Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

kklara
24. kvě 2011

Ahoj holky, mám 6ti měsíční dceru, která stále sklání hlavičku k jedné straně (levé). Umí si jí narovnat, ale přijde mi, že si tím tak trochu ulevuje. Navíc teď při pasení dává levou ručičku dlaní nahoru. Taky si jí umí sama srovnat, ale když se přetočí, tak jí tak chvilku má. Hračky bere do ručiček norámálně. Přetáčí se na jednu i druhou stranu. Myslíte, že je to důvod ke cvičení? Naše dr. říkala. že se to samo srovná, ale ta hlavička stále přetrvává i když je pravda, že už v menší míře, ale přesto mám strach aby jí to nezůstalo.
Díky za info

danie
24. kvě 2011

@kklara Ahoj,zkus aby Tě dr.poslala k neurologovi,může to být predilekce.Tom ji taky měl,cvičením se to pěkně srovnalo.Ale čím dřív,tím líp.Později je fuška udržet děti na stole když se cvičí.

smecka
24. kvě 2011

@danie: můžu vědět, jak dlouho jste cvičili než se predilekce srovnala? Kolik jste měli cviků? Díky.

kocka5
24. kvě 2011

@lysssa
Ahoj, my jsme taky chodili cvičit...malému visela hlava.... a měl ochablé svaly na břiše. Ale u nás to bylo způsobeno řemínkama do 6 měsíců a malý zlenošil. Takže ten stav co má tvoje malá ve 4 měl on v 6 měsících. Taky koukal je vpravo - predilekce. Tak jsem mu vpravo dávala v postýlce i kočáru....kilo čočky do látkového pytlíku a v autosedačce jsem mu tam udělala klínek😀. Ten se vztekal ale pomohlo to. 😎 Někdy jsem mu jemně hlavičku otočila sama. Pak už jsem zjistila že s tou čočkou se má dělat tak do půl roku a ne úplně důkladně. Aby se na tu oblíbenou stranu taky občas díval🙂
A břišní svaly jsme cvičili tak, že jsem mu nad břicho dávala hrazdičku.....a úkolem bylo k ní zvednou ruce a nohy. Samozřejmě jsem mu pomáhala za patičky. 1měsíc nic......2 měsíc zvedal ruce.....a pak i nohy...... Což to mi řekli chtějí .....aby si cucal prsty na nohou....pak je vyhráno🙂 Ještě mi radili ho položit na postel, tak aby hrana postele končila kousek za zadkem....čili nožky visí dolů. To nemá nikdo rád a snaží se je zvednout. Což při ochablých břišácích moc nejde, tak se miminku má hodně ze začátku pomáhat....držet patičky a pomáhat zvedat pomalu nahoru. Ale myslím si že tvoje 4 měsíční malá má ještě času..... Ale neboj za 3 měsíce už bude určitě úplně špičková......jen to nehnat...... my jsme cvičili tak 2x denně..... spíš to bylo škádlení nez cvičení. Cvičili jsme na dece na zemi.....po půl roce byl úžasný.

adra22
24. kvě 2011

Ahojte chcem sa opýtať máme hypertonus a všade čítam že na to pomáha chovanie v klbíčku. Ale nikde som nenašla ako to je. Vedeli by ste mi to prosím opísať ako ho to mám nosiť? Je mi jasné že je to nejak ako v klbku ale vobec neviem ako.ďakujem vám veľmi pekne.

marusch.mat
24. kvě 2011

@sukubka Nevím kdo vás na rhb posílá, jestli dětská nebo neurolog. Pokud dětská, tak si rozhodne rehabilitační sestra. Nás tam poslala primářka dětské neurologie, a tudíž ona pak rozhodně o ukončení cvičení. Určitě si malého prohlídnou, naučí tě co dělat atd.

