Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

renab
22. pro 2010

@ivka1603 Ja som tiež z tých mamičiek, ktoré odmietli cvičiť vojtovku. Nášmu najmladšiemu ju "pre istotu" naordinovala neurologička, nakoľko sa jej nepáčilo, že má zaťaté päste. Keď som videla, ako malý pri tom plače, jednoducho som to nevydržala. Cvičili sme asi 3 týždne a potom som si povedala, že ho nebudem trápiť. Keby som na ňom niečo videla, že sa nevyvíja normálne, tak by som s tým určite neprestala. Ale cvičiť len "pre istotu" som odmietla. Doktorka na mňa nakričala, že malý nemusí chodiť a pod. Bola som najhoršia matka, lebo som zbytočne nechcela trápiť svoje dieťa a seba a naháňať body pani doktorke. Najväčší paradox nastal, keď mal Maťko 7 mesiacov a začal spontánne chodiť okolo nábytku, tak zase na mňa naziapala, že dieťa v jeho veku ešte nemá chodiť, vraj bude mať problémy s kĺbami. Tak na jednej strane cvič, lebo nebude chodiť, na druhej strane, keď sám chodí, tak nechodiť, lebo budú problémy.
A keď sme chodili cvičiť, tak som si všimla, že veľa detí tam chodí len "pre istotu". Napr., že sa narodili s väčšou pôrodnou hmotnosťou a pod. Nie som úplný odporca vojtovky, len si myslím, že by mala byť ordinovaná deťom trošku s rozvahou. Samozrejme, keby som mala dieťatko s obrnou, urobila by som všetko pre to, aby som mu pomohla.

divoska
22. pro 2010

@amunet @ivka1603 @loloo sak to, ze ja som sice drzala. aj napriek tomu ze moj flegmaticky chlap mi to hned jak to videl zakazal. a to uz je co povedat. cvicila som s malym poctivo cely mesiac 3-4x denne. to ze plakal pocas, reku no co uz musime ptretrpiet , bo nespravim si z maleho kripla vlastnym pricinenim. no to ze potom upadal do nenormalne dlhych spankov to som cumela. bo inak je cely den hore a spi az v noci, od nejakych 3-4 tyzdnov zivota. po prvom cviceni prespal skoro cely zvysok dna aj noci. bolo to sice krute ale cvicila som s nim, no ked som videla ten druhy cvik, a cely tyzden to s nim cvicila zas, a fakt ze uz zacal vrieskat len ked ma videl. tak reku toto uz je moc. nepotrebujem aby ma dieta nenavidelo, na to bude mat dost casu v puberte este 🙂 hlavne ked tu s nim chcem dlho byt, fakt nechcem aby mal navyk ze mama = svina. takto som len svina v ociach rehabilitacnej a je mi to srdecne jedno. nasi mi tiez povedali ze mne sa to same upravilo, kamosky ktore cvicili a prestali tiez hovorili ze sa nemame trapit a mam sa zariadit tak ako citim, ale snazila som sa. no totot uz bolo moc. zaroven som tam bola ked robili tie skusky a robili s nim aj ten dalsi cvik co som spominala, ze mu prilahla hlavu zaprela sa a tlacila, a hento by som uz fakt nevedela ani nechcela. telo hadam same najde sposob ako sa vysporiadat s miernym problemom ak mu dame sancu. tak skor idem vsadit na to ze ho davam castejsie na to brucho, uz vydrzi coraz viac, plus pohybove cvicenia, stimulacia tela a nejaky ten pohybovu kurz, vcera sme plavali vo velkej vani s jednou instruktorkou co inak robi baby plavanie, a zhanam dalsie moznosti. neexist aby vojtovka bola jedine vychodisko na vsetko. chapem ze niektore deti ju naozaj potrebuju, a neskutocne drzim palce a zelam vela energie maminam. jaksik som ale nedobrovolne dosla na to ze pre nas to naozaj nebude. ked som to bola korektne a slusne oznamit tej rehabilitacnej, tak ze chape, ale ked som jej povedala ze prinajhorsom ak nam nepomoze nic ine tak sa este niekedy uvidime, tak cez zuby precedila ze no, so zlym drzanim tela.. 😀 proste ja som sprosta matka a oni vedia najlepsie. je mi to uplne jasne. ale viem s tym zit 😀 kamoska co ma holku s mnozstvom diagnoz ☹ tiez prestali, boli v madarsku za nejakou odbornickou a ze odvtedy sa jej mala zacala stavat co ani neverili ze sa niekedy stane. ale je pravda ze ta lieta a vybavuje liecenia, kury a vsetko mozne co existuje len aby sa im polepsilo.

