Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

rohacka
23. črc 2010

Mima22 - neboj sa, ved ked zacala chodit a bude to trenovat, co teda urcite bude, tak sa isto rozchodi. My sme zacali chodit ako 19-mesacni (17-korigovane), pomalicky to islo, opatrne, ale rozchodil sa. Vravi sa, ze ked dieta vie chodit stvornozky, urcite bude chodit aj po dvoch, skor alebo neskor. A s tym strachom - ja som to tu uz pisala - mne rehabka tiez vravela, ze dieto cvicene deti zvyknu byt opatrnejsie, hlavne kvoli tomu, ze zacali chodit neskor a uz maju viac rozumu ako rocne - proste uz tak bezhlavo neriskuju pad.

Lukza - daj na svoju matersku intuiciu. Podla mna sa to neda zovseobecnit, ze po 3 dnoch. Uvidis, ked uz bude spokojny, zjavne ho usko nebude boliet, bude sa hrat - proste bude v pohode - tak znova zacnes. Pauza mu urcite neublizi. Nam stale pauza pomohla...nakopla. Asi ako keby mozog spracoval, co sa do neho pocas predchadzajuceho obdobia nasackovalo 😉 . Nehovorim, ze umelo robit pauzy, ale ked je chory a este je to take bolestive.....

lilin
23. črc 2010

ahojte holky
lukza - já bych taky asi dala na své mateřské pudy a pokud by malému nevadilo cvíčo na zádech ale na boku jo tak bych zkusila ten bok dokud ho bude ouško bolet asi vynechat....
mima22 - ráda bych ti poradila ale sice cvičím s malou skoro rok ale u nás se pořád zatím jedná o to naučit se otáčet na bok ... jsme stále na začátku

pacesova
23. črc 2010

lilin-koikrát denně cvičíte?Pasete koníky? Zkusila jsi masáže a plavání?
Neberete někdo Nootropil sirup na podporu mozkové činnosti?Moc díky.
Mima 22-byla bych v klidu, to uz určitě půjde.
Rohacka-kdy jste začali lozit?

lilin
23. črc 2010

@pacesova ahoj.... cvičíme šestkrát až sedmkrát denně ale ted v tech teplech když nechtěla jíst tak pětkrát... stačilo ji to. koníky pásla hooodně brzy.. vlastně ještě před plánovaným termánem porodu, tak jsem si říkala že je teda šikulka a že bude hezky dohánět, už se i platzila, sice dokolečka,ale plazila , na rehabku mi řekla že je to brzy a at ji na bříško nedávám, to ji bylo asi pět měsícu, ale ted se zasekla na třech měsících, a dál nic.. vlastně jsme pul roku bez zlepšení...na plavání bych chtěla, nejdřív si ale musim zopáknout jak řídit páč mám papíry několik let ale najeto asi tak sto kiláku...a o masážích, které by ji mohli pomoct ted slyším až od tebe....
hrozně me mrzí že nám doktoři něřeknou a nenavrhnou ruzná řešení a možnosti sami....proč si musíme vše složitě zjištovat a pak vám na sociálce i na pojištovně stejně řeknou že neví nebo že to nemá cenu!!!! zlobím se a zbytečně si kazím náladu...
my bereme Nootropil i Pyridoxin, a pak ještě pár dalších vitamínu...

rohacka
23. črc 2010

Pacesova - lozit asi v 11. mesiacoch nekorigovanych a po styroch v 1 roku. Vtedy sa aj sam posadil. Teda korigovane 10,5 mesiaca.
Lilin - plavanie je super, ja som kvoli tomu zacala znova trochu jazdit autom, lebo uz mi bolo trapne furt niekoho pytat, nech ma odvezie..... Rozhodne odporucam. My plavame pravidelne 1 x tyzdenne uz 9 mesiacov. Masaz som robila dlho, teraz uz masirujem len nozky, kedze s nimi mame problem. Keby si sa vedela nakontaktovat na niekoho, co robi Handle terapiu alebo bazalnu stimulaciu, to je super, tiez tam maju taku super masaz, masiruje sa rukami v makkych rukaviciach, bez oleja alebo kremu, je to velmi dobre. V Cechach je to viac rozvinute, na Slovensku totalna bieda, skus si pogooglit, ci nenajdes niekoho. A o doktoroch sa ani nevyjadrujem..... nikto ti nic neporadi...resp. naprosta vacsina nie. Keby som sa orientovala len podla lekarov, tak cvicim jedine Vojtu a nic viac. Aspon u nas je to tak. Keby som nehladala na nete, necitala knizky a podobne, tak neviem ani 5 % toho co viem. je to naozaj bieda..... Musis to zobrat do vlastnych ruk...

