Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

aninka30
15. led 2011

@fraufrt ahoj my sme sa na rehabku dostali na odporucanie neurologicky a k neurologicke na odporucanie pediatricky....a to s tymi reflexnymi cvikmi nam odporucila rehab.sestra...na kontrolu k neu ideme az zaciatkom februara tak uvidim co povie ona ak to potvrdi ze je to nevyhnutne tak budeme cvicit :(
ale pevne dufam ze nebude treba, ved je ako z knihy tj.pasie,chyta hracky,otaca hlavicku do oboch stran, prevracia sa na bok taktiez do oboch stran, dokonca sa mu podarilo uz otocit aj na brusko par krat 🙂 len jediny problem je ten ze ked ho mam na rukach tak nevie poriadne udrzat tu hlavicku..no a zaklana ju ked s nim dr. skusala tahat ho do sedu..uvidime co bude :/

ivka1603
15. led 2011

Ahojte kočky....dlho som tu nebola, ale mám dobrú správu.....Včera (v piatok) sme boli s Rastíkom na rehabke na vyšetrení u Dr., či je potrebné ešte cvičiť vojtovku a povedala, že malý je v poriadku a že už konečne nemusíme cvičiť!!! 🙂 Sa vytešujem ako malé decko, chodili sme na rehabko od začiatku novembra vlastne len dva mesiace a to stačilo...Rastík sa sám pretáča na bruško aj na chrbátik, dobrovolne sám od seba leží na brušku a už pri tom vôbec neplače ako predtým, sedí sám bez opory, aj na zemi sa v sede sám hrá, aj na stoličke či na gauči je OK 🙂 Síce sa mu nechce plaziť ani štvornožkovať, ale na to má stále čas a možno ani nebude...staršie dcéry sa vôbec neplazili a začali rovno chodiť popri nábytku.... Som šťastná, že Rastík urobil také pokroky a cvičenie už nie je potrebné 😵
Majte sa krásne a všetkým maminkám držím palce a prajem pevné nervy pri cvičení a veľa zdravia a radosti z detí 🙂
Pa,pa 😉

lilin
16. led 2011

@ivka1603 gratuluji!!!! to je nádherné!!!!! úžasné že cvičit už nemusíte a malý to tak rychle dohnal!!!! 🙂

divoska
16. led 2011

@ivka1603 super, gratulujem

ivka1603
16. led 2011

@lilin
@divoska
Ďakujem vám 🙂

luckaar
16. led 2011

ahojt, my ideme na toto cvicenie v stredu, maly, ma skrateny lavy krcny sval a nechce dvihat hlavicku, ked je na brusku ☹ neviem, ci to psychicky zvladnem, je mi ho strasne luto, ked place ☹ dufam, ze to zvladneme 😉

iwuskaaa
16. led 2011

@luckaar neboj sa, určite to zvládneš 😉 . Povedz si, že to čo robíš, robíš pre jeho dobro 😉 .
Viem, čo prežívaš, viem, že máš strach, to isté som mala aj ja. Dokonca, keď som sa dozvedela, že budeme musieť cvičiť, tak som plakala. Teraz som rada, že sme začali tak skoro a vidieť výsledky 🙂 . Tiež mi nieje všetko jedno, keď cvičí a plače, ale tiež si vtedy poviem, že je to pre jeho dobro a pre moje pokojné srdce 🙂 . A budeš sama na seba hrdá, keď budeš chodiť na kontroly a bude všetko v poriadku, budeš vidieť čo i len malý pokrok 😉 . To Ti bude dávať silu a hnať Ťa dopredu, uvidíš 😵 .

Ja sa chcem spýtať, či máte mamičky skúsenosti s plávaním bábätiek. Uvažujem nad plaveckými jasličkami, počuvala som, že je to super kombinácia - Vojtovka + plávanie a výsledky sú vraj vynikajúce, podaríte?? Ďakujem! 🙂

monnaa
16. led 2011

@ivka1603 - super, aj ja gratulujem !!!
@iwuskaaa - plávanie je perfektná vec, ja určite odporúčam. akurát v deň plávania treba zredukovať cvičenie, lebo dieťa je dosť unavené.
@lilin - veď to je super, že sa malá plazí 🙂 . my sme sa plazili nedokonalým vzorom celých 6 mesiacov....a potom to zrazu prišlo, dostali sme cvik na brušku zo zvesenou jednou nožičkou a po ňom začal používať konečne skrížený vzor. Takže treba len vyčkať 😉

ivka1603
16. led 2011

@monnaa
Ďakujem....som rada, že malý je už v poriadku 🙂

monnaa
16. led 2011

@pacesova - som rada, že si sa aj ty ozvala 🙂 . Aj u nás je cvičenie už ťažké, hlavne to udržanie v danej polohe ...ale zatiaľ zvládame. Vidím, že aj u vás sú pokroky, to je super !!! Tak aj vy plávate, v ten deň teda vynecháš úplne cvičenie ? Ja som zredukovala na 2x denne v deň plávania, ale malý sa mi zdá dosť unavený, tak možno dáme len 1x. To máte fajn, že idete s m.e.l. spolu do kúpeĺov, že pozdravujem aj ju, držte sa a občas sa ozvite!!!

