Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

elana
18. dub 2012

@jaja26 přesně tak, ten pláč mi nevadí...většinou navíc vidím, že se spíš vzteká a i když to zní hnusně, tak každý člověk si jednou uvědomí, že ne vše má pod kontrolou, ne vždy je po jeho. Některý ve dvou letech, jiný v pěti...a naše dětičky prostě v pár měsících. Tohle mám srovnaný a nevadí mi to. Ale přesně jak píšeš, vadí mi, že ho neudržím a trápíme se potom oba-já jsem demotivovaná, frustrovaná i naštvaná (na sebe, ale samozřejmě protivná pak na něj), on nespokojený a uplakaný (po nějaké době štelování, kdy už doufá, že končíme a my nekončíme, už opravdu pláče zklamáním)...a efekt? veškerý žádný.

jsem ráda, že mi rozumíš, je fajn, že si má člověk s kým o tom promluvit. Rhb o tom řeknu, máme dostat nějaký nový cvik na kolínkách, tak to bude asi zas mazec 😝 🙂

jarkalada
18. dub 2012

@elana jako bys mi psala z duše.. a to nám je teprv půl roku a malého nejsem schopná udržet.Nohy propíná, já mu mám fixovat na boku kolínko, aby se nehejbalo a aby zatínal bříško. Absolutně to nezvládám, on u toho řve, nohu s co největší silou propíná, já mu silou svírám koleno.. si říkám, jestli má tento zápas smysl, stejně cvik neudělá, on uřvaný, já spocená, frustrovaná, že to nezvládám a já se akorát bojím, abych mu s tím kolenem nějak neublížila. Zkoušela jsem to různě, ale je to stále stejné. Takže to dopadá tak, že max. tak 2x denně to jako zkusíme.. a pokud je to boj, tak to vzdávám. Chodíme ke Kolářové jednou za měsíc "jen" kvůli posílení bříška. Nechápu, že neexistuje jiný způsob než todle..

elana
18. dub 2012

@jarkalada přesně, to je na tom to nejhorší, že to dítě ten cvik stejně neudělá, takže potom se strašně snadno ztrácí motivace 😒 Proč ho mám rušit od hry, svlíkat, mordovat na stole bez efektu, uřvanýho oblíkat...když to stejně nemá význam. U Vás to ale aspoň vypadá, že cvičíte víceméně preventivně (kvůli té nedonošenosti?) a malý se bude vyvíjet jinak normálně, takže snad nemusíš mít aspoň ty blbý pocity, že kvůli tomu, že nezvládáš cvičení, bude mít on následky 😝 Koukám že jsi taky od nás-založíme asi KNVB-Klub neschopných vojtících budějčand 😠 😅

jarkalada
18. dub 2012

@elana to o tom "KNVB" je dobrý 😀
Jojo, my kvůli tomu, že jsme narození dřív. Což ale taky... Malý má povolené bříško, o kterém i naše dětská dr. říkala, že to vidí jen na rhb. Od půl roku leze po kolínkách a sám si sedá..
A s malou /mám dvojčata/ se tedy 2-3x snažím cvičit, ta se ještě tolik nevzpírá. Ta taky kvůli bříšku a prý je ještě mírně prohlá. Tak s ní se snažím to dodržovat.
Je mi ale opravdu líto toho času, kdy se takhle mordujeme, místo abysme šli ven, nebo si povídali, hráli a tak..

elana
18. dub 2012

@jarkalada teda to je rychlík...šikula! No v tomhle případě bych to opravdu taky nehrotila, jak může mít slabý bříško, když si sám sedá 😕 Samozřejmě cvič a cvič co to půjde,určitě to neškodí...ale když to nejde, tak ve Vašem případě bych to přes koleno nelámala, myslím že jste spadli do té škatulky dětí, co se na nich chyba hledala tak dlouho, až se našla 😝 a za jiných okolností by to nikdo neřešil.

jarkalada
18. dub 2012

@elana no, asi tak. 😎
nechci určitě nic zanedbat, ale na druhou stranu mi nikdo není schopnej říct, jestli je to fakt nutný.
Tak já jdu teď dělat něco užitečného a jdu vařit obídek 🙂

ajkuska
18. dub 2012

@priadka ok dám vedieť kedy

ajkuska
18. dub 2012

@priadka volala som dnes znova do Lužnej znova mi povedali, že v máji ale ešte že nemajú schválené od poisťovne, potom som volala do poisťovne a tam mi povedali, že sme na 25. mieste z 53, tak mám volať na budúci týždeň - máme Dôveru poisťovňu.

