Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

zusma
12. zář 2008

siss přiznám se, že tomu nějak přestávám věřit ☹ jsem z toho na prášky...když si představím ten hrozný křik a boj s 11kg tělíčkem. No ale prostě si říkám, hlavně že jí to pomůže

sisstin
12. zář 2008

zusma: já taky myslela, že nebude nic dělat..a najednou v 10m začal lízt, sám si sedá, přitahuje se o šprušle do stoje atd. 😉 všechno najednou 😉

zusma
12. zář 2008

siss tak to buď ráda 😉
mně si před týdnem malá najednou sama v kočáru vzpřímeně sedla, v židli a na mých nohou si taky strašně sedá a bylo to taky úplně najednou a před 14 dny by to ještě neudělala ani omylem...ale to by stejně asi neměla když to není z lezení, takže nevím, zda je to nějaká výhra. já ji raději nikdy nedávala sama sedět když to všude nedoporučují.

marusch.mat
12. zář 2008

Zusmo, my to cvičili jako doplněk k Vojtovce. Ale u vás by to mohlo zabrat, když vlasně malá je jen zlenivělá z té peřinky 😉

sisstin
12. zář 2008

zusma: tak každý dítě snad nemusí lízt já nevim do 10m, já četla, že normální to je do 13m, to by m ěl posoudit odborník, jestli se jí prostě nechce nebo je zatim.. něco jinýho 😉

zusma
12. zář 2008

Marusch no kéž by to zabralo...malá je taková pohodová-nejraději si lehne a roztáhne nohy prostě jako to měla v té peřince.Ale máme termín a pokud overball nezabere, tak budem muset cvičit.

zusma
12. zář 2008

siss nám ta dr na rehábce řekla, že když v 10m neleze, že to je v pohodě, že by měla klidně teprve začít a proto nám tu rehábku přímo nenařídila jen doporučila. No ale raději tam chodím. přijde mi,že za strašně dlouhou dobu neudělala vůbec žádný pokrok a poslední dny ani na těch 4 nepéruje 😒

sisstin
12. zář 2008

zusma: Tygr se šíleně dlouho dobu jenom přetáčel, válel sudy..a nic..ostatní děcka seděly, lezly..a on nic..a pak najednou 😉 ale tim cvičenim nic nezkazíš určitě...ale mě by to teda nenapadlo zatim moc řešit 😕

zusma
12. zář 2008

Já to taky moc neřešila.Ale na 10m kontrole si dr myslela, že malá už chodí 😅 tak jsem jí trošku poopravila, že ani omylem,že ani nesedí,neleze.No a tak nás tam raděj poslala.Pár dnů potom už teda začala alespon sedět.
Cvičením se určo nic nezkazí,akorát moje nervy budou asi v pr...ale co se dá dělat,hlavně že to pomůže

marusch.mat
12. zář 2008

Zusmo, třeba by jí to cvičení "nakoplo" a pak už bys s ní cvičit nemusela. Mě se malá rozlezla během 14 dnů cvičení Vojtovkou (a to měla jakoy rozpojené tělo na dvě části, které spolu nespolupracovali a ani nevěděla, že má nohy, když jsem ji hctěla postavit, nezapřela se, ale přitáhla nožky k bříšku) 🙂

zusma
12. zář 2008

marusch jo to já bych tu vojtovku cvičila určitě pokud na to dojde, i kdyby mě to mělo stát nervy a kdo ví co ještě. kéž by to mělo takový účinky, že by se malá takhle rychle rozlezla jako vy.
stejně nechápu, že je to tak účinný, že dítě které nemá pojem o lezení se díky tomu třeba za pár dnů rozleze

marusch.mat
12. zář 2008

Přečti si to a pochopíš a možná to pochopíš. Já jsem za vojtovku nesmírně vděčná, protož nebýt jí, tak mi dcerka nechodí, sice cvičíme stále ( teď má 4r) ale hlavní je, že to pomáhá. Když to řeknu laicky, tak když se narodíš, máš už v mozku "naprogramovaný " pohyb a používáním tohoto cvičení aktivuješ svaly a ty se propojí s centální nervovou soustavou a spouštíš tím žádaný a správný pohyb. Tady díky Vojtovce rozcvičili pána, který spadl ze střechy 10 m na beton a byl šeredně potlučený, měl krvácení do mozku a podobně. Jo tady je ten odkaz ( málem jsem zapoměla) http://www.vojtovaspolecnost.cz/vmetoda.php

zusma
12. zář 2008

já už o tom něco četla a přijde mi to právě strašně geniální. jak na to vůbec mohl někdo přijt.

marusch a proč cvičíte i teď,malá má pořád nějaký problém? Promin, nečetla jsem vše zpětně.

marusch.mat
12. zář 2008

Malá má centrální hypotonický syndrom - laicky řečeno snížené napětí ve svalech= ochablé svalstvo. Dřív se unaví, má špatný chůzový stereotyp.

