Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

tinika
12. led 2011

ahojte, tak konečne sme sa dočkali, už nemusime cvičit vojtovku 🙂 este dak 2-3tyzdne 1x denne a este kontrola ale uz bude pokooooj 🙂

tinika
12. led 2011

@fraufrt my sme mali zase hypotomiu 🙂 tak drzim palce my sme cvičili od narodenia a nastastie manzel je z tych, ktory boli tiez za cvičenie a podporoval nas 🙂

tinika
12. led 2011

@strasska
@bohunka85 moja znama ma 1,5ročnu dcerku a tiez cvičili vojtovku kvoli velmi pevnym svalom, okrem toho chodila plavat a pomohlo im to

bohunka85
12. led 2011

@tinika díky

strasska
12. led 2011

@tinika dik..ja uz som si nazor poopravila a v dobrom zavidim, ze uz koncite 😉

tinika
12. led 2011

@strasska no sak sme rok cvičili ta uz by bolo na čase nie? 😉 a v čom si si poopravila nazor?

loloo
12. led 2011

@tinika juj ako dobre 🙂 😉 🙂 😉 aj mi sa tešíme s vami tiež čakame taku spravu kedy konečne bude plaču koniiec 🙂 😉 🙂 😉

lendaw
12. led 2011

Zdravím vespolek a přidávám se k "vojtícím" maminkám. Včera jsme si z neurologie odnesly nález diagnozou extenční hypertonie a poukaz na rhb. První rhb máme příští ůterý. Bětuška se narodila přesně na TP, ale díky preeklampsii po neúspěšném vyvolávaném porodu následoval akutní CS pro špatné ozvy, následovala resuscitace, apgar 3-6-9. Mimnkem je Bety docela pohodovým. Ve 4m si brouká o 106, šahá po hračkách a hned je strká do pusy, přetáčí se na pravý bok, ale to pasení.....to je mizérie. Hlavičku zvedne, ale ručičky nemá pod sebou, ale jednu většinou za sebou a od té se nějak podivně odráží, prdelka s nožičkama jí vystřeluje do vzduchu. Kdyý jí přidržuju, tak to jakž tak zvládne, ale i tak nevydrží na bříšku déle jak minutu dvě - prostě se jí tam nelíbí.

tinika
12. led 2011

@loloo vdaka a drzime prsty nech je to čim skor .)

tinika
12. led 2011

@lendaw ja som tiez po neuspesnom vyvolanom porode mala akutnu cs ale apgar sme mali asi az na jedno same 10 takze vy ste na tom horsie, neboj, moj sice ruky daval ako mal ale hlavku nevladal dvihat, lebo mal slaby krk a chrbat, prvykrat asi az v 4m. dvihol a to sme od narodenia cvičili vojtovku, pretočil sa az v 5m. a plazil v 7m. a lozit začal az pred mesiacom, hoci uz davno chodil okolo nabytku :ň takze hlavu hore a nevzdavajte sa, určite vam cvičenie pomoze

karmenta
12. led 2011

Ahoj, tak jsme také začli vojtit 🙂 Máme asi 2 cviky, malá u toho vříská jak tur, čekám kdy na nás zodpovědní sousedé zavolaj sociálku ;)
Jak poznáte že cvičení zabírá?? Máme např. cvik, kdy držím ručičky pokrčené u těla a má přetáčet hlavičku přes nosík ze strany na stranu. Z prava do leva nám to jde, ale z leva do prava ještě nepřetočila ani jednou, ani náznak že by to zkoušela :(

tinika
12. led 2011

@karmenta neboj, len trpezlivost, my tiez na jednu stranu sme mali neskor uspech len treba cvičit a tiez som sa smiala ze susedia zavolaju socialku 🙂 a sranda ze z nasho vchodu stale sused ze vasho ani plakat nepočut 😀 😀

fraufrt
12. led 2011

@tinika parada, gratulujem. My sme boli dnes na kontrole u dr. a predpisala nam este 12x rehab.na doladenie asymetrie tela a hlavne odstranenie spickovania. Vyzera to, ze kym nebude uplne samostatne chodit, budeme musiet cvicit. Rehab nam pozmenila cviky, lebo sama uz malu neudrzala ani ona. Manzel uz teraz az tak nefrfle, lebo mala, uz "az tak" neplace. Mame dokonca cvik, pri ktorom neplace vobec. Pytala som sa aj na to, ake topanocky by mala nosit a ci vobec. Takze v skratke: na koberci, v postielke nemusi. na plav.podlahe ano - papucky, zo zaciatku nemusia byt ortopedicke, co a prekvapilo.