@lilin Jak kdy, kolem toho třetího roku to bylo docela děsný, nechtěla se nechat dát do polohy, ale máme zlatou rhb a ta mi upravila cviky na míru, abych ji dokázala do poloh dostat. Teď už je to spíš takové, že občas řekne, ach jo už zas cvičit, ale už sama chápe, že jí to pomáhá.

marusch.mat
24. kvě 2011

@adra22 Takže klubíčkování, buď ti dítě leží na předloktí, jednou rukou přidržuješ zadeček a volnou ruku dáš pod kolínka, aby je mělo dítko u bříška. Další možnost ( u větších dětí) dítě máme ve vertikální poloze, jeho zádíčka se opírají o náš hrudník , kolínka opět k bříšku.

adra22
24. kvě 2011

@marusch.mat dakujem veľmi pekne za vysvetlenie.

danie
24. kvě 2011

@kklara cvičili jsme asi do 7-8měs.,pak už jen se rehabilitační dívala co dělá na zemi.Cvičit se musí do tý doby než se rozleze,pak už je jasný,že vývoj půjde jak má.Na neurologii jsme chodili do 15měs.,pak konečně začal chodit a měli jsme vyhráno.Cvičili jsme 3 cviky,ale později byl problém ho udržet na stole.A pak je super dát dětem balonky ať si je posílají,krásně lezou nebo se plazí.Ale na to máte ještě čas,malá je maličká.Ale opravdu trvej na tom aby Tě poslala na neurologii,radši zbytečně než něco zanedbat.

sukubka
24. kvě 2011

@andra22 co je to hypertonus?

@marusch.mat posílá nás tam pediatr.dneska se mi malej ale otočil z bříška na záda a 2x ze zad na bříško tak mám aspon trošku radost.ve čtvrtek jdeme poprvé na tu rehabilitaci tak jsem zvědavá

sukubka
24. kvě 2011

holky a jak probíhá taková ta první návštěva?vůbec nevím co mě čeká???

smecka
24. kvě 2011

@kocka5: mě teda jak praktická dr, tak rehabilitační řekla, ať v žádném případě ničím nebráním malému v položení hlavičky na oblíbenou stranu. 😕

kocka5
25. kvě 2011

Ahoj, očividně na to mají různý názor. Já si stejně myslím, že to cvičení má jen motivovat .......
🙂 Vím, ale že pak jsme cvičili trapéz, protože tou jednou polohou mu trochu zlenivěl. Tak že ho položila na boček a chytla ho za horní rameno s lopatkou a tlačila tak, ať se trochu prohne v pase směrem nahoru. Učelem bylo aby se zapojil ten trapéz a přitahoval hlavu nahoru.

@sukubka ..... u nás ho sestra svlékla do naha.....a snažila se ho motivovat....ať něco udělá..... prozkoumala ten pohyb..... či nepohyb..... a pak mi vysvětlila co a jak cvičit...ale cvičila s ním ona půl hodiny. Já jsem měla skvělé zkušenosti.....pořád ho pusinkovala na chodidlech a šišlala na něj a vypadalo to, že si ho odnese domů. Bylo to krásné 😉

sukubka
25. kvě 2011

@kocka5 tak to doufám že takto milá a jemná na malého bude i u nás paní na rehabilitaci.včera se mi malej otočil na bříško i na zádička,udělal mi radost.když mu zezadu držím chodidla úplně nadzvedává zadek a popolízá.tak snad to na té rehabilitaci bude dobré.zítra dám vědět...

kocka5
25. kvě 2011

@sukubka...... já si myslím, že v konečném efektu zjistíš 😎 ..... že jste to tak moc nepotřebovali.....jen vás popostrčí😀

adra22
25. kvě 2011

@sukubka Ahoj hypertonus je zvýšené svalové napätie.

sukubka
26. kvě 2011

@andra22 moc díky za info 🙂

včera večer se malému udělala v pusince asi ta moučnice nebo jak se to jmenuje tak s té rehabky ještě poletíme k děckému 😒 ach jo to je pořád něco !!!!!

