Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kaja.hyb
26. črc 2008

Ahojky všem.Jsem tu prvně.začla jsems malou chodit Vojtit ted na 7měsících pro svalovou hypertonii a má nepśouměrné tělíčko-rohlíček.Máme cvičit první cvik na zádech, tlačím bod cca na žebrech a rovnám hlavičku a bod stlačuji, jenře nějak s emi to nedaří jak na rehábce.Nevíte cca kde přesně ten bod je, aby jí ručka vyjela nahoru a svaly pracovaly?Díky moc za rady.Kája+Verča.nemůžu jít za rehábkou pro radu je víkenda pak jedeme pryč, ale nsa dto vypilujeme sami.Tam se nám dařilo.Díky

bambusek
26. črc 2008

kaja: zkousej mackat bod mezi zebry aby to bylo v ose s bradavkou, tak jsme to alespon cvicili my a kdyz jsem nevidela zadny vysledek tak jsem zkousela mackat kolem te osy

harvyova
27. črc 2008

kaja: neni to konkretni bod, spise oblast. my jsme ze zacatku cvicili, ze jsem mackala bod primo pod bradavkou, ted nam to ale na rehabce upravili, ze bude lepe reagovat, kdyz mackam bod, ktery je blize hrudni kosti (ve stejne linii, jako bod pod bradavkou). az budes cvicit dele, tak bude i lepe reagovat. moje dcera ma taky telo do "rohlicku". ze zacatku jsem z toho cviceni byla spatna, ze jsem nevedela, jak to mam cvicit, ale postupne, jak uz nektery cvik cvicime dlouho (nejdele cvicime prave ten, co cvicis ty), tak je to v pohode a zapasim pak vzdy z novymi, ktere nam pridaji, pripadne kdyz nam cvik upravi do malinko jine polohy.

romcatko
27. črc 2008

Ahojky, já se ještě k tomuto cviku zeptám, jak mám "držet" hlavičku. Původně mi řekli, že jen dlaní na té straně, kde nemačkám - aby se tam nepřetáčela. Ale ona se mi otáčí na obě strany. 😒 díky.

karlicka111
30. črc 2008

Ahoj maminky,
začali jsme s naším mimísem(2.5 měs.) cvičit Vojtovku pro mírnou predilekce hlavičky (má jí k jedné straně slehlou, ale otáčí i na druhou stranu, reaguje např.na chrastítko atp. Ale usne v 99% na své oblíbené straně, když je rozčilený, tak se táké stáčí atp.) Cvičíme cvik na zádech s tlakem pod bradavku. U toho doma neplakal,na rehabilitaci strašně. )Nyní ale začínáme cvičit reflexní plazení na bříšku a to je tedy mazec. Mrňous křičí, jako když ho na nože berou. ☹ Když nás mudra poslala na rehabilitaci, tak jsem si myslela, že např. měsíc budeme cvičit a hotovo, ale jak tak poslouhám rehabilitační sestru, tak tam budeme chodit minimálně do roka. Pořád se jí něco "nezdá" a nesedí dle tabulek. Ale já si myslím, že málokteré mimi je učebnicové. Vůbec nechci zpochybňovat Vojtovku, to ani náhodou, ale začínám mít dojem, že se dnes "předepisuje"na vše. Já na to asi nebudu mít nervy, takhle s malým několikrát denně bojovat, když vidím, že není nijak výrazně opožděný. Pase koníky pěkně, reaguje na hračky atp. 😵 Říkám si, že možná bude v něčem o nějaký ten týden pozadu, ale já i on budeme mít nervy v pořádku 🙄 Nemáte některá pocit, že jakmile jste se jednou dostali do "spárů" rehábky, tak tam budete docházet minimálně do nástupu do MŠ 😀 ?I když vím (tedy alespoň to všude píšou), že to děti nebolí, tak ten pláč je prostě strašný. Tedy alespoň pro mě. Asi by to bylo jiné, kdybych viděla, že je na tom naše mimi nějak hodně špatně, ale takhle..... 😒 Možná zkusím ještě intenzivněji motivovat, cvičit na míčíchnebo plavat plus dál cvičit první cvik z Vojtovky s tlakem pod bradavkou, ale asi na rehabilitaci přestaneme chodit. Omlouvám se za ten výlev, ale zajímalo by mě, jestli některá uvažujete podobně.