sisi27
12. led 2011

Tinika - tak jste se dočkali, gratulujeme 🙂.

loloo
12. led 2011

@karmenta držím palce s cvičením , neviem mi tiež stale plačeme a mame zatial 3 zviky a vraj pôjdeme na další ☹ ☹

cherub
12. led 2011

Ahojky holky, tak my jsme byli poprvé včera a jsem z toho smutná... zatím se necvičilo, sestra "zkoumala" jaká Elenka je, co umí a co ne, jenže ona začala plakat hned co jsme vstoupili do dveří a přestala až jak jsme odešli.. takže samozřejmě nic neukázala, na hračky nesahala, odmítala reagovat. Takže závěr zněl, že je vše špatně, že nic neumí atd... se cvičením začínáme příští týden, ale já nevím. Sama sestra mi říkala, že co nestihneme do roku věku, tak to už se nenapraví a chce začít snad od pasení koníčků 🙄 🙄 🙄 takže máme asi měsíc a půl na to dohnat pohyb za 10 měsíců???
Při tom Elenka udělala přes vánoce pokrok, už umí používat nohy, má je pevné a když ji postavím, tak na nich pevně stojí, nepodlamuje se (samozřejmě ji držím), dokonce změnila i styl pohybu, už se nšoupe po zadečku, ale na půl leze, jde hezky na ruce a jednou nohou je na kolínku, druhou má ještě propnutou, ale pohyb zvládá, dostane se kam chce. Teď už si začíná i sama sedat v prostoru. Zatím teda jen na posteli, na zemi se ji nechce (což nechápu), ale pokroky tu opravdu jsou. Jenže ona nic nepředvedla a tak mám dle sestry prakticky ležáka ☹

iwuskaaa
12. led 2011

Ahojte maminky, ak môžem rada by som sa k Vám pridala 🙂 . Tomáško sa narodil v 37tt, sekciou, pre slabé ozvy. Všetko bolo v poriadku, Apgare skore 10 a 10 🙂 . No dozvedeli sme sa, že budeme musieť cvičiť kvôli miernej svalovej hypotónii, takže cvičíme od jeho troch týždňov. Máme dva cviky, úplný základný - poloha na chrbte, hlavičku tlačím akoby na hrudník a tlačím na bod pod prsíčkom. Druhý cvik je na "rozhýbanie" rúk, šije...-poloha na brušku, hlavička uložená do boku a tlačím bod na laktíku....
Pri cvičení stále plače 😒 , ale cvičím, aby som raz nemusela ľutovať, čo som mohla urobiť a neurobila som 🙂 .
Na prvej kontrole u neurológa bolo všetko v poriadku, teraz nás čaká ďalšia kontrola, tak som zvedavá, čo nám povie, ale asi nás nepochváli, pretože sa stále nepretáča z chrbátika na bruško ☹ . Koníky krásne pasie iba keď sa mu chce 😒 . Tento týždeň si konečne začal držať hrkálku (musím mu ju do ručičky vložiť) a dáva ju do pusy. Takže som sa ako tak potešila, že sme niečo dosiahli 😵 .
Máte niekto podobný problém ako my?
Ja sa totiž stále bojím, že niečo nebude dobré, že bude "pomalší", zaostalejší a neviem sa toho pocitu zbaviť ☹ 😢 .
Preto som rada, že som našla túto tému a ak budem niečo potrebovať, poradiť, budem sa môcť obrátiť na mamičky so skúsenosťami s Vojtovkou 🙂