lukza
23. črc 2010

Holky moc děkuji za názory a dám na své intuice Luky se zdá aji v pohodě ale nesmí se ani po tvářičce kde je to bolavé ouško pohladit jinak je řev a nedej buch když si do toho tukne hračkou ☹ .ale hnis po antib.vytéká takže je to na dobré cestě 😀

Holky tedka mimo Téma Vojtky prosím nemáte někdo nějaký tip na knihu jak naučit tak roční dítko plavat kde by byla správná technika atd.díky

lilin
23. črc 2010

@rohacka moc děkuji za tip a určitě zkusím něco vyhledat... už si píšu poznámky a až pujdeme k doktorce tak ji vyzpovídám, na rehabku to samé.... není přeci možné aby byla malá po deseti měsících cvičení bez výsledku... či ano? zkoušela jsem si vyhledávat bobath metodu, ale u nás je hrozně málo terapeutu, kteří to umí a většina jich je ve velkých městech... nejblíž k nám jsem našla vzdálenou terapeutku asi 90km ☹
no prostě mi taky nezbývá nic jiného než sednout za tu kulatou věc a šlapat na pedály a jezdit

pacesova
23. črc 2010

lilin-tak jsme na tom stejně.Šimon se vyvíjel do 5.měsíců tabulkově.Pak dostal hexu a ta ho prostě zarazila.Od té doby prý děláme pokroky,ale nesedíme sami,nelezeme.Náš problém je v krční páteři-tam prostě je ochablý,takže nám hlava pořád padá a brzdí nás. Já masíruji dle Hašplové - mám CD a do oliv. oleje přidávám mandarinku,která uvolňuje svalíky. S tím plaváním pro lukza - já bych investovala do kojeneckého plavání.Zaplatila jsem si jednu lekci doma, napustila plnou vanu a ona mne naučila jak ho držet atd. Dokonce i to masírování a DVD mi nechala-dala jsem za to 300Kč a plně to využívám. Z knížek to bude na prd,chce to praxi - to je jak s knížkou "Dítě ve Vojtově terapii",také vše pak řeším s rehabkou. Lilin-hale,není malá přetažené - má se cvičit max 4xdenně!!!!Jak dlouho cvičíš s malou.Já cvičila 5x denně a malej mi pak ležel jak moucha nebo spal. Zvaž to!A prosím Tě jak máte dávkovaný nootropil.Nám ho naše chytrá neuroložka vysadila už před 4.měsící, chci ho zase dávat,ale máme přes 8kg a tak to dávkování nevím jak přepočítat. S tou neinformovaností je to fakt. Už jsem chtěla napsat o tom knížku nebo do novin.Vše vypátrávám sama i ty bubliny do vany - to je taky super.Nadnáší ho to a uvolňuje po cvičení. Defakto máme doma lázně každý den.rohacka-vy jste šikulky!!!Auto mám v pernamenci každý den,ale jezdím jen tady u nás, kde to znám. Tak se holky držte a pusu prďolům. Prosím o to dávkování Nootropilu, zda někdo víte jak to spočítat dle kil.pa

pacesova
23. črc 2010

lukza-ježíš, teď to pořádně čtu - hale hnis! Tak to pozor, prď na to, než si nechá na ouško opravdu sáhnout. Ber to tak, že budete mí tu pauzičku a třeba se dostaví úspěch. Opravdu to nelam.pa a brzké uzdravení

lukza
23. črc 2010

@pacesova jj právě mu to ouško píchaly a říkál doktor že má silní zánět až za bubínkem☹ dneksa už to bylo lepší ale furt je na to dost citliví prostě dokud si nenechá šáhnout tak necvičím .ale díky.a už hnis vytéká tak je to na dobré cestě 🙂

pacesova
23. črc 2010

lukza-Souhlasím s tebou.A co prevenar? Nemáte ho? Já ho malému koupila-právě kvůli tomu, že by měl ochránit před zánětem ouška. Dokonce po několika prodělání zánětu, by měl být aplikován dětem zdarma.