luckaar
16. led 2011

odkedy moze ist babo plavat??? ja si tiez myslim, ze plavanie musi pomahat na drzanie hlavicky....

monnaa
17. led 2011

@luckaar - čo ja poznám kurzy baby plávania v širokom okolí, tak detičky do bazéna berú od 4 mesiacov. Ale dá sa ísť aj skôr na " vaničkové " plávanie, len to nie je dostupné v každom meste.

luckaar
17. led 2011

@monnaa skoda, ja uz by som ho dala hned, keby mu to malo pomoct🙂

Chcem sa vas opytat, viete, ake su to cviky R01, R02 pozicie????

pacesova
17. led 2011

@monnaa- vynechávám úplně, má ten den volna,ale aby nezahálel,tak plaveme.Ale dnes jsem z něho smutná,nechce vůbec cvičit,jen se se mnou pere. Už aby nám klaply Jánské lázně,chci to tam probrat,třeba jestli už nekombinovat Bobatha,ale u nás ho nikdo neumí na RHB.Děs.Tobě malý reaguje na zádech?Zvedá nožky?
@luckaar-u nás se chodí nejprvě v půl roce, chce to dokončit základní očkování.

tea1909
17. led 2011

@lilin děkuju mockrát. určitě počkám. určitě bude v pořádku. DÍKY MOC !.

monnaa
18. led 2011

@pacesova - no nám cvik na chrbátiku zrušili v decembri, tiež sa mi stalo, že nereagoval....ale chcela by som ten cvik znova, lebo brušku má stále slabé. Aj ja som za kombináciu Vojta+ Bobath + plávanie, ale u nás v SR majú na Bobatha tuším len 3 rhb sestry certifikát 😒 , ešte musím pozisťovať, či náhodou nejaká nie je v našom blízkom okolí, ale to by bola teda riadna náhoda 😝

pacesova
18. led 2011

@monnaa- děkuji, že nejsme sami. Moje první RHB mi říkala, že je to věkem, děti nejprve reagují a u nás od toho 10. měsíce nic moc, to už musí být. Jaké cviky z bobatha děláš- můžeš mi je popsat???????Jak často teda cvičíte, kolik času tomu věnujete?????????? 😲

monnaa
18. led 2011

@pacesova - niéééé, Bobatha zatiaĺ necvičíme, len o ňom uvažujem, že časom určite začneme aj niečo iné ako Vojtovku. Vojtovku cvičím 3x denne, + fit- lopta doma. A ty ako cvičíš ten cvik na chrbátiku ? ja som mala totiž problém udržať malého pri tomto cviku a robil dosť únikov ☹

pacesova
18. led 2011

@monnaa-Aha, ta to jsme na tom stejně. Já se těším, zda klapnou lázně -po vašim kúpele. Ale u nás 6-týdnů!!!! Takže děs. Hlídání, navaření, praní,.............. pro toho druhého, vždyť víš. Je na zádech, nožky dolů od kolen ze stolu a mačkám bod pod bradavkou či u třísel!ZVedá se mi - jde bříško a ručky, nožky málokdy. Jánky nám třeba nějaké cviky manželových Bobathů...............................ukáží!

lilin
18. led 2011

@monnaa prosím tě co to je to fit-lopta???? já malou držím už taky jen tak tak a potřebovla bych další ruku aby ch mohla mačkat vác bodíku.. jen nevim kde ji sehnat a kdomi ji přišije 😀
@pacesova dnes mi rhb říkala že byla v jánkách na školení a prý super a že doufá že nám taky klapnou...ale nejsem si jistá ale tam snad bobatha taky nikdo nedělá... jinak Nikča na zádech docela maká ale pořád ne tak jak by jsme chtěli....
má super vypracovaný bříško.. taky bych takový brala 😀

divoska
18. led 2011

ja som fitloptu kupila inak tiez tu najmensiu kvoli nemu, ale netusim co na nej s nim robit. su niekde nejake cviky popisane? lebo doteraz ma napadlo iba to ze ho dam na brucho a drzim ho za zadok.
@lilin fitlopta je taka ta lopta na cvicenie alebo sedenie pri pocitaci. aspon tak sa tomu u nas nadava;

pacesova
18. led 2011

@lilin-neboj ZUMBA Ti ho rozfázuje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lendaw
18. led 2011

