Cvičení Vojtovou metodou, vaše názory a zkušenosti

msunny
8. pro 2006

Ahoj maminky. Ráda bych znala váš názor a popřípadě i zkušenosti s touto metodou cvičení.

priadka
28. črc 2012

@silvie_z este mi napadlo, ze tu lopatku na malom babatku niekedy naozaj tazko odsledovat, lebo byva dobre obalena tukom 😀 Skus vycitit, ci tahaju dolu ten fixovany laket - vtedy je to spravne.

silvie_z
29. črc 2012

@priadka děkuju, vyzkouším to takhle. páteř a hlavu myslím držím dobře. rehabka právě mluvila i o té lopatce, ale na tom lokti to asi bude vidět líp

ella1980
6. srp 2012

mam skoro 16 mes chlapca a este nechodi sam... v 11 mes. sme skoncili cvicenie vojtovky (od narodenia). v 11 stal tak fyzio nam povedala, ze "deti chodit neucime, to sa musia sami". Maly sa stavia sam a ked ho drzim za ruky (viem, ze sa nesmie, len obcas to skusim) tak vali. Ale stabilitu teda nema,len tuzbu ist...neviete mi prosim poradit, ako by som mu pomohla? vsetci vravia, ze ho nechat tak, nech vela stvornozi, ze to mu pomoze....je tu niekto taky, kedy vam zacali deticky chodit? vdaka

tichackova
6. srp 2012

Holky, potřebovala bych poradit. Začali jsme s malou chodit na rehabku na vojtovku, otáčí hlavu a celkově celý tělo jen na pravou stranu. Doktorka nám ukázala jeden cvik (tlačíme na bod mezi druhým a třetím žebrem a druhou rukou tlačíme ramínko dolů, aby ho nezvedala). Máme cvičit 5x denně, půl minuty až minutu. Ale já teď nevím, jestli to stačí jen jednou ta půl minuta, nebo třeba 3x půlminuta před každým jídlem...?

jasekd
6. srp 2012

@ella1980 Koukam nahodou, uz sem jinak nechodim... Muj syn zacal az v 21,5 mesicich, neco na moje nervy.. Ale drzela jsem se toho, nevodit ho, nechat lezt. Jemu samotnemu to nevadilo, byl v pohode. Ted mam dceru (deti mam o rok) a mam opet tu smulu. Dcera cvicila vojtovku asi 4 mesice (mezi 11.a 14. mesicem), ted ji bude 16 mesicu a nechodi, asi uplne stejny pripad jako tvuj. Vojtu jsme ukoncili (teda doktor a terapeutka), kdyz pekne lezla. Doporucila mi jeste cvicit na balonu, ale to dcera odmita a na rozdil od vojtovky, kde podrzis, zmacknes, preperes, ten balon nezvladame, slejza, pada z nej a vzteka se, takze s ni jen obcas balancuju na zemi na boku a proste si hrajem a nechavam lizt. Nic jinyho podle me nejde. Problem je, ze vidi nas a brachu a chce chodit a furt breci. Manzel ji obcas za rucicku vodi, ale moc ji to nejde. Pak se mi akorat vzteka, ze ja ji nevodim. Musime vydrzet, to lezeni je pro ne to nejlepsi, i kdyz pro nas o nrervy, vsude se vyvali, ze zeme seberou a ty akcnejsi vzteklejsi deti to ihur snasi, ze jim neco jeste nejde. Ona proste furt chce delat veci, na ktery motoricky nema a vyzaduje od nas pomoc, ktera neprijde,a tak je frustrovana 😝

