Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

moon1979
23. kvě 2010

hm, lenze my sme na rehabilitacii zatial neboli, vraj to nie je este potrebne, len mi ukazala tie drobne cvicenia, nic extra, cviky typu ako ked dieta boli brusko a cvicite mu s nozickami. A to posadenie mi hovorila tiez, tak teraz neviem :( to ma dokonca najradsej, paci sa mu, lebo sa pozera na svet z inej perspektivy. Ja sa bojim aby som nieco nepokazila :(
napr. aj na brusku o ziadnej fixacii hlavicky mi nehovorila, ze len nech mu zatlacim na zadocek a necham ho nech sam zdviha hlavicku, tak ja uz fakt neviem. Baby pomoooooc

pipatko
23. kvě 2010

Ahojte mamicky, chcem sa vas spytat, ci niektore vase dietatko po cviceni Vojtovky (cize po placi) zachriplo. My cvicime Vojtovku nieco vyse mesiaca a maly mi uz dva krat stratil hlas. Teraz je to este horsie ako pri prvom raze ☹ Moze to sposobovat plac pri cviceni? Maly ma 4 mesiace, je to spokojne a usmievave dieta, skoro vobec neplace. (az na to cvicenie). Neviem co mam robit, cvicit dalej a riskovat, ze strati hlas uplne, alebo necvicit a riskovat, ze urobime krok spat? ☹ ..Prosim poradte..

sisipetka
24. kvě 2010

ahojky kocky,
moon - pasticky neotvaraj na silu, ani mu nedavaj zatial hracky...lebo sice hracku moze uchytit, ale ju opat silno zovrie v past. Skus ho hladkat z vrchnej strany a ono bude postupne reflexne prstiky otvarat. Alebo nejakou satkou - je to prijemne na dotyk a deticky to maju rady 😉
Ano, hypertonia moze nastat stazenym porodom, zhorsenou adaptaciou po porode a hlavne teda akoby zhorsenym prijmom kyslika...Ale vsetko sa da vycvicit.....nam sa uz dari lepsie a to sme mali pasticky zatvorene do 4.mesiaca skoro stale, teraz uz len niekedy, ked sa vyplasi alebo sa mu nieco nepaci.

Pipatko, nam sa to sice este nestalo, nam skor pri placi ide soplik nosom, pusou a niekedy mam pocit, ze aj usami 😅 A ako vies, ze stratil hlas? PRestal si potom hrkutat? Ja by som sa mozno opytala dr. - pripadne skus zavolat, ze ci je to normalne.

A keby ste niekedy boli velmi smutne z toho, ako musite bojovat, tak hore hlavu a povedzte si, ze to naozaj nie je take hrozne ako by to mohlo byt 😉 Na povzbudenie moj clanok:
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/sisipetka/cl...

moon1979
24. kvě 2010

a preco babatka placu pri tomto cviceni? je to od stresu, alebo ich to boli? jaj dufam, ze to nebudeme musiet cvicit, lebo ja na to asi nebudem mat guraz :((

sisipetka
24. kvě 2010

placu preto, lebo im to je neprijemne. fixujes ich, davas do poloh, kde sa citia obmedzene a nevedomky musia zapajat urcite svalove skupiny. Neboli ich to a dokonca nam sa niekedy podari skoro vobec neplakat - a ked aj, tak hlavne uz na konci, ked ho to asi uz moc zdrzuje od hrania 😉
Najviac placeme na rhb - hmm, mama je mama 😵
A ver tomu, ked mas dietatku pomoct, tak kuraz budes mat za 10-tich chlapov 😎

moon1979
24. kvě 2010

uz sa mi zda, ze povoluje pasticky, tak snad sa to upravi aj bez vojtovky 🙂

kativka
24. kvě 2010

Ahoj,

chci se zeptat, zda jste nekdy nemely po cviceni modrinku? My jsme po poslednim cviceni na rehabilitaci odesli s modrinou vedle panevni kosti :( Nevim, zda je to jen tim, ze s nim fyzioterapeutka cvicila moc, nebo blbe :( Byli jsme tam asi po 5., ale až ted takovy problem. Krici samozrejme od zacatku, ale s tim uz jsem se smirila. Mame predilekci 🙂 Diky. Mozna uz to tu nekde je, ale nemam moc casu procitat celou diskuzi ☹

lukza
24. kvě 2010

Kativka mě se stalo že po jednom cvičení na RHB měl malý modřínky na rokách bud mu praskly žilky nebo prostě modřiny a zrovnu tu rehabku sním sestra teda fest cvičila že se uplně zalikal pláčem až to bylo už opravdu koc a při tom se mu udělaly ty modřinky.