orlik
12. led 2011

Ahoj, jen nakukuji po hodně dlouhé době. Od srpna už necvičíme. Když si čtu vaše příspěvky, okamžitě se mi vybaví naše začátky. Začaly jsme cvičit pozdě - až ve 4 měsících - a Terezka mi celý měsíc při každém cvičení hystericky plakala a nebyla k utišení ještě dalších 30 minut. Taky jsem si nebyla jistá, jestli cvičíme dobře, tak jsem dojela za naší fyzioterapeutkou a ta mě uklidnila, že to dělám dobře. Cvičili jsme půl roku a každá kontrola mě ubezpečovala v tom, že to Terezce pomáhá, i přestože tam skoro nic nepředváděla. Ale naše fyzioterapeutka přesto viděla pokroky. Terezka vše dohnala a své vrstevníky v mnohém předehnala. Teď bychom potřebovali spíše cviky na uklidnění 😀
Vydržte i přes počáteční pláč a málo viditelné pokroky. Vojtovka je naprosto perfektní a skutečně pomáhá.

iwuskaaa
12. led 2011

@orlik ja sa tiež vždy bojím kontroly, lebo nikdy nič poriadne neukáže, ale tiež ma rehabilitačná ubezpečí, že cvičím dobre 🙂 Tak verím, že nám tiež takisto pomôže 🙂

tinika
12. led 2011

@fraufrt tak nasa rehabilitačna ho vzdy udrzala aj sama ze vraj v tom uz ma prax 🙂 nam kazala topanocky s klembou 🙂
a sme cvik pri ktorom neplakal nemali, mali sme skor obdobia ked sa kukal na mna s vyrazom "mama, myslis to fakt vazne?" :D :D ale teraz čo bol vačši sa skor zlostil ako plakal
@sisi27 dakovame 🙂

tinika
12. led 2011

@cherub tak neviem, ale u nas sa doktorka pozerala aj na drzanie tela, on sice neplakal ale neriesila či neičo robi abo nie, niekedy ukazal čo vedel, niekedy nie, ale to aj lekarka musi vediet, ze dieta ne vzdy robi čo my chceme, sak a nam sa nie vzd chce či? a aj nas mal určite pohyby uz davno ale este dlho sme cvičili kym ich zvladol, tak myslim ze ta vojtovka vam určite pomoze a nestresuj ze je malo času, ved niektore deti aj bez vojtovky chodia az neskor a je pravda, ze niektore deti začinaju cvičit prilis neskoro, neviem prečo pediatričky nesleduju aj take veci

tinika
12. led 2011

@iwuskaaa ten prvy cvik sme mali aj my ale potom ine

tinika
12. led 2011

@iwuskaaa moja neboj sa, je super ze ste začali cvičit hned od narodenia a postupne to dobehnete, aj ja som sa bala a tiez sme niekedy necvičili poctivo ako sme mali a som si to vyčitala, hlavne je to nezanedbat a neboj nevykriči ta, my sme tiez prisli občas bez zmeny a vzdy ked niečo povedala čo by uz mal robit, hned po tom čo sme od nej odisli to začal robit .) aj naposledy povedala ze uz bude lozit a on začal .)) takze hlavu hore baby a na plač sa zabudne ale ak zanedbame cvičenie a budu mat deti nejake nasledky, to uz nezmenime a budeme lutovat 🙂 tak vam vsetkym drzim velmi prsty, aby ste plač nejako pretrpeli a mysleli pri tom na to, že to je len pre dobro vasho dietata a raz vam za to podakuje, ono si na to nespomenie ako plakalo .)

orlik
12. led 2011

@tinika mě přijde, že pediatři s tím nemají moc velké zkušenosti. Bavila jsem se o tom s fyioterapeutkou na poslední kontrole (byla jsem předvést Terku, jak chodí) a ona říkala, že by byla pro, aby každé dítě bylo zkontrolováno neurologem nebo fyzioterapeutem - tak jako se kontrolují kyčle. Já jsem s ní domluvená, že až jednou budeme mít druhé dítě, nechám si ho od ní prohlídnout nejpozději v 6ti týdnech.