mixka
30. črc 2008

mna by zaujimalo, moze rodic prestat s dietatom chodit na rehabilitaciu, ak to sam uzna za vhodne ???

karlicka111
30. črc 2008

No já myslím, že to je jen na svědomí každého... 😕

tyli
30. črc 2008

mixka,
myslím, že nie. Ja chodím s malým cvičiť Vojtovku od 6 týž.. Mal vbočenú šľapu dovnútra a poslali nás na rehab. na základe doporučenia od ortopéda. Momentálne by sme už mali prestať cvičiť, no malý je pohodlný. Všetko mu trvá dlhšie o mes. neskôr ako ostatné deti. Neskôr sa začal napr. pretáčať. Ak chcemne chodiť cvičiť naďalej, musíme mať odporučenie od neurológa. Zatiaľ nám ho nedal, 5.8. ideme na kontrolu, tak uvidím. Prečo chceš chodiť cvičiť? Niečo sa ti nezdá?

tyli
30. črc 2008

sory, zle som si prečítala čo sa pýtaš. ja že chceš začať chodiť na rehab. a prečo chceš prestať?

tyli
30. črc 2008

ahojky harvyova,
koľko cvikov cvičíte z Vojtovky? Mne povedali, že sú iba dva cviky. Na chrbáte keď tlačím na bod pod bradavkou. To je na pretáčanie. Druhý cvik na brušku, keď fixujem skríža nohu a ruku a hlavu fixujem smerom k ruke kt. držím. To je na podporu lezenia.

mixka
30. črc 2008

tyli, ja s detmi cvicit nechodim, len po precitani prispevku karlicky111 mi nedalo sa nespytat. totiz, ak jej syncek prosperuje a mamina to asi vidi, kedze travi doma s dietakom najviac casu, tak si potom myslim, ze by dietatku viac prospelo plavanie a cvicenie hravou formou na fitlopte, ako ho stresovat vojtovkou. ja toez vravim, ze kazde dietatko robi pokroky svojim vlastnym tempom a nieco robit chce a nieco nie. napr nasa laura sa strasne rada hra s nozkami a lenka vobec. vie si ich chytit, ale skratka to robit nechce. a doktorka mi tiez vravela, ze "ale deti to robia".. to, ze to podla tabulky a ucebnice robi 99 deti, neznamena, ze to musi robit aj nase ste... takze moja otazka bola ciste zvedavost...

tina78
30. črc 2008

No, ked to tu tak čítam, nedá mi, aby som nezareagovala. My cvičíme cca 7,5 mesiaca, začali sme kvoli vbočeným nožičkám a hypertonusu, ktorý nebol až taký výrazný, podľa neurologičky to bolo o.k. Na malom badám výrazné pokroky, pretáčať sa začal ako 4-mesačný, nožičky sa mu tiež upravili a teraz už veselo štvornožkuje, ale i napriek pokrokom a krízam, ktoré som s cvičením mala, som neprestala a cvičím nadalej, ja osobne by som si to nezobrala na svedomie, že by som svojvolne prestala s malým cvičiť, bála by som sa, že niečo zanedbám a neskôr si to budem možno aj do smrti vyčítať, že som pre neho mohla urobiť viac a neurobila som. To cvičenie deťom nijak neublíži, skor naopak, i ked pri ňom tak plačú 😉 A náš Martinko teda inak plakáva a bojuje, aj na rehabke sestrička vždy vravievala, že on je jedno z mála detí, z ktorého ju po cvičení bolia uši, taký výrazný a silný hlasisko má. Ale teraz sa už na rehabke vždy predvádza, tam sa usmieva a doma plače 🙂