elana
6. srp 2012

@ella1980 ale ještě má 2 měsíce čas...za tu dobu se toho může plno změnit. Jinak vodit za ručičky se opravdu nemá, ale co se (ne pořád, ale občas) může, je stoupnout si před dítě, podat mu ruce a nechat ho ťapat dopředu a sama couvat. Bolí z toho záda 😉 , ale co. Nebo sedět na jezdící židli 😅 Je v tom velký rozdíl, když stojíš za dítětem, ono se zavěsí a pasivně hýbe nohama, v tomto modelu je to naopak a opravdu aktivně jde, byť s pomocí. A je to pro ně mnohem těžší (vyzkoušej, jak rád půjde když budeš za ním a jak obtížněji mu to půjde podle toho, co popisuju).
@tichackova nevím jestli jsem správně pochopila dotaz, ale já bych cvičila 5x denně (tj. v denním režimu to vychází cca. po dvou hodinách) tu minutu, takže za den dítě procvičí 5 minut celkem. Když Ti to teda tak řekla...já jsem opakovaně slyšela, že optimum je 4x denně, víc nemá smysl, není to nic "navíc".
@jasekd to je zvláštní, že jste cvičení ukončili když se malá rozlezla. Obvykle se končí až když se rozchodí. Můj syn víceméně vše "dohnal" (nechodí teda, ale to v jeho věku nechodí plno dětí) a cvičit máme stále, nemusíme to nijak teda už hrotit, ale aspoň 3x denně, neusnout na vavřínech-a právě až než se rozchodí sám. Ale tak řekli, řekli..jen že je to zvláštní, když už to píšeš. První dítě snad, co to o něm čtu.

ella1980
6. srp 2012

@jasekd
@elana
dakujem vam velmi pekne za odpovede. To je super napad ist pred nim veru, ked tlacil kociarik tak mu to celkom slo, stala som za nim a trosku ho podopierala za trup, skusim to. Ja viem,ze sa nema vodit za ruky ale dakedy sa to fakt neda, no musim vydrzat .. Jasekd, my sme tiez prestali cvicit v 11m, ked sa maly postavil na nohy, cize pred 5 mesiacmi...odvtedy ze si cvici sam tym stvrnozenim. Elana, vy co este cvicite?

monulkab
6. srp 2012

@jasekd my cvičíme něco přes 3 měsíce, dcera měla hypotonii, opožděný PM vývoj, teď se plazí, sice jen s jednou nohou ale plazí, houpe se na kolínkách, a vím že naše rehabka říkala že důležitý je lezení, ale myslím že ani tak nepřestaneme cvičit dokud si minimálně nezačne sama stoupat, je to samozřejmě jiné u každé diagnózy, ale mě bylo řečeno že když se s dítětem přestane cvičit např. když začne plazit, tak mu to prostě stačí, dostane se kam potřebuje, a nemá potřebu rozvíjet další schopnosti...

monulkab
6. srp 2012

@silvie_z my chodíme řekla bych k dost uznávané rehabce a u reflexního plazení jsem teda lopatku nikdy nesledovala, důležitý je aby se mimi snažilo dostat se jednou nohou na kolínko přes vnitřní stranu chodidla, potom začne sklápět i zadeček, ale trvá to než ti ten pohyb předvede, dcera zezačátku například jen bouchala nohou do stolu. nepíšeš nic o tom jestli držíš na podložce patičku...jsou dvě varianty, buď držíš protilehlou patičku v diagonále s lokýtkem, nebo předloktím fixuješ páteř, mezi palcem a ukazováčkem traktuješ hlavu a volnou rukou mačkáš loket...

elana
7. srp 2012

@ella1980 my cvičíme stále reflexní plazení (ten model č.1 jak popisuje @monulkab, tj. fixuju bod na lokýtku a na diagonální patičce) a dále cvik na boku, to se těžko popisuje, prostě leží na boku, spodní nožku přitaženou k bříšku v pokrčení (tu fixuju svým předloktím) a volnou rukou mu natáhnu horní nohu a sleduju u ní prstíky-měl by je zavírat a otvírat, totéž na spodní ručičce a zvedat a otáčet hlavu, jakoby se chtěl obrátit na bříško. Dostali jsme minule ještě cvik vkleku, ale ten jsem nezvládla, neudržím ho tam, než přehmátnu na loket (jako při plazení), tak se mu rozjedou nohy a rozplácne se jako žabka, takže nám ho teď zas odebrala s tím, že se nic neděje a nevadí to, evidentně mu vyhovují tyto dva, tak u nich zůstanem. Akorát už ta stimulace k refl. odpovědi (hlavně u toho plazení,na boku to zatím jde dobře) trvá hodně dlouho, lézt umí a nic nového už mu vlastně nenabízím, tak někdy ho mačkám i 5 minut a stejně nic z toho. Ještě nevím zda je to náhoda nebo opravdu, ale zdá se mi, že obrovský pokrok udělal po zavedení toho cviku na boku, do té doby se jen asymetricky plazil, s ním začal do týdne pomaličku a do měsíce suverénně lézt, sedět, stát, obcházet do stran (to začíná) a dopředu (kousíček).

