Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

ajkuska
18. led 2012

@iwuskaaa ďakujem veľmi pekne za povzbudenie 🙂, v papieroch máme axialna hypotonia, kyfoza (guľatý chrbát) - ale to neviem či je diagnóza alebo len konštatovanie.

ajkuska
18. led 2012

@ajkuska a ešte aj to že je mešká pohybovo pri kontrole v 9. mesiacoch bol na začiatku 7. mesiaca - na začiatku III.trimenonu nie IV - sa mi podarilo odpísať samej sebe 😀

lupinek82
18. led 2012

@jarkalada Myslím, že je to to samé, tu patičku mám držet třemi prsty - palec zezhora a ty dva další mám blbě asi...protože na rehabce držela tak krásně, doma se s ní taky peru, ale byly sme pochválené, tak nějaké výsledky máme.

Ona mi právě rehabka ukazovala, jak pomoct malé na kolínka - na bříšku pokrčila jednu nožku a podržela tímhle stiskem a na druhé straně malé jakoby přitáhla pánev dozadu a podržela a Nel se pak krásně dostala na kolínka.

Ona taky na rehabce má vyšší stůl, tak se cvičí mnohem líp než na kuchyňském a holčička je tam tak naštvaná, že se už ani moc nepere, to si pak nechává na doma🙂

libertine
18. led 2012

@katka37 ahoj, nasa dcerka to mala (este aj trosku ma), uklon hlavicky na jednu stranu cvicenie jej velmi pomohlo, teraz uz to vidno len trosku. tiez na brusku pred cvicenim prepadavala na jednu stranu a vlastne nevedela byt na brusku.

bocianka123
18. led 2012

@ajkuska som ti chcela odpísať a namiesto toho som klikla omylom na "páči sa mi to" - tieto isté dg máme aj my, ale tá hypoxia je u nás skôr iba ako konštatovanie... nám napísala nerulogička - ľahký stupen axiálnej hypotonie.

@jarkalada @lupinek82 - pri tomto cviku som ja držala opačnú nožičku ako ručičku - na brušku, hlavička otočená odo mňa a opretá o bok čela (aby som netlačilo líčko), pokrčená ruka pri tváričke a na opačnej nožičke (do diagonály) som tlačila ten bod na pätičke - alebo ešte aj bod pod lopatkou na tej strane, kde je pokrčená ruka... snád som to napísala zrozumiteľne.

katka37
18. led 2012

@libertine ahoj no on taky nechce být na bříšku ,pláče,ale musím být tvrdá ,chodila jsi třaky na neurologii a je to cvičení složité? ☹

libertine
18. led 2012

@katka37 ano, chodili sme tiez k neurologicke. najprv kazala tiez len stimulovat, davat na brusko a skusat, skusat, ale cokolvek som robila, tak ziadny pokrok a ked mala 2,5 mesiaca a uz troska drzala hlavicku, tak zaclo byt dost vidno, ze ju ma nakrivo, takze ja som sama chcela, aby sa s tym nieco robilo. okrem toho bola dcerka aj axialne hypotonicka a strasne sa prehybala v trupe, zaklanala sa. ked mala toho 2,5 mesiaca, tak sme zacli cvicit vojtovku, reflexne otacanie, 2 cviky, cvicili sme asi 3,5 mesiaca. vysledky cvicenia som videla uz po par dnoch, po 5 dnoch uz vedela byt krasne na brusku a pacilo sa jej to a vobec potom zacla strasne rychlo napredovat, tak po 3,5 mesiaci nam na kontrole povedali, ze uz vojtovku netreba, ze staci cvicit na lopte. teraz je ten uklon hlavicky fakt minimalny. len problem toho bol este ten, ze kvoli tomu uklonu vlastne jej zaostavala cela ta jedna polovica tela, tej trvalo vzdy asi mesiac, kym dobehla tu zdravu polovicu. no a na tej lopte este musime stale cvicit, lebo kvoli tej hlavicke ma riziko skoliozy.

katka37
18. led 2012

@libertine děkuju moc a držím palce 😉

lupinek82
18. led 2012

@bocianka123 JJ, to je ono - a kde přesně mají být prsty? Palec mám zezhora na patě a dál...?

bocianka123
18. led 2012

@lupinek82 ja mám palec na päte ako ty a ostatné prsty - no tak všelijako ako príde, hlavne aby som pätičku udržala, tak zdola pridržím osatnými prstami nožičku. a ešte som zabudla tam napísať, že samozrejme držím aj ten bod na lakti.

