Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

sarazoe
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
rovni
26. říj 2010

ahojte,chcem sa poradit,popytat na nazory.Aj my uz par mesiacov cvicime Vojtovku kedze Danko sa narodil o 3,5m skor,zaciatky boli tazke,nicilo ma ako pri tom reve,este stale sa mu to nepaci,ale zda sa mi ze uz to nie taky srdcervuci rev alebo mozno som si aj zvykla 😝 V poslednej dobe sa hlavne pri cviku na boku ( cvik na otacanie)strasne prepina do obluka,uplne stvrdne,mam co robit aby som mu pokrcila nozku.aj rehabilitacna Dr.nam to napisala do spravy (ze prehybanie do luku +hypertonus).Celkovo je taky "tuhsi",casto sa napina,natahuje.Snazim sa ho nosit aj v klbku,ale mam co robit aby som ho tak udrzala,casto sa chce cely napnut a vystriet.
Je dobre cvicit Vojtovku aj ked musim vynalozit vela sily aby som mu ohla nejaku koncatinu?a cele to vlastne robim nasilu.neublizuje mu to este viac?nie je pri hypertonuse vhodnejsie ine cvicenie?
dakujem za kazdy nazor.

m.e.l
27. říj 2010

Zdravím všechny kterým kdy bylo ukřivděno,
mě dneska a to pořádně. Přes noc jsem si pořídil pořádnou rýmu v naději, že se tak zbavím cvičení a zůstanou jen ty příjemné věci jako bazén, výřivka, ergoterapie. A ono prdlajs, žádný bazén, žádná výřivka jen to cvičení mi zůstalo, tohle opravdu není fér. A k tomu mě máma bere k prý hodný tetě, která vezme takovou hadičku pomalu mi ji strčí nosem až do krku a odsává, no tohle se mi fakt nelíbí. Doma je to s vysavačem podstatně lepší.
Odpoledne jsme šli s mamkou na takový velký kopec, prý jako že procházka a já bych si mohl ještě jednou zdřímnout, chá chá ještě by mi mohlo něco uniknout. Ta hodina a půl přes oběd stačila.
Zítra prý přijede táta a přiveze druhý počítač, tak snad konečně bude kvalitní spojení. Jo a taky mamka říkala něco o tom, že je táta strašně unavenej a chudáček si nemohl koupit nic k večeři protože neměl čas, byl v práci, pro pneumatiky a na angličtině. Mamka byla z toho proslovu tak naštvaná, že tátovi zavěsila, Ona je prý naprosto odpočátá z nošení mé osoby, no to bych řekl, v noci jsem se nechal pěkně houpat a přes den nosit.
Pá pá Luky

monnaa
27. říj 2010

ahoj @rovni , no my máme opačný problém ( hypotonus ), takže praktické rady ti skôr poradia maminky čo majú detičky hypertonické. Ale Vojtovka je jednoznačne indikovaná tak u hypo ako aj hypertonických detí. To napínanie do luku robia aj hypotonici, ale možno v trochu menšej miere. Podľa mňa by bolo dobré Danka aj masírovať, to super uvoľňuje svalové napatie , no dôležité nie hneď po cvičení, ale tak cca najskôr 1 hod po cvičení. A koľkokrát denne cvičíte ? Pamatám si, že raz spomínala jedna mamička s hypertonickýcm dieťatkom - @sisipetka , že práve pri tejto svalovej poruche sa to nemá s cvičením moc "preháňať", aby sa ten tonus ešte neprehĺbil, teda že ideálne je cvičiť tak 3x denne, ale samozrejme to závisí aj od konkrétneho prípadu . Držím palce, aby ste toto kritické obdobie v zdraví prekonali 😉
@m.e.l - no chudáčik malinký Lukáško, aj manžela ľutujem samozrejme 😀 , koľko si len tí chlapi musia vytrpieť , že ??? A čo nevyspatá a na smrť unavená maminka.....tú poľutujeme aspoň my tu na fóre , lebo to určite všetky poznáme 😝 . Každopádne prajem Lukáškovi skoré uzdravenie, aby si mohol čoskoro vychutnať aj tie ostatné procedúry 🙂

monnaa
27. říj 2010

@strasska ,@gabininka - . Náš Peťko sa ešte sám nevie posadiť. Staršia dcéra, s ktorou som necvičila, si sama sadla ako 7 mesačná a to tak, že najskôr začala loziť po štyroch a z tejto polohy sa dostala do sedu. @gabinka - Neboj sa, ľahká hypotónia sa skoro vycvičí, na sedenie máte ešte dosť času 😉
@babca64 - a čo tak baby- gymnastika alebo plávanie ? To by tiež trošku dopomohlo k lepšej motorike a vnučka by možno súhlasila.....v Prahe je určite veľa možností. A super, že sa pravnúčik zlepšil 🙂

