Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lukza
11. srp 2010

@monnaa a kdy máte další kontrolu?

monnaa
11. srp 2010

@lukza - na neurológii až v septembri , na rhb v nedohľadne, lebo Dr . teraz nerobí 😒 . Ale tie kontroly mne dáko nechýbajú, skôr sa ich bojím, lebo však aj tak cvičiť musíme ďalej, to je mi jasné, a to že zaostáva si viem zhodnodiť aj sama....a nejak mám teraz obrovský strach z toho čo mi lekári povedia 😒

lukza
11. srp 2010

@monnaa neboj pak ti poví jen dobré věci držím pěstičky aby to tak bylo petko je šikula a jednou vše dožene.

kvetik
11. srp 2010

@pacesova - držim palce a hlavně přeji pevné nervy ohledně povodní, hlavně aby se to ted nevratilo,že? musí to být těžké.....
@monnaa díky za info.
lukza, no tak to jste v pohodě, to je super🙂)

pacesova
12. srp 2010

monnaa-prosím Tě jak si se dostala do toho Olomouce?Díky za info.

petronelas
12. srp 2010

@lukza TAk to asi už nezapomenen když se ti tak moc otáčí na bříško a spět.To Adámek na bříšku do 4.měsíce vůbec nechtěl být.A po pravdě já jsme ho do toho ani moc nenutila,protože hodně blinkal,třeba celé kojení vyblinkal a pak ani nepřibíval a já sem ho tam potom už ani sama snad nedávala.
Možno jsem si to zavinila sma,že to tak dopadlo 😢 ☹

lukza
12. srp 2010

@petronelas ty za to nemužeš já ze začátku Lukyho taky málo dávala na bříško měl kýlu a bylo mě ho moc líto a vubec se mu tam nelíbilo.a je pravda že my neblinkáme vubec ale kdyby blinkal tak ho taky na bříško nebudu chtít dávat.a my se furt točíme na bříško ale s bříška na záda zatím jen jednou a to spíš bych brala jak přepad ale podle rehabilitační na přetáčení z bříška na záda máme ještě čas tak nevím kdy se teda má přetáček a bříška na záda 😲

rohacka
12. srp 2010

Tak ja sa idem asi pochvalit alebo ani nie - ani neviem. V utorok nam zrusili vojtovku..... Neviem ale, ci sa mam tesit alebo nie, lebo to jednak zrusila len sestricka, ktora cvici a jednak zrusila to preto, lebo Kubko hrozne zle reaguje, neda sa udrzat, sama sestricka hovori, ze ona by ho premohla a dala do polohy, ale ze mu moze zablokovat krcnu chrbticu, tak naco. Tak sme dostali kopu alternativ ci nahrad - jednoduche brusaky, bicyklovanie vo vzduchu aj na bicykli, skakat na trampoline, drepy, lozit po rebrinach, ucit sa stat na jednej nohe kvoli stabilizacii panvy a kopu dalsich cvikov. Nuz neviem, ci sa mam tesit alebo nie. Vraj je to len docasne, mozno sa k vojtovke vratime, ked bude vacsi a nebude tak zle reagovat. Prave ked sme prichadzali, mala sestricka v ambulancii mozno 8-9 rocneho chlapca, o ktorom mi povedala, ze tiez cvicil ako my mozno do 3 rokov, potom sa nedalo, lebo hrozne zle reagoval a teraz znova cvici vojtu a ze super spolupracuje, ze je to uz jednoducho taka spolupraca..... No takze preto sa asi nejako uprimne netesim, lebo este to nie je definitivne. A jednak - lekarka o tom este nevie, tak som zvedava....Kubko ma teraz 98 cm a 12.5 kg, je dost vysoky, takze aj ked som ho poskladala, jeden smah a uz bol z pozicie vonku a ja som ho cele cvicenie len napravala. Tak uvidime, co povie lekarka v septembri..... Tak info aspon pre tie, co o nas nieco viete....

petronelas
12. srp 2010

@lojzina Tak koukala jsem na ty témy co jsi mi doporučovala ateda mám z toho hlavu jak svět!!!!
Já jsem si nemyslela,že to bude takhle zložité a těžké.Některé případy jsou teda těžké.
Já si přeju,když půjdeme k neuroložke,ještě sme u ní nebyli,aby to bylo všechno dobrý a nemuseli sme zažívat ještě něco horší než to je.
Co jsem tady čtla nějaké případy,tak si myslím,že nejsme na tom tak špatně,ale to musí posoudit odborník.
Ted to bude pro mně těžké vydržet 3 týdny než půjdeme na tu neurologii.