lupinek82
18. led 2012

@bocianka123 Ona mi právěten úchop nějak vylepšovala a já to zapoměla, chjo ☹

jarkalada
18. led 2012

@bocianka123 máš pravdu! 😕 jsem blbá, vždyť jsem to ze začátku určitě dělala dobře. Ale teď několik dní to určitě dělám blbě - nevím proč - držím tu nožičku na stejné straně jako je pokrčená ručička. To je špatně. Má to být opravdu diagonálně 😨 Co se může stát, když jsem to dělala naopak? Jsem pitomá, nevím proč jsem to změnila, bylo mi to divný,ale vůbec si to neuvědomuju 😒

priadka
18. led 2012

@jarkalada
@bocianka123
pri reflexnom plazeni je mozne pridrzat paticku na celnej strane (tam, kde je ruka pri hlavke), ale aj na zahlavnej strane (cize diagonalne). Obidvoje je spravne 😉 Kazdy sposob podporuje trosku ine nervovosvalove odpovede, ale pohybovy vzor plazenia je vyvolany.
Mne fyzioterapeutka ukazala 3 rozne uchopy, mam ich striedat, ked dcerka nebude uz dostatocne reagovat

bocianka123
19. led 2012

@priadka dakujem za radu 😉
my by sme mali ísť dnes na rehabku na kontrolu, tak som zvedavá, čo nám povie, mne sa už malý stavia v postieľke na nohy... a po zemi 4-nožkuje...

ajkuska
19. led 2012

@iwuskaaa a kedy začal Tomáško štvornožkovať? Verím že sa už čoskoro rozchodí 🙂 budem držať palce.

iwuskaaa
19. led 2012

@ajkuska začal pred mesiacom 🙂 . Niekedy pekne štvorkuje, niekedy keď sa veeeeľmi ponáhľa tak sa doplazí.
My máme zase hypertóniu, to je zvýšené svalové napätie. Dosť sa mu to prejavuje v nožičkách, dostupuje len na špičky, aj to postavenie je cez špičky, no teraz si tú nožičku pekne doloží na celé chodidlo, no tiež sa mu musí chcieť 😖 . Ja si myslím, že je to ešte na dlho 😢 .
No už mi je to jedno, kedy začne chodiť, len nech začne!

ajkuska
19. led 2012

@iwuskaaa ja som odpozorovala že keď mi to začne byť jedno a prehnane sa tým nezaoberám a hovorím si kedy začne chodiť tak začne veď o čo príde či mesiac skôr alebo neskôr - vtedy ma malý väčšinou prekvapí - tak to bolo aj teraz pri plazení, keď som sa tým začala menej zaoberať a prestala stále rozmýšľať či cvičím s ním dobre a dosť často tak vtedy sa dal na štyri, len viem že to je najťažšie trochu sa od toho odosobniť. 🙂

bocianka123
19. led 2012

@ajkuska máš pravdu , že ked to najmenej čakáš, tak vtedy ťa dieťatko prekvapí 🙂 ale odosobniť od toho sa dá naozaj len ťažko.
no a my sme dnes dostali na rehabke jeden nový cvik - podobný ako cvičíte vy - ten najnáročnejší -pokrčené nožičky pod bruškom a tlačím na bod na lakti a pridržať hlavičku... tak snád sa nám bude dariť.

petrullina
20. led 2012

Ahoj všem 🙂
Tak nás poslala pediatrička na rhb po šestiměsíční poradně, kdy se Verča otáčela jen na pravou stranu na bříško a jinak nic, nepřitahovala se za ruce, prostě nic. Byla jsem naštvaná, protože, když nám ve 3m napsala, že má mírnou predilekci, tak jsem chtěla vědět, co s tím a odpověď byla, že to nic není a spraví se to, strašný záklon hlavy při otáčení, to také nic není a pak bum, v 6m už to bylo špatně. Než jsme se dostali k dr. na posouzení stavu, tak uběhl měsíc a první cvičení proběhlo, když bylo Verče skoro 8 měsíců, čekací doby jsou tady v Plzni příšerný ☹
Dostali jsme jeden cvik na reflexní otáčení, toho ,,ždímáka", jenže Verča přišla na způsob jak to ožulit a tak při další kontrole jsme dostali to samé jen s tím rozdílem, že bedra přidržuji loktem a prsty té samé ruky drží narovnanou spodní ručičku, předtím ji totiž krčila. No takže Verunka se otáčí už na obě strany, ručkuje kolem dokola, ale jinak žádná výrazná změna a to cvičíme fakt poctivě 3 týdny, teď jdeme na rhb zase v pondělí, tak jsem zvědavá.

ajkuska
20. led 2012

@bocianka123 myslím že to je ten ktorý cvičíme aj my - fyzioterapeutka stále opakuje že ten je preňho najdôležitejší a ja mám hlavu v smútku keď sa mi ho nedarí niekedy odcvičiť 🙂 .