renab
22. pro 2010

@tinika Neviem, či je až tak pravda, že cvičenie vojtovky neboli. Začala som o tom uvažovať po návšteve u známych, kde mladý muž (30 rokov) leží na posteli po úraze. Keď s ním cvičila vojtovku rehabilitačná sestra, tak kričal tak strašne, že som musela od nich odísť. 😖

divoska
22. pro 2010

jo a este sa chystam za tou primarkou, ze keby nasadili inu metodu velice rada k nim budem chodit aj nadalej, ale chcem ju informovat ze sme skoncili /aj ked to nahrievanie by sme brali... / a ze sa mi nepaci plosna aplikacia jednej metody na vsetky problemy. zrovna mi dosiel inak domov aj papier ze sme zaradeni do starostlivosti, tak asi to aj fakt treba nejak ukoncit. a ak aj netreba tak im aspon poviem svoj nazor ze nech si nas vyskrtnu a napisu ze matka nesuhlasi s liecbou hoci aj.

divoska
22. pro 2010

@renab tiez mi to pripadalo jak ukludnovanie. teta nam tvrdila ze place len nas /o moje male chuda to nezvladalo proste/. nic som jej na to nepovedala ale NEVERIM ked som pocula ten hukot ostatnych deti odvsade v prvy den co sme tam boli. a hlavne ked poznam maminy co to cvicili /ale sak tie prehanaju ze ano.../ a ked clovek dojde sem. tak mam skor pocit ze je rarita ked dieta neplace. moj neplakaval obcas len rano ked bol este ako tak rozospaty. zvysne 3 razy ze dovidenia, a vecer zrovna ked uz dosiel muz z roboty kvilil uz uplne neznesitelne. a to bol doma pri mne, ked sme boli v tom centre, tak tam preventivne az hlas stracal a cely bol fialovy. to nemohlo byt zdrave...

renab
22. pro 2010

@divoska Ak nemáte veľký problém a s vojtovkou si "prasla", určite skús veľa veľa masírovať. Nemusíš mať na to žiadny kurz, každá mamička to dokáže, úplne intuitívne premasírovať dieťatko viackrát za deň.

renab
22. pro 2010

My sme chodili cvičiť do detského denného sanatória a boli tam deti, s ktorými oni cvičili viackrát denne. Stačilo, aby sa rehabilitačná sestra čo i len priblížila k dieťaťu, už plakalo. A to niektoré detičky boli také ťažké stavy, že by si povedala, že ani nemôžu vnímať. Takže nejaké ukľudňovanie zo strany rehabilitačnej sestry bolo úplne zbytočné.

divoska
22. pro 2010

@renab no a sak prave. ved toto iste uz zacal robit mne moj maly, a to som ani cudzia rehabilitacna nebola. dvihla som ho na ruky, polozila na prebalovak, rozopinala body kvoli prebaleniu a uz bolo uplne zle... hej to som zabudla, ukazala mi aj trochu z masazi, bud pojdem na kurz, aj tak som chcela, alebo budem masirovat intuitivne. ale asi len na sucho, neplanujem ho capat kozmetikou zakazdym.