tichackova
7. srp 2012

@elana No mě řekla před každým cvičením, kromě nočního. Takže u mě by to vycházelo na 5 denně. Ale taky jsem četla, že je běžný cvičit 4x denně. Jen jsem právě nevěděla, jestli každý to cvičení mám několikrát opakovat a nebo stačí jednou... A můžou po tom být děti mrzutý? Eliška od toho pátku, kdy jsme začali, je strašně mrzutá. Nevím, jestli je to náhoda a nebo to s tím souvisí...

elana
7. srp 2012

@tichackova ono se to většinou nepočítá na minuty, to je jen pro začátek a orientační, důležité je spíš pozorovat tu hybnou odpověď, mělo by jich přjít aspoň 3, až se to zajede, tak i 5. A to se někdy podaří po 10s někdy po 5 minutách a někdy prostě nepřijde...ale přijde jindy. Mrzutá být může, stejně tak víc spavá...ale asi by se to mělo upravit. Ono je to dost namáhá, ač to vypadá jako pasivní cvičení, tak není, probíhají jim tělíčkem ty impulzy, takže jo, může to být ze cvičení. Kdyžtak to zmiň na příští kontrole, ale asi se s tím nedá nic dělat, upraví to snad čas, až si na to víc zvykne.

tichackova
7. srp 2012

@elana No spavá právě není vůbec, celý dny nám prořve, i v kočárku řve, a to vždycky bylo jediný místo, kde spala. Jinak hybnou odpověď tedy nevidím vůbec, nebo aspoň tedy nevím, jak by to vypadalo u tohohle cvičení. Jestli je to to, že začne hlavičku stáčet na tu její špatnou stranu? No musím se na to zeptat...

lidasedlakova
7. srp 2012

Taky cvičíme Vojtovku...Eli je narozená o 2 měsíce dřív...nevíte do kdy se musí mimčo přetočit na bříško??ona mi teďka začala dělat tohle to...

https://www.youtube.com/watch?v=7SMOOym4Cws

si o tom myslíte?

lauricka
7. srp 2012

@lidasedlakova neviem, aky je jej vek, toto vedia robit aj novorodenci, je to vrodeny plazivy reflex alebo ako to spravne nazvat, zavisi, v akom je dcerka veku. Dieta by sa malo zacat tulenit cca v siedmom a plazit v cca osmom mesiaci.

lidasedlakova
7. srp 2012

@lauricka má 5,5 měsíce..jinak by jí byli 3,5.měsíce

jasekd
7. srp 2012

@elana "Ale tak řekli, řekli..jen že je to zvláštní, když už to píšeš. První dítě snad, co to o něm čtu." toto moc nechapu, co jsi tim myslela? Podle me ti nejake slovo vypadlo, nebo jsi nedokoncila vetu...
@monulkab Podle me nikdo neprestane cvicit, kdyz dite pouze plazi, to je obrovsky rozdil. Moje dcera prestala cvicit ve 14ti mesicich ( Cili o dost starsi nez vase deti) a v dobe, kdy perfektne podle spravneho vzoru lezla po 4, to je to nejdulezitejsi, chozeni prijde, i kdyz holt pozdeji, naopak je pro tyhle deti nejlepsi lezt o neco dele, aby se posilily. Lezeni a plazeni, to je uplne neco jinyho, znam hodne lidi, co prestali s rhb po zvladnuti lezeni.
@ella1980 kdyz uz vodim, tak tak, jak popisuje @elana

ella1980
7. srp 2012

@elana tak to je fakt divne ze jednym kazu este cvicit, druhym nie...dnes som skusila, co si pisala, ze ist pred nim a on fakt vali, som nestihala kracat dozadu, tak snad sa uz coskoro rozbehne. Vidis, aj sama pises, ze Ti plazi tak vlastne naco civicit este plazenie? nebol ten cvik co popisujes (mackat bod pod tou kostickou na chodidle) nie plazenie ale na vstavanie? uz si to tak presne nepamatam, ale tak sa mi zda..no a on sa uz postavil, tak asi preto nam to zrusila. Vravela ze on si uplne najlepsie cvici stvornozenim a vstavanim, sadanim atd...ze uz cvici sam. dakujem ti za odpovede, nechcela som daco zanedbat, asi treba len cakat...drzim palce aj tvojmu babatku.

