Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

monnaa
4. lis 2010

zabudla som posledné foto:

monnaa
4. lis 2010

nejako som tie fotky poplietla 😝 - takže tu je tá základná, čo mala byť ako prvá . Je to poloha na brušku a sú tam body, ktoré sa tlačia pri cvičení,

monnaa
4. lis 2010

@emilia1982 - no ja neviem, ale ja poznám reflexný bod len na vnútornej strane kolena, nie pod kolenom....Ja tlačím na vnútornú stranu kolena, tam kde je akoby najvačšia hmatná kosť,odborne ide o epicondylus medialis stehnovej kosti , pridávam aj obrázok z mojej múdrej knižky 🙂 , ale neviem, či to bude dobre vidno.
Na vnútorný okraj lopatky môžeš tlačiť aj celou dlaňou, aj prstom.

latinka
4. lis 2010

@m.e.l Ahoj m.e.l., odpovídám po delší době, ale šla jsem na věc a naběhla na Bobatha. 🙂 Byli jsme na třech instruktážích a s manželem jsme metodou doslova ohromení! všude se píše, že je to formou hry a na míči atd... Je to velice propracovaná, logická, poměrně náročná metoda. 🙂 Opravdu toho je dost, co se máme učit, ale ? Normálně vidíme maličké, ale časté pokroky. Plynulejší, cílenější pohyb, dítě je zase živější, veselejší, natahuje se po hračkách, pracuje s oběma rukama, zvedá se na čtyři-i když je to nic moc.... 😅 Dráždí jí to, provokuje, ale usměrńuje. Dík za tip, zase čmárnu. 🙂

sisi27
5. lis 2010

Ahojky holky, teď jsme dorazili z rhb....tak jsme zase znavení oba dva. Máme nový cvik....se spuštěnou nožičkou dolu ze stolu, ale už teď se mi zdá, že ho prostě neudržím.....tou druhou rukou co má mít položenou se mi zvedá a tak je to takřka nemožné. Říkala jsem to hned rhb, ale prý to zkusíme 😒 . Jinak prý máme cvičit 3x denně, když se plazí,tj. je v pohybu (i když nesprávně), tak to prý stačí.
Latinka, gratulujeme k pokrokům

lilin
5. lis 2010

ahoj mamči... chvíli jsem se neozvala... u nás nic moc nového krom toho že pořád kuckáme.. na rhb ted chodíme skoro každý týden a dáváme jí tam dost zabrat...
@latinka já jsem se na bobatha taky ptala ale prý není tak učinný jako vojta, myslím si někdy opak, díte není utahaný a vše je prý hrou tak to nesou všichni i líp psychicky... mužu se zeptat na kolik vás to zhruba přišlo a co všechno jste pro to udělali a další podrobnosti??? gratuluji k pokručkum 🙂
@sisi27 teda to si neumím moc představit... jenom jednu nohu dolu????

monnaa
5. lis 2010

@latinka - aj ja gratulujem k pokrokom, to je super, že ste teraz všetci spokojní 🙂
@sisi27 - to že má Tadeáško takú silu je jednak dobre, no na druhej strane plne chápem, že máš problém s cvičením. Mohla by si prosím ťa popísať ako vyzerá ten cvik so spustenou nožičkou ? My máme asi niečo podobné - malý je v polohe na brušku, jedna noha pokrčená pod bruškom a druhá voľne visí zo stola, hlavička klasika v 30 st. uhle a ručička pri hlavičke v 120 st. uhle, tiež mám problém udržať.
ahojky @lilin , veľa síl v cvičení prajem 😉

sisi27
5. lis 2010

lilin,monnaa - jedna nožička volně visí ze stolu, ale druhá není pokrčená pod bříškem - je na lehátku natažená a já mám vlastně celou ruku přes zádíčka, tlačím jako na pánev a ručička která je ode mě, tak má být položená kolem těla malého, ale samozřejmě mi jí tam nenechá a zvedne jí a začne se prát.....jenže už nemám další ruku, kterou bych mu jí podržela 😒 . Nožičkou, která visí ze stolu by měl jako nakračovat.