marusch.mat
18. dub 2012

@monnaa vývoj řeči byl v pořádku. A takový ten dětský žargon, je naprosto v pořádku, děti jej často používají. Jediné co tak jsme pak s logopedkou řešili výslovnost několika písmen.

priadka
18. dub 2012

@ajkuska ach tak. Ano, viem, ze TETIS dohaduje pobyty s poistovnami, ale ze je tam takyto seriozny poradovnik, to som netusila. Moja dcera je poistena vo VsZP. Ale my sme sa neoficialne do Luznej nahlasovali uz v januari, ze by sme radi prisli v maji, a potom niekedy v polovici marca som posielala objednavku.

priadka
18. dub 2012

@elana
@jarkalada
@jaja26
ano dievcata, je to tak. Pred par dnami som tu @elana upokojovala, ze je normalne, ked dietatko "nezacvici" a ked sa hybne odpovede niekedy nedostavia aj niekolko dni za sebou.
No a teraz by som rada napisala, ze aj to vzpieranie sa, zlost a prepinanie do luku je bezne a dufam ze aj u vas zas po case na chvilu pominie, drobec bude pekne pri plazeni nozickami sibrinkovat s napriamenou chrbtickou... az zas raz nastane dalsie blbe obdobie prepinania sa, a tak dalej ako na hupacke. Lebo u nas je to tak.
Pocujte, u mna je ta frustracia niekedy po cviceni taka silna, ze som si raz uvedomila, ze sa citim, ako ked mi zomrela stara mama. Ja viem, ze je to velmi neslusne prirovnanie, ale ten pocit, akoby mi otazelo telo a v krvi prudilo olovo, je podobny. To z toho stresu asi. Inak mam pocit, ze cim lepsie som ja odpocinuta a naladena, tym lepsie dcerka reaguje pri vojtovke.

ajkuska
18. dub 2012

@priadka ja som posielala začiatkom marca, stále keď volám tak mi vravia, že v máji - tak by som už rada vedela že kedy. 🙂 neviem aký je to poradovník či len pre Lužnú alebo aj pre iné zariadenia.

jaja26
18. dub 2012

@priadka ja mavam presne take pocity po "cviceni" ked sa stale snazim a nedari sa mi malu zlomit :o( a to uz je presne tyzden 😒 . Ked zacala mat taketo reakcie, ze nechce cvicit a mozem urobit vsetko a aj tak nebude, tak sa so mnou nedalo par dni ani rozpravat, lebo som si pripadala uplne bezmocna.. A v podstate to bezmocnost je, lebo sa mozem akokolvek snazit, ale ked moja mala nechce, tak naozaj neurobim nic.. a kazdy den cakam na zazrak... Dnes som sa snazila 3x zacat cvicit, lebo si to malicka vyziadala, ale akonahle som ju dala do polohy, teda ani do polohy sa mi nedala dat... proste nohy tak zaprie, ze by som jej ju musela zlomit, aby som ju ohla v kolienku 😒

priadka
18. dub 2012

@ajkuska a skusala si hovorit priamo s vrchnou sestrou, tak ako ti uz odporucala aj @monnaa? Tiez mam taku skusenost, ze ona ma najlepsi prehlad a terminy pod palcom. To ona mi hovorila, ze v druhej polovici maja nemozeme prist, lebo tam bude nejaky turnus "velkych deti" (chcela som si posunut termin vtedy - nakoniec som to radsej nechala tak, lebo ktovie kedy by nas v juni zaradili, a ci vobec).
Od spojovatelky skus zistit, kde sa prave vrchna nachadza a hned volaj tu klapku. Nefunguje im prepajanie hovorov cez spojovatelku. Ja som volavala doobeda.

priadka
18. dub 2012

@jaja26 prepac, asi mi to v diskusii uslo - preco ste vlastne zacali cvicit az tak neskoro?