Inak, ja už sa tiež neviem dočkať chvíle, ked mi na kontrole povedia, že cvičiť viac nemusíme 🙂 snád sa už čoskoro dočkáme!

marusch.mat
31. črc 2008

Mixko, buďme rádi za Vojtovku. Ano každé dítě se vyvyjí jinak, ale jen neurolog, pozná zda je to v normě nebo ne. Při centrální koordinační poruše (kterou většinou diagnostikují dětem, které se opožďují) se při prvních dvou formách necvičí, cvičí se až při dvou posledních. A plavání je fajn, ale nepomůže ti spustit v mozečku správný pohyb. Tady si můžeš něco přečíst. http://nase.rodina.cz/clanek6469.htm

Tyli cviků je šílená spousta. Jsou tři základní a znich se postupně vychází a postupně se upravují pro potřeby dítěte. Už ani nevím, kolik cviků jsme vlastně vystřídali. Teď momentálně cvičíme tři dva na boku a jeden na kolínkách.

Karličko, Vojtovka se opravdu nepředepisuje na vše. A je to jen v případech, že je to nutné, jak už jsem psala Mixce. Já mám dcerku, budou jí 4 roky a cvičíme od jednoho roku. Má centrální hypotonický syndrom ( snížené napětí ve svalech = ochablost svalů zapříčiněná v mozku). Prvně jsme měli cvičit do samostatné chůze, malá chodí a my cvičíme stále. A na svědomí bych si nevzala abych si řekla, jo vždyť už chodí, všechno dohnala tak co? Ne ne, dřu dal jak mezek ( momentálně i s mým zlomeným žebrem) a jen proto, že máme skvělou fyzioterapeutku, která by mi řekla, že už cvičit nemusíme, kdyby to opravdu nebylo nutné. A o pláči vím své. Na začátku cvičení mi šlo během dvou měsíců 9kg dolů, jak jsem to těžce nesla. A jen jedním cvikem z Vojtovky to nezachráníš, protože se cviky postupně obmněňují dle potřeby. Je to sice jen na tobě, ale zkus zatnout zuby a ještě chvíli to vydržet 😉

lenadka
31. črc 2008

karlicka, asi ta nepotesim ale aj my cvicime od babatka aj ked teraz ma mala uz 3,5 roka 😅 a je to poznat, lebo na zaciatku sme necvicili vojtovku a efekt 0 bodov. Z vojtovkov uz nevidno preco sme mali cvicit 😉 viac menej udrziavame stav ktory je a este drzanie telicka. Lezie to na nervy to je pravda a kolko krat sa mi nechce-neskutocne, ale zmieria som sa s tym ze asi budemem cvicit pokial mala bude rast a zmesti sa nam na stol 😝

lendy1
31. črc 2008

karlicka, osobně to vidím velmi podobně jako ty-už jsem na toto téma psala na str. 11 a svůj postoj těžko změním, kór když kolem sebe a tady na MK vidím s jakými banalitami a opožděním ve vývoji o 14dní 😠 musí děti cvičit vojtovku. V ČR se prostě vůbec nebere individuální vývoj-nevejdeš se do tabulek-šup s dítětem na rehabky a vojtit a vojtit. Četla jsem o spoustě mamin, které prostě doma necvičili, děti se vyvýjeli ukázkově a na neurologii je pochvalovali, jak krásně cvičí a je vše super 😲 Tím samozřejmě nechci nikoho odrazovat od cvičení, určitě vojtovka má velký význam u větších pohybových potížích.
A vojtovkou se cvičí jen u nás a na Slovensku jinde ve světě ani omylem, jen velmi ojediněle. Nejsem proti vojtovce (věřím tomu, že nám pomohla), ale ne striktně cvičit s každým dítětem, které to kolikrát ani nepotřebuje nebo cvičit preventivně, kdyby něco... 😒
A pořád čekám, až konečně někdo najde odvahu k výzkumu na téma cvičení vojtovkou a psychika dítěte.