lilin
23. črc 2010

@pacesova no helet nevim jesli přetažená ale už jse si to říkala taky... z cvičení je někdy hrozně unavená a tak ji zbyde jen energie na blbnutí ale rehabka mi tvrdí že prof. Vojta chtěl aby děti cvičili sedmkrát a v našem případě kdy i neurolog říká cvičit intenzivně je prý pět minimum... tak nevim.... cvičíme vlastně už od začátku a malou jsme si přivezli když jí byli tři měsíce... začínali jsme na dvou cvíčech a postupně nám rhb přidávala... jednou ubrala ale zase dala nazpět..zatím se teda sama neotočí ani na bok.... zítra jí bude 13 měsícu... nootropil máme od začátku stejně... 0,2 ml... a to vlastně když jsme si malou brali dom tak měla 2,2 kg a ted má tak 5,8 kg... tak nevim jak to počítaj...má známá od švagrové napsala nějakou knihu.. už se po ní sháním... třeba tam něco o takových věcech píše... já jsem se ted dozvěděla že moje spolužačka pracuje na městě tak nám snad pomuže aspon s něčím...
joo.. ještě k tomu dávkování.... na lahvičce je psáno: dospělí obvykle 12ml a děti 8 ml 2x denně.... příbalovej leták nemam ale budem potřebovat nové balení tak si v Po skočíme k dr. jestli nám do toho něco nevleze a pak se tam juknu jestli nepíšou něco podrobněji hm??

pacesova
23. črc 2010

Lilin-psala jsem ti na interku.S tím dávkováním se připomeň-určitě Ti to zapomněli přepočítat a to cvičení-hale jak dlouho s ní cvičíš. Já 20 minut-máme 6cviků na obě strany. To jste drobci. My máme 8kg na 13.měsícíh,ale měl 1960gr, když se narodil na tom 36tt.

lilin
23. črc 2010

už jsem ti odepsala.... no dá nám to jen pár minut... tak 15.. máme záda, bok, břicho u toho vystřídáme tři body, na levou stranu čtyři a pak na kolínkách....malá vážila 700g a navíc není jedlík a je hubenoučká po tátovi.. mohla by si vzít příklad z mamči na to mládí, ale pak s kilama pryč aby neměla mindráky jako já v pubertě 😀

lukza
24. črc 2010

@pacesova jj naštěstí prevenar už máme naočkovaný ale zarazilo mě že doktor mě říkal na ušním že je lepší synflorix že u dětí co mají v rodině dědičné něco s oušky by se měl očkovat ten než prevenar že ten synfrorix má více kmenu proti zánětum uší no co už hlavně že má něco naočkované aby to nedopadlo nějak špatně.ale jde vidět že je už Lukymu lépe hraje si směje se a aji už si nechá na ouško trošičku chytnou takže je to dobré. 😀
@lilin Nikolka musela být ale drobeček při narození že .a má krásné jmeno já kdybych měla holčičku tak budu mít taky nikolku 😀