rovni
28. říj 2010

dakujem @monnaa za povzbudenie,my cvicime doma 3-4xdenne max.10 minut, raz do tyzdne chodime do rehab.centra k cvicitelke.ta hovori ze Danko ma dobre "odpovede" na cviky,aj ho celkom chvali.viem,ze cvicenie je nadlhsie,ale kedy si videla nejake vysledky?ja som asi uz netrpezliva,neviem sa dockat otocenia na brusko.....

strasska
28. říj 2010

@rovni ja ti rozumiem a este horsie je, ked ty vidis vysledky a oni nie. ☹

saronka
28. říj 2010

Ahoj holky..taky jsme cvičily se Sofinkou vojtovku od 3 měsíců.. no a dneska ještě jí nebyl ani rok a začala sama chodit..fakt se ta dřina, a křik vyplatil..držím vám moc palce..

alexandrah
28. říj 2010

ahojte kocky, velmi povzbudiva tema, aspon clovek vie, ze v tom neni sam!!! 😀
@monnaa - ahoj, tvoj syn ma cez rok, a neposadi sa?? docela ma to upokojuje, nepytam sa v zlom, praveze mam kopec kamaratiek, co mi vraveli, ze ich deti boli furt "pozadu", ale aspon ja mam taky pocit, ze su to skor kludasi ... taki, co sa rychlo rychlop posadia, a maju ja neviem 5 mesiacov, alebo ani sa neplazia, uz lozia, byvaju aj hyperaktivni ... ale nemusi to byt pravidlo ... moj syn sa dlhsie neotacal na brusko, a potom zrazu sup,. a teraz to robi furt, uz cca 2 mesiace, tak neboj @rovni!! 😎 😎 chcela by si, aby sa raz neotocil, lebo napr. ked ho prebalujem, a on nechce byt na chrbte, tak sa furt toci, to su ale boje!! ale moj syn sa este sam neposadi, plazi sa sice rychlostou blesku, ale nelozi ... aj sa trochu udrzi na kolenach, alebo na 4 roch, alebo aj v stoji, ale sam nie ...dokonca na to tocenie na brucho sme aj mali cvicit, ale moc som necvicila, a otocil sa aj tak za chvilu ...teraz chodim cvicit normalne s inymi detmi, v ramci kurzu, a skor vidim pokroky tam ... najlepsie je, ked pediatricka v pohode, a neurologicka, ale mal by... za tieto mal by som docela nastvana, kazde dieta ma svoje tempo, naco tabulkovat, ked je sledovany zo vsetkych stran, a ziaden zdravotny problem tam nie je ...proste mu to zatial staci, co robi ... ine veci ma zase velmi popredu ... tak neviem ...

monnaa
28. říj 2010

@rovni - no tak to úplne chápem, že čakáš výsledky, človek je z toho večného cvičenia dosť unavený a každý pokrok povzbudí, ja to tiež dobre poznám 😉 . Neboj sa, pre detičky čo cvičia je typické práve to, že napríklad dlho neurobia nič a potom aj niekoľko pohybových vzorcov v krátkom období naraz. A super je, že danko dobre reaguje na cviky.
Ja prvé také " vačšie " pokroky vidím až po roku a je to určite kvôli poctivému cvičeniu ( do jedného roka sa toho dá najviac ovplyvniť ), ja som mala veľakrát krízy, normálne som už aj fyzicky nevládala, ale proste to treba vydržať. Peťko sa začal plaziť v 9. mesiacoch a plazí sa stále , no nie skríženým vzorom, ako 12 mesačný sa začal stavať na štyry, ako 1š mesačný sa postavil pri nábytku a vie vyliezť hore schodmi. Teraz chodíme aj plávať, čo je super. Jednu dobu sme chodili tiež na vírivky a často som ho aj masírovala.
@saronka - gratulujem ku prvým krôčkom, celkom skoro 🙂
@alexandrah - ak sa môžem spýtať, tak kvôli čomu cvičíte ? Náš Peťko je hypotonik a tieto detičky sa sami vedia posadiť neskôr. Dokonca existujú aj také prípady, kedy deti sedenie nezaujíma a sadnú si až ke´d začnú chodiť.
A čo sa týka toho večného sledovania lekármi, ja mám taký pocit, že u nás je to strašne prísne, počula som, že napr. v USA dieťa do 18 mesiacov nechajú tak, a keď ani po 18. mesiaci nezačne chodiť, tak sa už niečo rieši...ale ja si mylsím, že radšej začať cvičiť skôr ako neskôr .....Inak širšia norma chodenia je do 18 mesiacov 🙂