ale jinak jsem ti ještě chtěla napsat, že jestli chceš cvičit bez odborného dohledu a upravit si cviky sama (znovu zavést otáčení 1), tak to bych nedělala. Raději bych chodila na kontroly na rehabilitaci a byla pod dohledem-to jestli pak budeš cvičit doma nebo ne už je na tobě. Ale zkus to vydržet alespoň do toho 1/2roku 😉

karlicka111
31. črc 2008

Ahoj holky,
moc díky za Vaše reakce. Mně to včera nedalo - přesně, jak píšete, člověk si říká, aby si něco nevyčítal do smrti.....Byla jsem včera z té rehabky a nového cviku, tak vystresovaná...Zkrátka jsem sebrala malýho a naklusala k naší pediatričce, která nám rehabku napsala. Znovu na něj koukla, řekla, že od posledně "je lepší" (byli jsme tam před 14 dny), že je to samozřejmě na mě, že Vojtovka je dobrá, že ho malinko popostrčí ve vývoji, když je trochu "lenoch", ale že rozhodně není nijak "opožděný" v patologickém smyslu slova. Taky se mnou souhlasila, že fyzioterapeutům se stále něco "nelíbí", nikdo není dle tabulek.....No a zkrátka řekla, že když by mě to mělo takto nervovat, tak je lepší přestat.Doporučila plavání, balóny. Takže já si myslím, že než abych byla na nervy a malý celé dny uplakaný, tak za to mi to, že bude přesně dle tabulek nestojí. I když to děti nebolí, tak přesně jako Lendy1 si nejsem jistá tím, že to na psychiku dětí vliv nemá 😒

karlicka111
31. črc 2008

ještě znovu podotýkám, že nic proti Vojtovce, zaplaťpánbu za ní......

karlicka111
31. črc 2008

Lendy1: Ten cvik s tlakem pod bradavku máme naordinovaný do konce srpna, kdy jsme objednaní na kontrolu (ale nevím, jestli tam ještě půjdu 😖 ), takže to zatím cvičit budeme. Ale na nějaké vlastní podifikace se nechystám 😉

marusch.mat
31. črc 2008

Karličko, tak to je jiná, když chodíš na popud dětského lékaře a né neurologa. 😉 Když cvičení předepíše neurolog, je to jiná. 🙂

marusch.mat
31. črc 2008

Lenadko a co je malé?

harvyova
1. srp 2008

Nemáte někdo zkušenost s tím, že by vaše dítě začlo bojkotovat cvičení? My jsme byli v pondělí u nového neurologa, aby nám prověřil, jak to z malou skutečně je a docela mě potěšil, je to prý zdravé dítě, které má "jen" predilekci hlavičky a od toho zkroucený trup, není to vada centrální soustavy, zřejmě se jen "preležela" v děloze, že v dobách minulých se na to vůbec necvičilo a že máme pokračovat ve vojtovce do doby vertikalizace a že se to může spravit a taky nemusí. Říkala jsem mu, že jsem smířená s tím, že budeme cvičit než se postaví. A ejhle, malá, zřejmě rozuměla, že to s ní není tak špatné, tak mi začala cvičení úplně bojkotovat a to je jí 5,5 měsíce. Nemůžu ji dostat do žádné polohy, hned se začne kroutit, kopat apod. Měla jsem tu fyzioterapeutku, s kterou teda necvičíme a taky se nevěděla moc rady a na klasickou rehabku jdeme až 11.8, protože mají dovolenou. Hrozně mě to trápí, když s ní cvičím a vím, že je to naprosto k ničemu, že se jen "pereme". Tak třeba máte osobní zkušenost a něco poradíte.

harvyova
2. srp 2008

tyli, koukni na http://www.rl-corpus.cz/ a www.vojta.com, tam jsou ty cviky popsane, bohuzel je to takove nesrozumitelne 😖

cipin
12. srp 2008

Ahoj holky, chtěla jsem se vás zeptat. Vojtovku zatím necvičíme, ale dnes jsem malé objevila malou zduřeninku na krčku vpravo, hlavičku má otočenou pořád doleva. Podle toho, co jsem vygooglila, tak se asi jedná o torticollis... Byly jsme se ukázat u pi. doktorky, ta to moc nehrotila, doporučila nám tu bouličku rozmasírovávat a polohovat na bok, aby se protáhnula ta opačná strana a že kdyby to přtrvávalo, tak se máme příští týden ozvat.