elana
7. srp 2012

@jasekd ale nevypadlo, já občas píšu jako tatar...prostě co by normálně v řeči vyznělo jak má, tak na papíře je z toho paskvil. Promiň. Myšleno to bylo tak, že bych se netroufla k tomu vyjadřovat (že jste přestali cvičit s nástupem lezení), ale když už to píšeš, tak že mi to přijde zvláštní, protože jsem to nikdy neslyšela. Vždycky kolem mě děti (i to moje má slíbeno) skončily s cvičením až ve chvíli, kdy se naučily správně chodit.

ella1980
7. srp 2012

@lidasedlakova ahoj, kukla som video a len taka drobnost ma napadla, ak sa neurazis, ja som bola rada, ked mne dakto povedal daco, napr. co ma nenapadlo. Na tom videu vyzera ze mala lezi okrem postielky aj na takej nafukovacej poduske (my sme taku mali) a este aj na perine? Mne kazali davat len na matrac aj kvoli tomu, aby tam nemal nostek zaboreny a nemohol dychat aj dietatu sa najlepsie odraza od tvrdsieho - len matrac staci a dobre sa jej tam bude dvihat hlavka, nenarobi sa tak...to len moj taky postreh a uplne najlepsie je davat co najviac na zem, viem, je to hrozne ale fakt to dietatku pomaha a clovek sa nemusi triast, ze spadne. ja som ho tak mala fakt co najviac na zemi (mame koberec) a na deke. Nenarobil sa tak a zdvihol hlavicku a videl 🙂))

elana
7. srp 2012

@ella1980 on už se naštěstí neplazí (ještě toho trochu, jsme si užili, plazil se od 8m až do skoro roka 😝 , to bylo strašný), teď už jen leze, plazení zapomněl. Ale ten cvik se jmenuje reflexní plazení, vlastně vojtovka, co jsem tak pochopila, má jen dva základní modely, reflexní plazení a reflexní otáčení, ale jsou tam právě různé modifikace, skoro každá, jak to tu popisujem, tu cvik v jedné základní poloze cvičíme trošičku jinak. Hodně ale pomohl ten cvik na boku (je z modelu reflexního otáčení) jak jsem psala, s ním se rychle rozlezl, začal si z kleku sedat, teď už stoupat a obcházet a pár krůčků dopředu (za ty ruce, já před ním couvám). Zapomněla jsem říct, že mu ještě volnou rukou mačkám na pánev zboku, to je vlastně ten hlavní "cvik" 😅 (stimuluje se dráha na stehně).

jasekd
7. srp 2012

@elana no a lidi kolem me prave po lezeni. Ono je taky neco jinyhi ucvicit 14mesicni holcicku nez treba dite rocni a mene, ja uz to moc nezvladala, mam nabeh na karpalni tunely. Mame cvicit hrou na balonu a balancovat na boku, v podstate prvek z Vojty, jen bez mackani reflex. zony, to delat mzu, ale balon dite odmita, asi jedna z mala, ale nikdy ho nemela rada.

elana
7. srp 2012

@jasekd tak když kolem a kolem...tak to vypadá, že spíš záleží na rhb sestře, ta Vaše, co cvičila Vendulku a děti kolem Tebe, prostě končívá dřív než moje. No jasně, je to nápor, já měla na karpály náběh taky, naštěstí malej začal pak při plazení spolupracovat a nemusela jsem ho tak silou držet. No-však už jsme tohle myslím spolu řešily. Každopádně hlavně že malá leze, tak je sama sobě nejlepším terapeutem a i ty krůčky budou brzo následovat. Ještě má taky čas-nemáme děti zas tak daleko od sebe, jen pár týdnů. Jinak u nás se balon taky nějak neujal-bojí se ho, přijde si na něm nestabilní. A přiznám se, že mě taky neoslovil, už v těhotenství na něm plno mých kamarádek sedělo, rovnalo si záda atd.- mě nikdy nechyběl, pořád jsem měla strach, že z toho slítnu a ještě mě to zavalí 😅

jasekd
7. srp 2012

@elana nene, my jsme celkem velky mesto, byvaly okres, nemocnice plna terapeutu, po meste jeste asi dalsi 4 rhb centra... nechodi vsichni k jedne, a spis jsem myslela virtualni znamy z netu 🙂 Presne jak rikas, lezeni je nejlepsi cvik 🙂 Vsude se splha, snazi se, porad odnekud pada, ta chuze prijde, jsem od syna zvykla, holt si pockame 🙂 Balon v tehot. jsem mela rada, ale deti ho nemusely ani jedno.