Pipatko a jak stratil hlas?

Sisipetka tak jdu se přečíst tvuj článek

lukza
24. kvě 2010

Sisipetka tedka jsem dočetla tvuj příběh i manžel ho četl a musím říct že jsem měla slzy v očích jsi velká bojovnice a klobou dolu před tebou a chlapem že jste to tak zvládly.mooc vám přeji aby váš synáček vám dělat jen samou radost,ale to asi nemusím ani přát že stejnak všichni co měly cestu trnitou k miminku tk si pak všeho o hodně víc váží neříkám že kdo to má bez problomu tak není taky skvělá máma ale vidím že kdo si musí mimi vybojovat nebo pak sním musí třeba cvičení bere vše uplně jinak a né jak samozřejmost.my měly cestu taky trnitou je teda pravda že jsem o mimi nikdy nepřišla ale přes všechny prognozi doktoru a umělích neuspěšných oplodnění se nám nakonec zadařilo přirozeně a tedka podle doktoru ani né 10%uspěšnosti leží vedle mě a právě výská na celé kolo🙂))

petka.k
24. kvě 2010

Ahoj holky, prosím někoho o radu 🙂 Při cviku na zádech se má prcek otočit na bok? Našemu malému jsou 4 měsíce a při cviku na zádech (mačkání zóny pod bradavkou) se neotáčí, tak nevím, jestli to děláme dobře...Díky za info a zkušenosti!

lullka30
24. kvě 2010

Holky, ked má Luky len minimálne zvýšenú teplotu 37,2 (od rastu zubov) tak mám s ním cvičit? Dakujem za odpoved

sisipetka
24. kvě 2010

Kativka, my mame tiez obcas modrinku - skor je to akoby mu praskla napr. zilka od vypatia.....a su ludia (aj dospeli), ktori su nachylnejsi na tvorbu modrin, takze sa nemusis obavat, ze by to bolo nieco zle. Aj nam sa to stava.

Lukza, ja som zo zaciatku toto nase cvicenie tazko znasala, ale teraz som dost nekompromisna voci syncekovi a robim to hlavne pre neho....Manzel uz hadze po mne obdivne slovicka ako to zvladam....a takato podpora je uplne super 😉 No a zivot musi ist dalej, aj ked nie vzdy svieti slniecko.

Petka - tak ja som sa este nestretla s takym cvikom na chrbte, kde by sa malo dietatko otocit na brusko. Pri tom mackani ma zdvihat nozky hore, pracujem tak brusne svalstvo, ktore sa posilnuje pre dalsi pohyb ako je neskor natocenie nozok na bok a zaciatok pohyboveho vzorca otacania.

lullka, ak je to "iba" 37,2 -tak cvicit sa moze. Niekde sa pisalo, ze do 38..... Vacsinou sa nesmie cvicit po ockovani, vacsom nachladnuti. Ale pripadne si zavolaj na rhb, co Ti povedia. Inac ja idem zajtra na rhb, tak sa spytam....ved raz zubky aj nas budu cakat 😉

lukza
24. kvě 2010

Petka při cviku na zádech má mimčo zvedat nožičky ale prdelku má mít furt na podložce a my cvičíme že mačkám bod pod bradavkou a zároven fixuji hlavu a zároven má malý dělat že kdy má hlavičku otočenou v levo tak pravou ručičku dáva do pravoho uhlu a otevírat u toho pěstičku a když cvičím na druhou stranu tak zase hlavičku má v pravo a otevírá levou ručičku a opět zvedá nožičky k bříšku.