lendy1
12. zář 2008

zusmo, tak já jsem taky dost řešila lezení a tak shrnu co a jak bylo u nás 🙂
David začal lézt po 11.měsíci, předtím se dlouho jen plazil, maxilmálně se dostal na kolínka a konec.
Děti by měli správně lézt (střídavým pohybem) do 1.roku (je teda malé procentu dětí, které lezou až po roce nebo nelezou vůbec, ale to zase není moc dobré). Pokud se sami dostanou na 4 a houpají se na kolínkách, tak se rozlezou a chce to jen čas. To, že děti nelezou ani v 10.měsíci není žádný problém. Takže dle mého bych s nějakým vojtěním ještě počkala nějaký ten týden.
Co pomáhá: to, co tady psala marusch s tím overbalem, pak taky dávat překážky před dítě, aby se muselo dostat přez ně do zvýšené polohy a přelézt něco. Nám pomohli různé krabice, kde si David na ně zkoušel lézt.
A co mi pomohlo nejvíc v rozlezení? Prostě, když byl na 4 a viděla jsem, že by chtěl rád dopředu, ale jelikož plazení bylo pro něj snažší, tak chtěl jít ihned do plazení, tak jsem mu to nedovolila. Držela jsem ho pod bříškem a přidržovala jsem ho (vlastně jakoby nadlehčovala) a on takhle popolezl, během 3 dnů díky této pomoci, kdy jsem ho zkoušela přidržovat méně a méně, tak se rozlezl a byl klid.

sisstin
12. zář 2008

Tygr se taky furt plazil..a občas to proložil lezením..a pak zjistil, že lezení je lepší..a už se neplazí a jen leze 😎

petul.a
15. zář 2008

Ahoj, maminy, můžeme se přidat? Naše Barunka je hypotonická, i když, dle vyjádření neurologa, jen mírně. Už asi od 6 týdnů "vojtíme" a výsledky vidět jsou, i když to jde pomalu 😝 Teď budou malé 4 měsíce a zatím nepase hříbátka a hlavičku taky ještě úplně nepřitáhne (když cvičíme takové to zvedání téměř do sedu). V kolika měsících by vlastně mimčo mělo pást hříbátka? Ona se snaží, ale nějak jí to pořád nejde. Taky přišla na svět CŘ, páč byla v bříšku obráceně, z čehož všechny její komplikace pramení (má hemangiomy, predilekci doleva a měla po narození "žabí" nožičky). Já vím, že jí není nic vážného, ale jen mě mrzí, že asi nebudu moct být taková ta matka, co ukazuje, jak už dítko umí tohle a tohle, nebo se spíš hrozím otázek typu "a ona ještě neleze, nechodí...?". Rozumově rozhodně opožděná není, všechno ji zajímá, na lidi se směje, s hračkami si hraje... srandovní je, jak si prohlíží ručičky. Ona na ně kouká, jak kdyby si kontrolovala čerstvě nalakované nehty 😀 A je to moje zlatíčko, je strašně hodňoučká, veselá, občas teda taky umí zakřičet, ale oproti jiným miminkům minimálně (zaťukávám). V noci spinká 8 hodin i víc (zaťukávám ještě víc 😉), přes den si taky dáchne 2 hodinky v kuse a pak se na mě řehtá. Dokonce se směje i při cvičení, kromě polohy na bříšku, tu přímo nesnáší. Jo, a myslíte, že na hypotonii může být dobré cvičení na gymballech? Ono tady u nás začíná, tak bych to chtěla zkusit. Jé, a promiňte ten román 😨

petul.a
15. zář 2008

Jo, holky, a nekoukaly jste v pátek na 13. komnatu Pavla Nového? Ten se dostal z vozíku hádejte, díky čemu - no díky Vojtovce 😉 To je taky slušný důkaz, že ta metoda funguje, ne? Upřímně, já dost dobře nedovedu pochopit matky, které s dětmi mají cvičit a necvičí. Já bych si to na triko nevzala. A navíc je to pro mě další činnost, která mě spojuje s mou vlastní dcerkou, další čas, který můžu strávit s ní 😉 I když někdy je to vopruz, určo i pro ni, ale stojí to za to.

marusch.mat
15. zář 2008

Ahoj Petul.o. Děti pasou hříbátka od 3 měsíců, jenže jestli je malá hypotonická, bude jí to ještě chvíli trvat. Hlavní je, že pokroky vidět jsou. Ono se pak klasické vojtění s cviky na balónech kombinuje, ale musela by ti ho ukázat vaše rehabilitační sestra nebo lékař, zkus ji poprosit, jestli by ti něco na míčí nemohla ukázat.
Na tu komnatu jsem se nedívala, ale slyšela jsem o tom a já také na Vojtovku nedám dopustit. Už cvičíme přes tři roky a ikdybych měla cvičit celý život, tak prostě budu, když vím, že to malé pomáhá. 😉