tak holky pěkný den a cvičení zdar 🙂

sukubka
26. kvě 2011

ahoj holky,no první návštěva byla děs,byli sme přímo u té paní co s ním cvičila ale na pondělí nás prý ještě obědnala k paní doktorce. všechny maminky co byli před náma právě u té doktorky byli ještě před tím než u té paní co s nima pak cvičí tak sem se divila že my sme šli napřed na cvičení! no dověděla sem se ale prd,malej drží hlavu jako 3měsíční prý se ji nelíbí že malej preferuje pravou stranu jak ho tam lámala tak pravá strana byla ok na levé měl na nohách natáhlej palec to se jí nelíbylo a při oložení na bříško nemá správně ručičky jak by měl mít prý je to tím že nebýval na tom břichu,nebyla ta pani ani nějak milá tak sem se s ní moc nevybavovala sem teda zvědavá co v pondělí jak pochodíme u té doktorky?taky ste u té doktorky byli?hnedka na úterý jdeme zase na cvičení 😒 holky je to špatný že malej je jako by šikovnější na tu jednu stranu?spraví se to?ještě má prý zapadlou hlavu no teda koukala sem tam jak puk

sukubka
26. kvě 2011

pak se mě ještě ptala jestli nám malej často doma pláče nevíte proč se mě na to ptala?zarazilka mě tím

marusch.mat
26. kvě 2011

@sukubka Nevím jakou doktorku myslíš, jestli rehabilitační nebo neuroložku, pokud neuroložku, pak ano, tam jsme byli, ona zhodnotila díky polohovým testům, "stav" dcerky, řekla, kolikrát musíme rhb navštívit, jak často cvičit atd. Vím že se ti to asi neposlouchalo dobře, ale z vlastní zkušenosti, vím, že pravda je lepší, byť je občas nepříjemná, než patlání medu kolem pusy. Mě tehdá řekli, že má dcerka retardaci hrubé motoriky, retardaci vzpřimování ( v roce měla držení páteře jako půl roční dítě), že spodek nespolupracuje z vrchní částí. Navíc to že se jí něco nelíbí na tom jak leží atd, to je důležitý projev toho, zda dítě se vyvýjí motoricky jak má, pozorují tím také reflexi, které vypovýdají o onemocněních, nebo jsou naopak přítomny, když je vše v pořádku). S tím je spojeno, i to, že dítě je obratnější na jednu ruku, ač se nám to nemusí jevit jako problém, problém to je, dítě totiž pak při plazení, nepoužívá zkřížený vzor a ta nepoužívaná strana čímdál víc ochabuje. Je to tak i u upřednostňování jedné strany hlavičkou, nám se to jeví jako problém jen v tom, že má dítě hlavičku na jedné straně sleželou, jenže na té straně, kam má dítě hlavičku otočenou, se zkracují svaly atd... A neboj cvičením se to všechno spraví, věř mi. Moje dcerka díky tomu cvičení chodí, což se ze začátku jevilo, jako nemyslitelné. Hlavu vzhůru 😉

sukubka
26. kvě 2011

@maruch.mat no já nevím právě k jaké té doktorce půjdeme mě řekla dneska ta paní cvičitelka že příště ještě půjdu k paní doktorce,tak nevím 😒 ale říkala že ho tam proklepne jakýmsi kladívkem a bude ho držet hlavičkou dolů tak se nemám lekat! tak to myslíš že bude ta neuroložka? sem s toho celá vyplašená já sem navrhla mému pediatrovi že bych s malím začala chodit někam na chvičení že ho jen nebaví na bříšku a vydrží chvíli no a příjdu tam a oni najdou tolik problému vem si co kdybych to tomu pediatrovi nedoporučila?mu připadalo vše docela ok!řekne mi pak hnedka ta paní doktora jak na tom malej je?

smecka
26. kvě 2011

@sukubka: my u doktorky nebyli. Praktická mi dala kontakt přímo na fyzioterapeutku. Při první návštěvě mi synka okoukla, vyzpovídala mě a řekla, co se jí nelíbí, mělo by být jinak a ukázala jeden cvik, který jsem jí pak předvedla, jak to budu dělat. Malý se celou dobu usmíval, zacházela s ním jemně, hezky na něj mluvila. Mě sedla, za což jsem ráda, není mi pak blbé klást i připitomělé otázky. 😀 Dnes jsme byli potřetí, máme třetí cvik. Začíná pokaždé tak, že si sedne a kouká, jak s ním cvičím, povídáme si, co a jak zlepšit a pak mi ukáže další cvik.
... každopádně jsem byla taky hodně překvapená, že mu našla tolik věcí, které je potřeba zlepšit a které by měl už dávno dělat. A na rehabilitace jsme se dostali taky na mojí zásluhou, praktické se zdálo vše ok 😖

