Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

lenocka23
16. zář 2010

@improvizacia My sme boli u dr. Kusina, najdi si na nete, kde ordinuje (nechcem davat reklamu) ale býva v jednom
súkromnom.. Je to taký mladý sympatak, aj s deťmi to vie.. 🙂
@rovni My chodíme na Teslovu v Ruzinove, je to moja jediná skúsenosť, ale výhrady nemám, tak skús tam, cvicis Vojtovku..

diana23
16. zář 2010

@miriatko Ahoj, mám dcérku v rovnakom veku, a tiež sme mali podobý problém, ale po pár týždňoch cvičenia sa to upravilo. Začali sme cvičiť od príchodu z nemocnice. Zo začiatku to bolo ťažke ☹ ,plač, krik, ale sme si zvykli. V podstate ju na tom nemá čo bolieť, len nemá rada chytanie hlavičky ako väčšina detičiek. Rehab. sestrička tvrdí, že už ide len o prevenciu správneho držania tela, ale teším sa na deň, kedy to už potrebovať nebude 😉 Držím palce, a určite sa to upraví... 🙂 Inak, ste riadny papkáči🙂)fúúúha🙂

rovni
16. zář 2010

@lenocka23
dakujem,tam sa to plati?treba sa tam nejako objednavat?

miriatko
16. zář 2010

Ahoj diana23, dakujem za upokojenie, dufam, ze sa to cvicenim upravi, ale mam z toho strach, dufam ze nejako moc nezaostava, zatial nam na 2 tyzdne dali take posilovacie cvicenie 3x denne : dam ju na bok, chytim jej ruky, nohy a ona musi zdvihnut hlavicku z podlozky a posunut dopredu, vcera sme to robili prvykrat, plakala hrozne od placu jej az modrali ruky a nohy, hlavku zdvihla sotva 3x, rhb sestra kazala 10x na oboch stranach, dnes uz tak neplakala, a zdvihla ju uz 20x na jednej strane, 20x na druhej strane, okrem toho ju mam akoby tahat do sedu, ale len par cm nad podlozkou, vcera sa mi silou 2x pritiahla skoro do sedu, dnes sa jej moc nechcelo, iba raz to urobila, inak zaklanala hlavicku. 30.9. mame prijst na kontrolu, budem tam uz aj lekar, uz vyfasujeme cviky z vojtovej metody, bojim sa toho, inak na brusku zdviha hlavku krasne vysoko, len ten torticolis robi sarapatu. No a papkac je to poriadny, kazde 3 a pol hodiny, uz ked sa blizi jej cas, tak rozhadzuje rukami nohami, ze by az vzlietla len aby som uz tu flasu dala.

monnaa
16. zář 2010

@lukza - v roku je priemerna vel. hlavicky 47 cm, ale je to samoska individualne , dôlezite je aj to, ako postupne hlavicka rastie, zapisuje sa to do takeho rastoveho diagramu a ked sa spoja tie jednotlive body v grafe, mala by to byt suvisla ciara , u nas bohuzial nie je , v 4. mesiaci vidno ako hlavicka narastla viac. Inak Lukasko je teda riadny bucko 🙂
@lodgermaniacka - gratulujem ku pretoceniu sa na brusko 🙂 . valat sudy- babo sa pretaca z chrbtatika na brusko, z bruska na chrbatik a dokola , az tak prevala celu miestnost
@m.e.l - neviem ako je to s Prevenarom v CR, ale v SR ma dieta 3 davky spolu s hexiou, u nas je to uz v ramci povinneho ockovania
@chantal21 - srdiecko sa nevysetruje pausalne u vsetkych deti, to ma len tak napadlo ked si pisala ze casto madra pri cviceni, ja by som to urcite spomenula svojej Dr., aby sa pripadne vylucila srdcova chyba , to nechcem strasit, ale mna sa moja rhb sestra na modranie pytala. A super, ze cvicite uz od mala, a kvôli comu vlastne cvicite ak sa môzem spytat ?
@martinka27 - my sme v Dunajskej luznej na rhb pobyte , neviem co by si chcela presne vediet...boli sme spokojni 😉
@miriatko - mala je teda riadna baculka 🙂 . Podobny problem sme mali aj my- hypotonia a tortikolis. Cvicenim sa vsetko postupne upravi, trena trosku posilnit svalstvo. Cvicenie Vojtovou metodou nie je len pre postihnuté deticky , ale aj pre deticky "normalne ", pricom cvicenim sa prave zabrani urcitej forme motorickeho postihnutia v neskorsom veku. Treba to hlavne vydrzat, je to zasadna zmena rezimu, treba to vydrzat aj psychicky kvoli placu...ale tato terapia urcite pomaha a cim skôr sa zacne, tym je to pre babo lepsie. Na tortikollis sa dava aj biolampa.
@improvizacia - dobri fyzioterapeuti su v rhb centre v Dunajskej Lužnej , ale nie take tie začinajuce mlade baby , skôr rhb sestry s dlhoročnymi skusenosťami, napr. Emma Janičkova a Timea / priezvisko neviem /. Inak Blavu nepoznam, my sme tam boli na rhb pobyte.