Zkusila jsem si dát "torticollis" do vyhledávače MK a našlo mi tu tuhle diskuzi. Jenom jsem to tak zběžně proletěla, ale myslím, že vás tu pár bylo s podobným problémem, tak bych se chtěla zeptat na zkušenosti. Mám strach abychom něco nezanedbali...

janina77
12. srp 2008

cipin, ja teda s tymto skusenosti nemam, ale skus pozriet tuto temu - nie je tam toho moc, ale mozno daco najdes https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

basak
15. srp 2008

ahoj už měsíc vojtíme,malej nezvedal hlavu,ale už týden zvedá leč až příliš a i nohy máme cvik na zádech kdy tlačím na bod pod bradavkou,potom na bříšku a teď jsme dostali ještě jeden na boku.malej u toho dost řve,ale slzu nepustí 😎 tak ho to asi jen nebaví no mne ty cviky taky moc nebaví mám ještě malou 2,5 a ta si docela dost vynucuje pozornost právě když se snažím cvičit s malým 😒 ale snad to brzy zabere a nebudem třeba chodit dlouho.?

lenk
15. srp 2008

ahoj mam nedonošnou holčičku je měsic stara, a lekař nam doporučil pravě todle cvičeni .Nevim co je to za cvičeni bojim se že diky tomu že je nedonošena ma tyto problemi. Mužete mi prosim některa ujasnit co je to za cvičeni a co by se stalo kdybi jsme necvičili ,prostě jak duležite je toto cvičeni. děkuji

lendy1
15. srp 2008

lenk:
http://www.rodina.cz/clanek6469.htm

ale dost zajímavá je i diskuze pod tímto článkem. Na netu a i tady v diskuzi najdeš spoustu odkazů, kde se dozvíš hodně o vojtovce.

další výborné odkazy:
http://www.rl-corpus.cz/
http://www.vojta.com/cgi-local/ivg_cz.cgi

cmilka
23. srp 2008

ahojte, tiez mam 6mes. syna a uz 4 mesiace sa trapime s vojtovkou. vascina pise, aka je to super metoda a ako zazracne pomaha a prave v tom je nas problem. ja po 4 mes. cvicenia nevidim na synovi nejake velke pokroky, mam pocit, ze to co dokaze, dokazal by aj bez vojtovky. narodil sa v 38 tt., bol 2 tyzdne na umelej ventilacii pre problemy s dychanim a ako nasledok liecby ma hypotoniu (slabe chrbtove a brusne svalstvo/. este sa neobracia na brusko, co by ma ani tak netrapilo, ale vobec nechce chytat hracky do ruky. mate niektora taku skusenost so svojimi ratoliestkami? mam pocit, ze vsetky sa dokazu naucit cvicit vojtu, len ja som ako drevo, a to sa pritom snazim a cvicime poctivo 3x denne. Hlavne poloha na boku mi robi problem, nedokazeme to dobre zacvicit, maly vzdy dava hlavku do zaklonu. vdaka za kazdu radu

lendy1
23. srp 2008

cmilka, také jsme cvičili kvůli hypotonii a též mi to přišlo jako by jsme necvičili vůbec. Myslím, že prostě vojtovka u hypotonických dětí nepomáhá až tak, jak by měla nebo jak pomáhá u jiných dětí s jinými potížemi. Dle mého názoru prostě vojtovkou moc posílit svalíky hypotonických dětí nejde, ale spíš se cvičí, aby si děti zafixovali ty správné polohové reakce a vzory a nešli do nějakých náhradních až patologických pohybových vzorů. My jsme pak přestali cvičit, jelikož malého už nešlo udržet a vyvýjel se i bez vojtovky tak, jak měl, jen je prostě díky hypotonii o něco pozadu.