rovni
28. říj 2010

@strasska najhorsie je,ze som uz taka zmagorena,ze maleho v kuse pozorujem-ci napr.nezdviha jednu nohu viac ako druhu,atd....,az mi z toho sibe
keby maly urobil nejaky viditelny pokrok-napr.to pretocenie,strasne by ma to nastartovalo do cvicenia
@alexandrah viem,ze ked sa maly uz bude pretacat,alebo neskor chodit (co dufam ze raz bude),bude mi pripadat zbytocne ako som sa obavala ci to pride

rovni
28. říj 2010

@monnaa moja kriza asi teraz vrcholi,ja som celkovo dost netrpezlivy clovek 😝 dufam ze ma potom Danko prekvapi viacerymi sikovnostami naraz 😀

monnaa
28. říj 2010

@rovni - ja som tiež zmagorená z neustáleho sledovania pohybov malého, už mi aj rodina a kamošky povedali, že to občas preháňam....ale ke´d človek každý deň s dieťaťom cvičí 4x, tak je to asi normálne .... 😝

sisipetka
28. říj 2010

@rovni - ahojky, citam, ze Monna spomina nase civcenia 😉 Rovni, my sme boli tiez hypertonicky a cvicila som s malym od 3 -6 mesiaca a v piatok sme boli na poslednej rehabilitacnej kontrole a vsetko je uplne ok. Este nas caka posledna neurologia a pravdepodobne budeme vyradeny uz z tychto "navstev". My sme cvicili 3 x denne, pripadne 2 x denne a 1 cvicenie sme nahradili plavanim, ci babygymnastikou. Vecer pred kupanim mm masiroval olivovym olejom a musim povedat, ze sme to zvladli za 3 mesiace uplne super, aj ked sme si riadne poplakali. S hypertonikom netreba vela cvicit v tom zmysle, ze on zije stale v napati a naopak potrebuje vela uvolnenia. A samotna vojtovka stimuluje k svalovej cinnosti a tym padom dietatko je akoby stale "v praci". Ale urcite pekne cvicte a vysledky sa dostavia, ja osobne nemam proti tymto cviceniam zly postoj, len vsetko treba s mierou a kombinovat rozne alternativy.
Dievcata drzte sa, ide vam to uzasne a budete mat stastne deti 🙂

alexandrah
28. říj 2010

@rovni - ahoj, ja som mala presne to iste, som si az vravela, a co ked risko NIKDY??? no je to blbost, ja viem, ale to iste si vravim pri sedeni, lozeni ... a je jasne, ze bude, je veelky sikulko ...!! ja som tiez netrpezliva, jemu to nedavam najavo, len tak vravim manzelovi ...

@monnaa - ahoj, no ja s nim nechodim na vojtovku, aj ked mi neurologicka vravela, ze by sa uz mal posadit, aj lozit po styroch ... som vlastne aj objednana, ale dali mi termin az o mesiac ... chodim normalne cvicit do kurzu, s inymi detickami, a tam robi pokroky ... pritom pediatricka na to nevravela nic, aj ked v minulosti vravela ze cvicit, tak ze netreba vojtovku, ale len take v kurze ... no risko ma strasne silny chrbatik a nohy, a slabsie brusko a ruky ... tak asi aj preto ...tiez som sa prihlasila na kurz masaze babatiek, to sa chodi aj s detmi ...

hm, a napirklad, ked sa plazi, pouziva iba jednu ruku a nohu, pritom kope a chyta obomi ... neviem, proste preco ... okrem toho ja cakam dalsie babo, a prevlacanie riska aj s kocikom hore dole furt k lekarom, a na cvicenie uz pre mna neni to prave orechove ...ked s nim cvicim doma, vlastne sa akoby hrame, len do toho zapajam cvicky, co robime s inymi detickami v kurze, a to ho moc bavi, ani nevie, ze cvici, ale neni to vojtovka ... no pojdem na 1 krat k tej rehabilitacnej, a uvidim, co mi poradi ... bola moc mila, chodili sme tam presne, ze sa este nepretacal na brusko, mal ho slabe, teraz sa toci furt, ma urobi aj brusaky, niekolko, ked ho drzim za ruky, sa pritiahne, ale furt ma slabe brusko?? tak neviem ... nechcem stresovat, ani seba, ani jeho, cvicime tak formou hry, pohodickA ...