monnaa
19. dub 2012

@ajkuska - pokiaľ ja viem, tak najlepšie je mať VZP čo sa týka rehabilitačných pobytov, s tou Dôverou sú vždy nejaké opletačky......ale fakt je najlpešie zavolať priamo tej vrchnej sestre, ona je veľmi milá a ústretová, určite ti povie ako ste na tom 😉 . tu je t.č. : 02/45980952 ( 116 )

ajkuska
19. dub 2012

@monnaa
@priadka
ahojte, volám vždy spojovateľke ale vždy je tam aj vrchná sestra (mám na ňu šťastie 🙂 ), lebo mi vždy povie opýtam sa vrchnej sestry a ja do telefónu počujem čo povie 🙂 a spojovateľka mi to zopakuje, včera tiež povedala, že to vidí na máj, ale že mi to ešte spresnia, tak dúfam že včas 🙂 hoci viem sa zbaliť celkom rýchlo ale dnes povedala pediatrička, že aj výtery nejaké treba.
Neviem či nezmeníme poisťovňu.

jaja26
19. dub 2012

@priadka zacali sme cvicit ked sme mali 1rok a 10 mesiacov. Mala nedoslapuje na nozicky pri chodzi, obcas doslapovala a obcas nie.. nasa pediatricka nas ubezpecovala, ze je to normalne, ze sa to upravi.. ked sa to stale neupravovalo,na nase naliehanie nas poslala na rehabilitaciu a tam nam povedali, ze mame hypermobilitu, zle drzanie tela... ale po pol roku cvicenia sa neupravila ta chodza, zlepsilo sa prehnutie v chrbatiku a zmensilo sa vypukle brusko 🙂 , ale plecia mame ohnute stale a chodza sa neupravila. Potrebujeme natiahnut stehenne svaly, ze ich mame skratene a natiahnut achilovku.. a ten najucinnejsi cvik mi mala odmieta cvicit 😒 . Tak som bezradna :o(

jaja26
19. dub 2012

@priadka Na rehabilitacii nam povedali, ze sme si to museli vsimnut skor... Zacala neskor sediet, neskor lozit, aj neskor zacala vyliezat napr. na gauc. Ale nasa pediatricka vravela, ze je to neskor ale v ramci normy.. tak to neriesila.. A brala som to tak, ze kazde dieta je ine a zacina nieco skor a nieco neskor.. A s nasou pediatrickou som bola spokojna, tak som jej doverovala... ale mala som to riesit inak, teraz uz viem ☹

elana
19. dub 2012

@jaja26 tohle je právě hrozně blbý, že pediatr má určité konkrétní zkušenosti a pokud má takové, že se už několikrát setkal s dítětem, které tohle všechno hezky dohnalo samo, tak je spíš názoru, že není potřeba to hrotit a dítě nutit do cvičení (kor když dnes pošleš na rhb 10 dětí, tak odtud 9 určitě odejde s "diagnozou" 🙄 , tak to prostě je)...naopak jsou zas takoví, kteří z komára udělají velblouda a honí děti na neurologii kvůli každé hlouposti. Těžko se hledá ten zlatý střed, těžko odlišit dítě, které má skutečně problém, který se prohlubuje (což na kontrolách 1x2 měsíce není až tak lehké podchytit) od dítěte, které je prostě jen línější. Ale samozřejmě, kdo jiný, než pediatr by měl na ten problém upozornit 😝

jaja26
19. dub 2012

@elana no presne tak ako pises... Ja som to videla, ze zacina neskor vsetko v porovnani s rovesnikmi (ale zasa nie az tak moc neskor, chodit zacala v 13-tom mesiaci), ale ked ma pediatricka ubezpecila, ze je to OK, tak som nechcela byt ako hypochonder, co si stale nieco namysla...Aj okolie ma presviedcalo, ze to je normalne, tak som sa nechala presvedcit....