Jinak hlásím,že dneska se přetáčel už z bříška na záda.Na bříško se ho snažím dávat ted pořád.Tak uvidíme.
Nevíám jestli si to namýšlím,ale zdá se mi,že se postupně spevnuje. 😲

petronelas
12. srp 2010

jo a ještě jsem se chtěla zeptat,jestli u toho cvičení,jak mu tlačím ty body pod bradavkou,jestli je normální,že mi u jedný strany nezvedal nožičky a nedával je do strany,ale jen je natahoval do předu nad podložku.
dělám něco špatně?
A ještě prosím jak vy tady ten cvik děláte? máte konkrétní místo kde mu to tam tlačíte,nebo jak to nahmatáte náhodně?????

martinaho1
12. srp 2010

Ahoj,. asi dam hooodne hloupou otazku, ale kdo Vam naridil nebo doporucil cvicit Vojtovku? Mne jedna pani na plavani kojencu rekla, ze je maly hypotonik, ale jinak mi to nerekl nikdo, ani lekarka ani rehabilitacni a u neurologa jsem nebyla.Tak mne napadlo, jestli jsem neco nezanedbala, chci jen vedet co Vas k tomu vedlo. Dekuji za vsechny odpovedi. Malicky ma 6,5 mesice a pretaci se na brisko i na zadicka a plazi se, nechodi po 4 ani nesedi.

petronelas
12. srp 2010

@martinaho1 dětský pediatr to nařídil po 8.měsíční kontrole,kde se zjištují dovednosti dítěte.No a my jsme nesplňovali to,co by měl umět v 8.měsíci.
A když se ptala jestli se přetáčí a válí sudy a podobně a já řekla,že moc ne,tak to bylo jasné.
😢

monnaa
12. srp 2010

@pacesova - petrcah tu dala kedysi link na ich stránku : http://www.rl-corpus.cz/ , tam som si našla e-mailový kontakt a napísala som, že či by sme mohli prísť na konzultáciu. Pani riaditeľka mi hneď odpísala a dohodli sme sa na termíne. My sme si to museli všetko platiť, ale ty si z ČR, tam to tuším prepláca poisťovňa, ale radšej sa spýtaj 😉
@rohacka - tak podľa mňa je to super správa 🙂 , ak vám zrušila cvičenie, tak Kubík nepatrí určite medzi tie " ťažšie "prípady , lebo inak by si to nemohla dovoliť zrušiť, no ja by som sa určite tešila a skúšala tie ostatné možnosti pohybu, veď nakoniec to bude mať ako hru. Každopádne som zvedavá, čo vám povedia v septembri, držím palce ! 😉
@petronelas - náš malý je tiež hypotonik, tak do 7 mesiacov neznášala polohu na brušku, ale postupne sa to zlepšilo a teraz je na brušku skoro celý deň. Bod pod bradavkou som hmatala asi tak, že je cca 3 cm pod bradavkou, má to byť konkrétne 5-6 medzirebrie, ale tá zóna je tam dosť veľká, takže ak keď sa pomýliš o nejaký ten centimetrík, nemalo by to vadiť. Dieťa by pri cviku malo dvíhať obidve nožičky hore a sťahovať bruško , hlavička sa otáča tiež ( ty tomu brániš rukou, ktorou ju fixuješ ), tiež pracujú ručičky ...je to celé zložité, ale najlepšie je vidieť či dobre cvičíš podľa tých nožičiek a bruška. Často sa stáva, že na jednu strane dieťa reaguje trochu inak ako na druhej, ale to čo ty popisuješ, teda že vôbec tie nožičky nezdvihne hore, no neviem, to by som sa radšej poradila s rhb sestrou. Možno sa to po pár dňoch cvičenia aj samo upraví.
ahoj @martinaho1 - tvoj malý je podľa mňa šikovný na svoj vek. sedieť ešte nemusí, dieťa by malo sedieť až keď sa vie samo posadiť, čo je vačšinou okolo 8. mesiaca, kedy lozí po štyroch a z toho sa posadí, alebo sa najskôr posadí a potom lozí. Nám doporučil cvičenie prak. lekár, ktorý spozoroval hypotóniu v 4. mesiaci, poslala nás za rhb lekárom , ktorý dg . potvrdil. Na neurológii sme boli až v 6. mesiacoch.