monnaa
29. říj 2010

ahoj @sisipetka , som rada, že si sa ozvala 😉 a mám obrovskú radosť, že Christianko už bude ušetrený všetkých tých cvičení, sledovania, kontrol a tak. Prajem vám veľa zdravíčka a všetko dobré 🙂

monnaa
29. říj 2010

@alexandrah - tak vo vašom prípade fakt asi vojtovku netreba cvičiť, ako tehotná si ja veru neviem predstaviť cvičiť a už s tak veľkým bábom ako máš ty vôbec nie....

m.e.l
29. říj 2010

Ahoj, zdravím všechny kteří si v noci rádi užívají tatínka.
Včera za námi přijel tatínek na návštěvu a když už teda je tady, tak jsem se rozhodl že v noci o půl desáté spustím ohromný řev, ani nevím co se mi zdálo, ale nic hezkého to nebylo. V postýlce jsem ani po úplném vzbuzení nechtěl být. Tak mě chvílema nosil táta, pak zase mamka, kterou začíná bolet v krku, a nakonec abych prý nevzbudil celé oddělení, tak mě mamka vzala dolů do haly a jezdila tam se mnou v kočárku takový krásný okruh - od výtahů kolem křešílek, automatů s pitím, a zase zpátky k výtahům. 😵 Před půlnocí jsem dal rodičům chvilku pauzu a o půl třetí do cca čtyř jsem se střídavě nechal houpat v postýlce a nosit, pak jsem spal do půl osmé. Před snídání mě máma vzala zase k tetě naproti, má takovou hnusnou hadičku a tou mi odsává rýmu, jako nedám se jen tak. Jen ať vědí, že tohle rád nemám, máma drží ruce, teta sestřička hlavu. 😝 Pak jsem byl na vizitě, máma uprosila paní dr. že aspoň nějakou vodu už bych mít mohl, že na sucho být nechci, tak mohu aspoň do výřivky a v pondělí snad už do bazénu. Ale to se rozhodne až v pondělí ráno.
Od půl jedenácté jsem byl zase u té tety, co mi ubližuje a máma to dovolí a dneska u toho byl i táta a vůbec mě nebránil, můžete tohle vůbec pochopit? Já ne!!! Teta Zajíčková z výřivky pak měla čas a hned mě vzala do vany a né až za půl hodiny, tam jsem už začal usínat a tak jsem bez oběda odpadl téměř okamžitě v postýlce.
Jo a dopoledne jsem zkoušel lezení, ale lidi divný nějak mi to klouzalo a spíše jsem couval. A máma se mi smála. 😠
Tak se mějte moc fajn, já se zase ozvu. 😉
Pá pá Lukášek

rovni
29. říj 2010

dnes sa mi zase pri cviceni strasne "napinal"a branil,mal som co robit aby som mu ohla kolienko 😔 mam pocit ze tymito Vojtovymi cvikmi len podporujem jeho zvysene svalove napatie 😖 vcera aj dnes sa akoby skusal otocit na brusko ale tym zlym sposobom-cize prehnutim sa do luku - ach jaj 😔 pritom vie krasne zdvihat a chytat si nozicky ale ked mu chcem trosku pomoct a naklonit ho na bok,okamzite sa napne ako struna.niekedy som uz fakt zufala ☹

rovni
29. říj 2010

@sisipetka ak sa mozem opytat kam ste chodili cvicit resp.na rehab.kontroly?

monnaa
29. říj 2010

@m.e.l - milý Lukáško, tešíme sa na ďalšie správy 🙂 ...len daj prosím ťa trošku tej mamine a tatovi vydýchnuť 😀 , a len tak ďalej s tým lezením 🙂

lilin
29. říj 2010

@m.e.l no toje super počteníčko 😀 Lukášku.. hlavu vzhuru... rýma musí pryč broučku... a lezení je supeeer zábava, počkej jak budeš moct mamce utíkat... to je pak legrace....mamku s tatkou nech vydechnout.... však se na sebe tešili...a já se těším až si s mamkou dáme kafčo, tak doufám že se na nás dobře vyspíte oba ... pa pá

alexandrah
29. říj 2010

ahoj rovni, aj risko sa najprv pretacal prehnutim sa do luku, ono to pojde aj normalne, neboj!!