tinika
12. led 2011

@orlik veru, ja som tiez dakedy mala pocit ze ziadna zmena, ale ona svojim odbornym okom hned povedala ze ma pevnejsie brusko, lepsie drzanie tela a podobne a to bolo vzdy takym hnacim motorom sa nevzdavat, musim povedat, ze nasa sestrička rehabilitačna je velmi mila, vzdy ma mile slovo pre dieta, nikdy som ju zamračenu nevidela a to cele dni počuva ten plač 🙂

tinika
12. led 2011

@orlik tak ale mne to uz v porodnici hovorili, tak aj tam je rehabilitačna sestra, hned som bola na konzultaciu, takze uz odtial by malo byt odporučanie na vojtovku pripadne aspon kontrolu nejaku a my tiez o 2 mesiace este kontrola s chodenim .) lebo este na jednej nozke dviha prst .)

cherub
13. led 2011

@tinika tak rehabilitační sestra prohlížela stavbu těla, řekla, že má slehlou hlavu (nemylím si), propadlé břicho bez svalů, vystouplá žebra, něco s pánví 😕 já jsem teda nic z toho neviděla 😅 😝
Každopádně to nehážu za hlavu, zkusíme to cvičení a uvidím pak dál, jak to bude. Jak mi říkala, má to smysl jen do 1. roku, co ji nestihne správně naučit, tak už prostě dobře dělat nebude... samozřejmě že lozit i chodit začne, akorát později a nejspíš špatným stylem 😒 no ale jestli se bude Elenka moc prát a řvát že mi začne modrat - což doma někdy předvádí, tak se na to vyprdnu. Ona sama mi povídala, že se mám rozmyslet, že musím být silná a odhodlaná, tak ať si promyslím, jestli to zvládnu... 😔

jinak podle mě pediatričky si nemusí všimnout nějakého problému dřív. jak taky? jak už jsme se shodly, děti na povel nic neudělají a když Elenku zkoušela v základních "cvicích", které se u miminek provádí, tak vždy v pořádku. Na pasení a otáčení se mě ptala, Elenka všechno dělala. Sice malinko později než jiné děti, ale udělala to. A já nepoznám, jestli to dělá špatně nebo ne... je to začarovaný kruh.

a taky bych byla rozhodně pro, aby se u všech miminek provádělo vyšetření povinně, stejně jako kyčle. Myslim, že by se tím předešlo spoustě problémů, hlavně u těch starších dětí, se kterými se začíná cvičit fakt moc těžko 😖

tinika
13. led 2011

@cherub tak drzim prsty, len neviem prečo este mate čakat kym začnete, ked uz aj tak mate malo času, hoci nemyslim ze po roku to vyznam nema, ved aj my sme az po roku lozili a vela deti cviči aj vo vyssom veku

cherub
13. led 2011

@tinika má narváno, tak pro to... první cvičení máme 20.1. a pak už jsem objednaná na každý týden na jednu hodinu cvičení až do půlky února...

RHB sestra mi to vyvětlila tak, že do roku věku lze dítěti pomoci, aby všechno co dělá špatně nebo vůbec se naučilo a nezadělávalo si tak na problémy s bolestmi zad či hlavy do budoucna... po roce věku už je ten vývoj na jiné úrovni a i když nám samozřejmě může pomoci se to naučit, tak prý už je to pozdě na omezení těch zdr. poblémů... prý je ten 1 rok takový mezník, hranice, při které se všechno mění 😖 a pak taky, že čím starší dítě, tak tím asi těžší cvičení, brání se, pere, kope, je veliké.... tož tak 😒

orlik
13. led 2011

@cherub já vím, že vojtovka pomáhá v rehabilitaci i dospělým. Díky ní znovu chodí třeba herec Pavel Nový. Je pravda, že je důležité začít s dětmi cvičit co nejdříve. Terezka měla špatně vyvinuté břišní svaly a protože jsme začali cvičit až ve 4 měsících, cvičili jsme půl roku. Kamarádčin syn s tím samým problémem začal cvičit hned v 1 měsíci a skončil ve 3.
Tím, že začínáte až teď vám to bude trvat určitě delší dobu, ale věřím tomu, že vám vojtovka pomůže. Držím vám palce, ať se daří.