monnaa
24. črc 2010

Ahojte, tak ja sa hlásim po našom rhb pobyte v dunajskej lužnej 🙂 . Až na tie extrémne horúčavy sme sa mali fajn, mne hlavne prospela tá zmena prostredia a fakt, že som nemusela a2 týždne variť 😀 . Spoznala som tiež osobne iné "Vojtiace " mamičky a detičky, no a uvedomila som si, že na tom snáď nie sme až tak zle, videla som totiž omnoho závažnejšie stavy ☹, najhoršie bola kombinácia mentálneho a fyzického postihnutia. Tiež mi dodala optimizmu primárka, lebo keď vyšetrila Peťka povedala, že sa bude vyvíjať úplne v poriadku, len o dosť oneskorene a tá hypotónia tam bude možno celý život, ale to neberiem vôbec ako tragédiu 😉 . Bol to vôbec prvý lekár, ktorý mi povedal takúto správu, vačšinou sa mi lekári nevedeli vyjadriť, alebo len tak vyhýbavo, vzhľadom na náš NMR nález na mozgu....
Peťko absolvoval denne 2x cvičenie podľa Vojtu spolu s rhb sestrou ( večer som cvičila ja ), 3x týždenne mal perličku, 3x týždenne celotelovú masáž, denne laesr a biolampu. Bol z toho všetkého dosť unavený + zmena režimu + horúčavy, takže stále sa spamatáva. Cviky nám mierne upravily . Prístup sestier, lekáriek aj celého personálu bol výborný, pracujú tam veľmi milí ľudia 🙂. Zatiaľ nejaký veľký pokrok síce nevidím, ale viaceré mamičky vraveli, že dieťa sa musí najskôr akoby spamatať a tak do 1-2 týždňov po pobyte spraví pokrok, tak snáď sa dočkáme aj my .
Ozaj, ešte napíšem zopár postrehov, čo som sa dozvedela:
- po cvičení je dobré dať dieťa hneď na zem, aby sa mohlo hýbať, vraj najlpešie si telo pamatá hybné vzorce 20 minút po cvičení.
- necvičiť pred kúpaním a spaním ( dieťaťu tým síce neublížime, ale ani nepomôžeme )
- idelálne cvičiť 4x denne , rozdiely medzi cvičeniami môžu byť aj 1 hodina ( čo ma dosť prekvapilo, ja som vždy čakala min. 2 - 2,5 hod )
- po cvičení dať dieťa hneď na bruško

Dlhšie som tu nebola, musím si ešte prečítať spatne čo ste popísali.

mima22
24. črc 2010

@monnaa ahoj.aj mi sme videli na malej ze jej topomohlo v luznej takpo dvoch tyzdnoch.a akej sestricky ste cvicili ako sa vola?

lilin
24. črc 2010

@monnaa jsem ráda že se ti líbilo a že jsi si odpočala.. každá z nás to potřebuje jak sul... mě hned na rehabku říkala necvičit před koupáním ale naposled tak v pět hodin, aby se do spinkání stihl mozek jakoby vypnout a v noci odpočinout... ale taky říkala že po cvičení vydrží se vysílat signáli do mozečku až tři hodky...
tak maminy.. dávat na bříško jo???!!!

lukza
24. črc 2010

@monnaa vítám tě z5 a je supr že jste se měly dobře a jsi odpočatá a že tě primářka tak uklidnila je to supr mám s tebe radost teda aji s petku🙂)))
jo a proč dát dítko hned na bříško?a to mě teda překvapilo že hned 1hodinu se muže znova já taky vždycky čekala aspon ty 2,5hodky..

pacesova
25. črc 2010

monna-ahoj vítám Tě,před naším odjezdem jsme si psaly.Nás lázně také nakopli-začínáme lozit.Teda jsme naštvaná - masáž nám nedali,ani laser a biolampu.Jen perličky, bazén a magnety.Příště se poptám,ale zatím nám je zamítli,budeme žádat znovu.Co už umíte?
Jinak s tou hodinou-to já tak praktikuji od začátku, protože vzhledem k četnosti by to u nás ze začátku ani jinak nešlo.Akorát tedy cvičíme před koupáním,ale pak jsme dlouho ještě vzhůru a masírujeme a máme ty bubliny.Na bříšku jsme pořád-aby makal. Tak mamičky cvíču zdat.

minka21
25. črc 2010

kocky ta biolampa pomaha???? ja ju mam doma,ci mama malu nasviecovat?