marusch.mat
27. kvě 2011

@sukubka Opravdu nevím, která to bude, ale to co si popsala - to kladívko a držení hlavou vzhůru, to dělá i neurolog kladívkem (neboj nic to není) zkoumá reflexy (v televizi tolikrát viděné klepnutí kladívkem pod koleno), to hlavou dolů, je jeden z těch polohových testů. Mě spíš zarazilo, že tě nikam neposlala praktická dřív, neb dítě má pasení koníků mít zvládnuté ve třech měsících., jedná se o model tří měsíců, kdy má dítě pánev přitisknutou k podložce, je opřeno o předloktí a má otevřené dlaně. ( víc najdeš tady - http://sedmikraska.mb-net.cz/view.php?cisloclan... ). A k vojtově metodě, mám ještě jeden krásný odkaz : http://rehabilitace.org/?page_id=14
A až budeš u lékařky nejspíš ti napíše zprávu, většinou se vše píše latinsky nebo odborným výrazem, neboj se zeptat, co to znamená.

@smecka já fakt koukám, na moji dětsku všichni nadávali, proč nás poslala až tak pozdě ( v 10 m) na neurologii, přitom malá se pořád vyvýjela jak měla, krásně pásla, otáčela se - nepřepadávala, v 8 m se dostala na kolínka a tam zamrzla, už se nerozlezla. Jinak ona oni nevěděla, že nožky má, když ji zkoušela neuroložka postavit ( né aby stála, ale kvůli nějakému reflexu) přitáhla nohy k přichu a neopřela se.

sukubka
27. kvě 2011

@marusch.mat jsi hodná že se pak můžu poradit co ta zpráva zanmená to je jasný že mě to bude zajímat!jinak pediatrovi se fakt zdálo vše ok protože maelj jako koníky pase to je ael ne moc dlouho a prostě jak ho pediatr vždycky skoukl bylo vše ok ale na té terapii mi včera řekla že právě by u toho pasení neměl zvedat nohy že má špatně u toho hlavičku ruky no koukala sem!holky kdyby měl malej třeba nějkou tu mozkovou obrnu to by už poznali?mám s toho všeho pořád strach!!!!

@smecka tak já to měla s tím mudrem pediatrem úplně stejnmě mu se taky zdálo vše ok protože jak sme tam přišli malej tam u něj ty 2minuty co na něj koukal vyrdžel mít pěkně hlavu ale mohl nás třeba upozornit že má zvedlé ty nožičky atd!

holky kdy si začíná dávát dítko palečky u nohy do pusinky?

m.o.u.s.e
27. kvě 2011

Nakukuju a nedá mi to, abych se nepodělila o svou čerstvou zkušenost...naše malá zamrzla ve vývoji tak v 8mém měsící, do desátého jenom pořád válela sudy a na kolínka se jí vůbec nenapadlo vyšvihnout...začala ovšem s plazení,ale takovým dost divným způsobem..odrážela se jenom jednou stranou a lezla vlastně dopředu bokem. Na rehabilitacích nám bylo řečeno, že malá preferuje pravou stranu těla, což bylo vidět i na zádových svalech, na plosce nohy ( no, viděla jsem ty rozdíly sama a nestačila se divit) a v budoucnu to samozřejmě může být jedna z příčin křivých zad anebo napadání na jednu nožku. Dostaly jsme dva cviky, jeden na boku, jakoby simulující poslední fázi před otočením na bříško a pak cvik tzv. první pozici,což je podsouvání nožiček pod zadek a vzpřimování na rukouch neboli nácvik na klek na všech čtyřech. Asi po týdenní kontrole malá výrazně posílila, přenesla těžiště i na levou stranu těla a hlavně !!začla se plazit střídavě. Sebevědomí jí tím pádem vzrostlo a dělá konečně průzkumy po bytě, tj. víc se hýbe a ty svaly víc procvičí, což jde na těle i vidět..zkrátka mírně zmohutněla. Na kolínka už se taky vyhupuje častěji...no dostaly jsme další modifikaci té první pozice,ta má zase více posílit ty ruce. Já si nemůžu za těch pár dní zkušeností Vojtovu terapii vynachválit.

