luky sa začal plazit, takže ešte to musí vypilovat a bude od cvičenia pokoj.
Píšem kvoli tomu, že Luky rovnako ako vetšina detičiek na rehabke sa prejavuje uplne inak ako doma, ked je uvolnený, v pohode....už sa plazí 2.týždne a ona to potrebovala vidiet, či používa obidve ruky, alebo stále preferuje tu pravu a samozrejme tam z neho nič nedostala a tak som jej to natočila na kameru, aby si nemyslela, že si vymýšlam (už pri prvej rehabke hovorila, že cvičenie ukončíme, až sa začne plazit, takže som bola nadšená z každého pokroku)
dokonca sa už vaše mesiaca houpe na kolínkách a vyzerá to aj na lezenie 🙂 je to moja šikulka
a ešte 🙂 bola som na vlastný podnet u neuroložky (naša mudra nás tam vobec neposlala) chcela som aby, Lukyho videl aj niekto iný než rehabilitačná sestra....neuroložka mi už pred tými 3.týždnami povedala,že cvičenie možem ukončit, že stačí, ak budem Lukyho motivovat formou hry a tak som mala dilema, či cvičit, či s tým skončit...nakoniec som si povedala,že to ešte tých pár týždnov vydržím...takže baby držte sa, každé cvičo raz skončí

evi21
20. kvě 2010

Ahojky ,
aj ja sa pridávam so svojim príbehom. Pred 2 týždnami sme začali cvičit Vojtovku, ale kým sme sa k tomu dobojovali, tak to teda trvalo. U nás podobne ako u Sipetky a Lin18 sa jedná o centrálny hypertonický syndrom. Po 3 mesiacoch sa nám synček postupne zhoršoval a bolo to s ním tazsie a tazsie, začal bojkotovat kojenie / nastastie sme to prekonali/, nevedel sa uvolnit, uspávanie bolo horor, celý den bol mrzutý, umrnčaný, nevedel byt ani chvilku sám, hračky ho nebavili, neskor začal plakat aj v kočíku a pod. Nechcela som na obvoďáka tlačiť a vyzerat ako hysterická , premudrelá matka / inak som lekárka/, jemu sa na pravid.rýchloprehliadkach nič podozrivého nezdalo.
Tak sme na vlastný podnet vyhladali odborníka v Corpuse v Olomouci, kedze sme nemali žiadanku , tak nás to stálo 1100Kč, ktorý potvdrdili naše podozrenie na hypertoniu a uzavreli to aj ako centr.koordinačnú poruchu 3.st.
, doporučili nám tlačit na obvodáka, nech nás pošle na neurolku atd na základe ich náleyu. Až mesiac trvalo kým sme sa cez obdvoďáka, dostali k neurologovi a následne na rehabilitácii začali cvičit / a to podotýkam že to bolo po známosti/ Takže sme začali cvičit v 5.mesiaci. A hned po začatí sa nám ydá malý lepší, už sa chvílku sám zahrá, začal sa pretáčat na bruško, broukat si, aj ked spánok v noci je zase boj, opakovane ho musíme chovat na rukách , tak neviem či teraz zase nie je z toho cvičenia preťažený. Uvidíme ako bude ďalej, chcela som len povzbudit Lin18 aby radšej vyhľadala ďalších odborníkov, vyšetrenie u neurologa u nás trvalo minim.40 minut, takže tak
Cvičeniu zdar, držte sa ! 🙂

monnaa
20. kvě 2010

lullka30, evi21- vitajte 😉

evi21- aj my sa chystáme do Olomouca na konzultáciu, prosím ťa, u koho ste konkrétne boli a koľko trvalo vyšetrenie ? Inak malý je šikula, keď sa už pretáča. ja som tiež zástancom toho, aby dieťa videlo viacero odborníkov, ak sa mamičke niečo nezdá.

lullka- aj tvoj synček je šikuľko, veď zachvíľu bude určite loziť 🙂