Lullka mě rehabilitační říkala že necvičit jen pokud je teplota nad 38stupnu

pipatko
24. kvě 2010

Lukza a Sisipetka - z jedneho dna na druhy proste zachripol. Nevedel ani plakat ani "rozpravat". A to ani nehovorim o tom, ze uz dva tyzdne vobec "nesteboce" a pritom bol predtym taky ukecany .Uz par dni s nim necvicim a bojim sa, ze mu tym skor uskodim ako pomozem :o( Fakt neviem co mam robit ☹ a na rhb ideme az vo stvrtok.

petka.k
25. kvě 2010

Holky, díky moc za info. Já se to dočetla v papírech, co nám dala na rehabilitaci, ale říkala jsem si, že jsem nic takového nepostřehla, když nám to ukazovala 🙂 Tak ještě jednou díky...Jinak to vypadá, že malý na to reaguje dobře 🙂

betelgeuzz
25. kvě 2010

Nedívaly jste se včera na Víkend? Byla tam reportáž o dr. Vojtovi a cvičení. Myslím, že tam byly záběry z Olomouckýho centra a bylo tam vidět i neurologické vyšetření. Mně překvapilo, že u nás se začalo cvičit až po revoluci, kdy se Vojta vrátil z emigrace.

ralanka
25. kvě 2010

Ahojte no tak som tu dlho nebola sme čakali na neurologické vyšetrenie či máme teda cvičiť Vojtovku a teda cvičíme no čo už akože malý je čiperný ale až moc preskakuje vývoj na to kolko má a ručičky má stuhnutejšie viac ľavú tak cvičíme základný cvik na otváranie dlane lebo Dr. povedala že ich dáva stále do päste čím sa snaží už loziť a tak predbehuje fázu opierania sa telíčka na otvorené rúčky obracať sa obracia aj sa už snaží loziť dvíha zadok a podkladá si nožičku pod seba ale ručičky pri tom v päsť tak sme začali cvičiť. A budúci týždeň ideme na 2 týždne na rehabilitačný pobyt tak tam bude mať rôzne cviky aj ma to poriadne naučia aj neakú vodoliečbu či čo tak uvidíme ako to bude prebiehať ked sa vrátim napíšem ako bolo 😉

lukza
25. kvě 2010

Betelgeuzz jj dívala sem se a taky se divila že to u nás nejdřív nebraly a musel to prosadit v Německu nejdřív.

Pipatko mě malý když jsme začaly cvičit tak přetal výzkat byla sem s toho hodně špatné protože opravdu už krásně výskal a myslela sem že je to cvičením ,ale pak mi tu poradily jestli jsme nebyly očkovat a to my byly a prý je to stoho po tom očkování sa je pravda trvalo to tak týden a najednou malý začal zase výskat a ještě víc než předtím 😀 no příští týden máme opět očkování tak sem zvědavá zda opět na pár dní přestane.

Ralanka tak se tam mějte hezky

Petka to je fajn že reagujete dobře

miselar
25. kvě 2010

ja mam dva a pol mesacnu dcerku s ktorou chodim na rehabilitaciu ale rozhodla som sa ze si dieta nezmrzacim len kvoli tomu aby malo skvorsie reflexy vy si vazne vsetky myslite ze ta terapia to dietatko neboli?dieta je jemne ma jemne kosticky a ked s nim robite taketo cviky tak ho to urcite boli lekarom ja neverim pretoze dietatko posielaju hore dole k doktorom preto aby si nazbierali svoje body ktore im zvysuju platy.ja cvicim uplne normalne ruciciky aj nozicky to dietatko ma pocit strachu pretoze nevie co s nim robite mas strach mozno s tym mate dobre skusennosti ale ja osobne si myslim ze kazde dieta je ina a je jedno ci bude otvarat pästicku v troch alebo styroch mesiacov.

petul.a
25. kvě 2010

Ahojky

Miselar, dovolím si nesouhlasit. Psali sem i lidi, kteří sami od dětství cvičí, a říkají, že vojtovka nebolí. A taky to, že díky ní chodí atd. Ono to není jen o té pěstičce, ta je vlastně jen důsledkem toho, že se svalovým napětím není cosi v pořádku. V dospělosti se to může projevit problémy se zády apod. Operace by pak bolela taky asi dost. A ne všichni doktoři to dělají kvůli bodům. Můj názor 😉

vojtisek2007
25. kvě 2010

Čauky, taky nesouhlasíms Miselar,vojtovku cvičil bratranec (30 let) - projel mu rukou el.proud a ramenem mu vyšel ven a měl to rameno jakoby ochrnuté i měl spálený nějaký ty nervy v ramenu a vojtovka mu rameno "spravila" ,nikdy neříkal, že by ho cvičení - mačkání těch bodů bolelo....každopádně mu zachránila ruku od operace, která by vůbec nemusela vyjít.