monnaa
25. črc 2010

@mima22 - napísala som ti aj ip, ja si osobne myslím, že tvoja dcérka je úplne v poriadku a keď už štvornožkovala aj sama chodila, určite ju nebudeš do maturity vodiť za rúčku 🙂, asi má len také prechodné obdobie a bojí sa sama keď už má viacej rozumu ako ročné dieťa....
@lukza - ja by som určite necvičila po dobu užívania atb, teda ten 1 týždeň, chúďatko Lukáško :( , prajem skoré vyzdravenie. Inak ako som si všimla, tvoja rhb dáva veľmi krátke prestávky v cvičení aj po očkovaní....., tak ja by som do budúcnosti vždy pripočítala tak 3 -4 dni navyše k tomu čo ti ona odporúča 😝 . Cvičenie totiž dieťa dosť zaťažuje a keď je choré, alebo po očkovaní, tak by malo mať dosť síl vysporiadať sa s týmto všetkým.
ahoj @lilin 🙂 , pozerám, že vy sa teda nenudíte, keď tak často cvičíte. S tými informáciami je to ako písala rohacka, hlavne o tých "alternatívnejších" postupoch si musíš poznáňať info sama 😒 , máloktorý lekár ti povie všetko...ja som tiež veľa vypátrala na nete. Úspechy sa čoskoro podľa mňa aj u vás dostavia 😉 . Čo sa týka tých prestávok medzi cvičeniami, mne každ rhb povie nečo iné , tak potom si z toho niečo vyber.....mne moja rhb tiež povedala, že cvičenie pôsobí tak 2-2,5 hodiny, ale v Lužnej tvrdila že len 20-30 minút, tak ani ja neviem, kde je pravda. No a na bruško treba dávať po cvičení preto, aby sa mohli zapojiť do činnosti tie správne svalové skupiny, ktoré sme vystimulovali cvičením, a ide hlavne o docielenie pohybu vpred ( najskôr otočenie z chrbátika na bruško, potom plazenie, lozenie....)
ahoj @pacesova , som rada, že si môžme spolu popísať 🙂 , ja som čakala, kedy sa ozveš po tých lázních a pozerám, že super pokrok ste spravili, ke´d už malý začína loziť, gratulujem !!!! Náš Peťko sa začal v 9. mesiacoch plaziť a pri tom stále sme, plazí sa ale tak, že sa priťahuje oboma rukami, teda nestrieda ruky 😒 , nohy ťahá za sebou, trošku sa snaží ich dávať pod zadoček . Stále ale nepasiame dobre koníkov, máme hypotóniu a tým aj slabý chrbátik, takže v polohe na brušku sa opiera stále o lakte ( ako 3- mesačné dieťa ) tiež dobre nezdvíha hrudníček.
malý sa zobudil, končím, pá, neskôr sa ovem

mima22
25. črc 2010

@monnaa ahoj.sprava do ip mi ziadna neprisla.posli este raz

monnaa
25. črc 2010

@pacesova - tak pokračujem .....chcela som sa ťa spýtať, aké máš tie bubliniky do kúpela? ja by som si to chcela tiež objednať, lebo malému robia perličky dobre. My sme ešte pred lužnou chodili 2x týždenne na rhb na perličky, super to premasírovalo chrbátik. A Šimonko sa už vie sám posadiť ?. Dávkovanie Nootropilu bohužiaĺ neviem, my berieme injekcie cerebrolýzu a 1 mesiac malému pichali aj B12 ( to mal chudáčik vtedy 5 injekcií za týždeň 😒 ), ale pomohlo to, odvtedy je taký naštartovaný.
@rohacka - už dávnejšie som sa chcela spýtať, či chodíte s malým jazdiť na koňoch . Počula som totiž od viacerych , že to veľmi pomáha na spevnenie chrbátika u hypotonických detí, samozrejme už musia vedieť sedieť . Mne sa to zdá ako celkom dobré spestrenie 😉