smecka
27. kvě 2011

Jak to čtu, můžu být moc ráda, že jsem si nějaké nesrovnalosti všimla brzy a už cvičíme. Je to smutný, že takhle důležitou věc pediatři přehlížejí. Moje praktická si dala malého na bříško a ručičky nacpala pod sebe, což jak mi bylo řečeno je úplně špatně. O nějaké rozevřené pěstičce tudíž nemohla být řeč ...
..... už se těším, až uvidím nějaké výsledky, ale po 14 dnech je asi brzy, že? Fyziotereapeutka prý změny vidí, já vidím, že pravá ručička je stále sevřená v pěst, levá funguje úplně jinak a predilekce stále trvá. 😢 😔

kocka5
27. kvě 2011

@sukubka my jsme šli k praktické mudr, že po řemenech se malý nehýbe.....neotočí se na bříško, nezvedne ruce ani nohy nad podložku atd. jen leží....... praktická ať to neřeším, že se to spraví samo.....ale nakonec mě na mé naléhání poslala k neuroložce...... ta ho proklepala...... potahala za nohy a ruce a napsala A4 formát svých postřehů.......co jsem z toho pochopila.....tak jsem si myslela, že malý ........je postižený - nařízena Vojtovka.........u doktorky rehabilitační návšteva a její popis = Vojtovka .......můj závěr...... úplně postižený. U cvičící sestry....... jé to je úplně v pohodě 😎 ,,,,,,, Vojtovku nedáme...... to se všechno dožene...... 😎 😎 😎 A úplně v klidu dohnal.
@smecka malý měl taky ruku jednu v pěst..... ona po cca měsíci .....že už je to čím dál víc v pohodě......že ji sice nemá otevřenou......ale že to pozná podle přenesení váhy, zad atd.......ani nevím, kdy ji otevřel. 🙂

A pak mě sestra pořád uklidňovala, že u kluků kteří mají všichni silné vazy nějaká křivá záda nehrozí..... horší je to prý u holek....tam se to musí podchytit a vymakat více..... nemají tak silný tonus.

Já abych řekla pravdu....byla celou dobu cvičení v šoku ............asi půl roku......cítila jsem se celou dobu jak opařená..................myslela jsem že malému fakt něco je........ ale s odstupem času.....si říkám.......kdyby se to někdy stalo znova.....tak nebudu vyšilovat, protože mi z toho j*balo. A vlastně se nic nědelo.
Takže v klidu.
😉

sukubka
27. kvě 2011

holky malej má taky občas sevřený ručičky ale dítko je přece nemůže mít pořád otevřený né?no když ho dám na bříško někdy je sevřené má někdy ne 😕 no sem zvědavá co nám řekne ta doktorka optám se ji na vše úplně do detailů snad mi vše vysvětlí!docela se ale toho vyšetření bojím aby mi něřekla něco hrozného!ale snad kdyby na tom byl fakt nějak špatně měl by to ten pediatr poznat to je fakt hrozný

smecka
27. kvě 2011

@kocka5: máš recht. Vím, že kdyby tohle bylo u prvního dítěte, tak jsem z toho pěkně v háji. Teď je to jen pro mě nové, musím to strávit, s dcerou žádné takové problémy nebyly.

@marusch.mat: díky, že sem dáváš odkazy na užitečné weby, takové jsem nenašla. 😉
..... včera se mě praktická ptala, jak nám cvičení jde, tak jsem jí říkala, že malý to snáší dobře, většinu času se na mě usmívá ... tak mi řekla, že asi něco dělám špatně, když se usmívá. 🙄 ... asi to nedělám precizně jako fyzioterapeutka, ale ta mě kontroluje a nevidí zásadní chyby.
Přece není pravidlem, aby to děti probrečely .... malému u toho zpívám, dcera nám do toho "kecá", takže i když nějaký cvik je mu nepříjemný, tak mručí, ale jak ho pustím, už se zase usmívá.

kocka5
27. kvě 2011

@smecka náš u toho nebrečel.....ale my jsme měli jen náznaky Vojtovky prý.... i když vše co popisujete jsme dělali taky.... 😎

podle mě je důležitá ta snaha....... že se s dětma hýbe...... když chytnou stres a budou brečet...... jak je to úplně v kelu,,,,a z cvičení bude úplný prdlajs.........bude blok 😠 .........ne tak? 😎