luculina
12. srp 2010

@martinaho1 My jsme neudrželi ve třech měsících hlavu při trakčním testu (přitahování do sedu). A jak to ta paní zdůvodnila? Vypadá to, že malý umí vše, co by v tom věku umět měl, snad jen, že by ty pohyby dělal nesprávně, zapojoval špatné svalové skupiny, přetáčel se přes záklon apod...ale to by asi poznal jen odborník.

monnaa
12. srp 2010

@martinaho1 - a ako sa malý plazí ? Priťahuje sa oboma ručičkami, alebo ich strieda ?

pacesova
12. srp 2010

monnaa-a jak se tam k Vám chovali??????????Upravili Vám cviky?Poradili?Moc díky.

susanne5
12. srp 2010

@lukza ahoj , ako citam tak amme asi podobny cvik tiez mu musim pritlacat hlavicku ktoru ma vytocenu.. a on sa vzpiera a tlaci hlavu hore.. uz mam z toho nervy pretoze mam pocit ze mu idem ublizit vzdy ked ideme cvicit.. hroza a tiez si buchne nostek chudatko ked ho premozem. my cvicenie tiez trocha flakame bo sme u rodicov a chceme si trochu oddychnut nie sa len hnat do cvicenia. viem zeje to pre neho dolezite ale uz zacinam pochybovat ci mu to pomaha lebo musime mat hlavku uplne rovno s chrbatikom .. a to sa z pohladu ako cvicim nikdy neda na 100 percent urcit a on sa mi stale posunie kym ho prichytim takze to asi nerobim dobre ale lepsie neviem :((

monnaa
12. srp 2010

@pacesova - no pani riaditeľka bola milá, malého najskôr vyšetrila, ja som jej ukázala na takej handrovej bábike ako cvičíme, to sa jej zdalo všetko zle 😒 ( už som o tom dávnejšie písala, ale ty si asi bola v tých kúpeĺoch ) , ale ja sama nechápem ako to mohlo byť zle, ke´d ani nevidela reakciou Peťka na cvičenie, mne to skôr pripadalo, že nás chce zlákať aby sme chodili na kontroly k nim. Potom skúšala na malom rôzne variácie cvikov a podľa toho ako reagoval nám doporučila určité cviky aj ktorý dať prvý, druhý a tak. My sme si to všetko natočili na kameru, čo bolo super, lebo keď na malom skúšala tie cviky, tak sme tam s mm stáli ako zamrazení, malý hrozne kričal ☹ , miestami som mala pocit že jej ho vytrhnem z rúk . Potom som si to všetko doma v kľude pozrela na kamere a čosi som z toho aj využila pri cvičení. Rozmýšľala som dlho, či tam budeme chodiť, ale máme to dosť ďaleko - 250 km, a ja by som tam nemala s kým jazdiť autom. Ozaj, ešte ma napadlo, že oni vôbec neuznávajú také tie veci okolo cvičenia ( masáže, perlička, fit- lopta, ....), len cvičič a cvičiť, pomedzi cvčenia mať dieťa na zemi, nechodiť do kúpeĺov, lebo tam je zmena prostredia, režimu a dieťa sa tam vraj unaví tými všetkými procedúrami. ja som si vybrala zlatú strednú cestu 😉 . Ale tá konzultácia bola pre mńa určite prospešná.

pacesova
13. srp 2010

@monnaa-moc díky, pamatuji si jen na ty okrajové doplňky, že jsi psala, že to zamítají-preferují jen vojtění,viď. Já jsem pro všechno,ale vojtění nepodceňuji. Mě malého zkoukly už 4.fyzioterapeutky, myslím si, že dost dobré a cviky máme stejné.Teď s tou novou piluji,aby mi nešel do záklonu hlavou.To je prostě náš problém číslo jedna-já už jsem přemýšlela i nad krunýřem. Když mu ji držím, sedí, leze. Jak kdyby měl na krku spouštěč-zapínač. Moc Ti díky za info. Co se týká lázní-myslím si, že s ním doma makám ještě víc, ale tam jsem se mu věnovala 100%-jídlo zajištěno a tak jsme pořád makali - na zemi, spaní v přírodě-takže taky to k něčemu určo bylo a zdá se mi, že se tam otrkal, před tím jen bulel, kočárek nesnesl - jen na spaní. Ale zase to odloučení od toho druhého špunta. Tak my jdeme dnes poprvé na to.Ještě jednou díky.

martinaho1
13. srp 2010

@monnaa On se plazi zvlastne, odrazi se nozickama a pritahuje rucickama. Ta pani mu udelala dva cviky- prekrizila rucicky a pak ho predklonila, ze je moc ohebny a napsala, ze je tezce hypotonicky.