strasska
29. říj 2010

@rovni aj ja malu stale pozorujem, aj v spanku ju napravam aby bola rovno. 😒 teraz sme boli na ockovani, cize sme mali v cviceni pauzu a ja uz som sa v nedelu strasne tesila, ze zacneme...asi som sibnuta ☹

monnaa
29. říj 2010

@rovni -aj moja staršia dcéra sa zo začiatku pretáčala nesprávne - prehnutím do luku, a to bola motoricky úplne v poriadku 😉

zzzzuzka
29. říj 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Syncek sa narodil jeden mesiac pred terminom a bol koncom panvovym a tak nas poslali na rehabilitaciu (povodne iba kvoli tej polohe v brusku).
Na rehabilitacii nam vsak povedali, ze je hypertonicky a tak musime cvicit vojtovku. Cvicime uz dva mesiace. Po case, ked som si trosku precitala o tejto diagnoze som sa "vypytala" na neurologicke vysetrenie (tam nas predtym nikto neposlal...) No a ked ho videla neurologicka, tak povedala, ze je to krasne zdrave babatko a ze nemam plasit s vojtovkou. Odporucila maximalne tak dojcensku gymnastiku.
Rehabilitacna pritom stale prizvukuje, ze treba cvicit 4x denne.
Tak teraz neviem co robit, komu mam verit. Rehabilitacnej doktorke alebo neurologicke? Stretli ste sa s tym niektora? Ze by vam dvaja rozny lekari povedali dve rozne stanoviska?
No zatial cvicime, kym mi niekto na 100% nepotvrdi, ze netreba. Ale mam z toho v hlave riadny chaoz...

januska26
29. říj 2010

@zzzzuzka No my sme zase v porodnici boli odoslani na rehabku kvoli vynutenej polohe v brusku-nozicky a bolo nam povedane, ze je hypotonicky...A pediatricka povedala, ze vobec nie je, ze je to len kludne babo. Ale na moje poziadanie sme isli neurologicke a ta povedala, ze je uplne normalny a netreba rehabku. Ale my sme aj napriek tomu do porodnice na rehabky chodili 10krat sme tam boli a obcas som cvicila aj doma a potom na povedali, ze je to uz ok. Ale doteraz neviem, ci to bolo nutne, ale jedno viem urcite, neuskodilo mu to, akurat naozaj len pomohlo, aj ked mozno vsetko by islo tak ako teraz aj bez rehabilitacii. Neviem ti poradit, ale tak radsej tam chodievaj, urcite babatku neuskodis a keby nahodou bolo treba, aby si si to niekedy nevycitala...teda aspon ja som si to tak hovorila🙂drzim palce🙂

sisipetka
29. říj 2010

@rovni - cvicit sme chodili do Dunajskej luznej cca 3 mesiace, na rhb kontrolu kazdy mesiac, aj ked uz sme vojtovku potom necvicili - ale chcela som, keby nahodu nejaka zmena, nech vieme rychlo zareagovat....a taktiez dobre mi to padlo, ked sme sa kamsi posunuli a oni nam zhodnotili "kvalitu prevedenia"
@monnaa - dakujeme 😉 a my teda drzime pasticky k dalsim pokrokom

lukza
29. říj 2010

AHojky maminky
@m.e.l jéé Lukášku jsem ráda že jsi se ozval přeji ti brzké uzdravení at ta rýma skončí mamince vyřid že posílám hodně sil a tatkovy vyřid že tam nejste na dovolené a at nezlobí maminku a s celého srdce gratuluji k lezení a ta podlaha je ale potvurka že klouže že?teda ty jsi tak plakal vždyt nech mamku s tatkou odpočinout ,ale věřím že jsi měl k tomu duvod jinak by jsi tak neplakal že jo?
@zzzzuzka no já bych více věřila neuroložce a musím říct že je teda na palici že se nedokáží domluvit.
@saronka gratuluji je to šikula
@monnaa koukám že se ti dcera posadila brzo my ještě nesedíme má sice snahu o šikmý sed ale do sedu to ještě nedotáhne.

pacesova
29. říj 2010

@lukza-a co vy??????????Vy jste šikulkové. My tady teskníme po M.E.L. do lázní. Máš novou foto -úžasňáková. Tak Šimnon má za sebou zubáka - vše OK. V pondělí oční, máme to za sebou. Mamka absolvovala gyndu-stěry,tak čekáme na výsledky. Nějaká novinka a dost mne to bolelo - hlavně, ať to je negativní!!!!!!!!