monnaa
5. lis 2010

@sisi27 - nie je to niečo podobné ako na obrázku čo som včera priložila o 20.33 ?

sisi27
6. lis 2010

Monnaa - ano, vypadá to takhle, je to hrůza, dnes to zkoušíme, ale celkem marně ☹

latinka
7. lis 2010

@lilin Co jsme udělali... Na netu je oficiální seznam certifikovaných Bobath teapeutů, jsou tam všichni i s kontaktem. Vybrala jsem si, kam to máme nejblíž, vzala lístek od neuroložky, s tím, že naše holčička nereaguje na Vojtu, stagnuje, špatně to snáší... A obrátila se na rehabilitaci, domluvili jsme si termíny a chodíme tam. Je samozřejmě možné, že se časem vrátíme i k Vojtovce, ale momentálně je Bobath pro naše dítě snešitelnější a vidíme pokroky. By´t i minimální, u Vojty nebylo lautr nic. ☹ Důležitý je pokrok za jakoukoli cenu. čili je mi vhod, že děláme něco, co sice dost lidí shazuje, jakože to není efektivní jako Vojta atd. Kdyby se vždycky vědělo, co efektívní je, tak bychom si tady nemusely psát a tápat a zkoušet a doufat.... ,že ano... Protože jestliže se dítě pohne kupředu, je to vždy úžasné, ale zároveń to může znamenat i to, že není v tak vážném stavu. To nám aspoň prozradili odborníci. Někomu stačí jakoby postrčit. Že prostě má shůry dáno, jen najít ten spínač.... Nám tvrdá vojtařina nepomohla, museli jsme hledat jinde 🙂 Až čas ukáže... Nám se Bobath líbí MOC! Přeji hodně štěstí. 🙂

katka6211
8. lis 2010

ahojte, ak mozem, rada by som sa k vam pridala, mam synceka Matuska, ma 9 a pol mesiaca. Je po tazkej operacii srdiecka, a preto sa trocha spomalil v motorickom vyvoji. este nelozi ani nesedi, ale na brusko sa rad obracia, aj ked sa mu tam tazko dycha. z vojtovky cvicime len jeden cvik, a potom mame este cvicenie na fit lopte, aj nejake dalsie, neviem ci nie aj Bobath.
ako to cvicenie zvladaju vase deticky? my vidime pokroky, aj ked to ide dost pomaly

monnaa
8. lis 2010

ahoj @katka6211 🙂 , tak ďalšia cvičiteľka medzi nami. No ono to je dosť individuálne ako to deti zvládajú, ale určite sa im to cvičenie ani jednému nepáči . Ja mám takú skúsenosť s mojim Peťkom, že vždy pri novom cviku plače o dušu také 2-3 týždne a potom keď si zvykne, tak už to znáša o čosi lepšie. U nás sú pokroky tiež pomalé, ale hlavné je, že sú. Inak dosť často sa stáva, že dieťa dlho neurobí nič a potom veľa vzorcov naraz v priebehu krátkeho obdobia, na rhb tomu vravia , že napreduje " v skokoch ".

katka6211
8. lis 2010

monnaa no aj matus si na cviky nejaky tyzden zvyka a potom to uz ide lepsie. len na lopte ked s nim cvicim tak mam az strach ze mi spadne z nej, dost krkolomne tie cviky
ja by som len chcela, aby uz sedel, aby sa mohol hrat a pozerat z kocika, lebo lezanie ho uz velmi nebavi, je z toho nervozny 😖

lilin
9. lis 2010

@katka6211 vítám tě mezi námi, jo některé cviky jsou obtíčné a kolikrát si říkám že já bych v takové poloze tada rozhodně nevydržela 😀
jinak my dnes opět po rhb - docela se divím ale chodíme už nějakou dobu jednou týdně a předtím jsme nebyly třeba i šest týdnů. Dalii jsme Nikče zase pěkně zabrat a když jsem chtěla aby něco předvedla tak ani náhodou
pcesova: co je u vás nového??? co Šimša?