martinaho1
13. srp 2010

@luculina No my jsme taky pritahovali hlavicku az asi ve 4 mesicich.... Ted jsem si vsimla, ze kdyz lezi na brisku, tak nekdy hodne zakloni hlavicku a haze s ni dozadu, takove pohyby jako by ji neudrzel...

lojzina
13. srp 2010

@petronelas ahoj,no me rekla rehabka ze by je mel zvedat nahoru,nekdy s nema pekne sije,nekdy skoro vubec,ale jestli je to ovlivneno tim jak mackam body ,to nevim...Tak malej je sikula, 🙂 ,to vis ze ho to zpevni-preju at u neurol.dopadnete dobre.
U toho cviku jak ses ptala,tak bys mela mackat tesne pod bradacvkou a nad loktem odspodu,ale vzhledem k tomu ze byva oblecenej tak pod tou brad.tisknu odhadem ale podivam nejprve se jestli su na spravnym miste,ikdyz taky ne pokazde

petronelas
13. srp 2010

@martinaho1 tak my tady ty pohyby tou hlavičkou děláme taky.Právě proto jsem si vyžádala kontrolu u neurologičky,aby jsem věděla cxo to je.
Ty to víš co to znamená? 😢

petronelas
13. srp 2010

@lojzina Nad loktem odspodu nemačkáme vůbec.To se taky dělá? nám to neukázala pod loktem.
Jo a dnes nožičky taky zvedal,ale zase točí u toho ty nožičky a zadeček trochu do stran.TAk já nevím jestli něco děláme špatně.ALe ty nožičky má zvedat to mi řekla rehab že tak je ten cvik dobře.

lojzina
13. srp 2010

@petronelas jj,Sebik jde taky nekdy zadeckem a nozkama do stran....no bud mackas pod bradavkou a 2.rukou malyho drzis na miste spanku,a nebo odspodu na te ruce....aspon tak me to ukazovala,jsou to vlastne 2 varianty ,posledne me neco ukazovala a jen tak mmch c nim zacvicila prave tady ten cvik,ale drzela ho na tech spancich,a ti hlavicku udrzuje oblicejem nahoru.jinak pri te 2.moznosti je vlastne hlavicka na bok otocena...ted sem toho nasmolila,vyznas se v tom?odbiham totiz a ted odskocim na postu...

lukza
13. srp 2010

Ahojky holky

tak mámeza sebou kontrolu na RHB,ale byl tam zástup ta naše měla dovču a vubec se mě to teda nelíbilo ani Luky jak jí neznal tak nechtěl spolupracovat a ještě k tomu mě ty cviky co cvičíme už 4měsíce ukazovala jinka tak teda nevím.jinka prý asymetrie při ležení na zádech trošku ještě je ale prý si to vždy uvědomý a rychle srovná to má asymetrii do prava ale prý když leží na bříšku tak má jemně asymetrii do leva tak teda nevím jsme s toho jelen.kam teda tu asymetrii má. 😲 jinak cvičit stále všechny cviky 4xdenně.ach jo už s toho začínám šílet vím že jsou tu maminky co cvičí o hodně vícekrát za den a taky mají muj obdiv já jaksi strácím už oprvu síly.no příští týden máme kontrolu na neurologii tak sem zvědavá co mě řekne tam.jinak Luky jí tam teda předvedl přetáčení na bříško aspon něco ale vubec nechtěl předvest že když je na bříšku že šahá po hračce nahoru do vzduchu ukázal to jen pravou rukou a levou né a přitom doma toto dělá zase více levou než pravou. ☹ .

petronelas
13. srp 2010

@lojzina na tom spánku mně to vůbec neukazovala.Mám ho držet za ručičku,ale hlavičku mu taky nemám jistit,nebo jak jsi to tam psala ty. 🙂

petronelas
13. srp 2010

@lukza jojo,čert aby se v tom vyznal 😝

lojzina
13. srp 2010

@petronelas treba je to neco upe jinyho?.....uz su z posty doma 😀 ,takze:bud ho drzim za spanky a pod bradavkou,nebo nad tim loktem a pod bradavkou..za spanky palcem a ukazovakem,a nad tim loktem taky palec a ukazovak,jakoby kleste udelam 😖 ,to se tezko vysvetlije,delala bych to jak ti ukazala...kdyz tak se ji zeptej...je asi vic verzi kazdyho cviku,aspon ja to tak vidim

lojzina
13. srp 2010

@lukza na kontrole predvedou prcci vzdycky vsechno jinak 😀