Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

musiiv
24. říj 2011

pjana: ahojky, tak sem nechodím, ale s malou jsem vojtovu metodu cvičila od jejich 5ti týdnů. Bylo to kvůli náročnému porodu. Nicméně, každej prcek je individuální, doktoři vše škatulkují do těch jejich tabulek. Naše malá byla hypotonická, přesně jako hadrová panenka a myslím, že jí vojtovka dost pomohla to svalstvo posílit. Měli jsme taky stejný problém, že měla slabé bříško. V sedmi měsících mají děti lézt po čtyřech, a až potom se z toho posadit. Zakázali nám, aby jsme ji posazovali, hlavně ne tahem za ruce. Takže seděla v jídelní židličce jen při jídle. Do toho jsme cvičili 4x denně Vojtovku a malá se rozlezla až v 10. měsících, hned týden na to si sama sedla už i z lehu. Na špičky se nám taky staví, na neurologii nám řekli, že to dělají všechny děti a že to s nácvikem chůze vymizí. A když ne, tak se pak cvičí "mističky" (nevím přesně o co jde), aby se dětem správně vyvinula klenba nohy a v budoucnosti aby neměli problém s páteří. Každopádně cvičením nic nezkazíš, je to hodně o psychice a o tom, že dítě se v sedmi měsících už docela umí bránit. Doporučovala bych jít na první rehabilitaci a tam se rozmyslet. A doporučuju vzít sebou manžela či přítele!!!! Sestřičky mají hned jiné chování!!!

petra49
24. říj 2011

Určitě jdi, ono neni důležité, kdy co které dítě dělá, ale jak. My cvičili Vojtovku od 3m, já jsem sama rehabka, tak jsem si to pohlídala. Malej se mi posadil a postavil v 11m- do té doby se jen plazil, cca v roce se hezky rozlezl a teď se začíná pěkně pouštět. Po špičkách mi nikdy nechodil

cucu2
24. říj 2011

@pjana Ahoj, ked ti to odporucil neurolog, tak radsej chod. Podla toho, co pises, tak mala je v poriadku, len jej treba posilnit niektore svaly. Mozno to spravi len mesiac cvicenia.

venika86
25. říj 2011

Ahoj holčiny, dlouho jsem tu nebyla, ale koukám, že všechny statečně bojujete 🙂 Já cvičím s Adámkem od 3. měsíců. Měl opravdu velkou hypotonii. Koníky začal pást až ve 4. měsících a to dost mizerně. Teď mu byl rok a sedí, leze, snaží se postavit v postýlce a chodit by snad měl tak v roce a půl. Což není žádná tragédie. Držím všem palce a hlavně se nevzdávejte 😉

snufi
25. říj 2011

Maminky chtěla jsem se zeptat jestli máte některá zkušenost s dráždivým miminkem a cvičením. Dnes nás neuroložka poslala na rehabilitace kvůli zvýšené dráždivosti....

lupinek82
25. říj 2011

Ahoj maminky, prvního jdeme na první cvičení, tak tu sbírám síly a podporu... Máme predilekci, natočení k jedné straně a tím i nestabilitu na bříšku při pasení, trochu se toho cvičení bojím, protože dost těžko snáším, když Nell pláče a ještě ke všemu máme před sebou sono mozku, jestli je opravdu v pořádku. Skoro všechny jste úspěšné, tak se pro tu mou berušku budu muset zocelit a cvičit a cvičit🙂

libertine
25. říj 2011

@snufi tak nasa dcera, ked necvici, ze ma kvoli niecomu pauzu v cviceni, tak sa mi zda, ze je drazdive dieta. stale sa prehyba, zaklana, je nervozna, nevie sa poriadne najest, odtrha sa, pri noseni sa myka, nevydrzi chvilu v jednej polohe. a ked cvici, tak taka nie je, resp. ovela ovela menej.

snufi
25. říj 2011

@libertine a jak dlouho už cvičíte? My už takto půl dne proplačeme. Bojím se, že když budeme ještě cvičit Vojtovkku tak už bude plakat pořád... No ale snad to pomůže...

libertine
25. říj 2011

@snufi cvicime necele dva mesiace. ona moc neplakava mimo toho cvicenia. a v poslednom case uz ani pri tom cviceni tak neplace, celkom si zvykla. ale ked necvicila, tak plakala aj ona, aj ja, lebo s nou bolo tazko, bolo vidno, ze je predrazdena a nedalo sa pomoct.