@lilin fit-lopta = gymnastický míč 😉

My jsme dnes byly s Bětuškou na první rehabilitaci - chudinka malá, békala teda usilovně, počůrala jim to tam 😢 naučily jsme se první cvik na zádíčkách s mačkáním bodu pod bradavkou a sestra mi ukazovala i další cvik, který budeme cvičit v budoucnu - je na bříšku a malá u toho děsně pláče 😢 Zatím ho s ní cvičila jen ona, tak jsem zvědavá, jak nám to potom půjde doma. První cvik jsme doma docela zvládly. Bety sice békala, ale jakmile jsme skončily, tak měla zase úsměv od ucha k uchu. tak snad to dělám správně 😅 Za týden jdeme znovu, tak jsem zvědavá. Za jak dlouho můžu očekávat nějaké výsledky?

monnaa
18. led 2011

@divoska - ja má knižku :
Cvičíme s kojenci a batolaty od Ivy Dolínkovej. Je v podstate všeobecne pre zdravé deti, sú tam cviky podľa veku / v prvom roku rozdelené na trimenony - teda 4x po 3 mesiace / , ja som vždy cvičila podľa toho, v ktorom trimenone sme sa my práve nachádzali motoricky, nie podľa veku , dúfam že nepíšem moc zložito...teda ak mal malý napr. 10 mesiacov , tak sme boli na úrovni asi 6 mesačného zdravého dieťaťa, potom som cvičila podľa tej kapitoly.
@pacesova - joj, jo, 6 týždňov je strááášne dlho, to si ja neviem predstaviť, moja staršia už žiarli keď nie som 2 týždne doma ☹ . Tak ty cvičíš tento cvik na chrbátiku stále na stole ? To nám už nešlo 😒, museli sme prejsť na okraj postele a ja som mu nohami fixovala ručičky
@lilin - ja tiež chcem ďalšie 2 ruky pri cvičení 😀 ...na chrbátiku nám ten cvik už nešiel, malý je dosť veľký aj dlhý, tak som ho nemohla udržať.

monnaa
18. led 2011

@klendaw - no to je dosť individuálne s tými výsledkami...u nás bol prvý výsledok, keď sa malý pretočil z chrbátika na brušku v 5. mesiaci, teda asi mesiac od začiatku cvičenia, my sme tiež začali v 4. mesiacoch. Dôležité je, ako reaguje pri cvičení, či robí to čo má a nejde do únikových polôh. Niekedy je to také " depresívne ", že cičíš a cvičíš a dlho neurobí dieťa nič, ale potom v priebehu pár dní urobí viacero pohybových vzorcov naraz, takže treba len vydržať a čakať 🙂

lendaw
18. led 2011

@monnaa u nás bude pokrokem stabilní poloha na bříšku, klidné pasení a přetáčení na bříško. Na jeden bok už to zvládne, ale tam to končí. Neuroložka tvrdila, že za 2 měsíce už by to mělo být ok, tak se necháme překvapit. Za jak dlouho se přidává další cvik (na bříšku)?

monnaa
18. led 2011

@lendaw - to je tiež individuálne, nám ho pridali asi za 2 týždne. Je to katastrofa zo začiatku, to poznám 😒 ..ale chce to len cvik, odosobniť sa od úlohy matky ( bohužiaĺ ) a sledovať proste cvičenie. Tak to ste na tom fajn, keď to neurologička vidí len na 2 mesiace cvičenia, to je super 🙂 . Ak sa malá pretáča už na bok, to je dobré znamenie 😉

divoska
19. led 2011

@monnaa jo tu mam na ceste len ju tusim stale nemaju pre mna tak hadam dorazi kym budeme mat ten rok 😀

lilin
19. led 2011

děkuji všem za vysvětlení 🙂
@pacesova kéž by Zumba helet, nejspíš se tam od svátků dostanu až po Motole
@monnaa taky jsem přemýšlela že by jsme něco cvičily na postely. potřebovala bych dát zas nohu na stul abych ji nasměrovala její nožičky ale mám stul vysoký a já jsem prcek. nohu tam sice dám ale ne tak jak bych si představovala a dát ji pak dolu přes Nikolu je výkon 😀