alisek
9. lis 2010

ahoj holky,
taky bych se ráda k vám připojila. Honzíček cvičí vojtovku zhruba měsíc po propuštění z nem. tj od konce září, nese to těžce, jen ho pokládám na bříško (cvik reflexní plazení) tak spustí šílenej řev a to ještě kolikrát neleží a ví co se bude dít. Malej je předčasně narozenej (32+1), prodělal operaci dvanáctvníku a žaludku pro neprůchodnost dvanáctníku, je slabej na horní půlku těla, má zaděláno na kyfózu, korigovaný věk má 2měs. + 1t a nedokáže pást koníky, vůbec se neopře a nezvedne pořádně hlavičku, pořád se zaklání a nedokáže přirozeně dát hlavičku dopředu. Vojtovka je náročná jak pro malýho, tak i pro mě, trochu jsem si zvykla ale stejně je to pro mě těžký, najít ty body a udržet ho, posun za ty 2 měsíce jediný, tolik nezvracíme, posílil si břišní svalstvo po té operaci .

janicka.slunicko
9. lis 2010

Ahoj holky chtela jsem se zeptat jak se dlouho cvicí tak približne Vojtovka,ja mam dvojčatka ,jsou narozeni 24tt, Ríša ma zavedenej v hlavičce šant,ale s cvičením si vede dobře ,vubec mu to nevadí ,proste co ma cvicit tak cvicí,ale Valinka sní je boj,nechce strasne se prohiba,vzteka,nejde jí udržet,tedka nam rehabka zrušila ten cvik jak je na brížku drží hlavička a ma hejbat ramínkem,tak to vubec jí neslo udržet. Jinak se pretačejí mesíc teda každej na jednu stranu. Je to strasne naročné.
Moc držím mamkam palečky at to vzladají.papa

lilin
9. lis 2010

@alisek ahojda. Vítám tě, to si teda malej prodělal víc než dost, u někoho jsou znát pokroky víc u jiného se čeká, určitě si zvykneš a malý taky, uvidíš jak se časem nauči reagovat, pro každé děcko jsou horší nový cviky, ale po době to vstřebají a tolik se už nezlobí 😉
@janicka.slunicko ahoj, tak to jsou šikulky ti tví drobečci, cvičí se rozně dlouho, podle stavu dětí a podle toho jak na ni reagují a jak jde vývoj dopředu jak dohánějí, byly tu mamči co cvičily pár měsíců a mají padla a pak takový stálice co cvičíme přes rok a máme ještě dalekou cestu před sebou, co jste dětem naslibovali že tak pospíchali???? kolik prdolové vážili?? hádám že to bude něco jak s mou malou, a srovnal se hydrocefalus díky šantu? malé taky hrozil ale naštěstí to zvládla lumbálkama...
tak se mamči držte, pá

ralanka
9. lis 2010

Ahojte strašne dávno som tu už nebola pozdravujem všetky tak mi sme sami od seba prestali civičiť to som už dávnejšie písala pretože neurologička nám povedala že pojdeme len koli tomu aby otváral ručičky že inak v pohode a po prvom pobyte nás volali znovu a aj ked sme boli na kontrole a povedal som jej že sa v tej dobe (august) už pomaly púšťal okolo stolíka chodiť tak ešte vravela že to nesmie nechápem prečo ked už aj lozil a štvorkoval a kamoškin malý bol nedávno na pobyte podotýkam o mesiac starší a ešte ani štvorkovať doteraz nevedel čo mi sa už púšťame pár kročkov sami chodiť tak že u nich je to ok ved on to doženie akože nechápem ako to môžu posudzovať ked sami nám vraveli ked bol menší že to bolo len na podporu toho aby otváral ručičky pri lezení a odvtedy poriadne napreduje a stále nás volali ale potom som zistila že sa im veľa mamičiek odhlásilo a mali poloprázdno tak nemali robotu tak volali hocikomu len aby mali plný stav. Monna aké robíte pokroky nechystáte sa opäť do MT ?

pacesova
10. lis 2010

Ahoj,holky!!!Tak my dnes absolvovali ušní-nosní -krční, protože Šimon, tak chrčí, že už to dál nešlo a v noci začal chrápat. ALe žádný nález, vše OK. Na rehabku mne trochu znepokojila, že se jí zdá, že má zas ty záklony hlavy větší. Tak celkem pochrumnej den. Jak zvládáte cvičení na boku, nejdou Vám děti do záklonu hlavičkou??