monnaa
25. črc 2010

@mima22 - ip som poslala ešte raz, tak snáď tam už bude 😲

rohacka
25. črc 2010

@monnaa - chodime na kone, zacali sme v 2.5 roku, boli sme tam najmladsi. Pytala som sa rehabky lekarky, ci mozeme, povedala, ze ano, ale ze ho nemame nechat na koni sediet, ale lezat. Nechapem preco a ako by sa tam udrzal. Aj som sa na to pytala, ale nepovedala mi dovod preco. Nasa rehabka sestricka, ktora robila niekedy aj hippoterapiu, mi vravela, ze to odporuca az od 3 rokov dietatka, inac je to velka zataz na klby, kedze chrbat kona je dost siroky,proste dieta by malo byt uz vyssie, ma dlhsie nozky. A mozno prave preto poleziacky by sa dalo. Aj ked si to neviem celkom predstavit v praxi. My totiz jazdime tak, ze na koni je prehodena len taka deka, vpredu su drzadla. Ja sedim za malym, on sa drzi drzadiel a ja sa drzim tak, ze vlastne jeho chranim pred padom. Naozaj je strasne siroky ten kon, ja mam pocit, ze sa rozpadnem v klboch, ked z neho zleziem. Ale naozaj sa musim drzat rovno, chrbat vystrety a naozaj vyzaruje riadne teplo (tym, ze tam nie je sedlo, tak to teplo prechadza). To teplo vraj uvolnuje stuhnute svaly, poskracovane slachy. Chodime 1 x tyzdenne, stoji to 3.5 eura za 20 minut. A co je super, vtedy vynechavam jedno cvicenie Vojtu 😎 .

lukza
25. črc 2010

@monnaa jj taky sem si řekla že po dobu brní ATB-penicilínu ho nebudu zatěžovat myslím že ty léky už tomu malému tělíčku dávají zabrat už si sice na ouško nechá šáhnout ae jen jemně takže ho to ještě bolí tak to nebudu hrotit a je pravda že moje Rehab dává vždy malou pauzu jak po tom očkoví jen 24hodi necvičit ale vždy sem dala na vás a rehabilitační to ani neřekla.

pacesova
25. črc 2010

monnaa-kde jste přesně byli v lázních tam u Vás?Perličky jsme mu objednali z TV shopu-vyhovují nám-máme pouze 140 vanu,tak bubláme fakt jak v lázních.V čem spočívá ta lampa a jak probíhal ten laser?Nám masáže vůbec nenapsali-jak probíhala ta celková masáž. On se sám ještě neposadí,hlavu mu pořád padá. Když je na čtyřech,tak ho přidržuji,ale už se opravdu snaží.Je vidět,že už ho nebaví ležet. Kdy zase jedete do lázní, co Vám napsali do propouštěcí zprávy?Nám, že bychom měli ještě tento rok jednou dorazit, a že zpevnil zádové svalstvo.Jdeme lozit.

monnaa
25. črc 2010

@pacesova - laser mal každý deň cca 4 minúty, ležal na brušku a Dr. mu stimulovala určité miesta na nožičkách s chrbátiku. Biolampu mal mať denne 2x po 8 minút, ale ja som chodila len raz 😝 , lebo sa mi to zdalo veľa....mechanizmus účinku ale presne neviem. my sme boli v Dunajsklej lužnej, ale u nás v SR sa dá ísť na vicero miest ( Martin, Čilistov, Kováčová ...) , počet pobytov do roka závisí v akej poisťovni máš dieťa, napr. ja mám všeobecnú a tá prepláca pobyt 4x do roka , pričom ten jeden pobyt trvá 2 týždne, teda vlastne celkovo 8 týždňov za rok . Vy ste boli tuším až 6 týždňov, však ? Tak potom by to bolo 2x do roka aj viac ako u nás...len ja by som tam asi 6 týždňov nevydržala 😝 . Do prep. správy nám nenapísali nič mimoriadne. len že bol prijatý s hypotóniou a rehabilitoval, že to " prežil v zdraví " a že ak chceme ísť na ďalší pobyt, treba dať čo najskôr vedieť 🙂
Prosím ťa, aká je značka tých perličiek čo máš doma ? Ja som si vygúglila veľa typov a neviem sa rozhodnuť...
Ešte ma napadlo, že hypotonické deti by mali mať tú perličku maxim. 2-3x týždenne, aby sa moc neuvoľnili svaly.

pacesova
25. črc 2010

Ježíš!!!!!!!!!My bubláme každý den po 15.minutách jako v lázních. Tak já nevím,přeptám se na to.Zadej si na netu Tv-shop a vyjede Ti to. Je to taková podložka s kompresorem - stojí kolem 1000Kč.A co ty masáže? Já jezdila na víkendy domů-jinak bych to taky nezvádla.Projeli jsme plno korunek,ale dalo se to vydržet!!!!!