rohacka
16. zář 2010

Ahojte, nasla som zaujimavy clanok o Vojtovke
http://www.lekari-online.cz/ortopedie/zakroky/v...

lodgermaniacka
16. zář 2010

@improvizacia ahoj, ako som už pisala, chodim do falck-u je to v budove apollo business centrum na 6 posch., ja som velmi spokojna, mame super rehabilitačnu, nečakame, sme vždy dopredu objednaní, platím 13,30 eur za každu navštevu-mame VZP, myslím že dovera niečo preplaca, fakt odporúcam 😉 🙂

lodgermaniacka
16. zář 2010

@monnaa dakujem velmi pekne za vysvetlenie 🙂

lenocka23
16. zář 2010

@rovni treba si zavolat a dohodnut termin.. plati sa vstupne vysetrenie ortopedom (6,60) a potom cvicenia pokial je to teťrmin o osmej rano alebo o druhej poobede (3,30) ine terminy su bezplatne...

martinka27
17. zář 2010

@monnaa,ahoj,my sme dostali termin do Dun.Lužnej na 17.10 a chcela by som nejake info ohladom ubytovania ako to tam vyzera a taky stručny priebeh dna. 🙂

chantal21
17. zář 2010

@monnaa cvicime lebo sme sa narodili a nohy sme mali do vnutornej strany tak aby sa nam narovnali s tym ze lava nozicka nam viac taha do vnutornej strany

kvetik
17. zář 2010

ahoj holky,tak jsme byli včera u neurologa, tak celkem ok, Tomík se vyvíjí jak má, jen bude potřebovat víc času zhodnoceno neurologem. ve zprávě závěr je mírná hypotonie, psychomotorický vývoj nerovnoměrný (to chápu,že je psychicky dále než motoricky), vývoj hrubé motoriky hraniční (prostě jsme těsně na hranici tabulek,ale to je v pohodě) a ostatní oblasti odpovídají...akorát ještě u jedné nožičky,tak se bude sledovat chodidlo, zda bude muset pak k ortopedovi,jak se to bude vyvíjet,bude muset nosit pořádné botičky...ale to se vše ještě uvidí☹(
dneska jsme byli na očko - druhá čtyřvakcína, tak snad to zvládne v pohodě!

kvetik
17. zář 2010

jo a výsledky z eeg budou v pondělí,tak to doufám,že bude dobrý!!

lodgermaniacka
17. zář 2010

my sme boli včera na rehabilitacii a pochvalila nas 🙂 len povedala že maly je hypotonicky? tuším..čo to znamena? my sme tam začali chodiť lebo mal stuhnute svalstvo, to už je vraj ok, teraz ho sleduje či dobre napreduje, ešte ma vraj rozliate bruško a musi klesnuť nižšie, na panvu, ale nejak neklesame..

mirka.m
17. zář 2010

@improvizacia ja chodim do Harmony v dubravke a som velmi spokojna.