ajkuska
25. říj 2011

@mylittlepony ahoj dnes sme kúpili sedačku concord ultimax 2011, náš malý balič sa pri skúšaní v predajni celý čas usmieval na vedúcu predajne tak nám dala zľavu a ešte sa aj ponúkla že nám ju namontuje do auta. 🙂

pjana
29. říj 2011

Dakujem Vam vsetkym za odpoved🙂 ..tak sme sa rozhodli vyskusat to, boli sme tam vo stvrtok, ale ze este treba najskor ist k doktorovi na prijem, tak nam rehabilitacna ukazala nejake cviky na posilnenie brusneho svalstva pomocou fit lopty, tak zatial cvicime bez vojtovky...ale este som sa chcela spytat, ked sme boli u neurologicky na vysetrenie povedala mi, nech davam malej 1/2 tabletky pyridoxinu, ale ked som si citala letacik pri tabletkách, tak neviem na čo jej to predpisala. Uzivali ho aj Vase deticky? A pri akych problemoch?

anisalah
30. říj 2011

Dobrý den milé maminky,
chtěla bych Vás o něco poprosit. Taky jsem maminka dítěte (teda teďka už puberťáka), se kterým se muselo cvičit xkrát denně skoro 4 roky. No a jelikož už je skoro všechno v pořádku, tak jsem se rozhodla, že si dodělám vzdělání na VŠ. Chtěla jsem Vás tímto poprosit, jestli byste nebyly tak hodné a nevyplnily mi dotazník k bakalářské práci. Dotazník je anonymní a dotazník je neveřejný, takže údaje poslouží jenom mě. Tady je adresa na dotazník 🙂 http://zkusenosti-rodicu-vyuzivajic.vyplnto.cz/ Předem Vám všem moc děkuju.

marusch.mat
30. říj 2011

@pjana vitamíny skupiny B jsou dobré pro správnou činnost nervového systému. Je to jen vitamín a neuškodí 😉

marusch.mat
30. říj 2011

@anisalah ráda bych pomohla, ale "naštěstí" nemáme DMO.

rezicka
30. říj 2011

Ahojte,chci se zeptat,kde doma cvičíte? My s tím trochu bojujeme,jídelní stůl je nízký,přebalovák zase nepevný,tak cvičíme u dcery na psacím stole,ale i tak to jde špatně hlavně cvik na lezení.

adra22
30. říj 2011

@rezicka Ahoj no my s tým tiež bojujeme, najprv sme cvičili na prebalovaku máme robený na mieru požičaný od švagrinej, ale teraz cvičime na komode cvik na plazenie.

rezicka
30. říj 2011

@adra22 Já u toho cviku musím sedět,proto to jde špatně,malého neudržím tak jak mám.Cvičíme tento cvik 3 dny a moc se mu nelíbí ☹

marusch.mat
30. říj 2011

prvně jsem cvičila na stole, který jsem používala jako přebalovací, jenže nám začal být malý a teď už bych tam 7 letou slečnu nenacpala tak cvičíme buď na posteli, nebo na gauči a já u toho prostě klečím. Nebo klidně i na zemi.

ckicimac
30. říj 2011

ahojte, ja sa chcem podelit s mojou skusenostou. mame 4mesacnu dcerku a od 2mesiacov cvicime vojtovou metodou kvoli torticolisu. Ja som rozdiel najprv nevidela, lebo vsak bola este velmi velmi malinka, akurat ze ta hlavka sa zlepsovala, teda to otacanie. teraz sme vsak boli na ockovani a to sme nesmeli cvicit 5dni. tak ten rozdiel som hned spoznala. mala sa zacala veselo vytacat na tu svoju stranu a za nic na svete na tu druhu a este aj strasne zurila, ze ju chcem otocit. takze u nas to jednoznacne pomaha. a co sa drazdivosti tyka, tak s tym problem nemame. nezda sa mi byt nervoznejsia. a ani pri cviceni vzdy neplace. takze ja som jednoznacne za.