jarkalada
7. srp 2012

@lidasedlakova
@ella1980 nám tohle malý začal dělat v cca třech měsících - 1,5měs.korigovaně. I na koberci, na dece, na gauči, jen na matraci v postýlce, všude.. Takovýho krtka - hlavou ryl dopředu a odrážel se nohama.
A dělal to pořád, až do nějakýho 5.měs., kdy se opravdu pěkně plazil, lezl začal v cca 7 měs.

monulkab
7. srp 2012

@jasekd psala jsem že záleží na tom jaký mělo dítě problém, ne každé dítě může skončit rehabilitaci tím že začne lézt

jasekd
7. srp 2012

@monulkab vzdyt jo, jen vysvetluju, ze jsme neskoncili na plazeni, ale az na lezeni, jako spousta znamych. Jsou deti, co cvici jeste ve 4,5ti letech a chodi a pritom stale cvici. Jen jsem tim chtela rict, ze jsme se na to nevyprdli nejak sami od sebe driv nez jsme meli... Navic tvoje dite je jeste male a co jsem pochopila, ani jeste neleze, ne? Pak muze byt taky vsechno jinak. Moje mala mela taky opozdeni motoriky (psychicky je spis napred, hezky mluvi, sama si rika na nocnik od 14 mesicu atd) v radu 4-5ti mesicu, lehce hypotonicka... Plazit zacla v 8,5 mesicich, pred 1.rokem si stoupla, brzy zacla opatrne popochazet kolem nabytku, ale lezt zacla az ve 13,5 mesicich, proste si to trochu prehodila a to lezeni je pro ni top. Proste v dobe, kdy zacla lezt, uz mi kolem nabytku chodila. Ted uz lita kolem nabytku rychle, vsude vyleze, ale zatim se nepousti, to je na dlouho, Martin mel to samy, i nez si stoupl sam v prostoru, mu trvalo.

monulkab
7. srp 2012

@jasekd my jsme v 6ti měsících zjistili že je dcera zhruba na 3měsících, neměla vůbec lokomoci, nepřitáhla se za ručičky, nepřetáčela...v 8 měsících se začala jeden večer převalovat ze zad na břicho hned na obě strany, za 14 dní zvládla najednou i z břicha na záda, před 9.měsícem se začala houpat na kolínkách a v 9apůl začala plazit,plazí ale jen jednou nohou, i když při cvičení maká oběma, na zemi prostě používá jen levou....u nás vše začalo po očkování prevenarem a hexou ve 3.měsíci...

titttike23
7. srp 2012

@ella1980 moj stryko sa naucil chodit ked mal 16 mes,tak neboj bude vsetko ok!

jasekd
7. srp 2012

@monulkab U nas prave ze zacatku vsechno ukazkovy, pretoceni na brisko pred 4. mesicem, do 14 dnu na obe strany, brzy i zpet na zada, vse spravne, meli jsme radost, protoze u syna jsme si uzili nervu az dost, a po tom pul roce jako kdyz utne, zadne zlepseni, u syna to same, pretaceni do 5ti mesicu (ale kdyz to zpetne srovnam, tak on se malinko zaklanel a pretacel se jen na jednu stranu, na druhou tak o mesic a pul pozdeji, Vendy sla jak podle ucebnice), plazeni pozde a pak se plazili dlouho, lezeni syn od roka, Vendy od 13,5 mesicu... Pricinu fakt netusim 😕 To je zvlastni, ze tvoje holcicka tak dlouho nic a najednou takovej fofr, jasne, vyvoj probiha ve skocich , ale tohle je extra skok, ale super, ze se tak rozhejbala 🙂 My prave meli po tom pul roce u obou deti desnou pauzu, nedelo se vubec nic 😝