renab
22. pro 2010

@divoska Nasucho nemasíruj, stačí olej, najlepšie olivový.

ivka1603
22. pro 2010

@renab, @divoska
Ahojte maminky....som rada, že nie som sama, ktorá sa rozhodla necvičiť a ˝netrápiť˝ svojho syna. Zistila som, že je teraz kľudnejší a rýchlejšie napreduje a je veselší, menej plače. Keď pôjdeme v 1/2011 na kontrolu, oznámim rehab.sestre, že končíme a že to malý už nepotrebuje 🙂

amunet
22. pro 2010

vojtovka je v niektorych statoch len alternativne riesenie, ked nic insie uz nepomaha, ked ma vojtovka aj odporcov v medicine asi to nieje uplne az tak ok. Citala som ze jedna mamicka dava vinu vojtovke ked jej dieta dostalo epilepsiu.
Nechcem nikoho odradzat, ale ja to proste svojmu dietatu nedokazem robit.
@divoska a to ze snim necvicis urcite s neho nerobis kripla 😉 tiez mam vycitky ze co ked..... ale ja to proste nedokazem!

amunet
22. pro 2010

uz som sem davala tento link, je tam na videu ukazane neurologicke vysetrenia- novorodenec,3m, 6m, 12m, 18m a 2r
je to len prekladac, ale v popise sa da vicitat co ma dieta do akeho obdobia zvladnut a co je este povazovane za normalne.
http://translate.google.sk/translate?hl=sk&lang...
nalavo v liste

katka6211
22. pro 2010

cherub, ahoj, ty si aj na srdieckach, vsak ? 🙂 to ta poslali cvicit s tou dcerkou co ma aj srdiecko? alebo si to mylim?
my chodime cvicit tiez s matusom, s vojtovej metody len jeden cvik sice, ale mame aj vsetlijake ine. matus sa tiez dlho ani neplazil, ani nelozil, ani nesedel. teraz uz zacal plazit 🙂
tak len vela trpezlivosti, a ono to pojde 🙂

cherub
22. pro 2010

@katka6211 ahojky, nene, srdíčková dceruška je starší a ta umí díkybohu všechno 😅 😀 vojtovku budeme cvičit s tou mladší.. nemáme to jednoduchá no, každá má něco 😅 😖

první rehabku máme 14.1., to je ještě doba 😖 ale třeba Elenka překvapí a začne sama 😅

Holky, myslíte že má nějaký smysl nebo blahodárný účinnek takové domácí cvičení na gymnastickém balonu? 😕

divoska
22. pro 2010

@cherub urcite ma. hovorila mi pani co cvici bobathovu ze to je vyborne. akurat ze ja to moc neviem a nemam k tomu vztah. ale vraj aj decka to maju velmi radi to jemne pohojdavanie, natahovanie a tak.

cherub
22. pro 2010

@divoska díky za reakci, balon už jsme nafoukli a budeme na něm blbnout, at jen tak nesedíme na zadku, než bude první cvíčo 😉

monnaa
22. pro 2010

@cherub - skús knižku od Ivy Dolínkovej- "Cvičíme s kojenci a batolati " , tam sú cviky na fit - lopte podľa veku dieťaťa 😉

A kde ste všetky vytrvalé cvičiteľky ???????

My sme už z pobytu doma, konečne využívame skrížený vzor pri plazení a pooooomalinky sa snažíme aj o lozenie, ale žiadna sláva. No pokrok je ten skrížený vzor 🙂 . Okolo nábytku však chodíme už vcelku isto a stále rýchlejšie 🙂

alisek
23. pro 2010

Dobré předštědrovečerní ráno
Holky přeji vám krásné a pohodvé vánoční svátky, bohatého ježíška i když ten největší dárek jsme všechny už dostaly .
Šťastné a veselé vánoce vám přejí Ála s Honzíkem

monnaa
23. pro 2010

Ahojky všetkým cvičiacim aj už necvičiacim maminkám, aj ja prajem krásne prežitie Vianočných sviatkov a veľa rodinnej pohodičky, už sa neviem dočkať toho čarovného úsmevu na tvárach mojich detičiek 🙂

lilin
23. pro 2010

ahojte mamči. Všem přejeme krásné prožití vánočních svátku a do nového roku hodně sil a optimismu

janicka.slunicko
23. pro 2010

Ahoj holky přeji Všem krasné svatky a Vše nejlepší v Novém roce.