monnaa
30. říj 2011

@pjana - Pyridoxín je vitamín B6, bežne ho užívajú aj detičky mladšie ako 3 roky, je dôležitý na rozvoj mozgu, aj my sme ho užívali asi do 5 mesiacov. Výrobcovia liekov vačšinou udávajú od 3 rokov ak sa jedná o tabletkovú formu lieku.
@anisalah -klikla som na ten dotazník, ja teda tiež nemôžem vyplniť, lebo diagnózu DMO tiež nemáme stanovenú. Lem som trošku prekvapená, že tam bolo tak málo otázok / alebo sa mi to nedalo ďalej otvoriť ? /, ja by som tam dala ešte ozáízky napr. ako dieťa zvládalo liečbu , ako to zvládala matka, či bolo vidieť pokroky v motorike , kedy sa cvičenie ukončilo a podobne 😉
@marusch.mat - teba by som sa chcela spýtať " ako dlho cvičiacej a skúsenej amminky " 🙂 , ako ste zvládali cvičenie vo veku 2-3 roky, resp. v období vzdoru ? Ja cvičím so synom od 4 mesiacov, do cca 22 mesiacov sa to ako tak dalo, ale momentálne sa s ním nedá robiť nič, je hrozne vzdorovitý, neudržím ho v danej polohe ( má už aj dosť sily ). Skúšame aj hippoterapiu, tam ale plače, ako tak zvláda len plávanie ( ale ani to neviem dokedx ...) Vďaka za odpoveď.

libertine
31. říj 2011

nestalo sa vam, ze by sa rozni doktori rozne vyjadrili o stave vasho dietata? nasa neurologicka konstatovala celkovu lahku hypotoniu, polohove reakcie symetricke a primerane veku. doktorka na rehabilitaciach napisala lahku axialnu hypotoniu a asymetriu v polohovych reakciach. teraz sme boli u inej neurologicky, ja som jej nevravela ziadne vyjadrenia predoslych lekarov a dcera sa jej zdala uplne normalna, ze ziadna hypotonia a ziadna asymetria. tak som z toho vyvedena z miery - co lekar, to iny nazor...

lukava
31. říj 2011

ahoj holky, tak jsme tu noví, náš syn přepadává při poloze na bříšku a stáčí se víc na jednu stranu, má i slehlou hlavičku, z vojtovky máme cvičení asi na přetáčení - mačká se palcem v jamce mezi žebry a druhou rukou za uchem, vůbec se mu to nelíbí a hrozně se při tom mrská a řve, ani nevím, jestli to dělám dobře 😒 jsou někde třeba videa, jak to cvičit správně? fyzioterapeutka mi to vysvětlila, chápu to, ale nějak to není to ono 😅

libertine
31. říj 2011

@lukava fyzioterapeutka vam to nedavala precvicit, ze ci to cvicite spravne? mne ale dost pomohla knizka, tam je pekne popisane, ako ma vyzerat to cvicenie. a tiez som mala prve dni z toho stres, nervy, dcera sa strasne vzpierala, teraz je to uz ovela lepsie.

sunny83
31. říj 2011

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda než jste začali cvičit vojtovku, tak jestli jste byli odesláni na vyšetření na neurologii?

libertine
31. říj 2011

@sunny83 ano, najprv na neurologiu, potom do rehabilitacneho strediska.

sunny83
31. říj 2011

@libertine Díky. No mně přijde, že tady nikdo na neurologii neodesílá. My to cvičíme už měsíc, ale u jednoho cviku mi malá nechce dávat hlavu tam kam má a musím ju přidržet velkou silou a z toho mám strach..Tak nevím jeslti nemám zajít aj na tu neurologii

libertine
31. říj 2011

@sunny83 s tym by ti ale mal skor poradit ten fyzioterapeut, s ktorym cvicite. vas pediater poslal rovno na cvicenie bez neurologie?

sunny83
31. říj 2011

@libertine Já jsem té fyzioterapeutce už říkala, že mi tu hlavičku tam nechce dát, že se bojím, že jí můžu něco udělat s krční páteří.. Ano bez neurologie. Tak ted zjištuji neurologie v okolí, jestli tam můžu zajít.

lukava
31. říj 2011

@libertine nás také pediatr poslal rovnou k fyzioterapeutce, na neurologii vůbec, moc nechápu podle čeho to teda dělají?? praxe je jak vidno všelijaká 😉
my jsme byli minulý týden cvičit poprvé, jsem z toho trochu vyjukaná a moc mi to nejde, syn je dost živé a mrštné dítě, kope nohama, vzpírá se, řve, no rachot; samozřejmě mi to ukázala, a pak jsem si to měla vyzkoušet já, ale mám pochybnosti, jestli to dělám správně, no zeptám se prostě příště

anisalah
31. říj 2011

@monnaa otázek je víc 🙂 je tam dohromady 24 otázek, ale ono se to otvírá postupně 🙂