olifcek
26. kvě 2010

@vojtisek2007 Tvoj bratranec si ruku neciti, ale babo citi...podla mna je to detickam hodne neprijemne a trosku i boli, ked sa mackaju body...

betelgeuzz
26. kvě 2010

Miselar, Olifcek, kdyby to malou bolelo, tak by se asi na mě při cvičení nesmála 🙂 Ono je to těžký s novorozencem, kdy ten pláč zní pořád stejně. Ale pokud malá brečí, tak je to vzteklý pláč, ne bolestivý. Brečí, když nemá zrovna náladu, nebo u cviku, který jí nejde. U cviků, které jí jdou, se usmívá, brblá a je úplně v pohodě.

Miselar, ty víš o nějakém dítě, které je zmrzačené z vojtovky?

petka.k
26. kvě 2010

ahojky, taky si myslím, že je to nebolí, jen je pro ně problém vydržet v určité poloze nějaký ten čas...Holky jak vám dlouho trvalo, než se vaše dětičky po vojtovce zlepšily? Já vím, že je to individuální, ale jen tak pro info...

kalo
26. kvě 2010

Cvičení nebolí, je to ale nepříjemná námaha...asi jako když vy jste v posilovně..to taky nehýkáte blahem, že? ale bolest to není....

a pro MISELAR: záleží na rodiči, jak je silný a co všechno zvládne udělat pro své dítě...Já bych si to dosmrti vyčítala, že jsem pro svoji pohodlnost cvičení vzdala a malé zůstaly problémy, se kterými už nejde nic dělat...Udělám vše, co udělat můžu..
Cvičíme doteď a můžu říct, že jenom díky Vojtovce malá chodí a dohání své vrstevníky...Hodně sil a zdaru, holky, cvičitelky!!!! 😉

petul.a
26. kvě 2010

@olifcek Ty body se ale nemají mačkat silou, to mačkání bolet nesmí 😉

petul.a
26. kvě 2010

Mmch, naše malá při cvičení téměř nikdy neplakala, až v poslední době protestuje, ale to je tím, že má zrovna spoustu jiné "práce" 😉

olifcek
26. kvě 2010

s mojou malou cvicili v nemocnici cosi okolo 10 dni, mozno aj menej, lebo sme mali prestavky kvoli zltackam...sposobili jej tym pruh...vytlacila ho placom!!! odvtedy necvicime, a dokonca ani nebolo treba, kedze sme boli aj u neuro a oliv je uuuplne ok...

lukza
26. kvě 2010

Miselar musím s tebou taky nesouhlasit možná patříš mezi ty co stím nesouhlasí ale já teda sem matka která chce aby její dítě nemělo problémy s páteří a časem nechodilo křivě dlouhý pobyt v děloze KP malému zafixoval tu polohu a postupem času by se k ní vracel a proč bych mu měla ničit zdraví když mu mužu pomoct a určitě to malého nebolí protože se někdy u toho směje někdy prostě zlostí ale určitě to není bolestivý pláč ten sem zažila při očkování a je to uplně o něčem jiném protože když přece něco bolí tak to nepřestane hned jak se docvičí to je největší blobost.ale prostě každý musí sám vědět jestli chce svému dítěti pomoct a nebo prostě né.

Holky všem přeji aby cvičení přineslo ovoce 🙂)) a co už přineslo tak pěkně semka piště at my ostatní máme co číst a rodovat se svámy jak to pomáhá

monnaa
26. kvě 2010

misela, olivcek- taktiež nesúhlasím. Vojtova metóda je celosvetovo uznávaná forma cvičenia, keď sa človek trošku ponorí do tejto problematiky a naštuduje si potrebnú literatúru, tak zistí, že pán Vojta bol vlastne génius . Cvičenie určite nebolí, dieťa len nechce byť vo vynútenej polohe a tlak na určité časti tela nemá vyvolávať bolesť, lebo potom sa môže zrušiť účinok cvičenia. Ak rodič odmietne cvičiť z dôvodu, že svojmu dieťaťu spôsobuje bolesť , je to podľa mňa na základe neinformovanosti a takýmto postupom môže dieťaťu ublížiť , lebo v neskoršom veku sa už daný zdrav. stav len veľmi ťažko upraví spontánne, respektíve je nutný operačný zásah(y).

A zdravím tiež mamičky cvičiteľky 😉