hedushka
20. led 2012

ahojky všem, tak my cvičíme od třetího měsíce, několik cviku, ždímáka mezi nimi máme také, vše pětkrát denně, což je podle mne nechytačka, večer už Tomášek prostě na cvičení nereaguje, ze začátku nás to dost posunulo, teď mám pocit, že je to pořád stejné, my máme největší problém, že je lehce hypotonický, a má volnější hlavičku a do toho ještě predilekci, takže problém při pasení koníčku je dost velký, nechce a nechce, vydrží krátce a poloha ručiček taky není zrovna ukázková, někdy fakt už propadám beznaději, když se ptám fyzioterapeutky, tak mi vždycky odpoví, že se to rozcvičí, jenže já už bych potřebovala nějaký posun dál, abych věřila jejím slovům..

petrullina
20. led 2012

@hedushka ono je strašně těžké nepropadnout občas beznaději, mě to teda většinou přepadá, když nějaký chytrák začne rejpat, jak to, že se Verunka neplazí, neleze, případně už neobchází kolem nábytku, jejich děti to přece už dávno v tomto věku dělaly...asi nezbývá nic jiného než důvěřovat svým fyzioterapeutkám a cvičit a cvičit 😉

bocianka123
20. led 2012

@hedushka @petrullina dievčatá, tieto stavy veľmi dobre poznám, ja som "vojtovala", resp. stále "vojtujem" dvoch mojich synov, tak som si prešla všetkým. A musím povedať, že naozaj treba trpezlivosť.

Aby som Vás všetky povzbudila okrem vás aj @ajkuska @iwuskaaa a ostatné, mám dosť dobrú známu, ktorej syn sa narodil v podstate v termíne, donosený, zdravý a tiež museli cvičiť vojtovku, pretáčať sa začal až ako 7-mesačný a chodíť ako 17 mesačný. a k tomu mali ešte predpísané plávanie, a naozaj poctivo cvičili 3x denne myslím. 😉 a teraz je z neho už takmer 3-ročný šikovný veselý chlapček 😉

ivetka2007
20. led 2012

Ahojte dievcence! Aj ja vas chcem povzbudit. Mne sa maly narodil v termine, mal takmer 4kg, ale nedvihal hlavicku. Mal slabe svalstvo a nedarilo sa mu. Chvilku sme sa sa snazili a cvicili sme vojtovku, lenze maly sa narodil v zime a doma som nemala take podmienky ako v porodnici, t.j. vysoky pult a lampu, ktora by ho zohrievala pocas cvikov, pretoze musel byt uplne nahy. Tak sme to vzdali. V 4.mesiacoch sa staval na nohy, v 6tich sedel,v 8mich sa plazil sam a v 10tich chodil. Prognozy boli tiez kadejake, ale nastastie sa nevyplnili. Dnes ma skoro 5 a je to poriadny certik 🙂.Drzim vam palceky a zelam pevne nervy.

petrullina
23. led 2012

Tak dnešní rhc za námi, fyzioterapeutka chtěla zkusit nějaký cvik na čtyřech s držením lokte na jedné ruce a druhá ruka podél těla, ale vzdala to, protože říkala, že má Verča strašnou sílu a že bych ji neudržela, takže cvičíme na boku, spodní nožka přitažená k bříšku a opět tlak na lopatku 🙂

bocianka123
23. led 2012

@petrullina fííha tak to máš doma riadnu siláčku 😉 tento cvik na 4-roch cvičíme aj my. a koľko mesiacov má verča (veronika ? ) .

petrullina
23. led 2012

@bocianka123 Veronika má 8m a 3 týdny 🙂 Terapeutka musela chvilku přemýšlet, co vůbec budeme cvičit, když to na těch čtyřech ne. 😀 To je cvik na lezení nebo na co, prosím tě?? 🙂

eva_j
23. led 2012

My taky cvičíme ten cvik na boku. Má to podporovat k otočení se miminku na bříško. Jen nám to nějak nejde ☹

petrullina
24. led 2012

@eva_j Verunka se otáčí na bříško, ale prý má ještě slabé šikmé břišní svaly a neboj se, nám ten cvik s pokrčenou nohou taky vůbec nejde, jen řve a ani se nehne a udržet tu pokrčenou nohu to je teda síla, docela se mi to nedaří ☹

ilonne
24. led 2012

@jarkalada Ahoj, my máme asi ten samý, akorát jsou to protilehlá nožička a ručička. Vždycky se u toho pěkně zpotím, abych ji udržela. Anežce jsou 3m a 2 týdny a už má docela sílu. Taky se mi někdy nepovede tam tu nožičku dostat.