kvetik
23. pro 2010

AHOJ holky, také přeji všem krásné vánoční svátky, splněná přání a hlavně do nového roku zdraví, a pokroky našich dětiček.

kvetik
23. pro 2010

@monnaa tak super za pokrok!!! Tomík se taky plazí křížovým vzorem asi měsíc a ted se pokouší o lezení! (hurá!,tak snad se brzy rozleze🙂) a postavuje se u nábytku všude a hodně. udělal velké pokroky,ale čeká nás návštěva ortopeda kvůli nožičkám, aby jej sledoval, protože je dost vytáčí ven a stojí na vnitřní straně chodidel. tak moc přeji Tobě i Petkovi moc sil a pokroků,je vidět,že je to moc velký šikula!!!

sisi27
24. pro 2010

Také chci popřát krásné Vánoce všem a hlavně hodně pokroků u našich dětiček 🙂 .
Monnaa - veliká gratulace

agatkag
26. pro 2010

@monnaa ahoj, dlho som tu nebola, gratulujem k ďalšiemu pokroku.....aj my sme dosť pokročili, Nataška konečne chodí, postaví sa už bez opory a prechádza sa po byte, je z toho ešte dosť prekvapená, lebo sama začala chodiť pred pár dňami, teší sa pri tom, výska, tlieska, no je smiešna....želám Peťkovi len samé pokroky a tebe veľa síl, držte sa...

monnaa
27. pro 2010

@agatkag - moc vám gratulujem !!!!To je super, že už chodíte 🙂 , musí to byť úžasné !
@kvetik - aj z Tomáška sa teším, len tak ďalej 🙂

@sisi27 - ďakujem , a vy ako?

sisi27
28. pro 2010

agatkag-veliká gratulace, to je skvělé 🙂
monnaa-děkujeme za optání 🙂 , momentálně se nemáme nic moc ☹ . Malej měl 40 horečky, ty jsou naštěstí pryč, ale teď zápasíme se zánětem průdušek ☹ .Jinak pohybově jsme na tom tak, že malej vstává u všeho, kde to jde a i ukročí do strany, dneska se trošičku snažil popolézt, ale je z té nemoci vyčerpanej, takže se hned začal vztekat a plakat. Je teď pohybově takovej utlumenej, tak snad to bude lepší po vyléčení a snad se také brzy rozlezeme 😕

petasa
29. pro 2010

Ahoj,muzu doporucit,mala byla hodne asimetricka a cvicime ani ne mesic a to jen dva cviky ctyrikrat denne...je to sice hrozne ale clovek to nesmi tak brat,miminko place pac mu branime v prirozenem pohybu,ne proto ze by ho to bolelo.A za ten ani ne mesic jsme krasne narovnane,i hlavinku si krasne sama pretoci ne obe strany,predtim nez jsme zacaly pouzivala jen pravou.Takze fakt doporucujeme

monnaa
29. pro 2010

@sisi27 - no to je mi ľúto, prajem vám skoré uzdravenie. Tá choroba Tadeáška určite moc vyčerpáva, preto je taký oťapený, ale on to dobehne. Teraz máte určite pauzu, však ? A super, že sa stavia, pozerám že ste na tom rovnako ako my, že ste preskočili lozenie 🙂

tinika
29. pro 2010

@renab myslim ze po uraze je to niečo ine a verim ze to boli