m.e.l
17. zář 2010

@lodgermaniacka ahoj, hypotonický znamená že má oslabené svalstvo. Ale cvičením se to určitě brzy spraví. 😉

lodgermaniacka
17. zář 2010

@m.e.l dik 🙂 až doma som nad tým začala rozmyšlať, že čo som sa na to neopytala

m.e.l
17. zář 2010

@lodgermaniacka Z toho si nic nedělej, já když jsem ten výraz slyšela poprvé tak jsem taky čučela co to zase je za novinku. 😀

lodgermaniacka
17. zář 2010

@m.e.l 😀 inak povedala mi to ked som niesla maleho na rukach a on rozpažene ruky ako lietadlo, vôbec sa ma nechyti okolo krku, ale asi je na to ešte maly..

miriatko
19. zář 2010

ahojte, akosom uz pisala predtym, dali nas cvicit vojtovu metodu, kvoli tomu, ze sa mala este nepritahuje do sedu a zapadava jej hlavicka, ma 3 mesiace 20 dni, velmi sa o nu bojim, ma niekto s tym skusenosti, na brusku drzi hlavicku pekne vysoko a dlho, len do sedu nie anie. Posilni sa tym cvicenim svalstvo natolko, aby tu hlavicku v buducnosti drzala pekne? Bojim sa ze velmi zaostava.

miona
19. zář 2010

miriatko, to přesně dělal náš Maty - když ho neurolog přitahoval do sedu, hlavička mu spadla a vůbec ji zakláněl i v lehu + držel dlouho pěstičky, cvičili jsme od 3 do asi 7 měsíce a nám se to spravilo během prvních týdnů..pak už jsme jen pilovali drobnosti - na rehábkách byli dost perfekcionisti. Vůbec se neboj, malá ti nezaostává..cvíčo ji zaktivuje a budete v pohodě 🙂

miriatko
19. zář 2010

Ahoj miona. Dakujem Ti za ukludnenie. Aj moja este stale ma v polohe na brusku zovrete pasticky. Este sa ta chcem opytat rehabilitacna sestra nam povedala, ze ju mam tahat za ruky akoby do sedu teda par cm nad podlozku, aby si trenovala svaly na krku, mne sa to nezda, zda sa mi ze este viac tu hlavicku tlaci dozadu. Tu na modrom konikovi som sa docitala, ze to neurologocia priam zakazuju, tak neviem preco nam to kazala robit. Ty si to s malym robila alebo nie , aky mas na to nazor?

kvetik
19. zář 2010

@miriatko, vůbec si nedělej starosti s tou hlavičkou, náš malý to taky dělal dost dlouho,že neudržel hlavičku při tomto vyšetření - tak cca do 5měsíců, a někdy to neudělal ani později. pokud ale pase koníčky hezky, tak je to v pohodě, a dětičky mívají ještě ve 3m ručičky v pěsti při pasení,až později se otevírají - 4m. ale s tím,že ti řekla rhb aby jsi ji přitahovala do sedu,tak to teda nevím, mě rhb řekla,at to nedělám, je to pouze vyšetření, i v knize "něžná náruč rodičů" to tak píšou. ale naopak v knížce "cvičíme s kojenci a batolaty", tak tam to je jako cvik. tak nevím, když to uděláš jednou za týden,tak se nic nestane,ale mě fakt říkali,at se to nedělá....

m.e.l
19. zář 2010

@miriatko S tím přitahováním do sedu jsem teda já slyšela, že je to opravdu jen na zkontrolování pro dr. zda dítě hlavičku přitáhne, ale ty sama by jsi to s ní dělat neměla. A se zakláněním hlavy si nic nedělej - Luky dodnes!!! a to je mu 16 měsíců, když vidí něco extra zajímavého za sebou a nebo se prostě jen rozhodne hrát si na novorozence, tak nechá hlavu prostě vzadu. 😝

lilin
19. zář 2010

@miriatko ahoj.... mě teda taky rehabka zakazovala malou přitahovat do sedu když byla mimi až ted to máme jako cvik.....a to ji nesmím já tahat ale malá se má co nejvíc posadit sama....

monnaa
20. zář 2010

@kvetik - to som veľmi rada, že vám to neurologické vyšetrenie dopadlo takto dobre, dúfam že aj eeg bude OK 😉 . Ozaj, a boli ste v tom Olomouci ? A čo všetko Tomáško už vie ?
@miriatko - ja som tiež nepriťahovala malého do sedu keď mu hlávka padala do zadu. Až neskôr ( asi v 9-10 m ) mi rhb doporučila v rámci cvičenia ho ťahať do sedu, ale tak , že za jednu ručičku potiahnem akoby viac , vraj je to dobré neskôr pre praktizovanie skríženého vzoru pri lození.
@lilin - prosím ťa, ako vyzerá ten cvik kde sa má malá posadiť ?