elana
19. dub 2012

@jaja26 to je právě nejhorší, že u 80% dětí by to nejspíš ok i bylo...bohužel někdy ten problém je 😝

ajkuska
20. dub 2012

@jaja26 mám nervy na také pediatričky 😖 , neviem prečo na rovinu nepovedia rodičom - choďte na vyšetrenie na rehabilitáciu a potom budeme vedieť viac (teda či sa to upraví, alebo treba cvičiť), nás ale tak zanedbala nielen pediatrička, ktorá mi dávala grafy ako majú deti napredovať a hovorila, že je lenivý a neposlala nás nikde, ale nás zanedbal aj neurológ a pritom som sa ho pýtala, či netreba cvičiť hoci som ani veľmi netušila, že existuje vojtovka, on mi na to povedal, len že dávajte často na bruško 😖

ajkuska
23. dub 2012

@priadka
@monnaa
ahojte dnes som volala vrchnej sestre do Lužnej a dali nám termín na 3. júna, ak sa niečo uvoľní v máji dá mi vedieť.

jezulicka
27. dub 2012

ahojte holky,
Chci se vás zeptat mám 10měsíční holčičku chodíme 4 měsíce na rehabilitace,malá zatím se jen plazí,sedí už,ale nechce mi lézt...nožky zapojuje na kolínka , ale ručičky nechce...chtěla jsem se zepat jak je to s vojtovou metodou?myslíte, že by ji to pomohlo?prosím o zkušenosti a rady děkuji..... 😲

ajkuska
27. dub 2012

@jezulicka vojtovka by jej pohla pomôcť, ale to najlepšie posúdi rehabilitačná lekárka resp. fyzioterapeutka. 🙂

elana
27. dub 2012

@jezulicka myslím že by jí to určitě pomohlo...zrovna dneska nám rhb říkala, že příště přidáme cvik na podporu lezení, nějaký na boku (on mi na kolínka jde jen tak, že péruje, ale z místa se nehne). Jinak i doma můžeš zkoušet jí pomáhat, dát ji mezi svoje nohy na kolínka a prostě jí ukazovat, jak se ťape dopředu...ručička, nožička, druhý ručička, druhá nožička. A i na stole, jakoby vždycky nožičku podseknout a nechat ji vytáhnout nahoru-s malým to dělám dva týdny a pokrok je znát (i když neleze sám), ale zlepšil se, původně tu jednu nožičku ani nevytáhl, chce to sílu v kyčli (v té druhé) a tu neměl, teď už ano. Klidně navštiv rhb pracoviště sama, dneska už je to běžný, když neni maminka spokojená s pohybem dítěte a doktor to neřeší (např. v současné době plno dětí neleze kvůli plovoucím podlahám), tak jde rovnou cvičit. Ty sestry tam mají i zkušenosti, že kdyby se jim celkově motorika nebo tonus nezdál, tak by Tě poslali s ní na neurologii.

iveta107
7. kvě 2012

Ahoj, momentálně nevím koho se zeptat na rehabilitaci jdeme až za měsíc tak píši o radu sem.Malá ještě sama nesedí, sama se převaluje, plazí atd. Na zemi nebo v postýlce je na zádech nebo na bříšku a hraje si, ale když jí dám do kočárku odmítá tam ležet zvedá hlavu a chce si sednout, rozeřve se a nepřestane dokud jí neposadím.To, ale asi není moc dobré když si sama nesedne, že.Mám jí nutit ležet nebo z hlubokého kočárku už udělat sedačku aby aspoň měla pro zádíčka nějakou oporu.Chyba byla, že jsem jí jen tak na zkoušku posadila a ona už teď odmítá ležet.

elana
7. kvě 2012

@iveta107 no přesně jak sama píšeš, dobrý to samozřejmě není, ale co s ní, žejo 😝 Momentálně to taky moc dobře znám, naštěstí syn je teda hodnej v tom, že si to nevynucuje, nikdy jsem ho neposadila, tak i když se zvedá a načuhuje z kočáru ven, tak neví, že je možnost si opravdu sednout. Upřímně v Tvé situaci bych asi trochu posadila, prořvaná procházka je šílenost, nervy na pochodu, atrakce pro kolemjdoucí a ty dvě hodiny jí zas tak neublíží, je to jako autosedačka 😖 A když to jinak nejde...

iveta107
7. kvě 2012

@elana taky jsem zapomněla napsat, že se pěkně pohupuje na kolínkách a začíná si trochu dosedat na patičky tak snad už si brzy sama sedne a já se aspoň zbavím nepříjemného pocitu, že bude mít problémy ze zády.Jinak když jí krmím nebo chovám tak taky na mě sedí a někdy i bez opory tak snad trocha toho sezení jí neublíží no přece jí nebudu krmit vleže.