lendy1
15. zář 2008

petul.a, tak náš David je taky hypotonický a to teda docela dost a pásl opravdu kvalitně a dlouho až kolem 5.měsíce, otáčet se začal až tak v 7,5měsících, pak se plazil a lézt a stát začal až v 11,5měsících, sám ještě nechodí, ale prý to zvládne do 1,5roku. Když bych brala korigovaný věk (o 6týdnů méne, jelikož je nedonošenec), tak je naprosto v normě i s tou hypotonií 😝 , ale to, že není tak pevný, je znát pořád. A psychicky, s řečí a s jemnou motorikou je na tom skvěle 😵 , jen ten pohyb, no... 😔 Ale vím od RHB, že jsou na tom jiné hypotonické děti i daleko hůř než my.
Ty otázky jestli se už otáčí, leze a momentálně slyším od všech jestli už chodí jsou na pěst, ale spousta lidí ani neví, co hypotonie je, takže všem říkám, že chodit bude později a víc to neřeším. Dřív mě to dost trápilo, ale teď už jsem v klidu 😎
Na ten dokument jsem koukala a zaujalo mě tam to, co ten Nový říkal o vlastním prožitku z vojtovky, že prý ty svaly začnou jakoby vibrovat ( hlavně ty, co vlastně nemohl používat), což jsem netušila, že to takhle funguje.

zusma
15. zář 2008

Ahojky, taky jsem koukala v pátek na 13.komnatu a hned mě to zaujalo. Ta Vojtovka je asi "maso",ale fakt mě povzbudilo,jak zabírá. POkud k ní u nás dojde, tak ji určitě budeme cvičit.Taky mě zaujalo,jak říkal, že mu ty svaly začnou vybrovat.

zusma
15. zář 2008

Lendy jinak díky za příspěvek, jak se začínalo s lezením u vás. Malá se mi neplazí,jen se občas dostane na 4 a houpe se a toť vše. Na míči cvičíme pořád,ale nepřijde mi,že by to zatím mělo nějaký extra efekt. 😖

zusma
15. zář 2008

Jé mělo být vibrovat a ne vYbrovat - fuj😅 pardoon

marusch.mat
15. zář 2008

Ono je to tak, vlastně tím, že dáme cvičeného do dané polohy a stiskneme spoušťové zóny, tak mozek vyšle (protože v mozku máme ten pohyb danej všichni, jen né všichni umí svaly s mozkem propojit) signál a svaly pracují, stahují se atd. Čas od času se stane, že se tím spouštěním vyvolá cela řáda pohybů. To měla moje spolužačka, která má DMO. Při cvičení jedné polohy se u ní spustila celá řada pohybů. 🙂

cipin
16. zář 2008

Ahoj holky, tak my od pátku taky cvičíme, blbý je, že na rehabce mají teď nácvak, tak jdeme na kontrolu až za 14 dní, takže si nejsem jistá jestli to dělám správně... Chtěla jsem se zeptat, zdá se mi, že dopoledne mi to jakž takž jde, ale odpo zase krize a připadá mi, že to dělám blbě a malou k ničemu nedonutím. mohlo by to být únavou? Že je toho třeba na ni moc?

petul.a
16. zář 2008

Cipin, určo to může být únavou. Mně malá moc nechce večer spolupracovat, prostě na to "hází bobek" 😀 Tak ji šimrám i jinak všemožně poňoukám k činnosti, ale někdy se zkrátka nedá 😉

andulka4
16. zář 2008

No nám je 7,5 měsíce a koníky paseme stále špatně. RHB říkala že Hypotonici to zvládnou dělat dobře až hoooodně pozdě....tak počítám až už chodí 😀 Jinak nám se už dařilo vydržet na bříšku bez pláče tak kolem 4měsíce/2korigovaně a otáčet se začal v 7m/5korigovaných

Jde ale pořád vidět jak je v zádech slabý a jak ho to omezuje v pohybu :( Ačkoli miluje polohu na bříšku tak vzít si hračku z větší dálky je pro něj problém. No a pak taky prohlížení si ručiček a hraček na zádech.....to jsem četla že dělají děti s Lehkou mozkovou dysfunkcí velmi nejistě, krátce a roztržitě....no přesně tak je to u nás

Zítra jdeme k Neuroložce tak se zas děsím závěrečné zprávy :(

marusch.mat
17. zář 2008

Andulko4 tak dej pak vědět, jak jste dopadli. 😉

andulka4
17. zář 2008

Marusch, Lendy
Tak dopadli jsme tak jak jsem předpokládala 🙂 Hypotonie trupu dosti výrazná....přetrvává, hraniční hypertonie DK stále přetrvává....jelikož jsem si dovolila zapochybovat o tom že by nám vojtění pomáhalo dostali jsme milostivě 3RHBkonzultace o nových cvikách na záda

no a na závěr nám bylo řečeno že na to že mu bude jako že 6m tak by toho mohl umět víc :( Otáčí se totiž jen na levou stranu a když je na bříšku tak se natáhne pro hračku jen rovně ale né do boku.....neotočí jako by i trup

marusch.mat
17. zář 2008

Tak jak to tak čtu, tak má ochablý trup, ale na nohách má skoro zvýšené napěti? No víš ono je to s tím vojtěním jak už jsem tu říkala, ono svaly nezpevní, ale naučí ty svaly pracovat tak jak mají, i když jsou ochablé, a protože ochablé děti si rádi vytvářejí náhradní pohybové vzorce, vojtění je učí správným vzorcům. A jak to vidí do budoucna neříkala?