monnaa
20. zář 2010

tak sa idem konečne pochváliť, Peťko sa konečne zdvihol na štyry 🙂 , síce to predviedol len párkrát a dnes ešte nie ☹ ....ale snáď to už má v tom mozočku zakódované a dúfam, že na zajtrajšej 1- ročnej prehliadke u Dr. a následne u neurologičky vo štvrtok to tiež ukáže....

latinka
20. zář 2010

@monnaa Jehly používám oranžové a pícháme klasicky do stehýnka. ☹ Je to hrůza, ale co už... Hodinu předem lepím analgetickou náplast Emla. Na Sk není k dostání, ale v ČR ano. 4x denně necvičíme, vím o tom, že to někteří doporučují, ale popravdě řečeno, když zacvičíme 3x, malá je totálně vyřízené a během dne nedělá vůbec nic, nemá zájem o hry, říkanky, hračky, je úplně zbitá a bez nálady. Pospává a nechce nic. Vesměs celý den propláče. Nebaví ji ani vana, prostě se mi to nezdá. Provedla jsem pokus a cvičila s ní pouze jednou (vím, je to špatně), no jenomže dítě bylo veselé, spokojené, živě se zajímalo celý den o vše možné nemožné, snažilo se plazit, hrálo si, smálo, vše si prohlíželo, ochotně předvedlo, co už umí... Trénovala úchop, žvatlala, jedla bez křiku, neměla návaly vzteku....a hlavně i klidně spala. No prostě jsem zírala. Jakmile cvičíme 3x, je to děs-beznaděj. Jen řev, pak apatie a neklidný spánek a úleky. 😒 ,Tak já nevím, co dál. Vojtovku začínám nenávidět, nemáme výsledky a mám obavu, jestli to není kvůli tomu stresu. Co si myslíš Ty? Naše dítě si na cvičení nikdy nezvyklo, vříská stejně jako před rokem, ba i hůř, pláče se slzami, naříká a když ji nepustíme mění se to v beznadějný, smutný křik. Po cviční se třese, zajíká. Nelitujeme ji, jen povzbuzujeme a chválíme, jak hezky cvičila... Ale působí na mně zlomeně a ukřivděně. Přitom je jinak velice hodná a klidná. Je to dítě , které bylo spokojené a pohodové. Plakala jen pokud skutečně něco nebylo v pořádku. Například nikdy nepláče hlady , ani žízní. Plakala jen když se lekla, nebo při bolesti. Ráno se budí s úsměvem, neznám že by otevřela oči a vypuknul pláč. Nikdy se tak nestalo. Je moc hodná. Dík za názor.

latinka
20. zář 2010

@monnaa Gratuluji!!!! 😅

monnaa
20. zář 2010

@latinka - aha, tak už chápem že necvičíte 4 x, to by som asi ani ja nezvládla. Asi to cvičenie na ňu naozaj zle vplýva po psychickej stránke. A čo na to tvoja rhb ? Ja sama neviem, čo by som v tvojom prípade robila, lebo toto nepoznám, náš Peťko je živý až dosť aj pri cvičení 4x denne, ale určite by ma to ubíjalo....on tiež pri cvičení neskutočne plače a tak smutne na mňa pozerá, vtedy je mi fakt blbo, ale keď potom vidím výsledky cvičenia tak ma to posilní do ďalších dní. Ja by som možno zvolila takú 4-5 dňovú prestávku, vraj deti vtedy robia pokroky ( nepísané pravidlo odpozorované maminkami 🙂 ) a možno sa zregenerujete obidve. Malá vyzerá byť veľmi šikovná mentálne podľa toho čo píšeš .
No a s pichaním cerebr. sme na tom podobne, tiež používam oranžové ihly a EMLU , ja mám krém v tube a 1 hod pred vpichom aplikujem, po vpichu hneď cvičíme.