m.e.l
10. lis 2010

@pacesova Cvičení na boku? Hm zvládáme dobře, paní Adamová v lázních na jeho hlavu používá svoji nohu. 😀

rovni
10. lis 2010

@pacesova
mne Danko pri cviceni na boku strasne zaklana hlavu a vobec-cely sa prehyna do obluku.mam z toho zly pocit,ze ho tym cvikom este podporujem v zaklanani

pacesova
10. lis 2010

Tak co s tím holky??????Já si kroutím ruku, aby se nezakláněl, ale zas mu špatně držím lopatku - nevím, co s tím. @m.e.l-na nás taky používala nohu, jak se máte?Kdy razíte domů.

m.e.l
10. lis 2010

@pacesova Domů porazíme asi 3.ho prosince, uvidíme jak to půjde. Máme se dobře, jen jsem chytla rýmu a bolí mě šíleně v krku, naštěstí v Jánkách je teď ubytovaná mamka s babí a bráchou, tak mě mamka včera zastoupila ve výřivce a dneska v bazénu a zítra půjde Luky do výřivky sám jako dneska.

pacesova
10. lis 2010

@m.e.l-to už ti sedi ve vyrivce???Nebo jak to praktikujete,kdyz je tam sam??Tak to máte už za pár.Já to vidím na únor, tak nám to tam zahřejte. Jakou máte tu doktorku na patře?

m.e.l
10. lis 2010

@pacesova Nesedí sám, má krásnou vestičkou kolem krku a jen tak si tam sám plave na zádech, zítra to fotnu. 😉 Máme Koudelovou a oddělení 5A je nejlepší ze všech, do jiného ani omylem. Takže prostě při další žádosti bude jedno kdy, ale hlavně 5A. 😉

lilin
11. lis 2010

@pacesova ahoj zlato, mě malá při cviku na boku taky dělala neplechu a tak nám ho rehabka změnila - držím jí obě kolínka a zvedám je nahoru a pak pouze táhnu ramínko za prdýlkou, aby nezakláněla hlavu tak ji ukazuju tytyty tou rukou co držím kolínka - ovšem to má taky svou neduhu a to že se nesnaží opřít o ruku ale chce dát tu mou z kolínek pryč. Doufám že jsem to napsala tak aby se to dalo pochopit.
@m.e.l to je super že tam más tak skvělou výpomoc a podporu 😀, myy začínáme být doma nějak časově v háji a tak doufám že se nám opravdu podaří dorazit za váma aspon na chvilku 😉

pacesova
11. lis 2010

@m.e.l-tak to máš fakt super patro - tak mi plaváčka foťni, to je úplnej Mich,viď!!!!!!!!!!!Jsem ráda, že jsi spokojená.
@lilin - tak ten jsme měli, ale nereagoval nám - měníme to pořád, čím víc tlačím, mám strach z propadu lopatky - ale jinak mi nereaguje. Budeme to zas muset probrat na RHB. Pořád chraptíme. Jdme hurá na to.........

lilin
11. lis 2010

@pacesova tak hlavně že dopadlo ORL dobře, my jsme se kašle taky nezbyvily. mukosolvan má skoro vypitej a sinekod í už taky nezabere tak nevim co s ní.... ted se mi navíc zdálo jestli náhodou nemá kýlu páč má natvrdlý bříško a u pupíku se mi zdála boulička tak počkám a uvidím co se s tím děje jestli nejsem jen nějaká prdlá a nebo co se z toho vyvine.... chjo...

pacesova
11. lis 2010

@lilin-taky nemáte chvíli klid. My jak lepíme to očičko, tak má zas alergii na náplast. Je nervózní, je mi ho líto. Taky pořád něco řešíme. Svítí sluníčko, jela bych ven, ale musíme cvičit a pak dlabat - jak to řešíte z procházkama - kdy je stíháte????????Já bych mohla ven, tak nejdřív v 16h. a to už je tma a zatopí tu kolem nás a inverze. Takže opravdu podzimní depka.